Šta je novo?

Intel Coffee Lake

i3 8100 nije nikakav vredan update za 4/4 i5.
4/8 ili 6/6 vec jeste.

Sto se memorije tice, razlika u ceni nije velika, sad gledam za sebe, oko 70e 1x8GB 2133, oko 95 2x4GB 3.200.
Procentalno nije malo, ali generalno gledano nemam sta da uzem za 25e(za PC) da bih opravdao kupovinu najsporije single channel memotije.
Sa 70€ na 95€ nije velika razlika?!
Pa to je 35,7% skuplje!
 
tolika razlika u perf u gaming ce i da bude (min fps, frame time), ako ne i jaca :)
 
Jos jedna stvar oko memorije, milion puta recena i za ryzen, a tako je i ovde kld coffee-a. Ko ne fura 1080ti ili vegu 64 lc, najbrzi ram mu ne treba. Za karte tipa gtx 1060 ili rx 580, u igrama brzina rama je nebitna, na gtx 107vega 56 je 2666mhz je neka granica.

Svi ti testovi koje gledati su na 1080p i gtx 1080 ti.
Prvo: Ko ce kupiti gtx 1080ti i igrati se na 1080p?
Drugo: Ko cs uz kartu od 800e kupiti cpu od 180-190e.

Gleda sad HW Unboxed video, i kaze Steve uskoro obima test od 25-30 igara r5 1600 ( uz OC ) vs i5 8400.
Nadam se da ce kao i ranije obuhvatiti grafike iz vise kategorija, pre svih gtx 1060 vs rx 580 i gtx 1070 vs vega 56, koje su sweet spot za procesore i nesto sto ce najveci procenat ljudi koje islljucivo gaming zanima kupiti, a ako cemo realno to je najveci procenat kupaca.

Gledam sad neke druge testove u igrama na yt stock r5 1600 vs i5 8400 sa gtx 1070. I5 pobedjuje ali ryzen nije clockovan, plus ta razlika je mala, jako mala. Sa klokom je 99% nece ni biti. Plus los frame time i ocigledan stutter koji je cak i7 7700k imao je i ovde prisutan, dok to na ryzenu ide kao po loju. Takvi testovi su nam potrebni, real life. Ok test sa najjacim kartama pokazuje veci future proof i5-ce, ali am4 platforma je sama po sebi future proof. Nista ryzen 5 1600 nije rwalno izgubio i dalje bruka deal. Videcemo vec kad stigne jos testova i jeftinije ploce za intel.

Kao što uvek volim da kažem :), ne kupuje se sistem za jednu generaciju grafičkih karti. To što je danas problem za GTX 1080 Ti, za pola godine biće problem za GTX 2070, a za godinu i po za GTX 3060. Sa dobrim izborom i ne nekom nerazumno većom cenom apsolutno budeš miran barem 3 generacije grafičkih karti, barem toliko da ne moraš da stalno gledaš u cpu usage u gornjem desnom uglu tokom igranja kad god nešto zaštuca.
 
Poslednja izmena:
Kao što uvek volim da kažem :), ne kupuje se sistem za jednu generaciju grafičkih karti. To što je danas problem za GTX 1080 Ti, za pola godine biće problem za GTX 2070, a za godinu i po za GTX 3060. Sa dobrim izborom i ne nekom nerazumno većom cenom apsolutno budeš miran barem 3 generacije grafičkih karti, barem toliko da ne moraš da stalno gledaš u cpu usage u gornjem desnom uglu tokom igranja kad god nešto zaštuca.

Jeste samo GTX 2070 i GTX 3060 (ako ih tako budu krstili, a hoce) ce biti naslednici iz serije xx70 i xx60, a ne xx80 ti, nista tu sto se memory bandwitha (jedino sto je bitno oko brzine rama u igrama), se nece drasticno menjati, kao sto se nije promenilo ni sada, Evo npr. GTX 660>760>960>1060...Sve isto isto sto se iskoriscenosti sandy/ivy bridge modela tice, a isto se odnosi i na ram ako ukljucis ddr4 i neki sky, ryzen, kaby...

Radije bih 40e (koliko god da nije mnogo) dao na drugom mestu, a to je razlika u ceni izmedju jeftinijih (cesto 2133mhz nije najjeftiniji) i 3200mhz, nekad vise, konkretno sad je razlika vise od 50e. Moja logika je da dinar/cent nikad necu dati za nesto sto mi ne treba. Sad ima nas i ovakvih i onakvih, evo gore covek gura 1080ti i i7 jer hoce 144hz na 1080p, apsolutno legitimno, ali nikako reprezentativni primerak nije. Realno stanje je drucije(iz ugla vecine potrosaca).

Poenta moje price je da se mnogo jede ono sto se ne jede po testovima, a boga mi i na ovom forumu, po pitanju brzine memorije, bez uzimanja relevantnih cinjenica u obzir (gpu, buduci upgrade (da se ne lazemo, koliko ljudi koji sad daju 200e za gpu ce za 3 godine dati 800e za neki xx80 ti? Jedan u ko zna koliko, 100 000), cpu, rezoclucija u kojoj se igra). Pa se ide dotle da se ljudima preporucuje sto brzi ram na ustrb svega, izvinite molim vas, 50e ili manje je razlika izmedju GTX 1060 3GB i 6GB, ranije (dok su bila dostupne) to je razlika izmedju GTX 1050 TI i RX 570 4GB. Sta je logicnije uzeti? 20-30% brzi gpu ili brzi ram od koga ces videti ZERO benefita.
Ovo je sve apropo price u temi "Sta da kupim" i postova/"saveta"- "Samo sto brzi ram".
Osvrt na gaming i samo gaming, naravno, nista drugo.

Elem, pojavio se u giga^^^u I5 8400 za 28.000 dinara ili ti 235e, sto je bar 40e vise od realnog, ali dobro, bice valjda jos radnji i cekaju se HU dobavljaci.
 
Poslednja izmena:
Kao što uvek volim da kažem :), ne kupuje se sistem za jednu generaciju grafičkih karti. To što je danas problem za GTX 1080 Ti, za pola godine biće problem za GTX 2070, a za godinu i po za GTX 3060. Sa dobrim izborom i ne nekom nerazumno većom cenom apsolutno budeš miran barem 3 generacije grafičkih karti, barem toliko da ne moraš da stalno gledaš u cpu usage u gornjem desnom uglu tokom igranja kad god nešto zaštuca.

Da. Tako je bilo i sa ljudima koji su kupili i5-4690 i GTX 980/970. Sad je taj procesor neupotrebljiv u kombinaciji sa GTX 1070/1060 :d

Kao što uvek volim da kažem, za 95% ljudi je grafička usko grlo, a ne procesor. To što ih/vas na forumu ima možda više od tih 5% je usled nereprezentativnog uzorka, a ne stvarnog stanja tržišta :D
 
Poslednja izmena:
Intel 8600k review :

http://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i5-8600k-processor-review,1.html

Intel Core i3-8100 and Core i3-8150K review: RIP Ryzen 3?

https://www.techspot.com/review/1499-intel-core-i3-8100-i3-8350K/

Poprilicno fino skaliranje sa brzom memorijom.

OC-1.png


Ako pogledas detaljno rezultate primjetices da su R3 1300x i i3 8100 procesori podjednake cijene krecu se oko 120e
E sad R3 1300x se moze kloknut na neka 4ghz i vidis direktno poredjenje cak i u ST ga dobije , a MT jos veca razlika.

Sad zakljuciti da je R3 rip zbog izlaska i3 8100 nema stvarno smisla.... sto se tice ie 8350K ne treba ni trositi rijeci s obzirom na cijenu totalni promasaj.

Realan detaljan test R3 na 4ghz vs i3 8100 bi trebao da se uradi pa da se donese zakljucak, ali da je R3 RiP totalno bezveze zakljucak.
 
Poslednja izmena:
Ljudi koji kupuju CPU od 120€, uglavnom kupuju i jeftinije ploče i ne bave se OC-om. Tako da samo stock vrednosti treba gledati, gde je i3-8100 oko 10% brži od R3 1300X. S druge strane, nema mnogo smisla davati 40-50€ više za ploču. Tako da dok ne stignu B i H ploče, nekako mi se R5 1500X + A320/B350 čini kao bolja kombinacija od i3-8100 + Z370
 
Ne bi se bas slozio sa tim da ljudi ne klokuju procesore od 120e naravno ako moze zasto ne bi kloknuli?

u ovom slucaju dok se ne pojave B i H ploce za i3 8100 ja bi rekao da je u puno losijem polozaju u odnosu na R3 procesore.
 
Bas onaj koji je na budzetu ce overklokovati procesor da izvuce sto vise. Za overklok R3 ne treba ni skupa ploca ni kuler jer 4ghz dostizu sa stock kulerom neka bude i 3.9. Kamo srece da intel dozvoljava to na B plocama, i3 bi takodje svi kloknuli. Svakako ko nece da bakce sa OC uzme ovaj i3 i toliko ali nema jeftinih ploca a dok ne izadju R3 1200 i B ploca odlican budzet kombo pa i kad izadju jeftine za intel ima mogucnost apgrejda kasnije na 6/12, 8/16 i to uz mogucnost nekog overkloka na toj istoj B ploci. Evo kako i3 dere R3 u praksi... https://m.youtube.com/watch?list=WL&v=HnADhTqytLE
 
@goldi

Cinebench ne znaci mnogo u realnom radu.
Ja ga cak ni kao referencu za uvid neke snage ne uzimam.

Sto se tice RIP, zasto to meni govoris?
Nisam ja taj naslov za review postavio vec techspot!
 
lol
Kako mislis u realnom radu ne znaci mnogo???
Svi koji nesto renderuju on im je referenca za prockas.
 
@PCBeast
Ahahaha, slučajno ti se omaklo da bolduješ to, verujem ti. Dobra, dobra...
 
Realno je bolja kupovina od R3 zbog igpu. Sad trenutno nije zbog ploča ali to će se promeniti. Mada dok stignu jeftine ploče možda stigne i ryzen apu :) pa ćemo onda nadam se imati slatke muke za neki klasični kućni pc.

Sent from my SGP521 using Tapatalk
 
Zasto rip? Pa zato sto i3 nema potrebe klokovati da bude na nivou oc r3 + ima igpu (koji jos podrzava i encode video za neki strim naprimer) + "to je intel". Sah i mat cim stignu jeftine ploce.
 
potrebe? i da imaš potrebe da ga klokuješ ne možeš. :p
 
Dok stignu jeftine ploce imacemo tu vec Ryzen+ sa vjerovatno malo vecim taktovima ili vecim IPC-om vidicemo sta ce donjeti...bice valjda neki napredak.

u ovom momentu u kome je radjen ovaj test meni nikako ovo ne lici na ubicu R3
 
@dakula74

Pa pogledaj rezultate u raznim programima.
Cinebench ne moze da bude 100% pouzdan pokazatelj.
Pa cak i kada imas veci rezultat u benchu ne znaci niti je tako u svim programima u odnosu na odredjeni CPU sa kojim se poredi a koji ima slabiji rezultat.
Mislio sam da je dovoljno reci jasnu recenicu bez da dodatno pojasnjavam.
 
Samo je fora sto te jeftine ploce nece skoro a do tad mozda se i rajzen plus pojavi i ko zna sta. No nebitno tako je kako je. Intel da se nije *****isao sa promenom pinova bez razloga na istom soketu i da 8400 i i3 8100 mogu na B 250 ploce pun pogodak bi bio, cak bi vec jedan bio kod mene do sada. Ovako neka ih na papiru...
 
Pa sta? Ako je cpu br1 u stock ~ OC cpu br2, a cena slicna (jer za OC cpu br2 trazi ipak malo bolju plocu), a uz to cpu br1 ima igpu, sto bi se iko cimao sa cpu br2?
Paper launch je druga prica :) ali to sam i naveo sa "cim stignu jeftinije ploce".
 
Poslednja izmena:
Na temu OC-a:
Neupordivo je više ljudi koji ne znaju drajvere da instaliraju, nego onih koji klokuju. Opet se vraćamo na forum i reprezentativan uzorak.

Na temu igara:
Ljudi koji ukupno plate CPU i ploču 200€, sigurno neće kupovati grafiku od 600+ €. Tako da su testovi ovih procesora koje gledamo poprilično besmisleni. Verujem da razlike u igrama, sa kartama od 100-250€, između ovih modela nema. Ili bar ne tolike da se može primetiti.

Što se IGP-a tiče, da to je prednost i3 za sve kojima ne treba dGPU. Mada se za 30€ može uzeti diskretna grafička (GT 710). I opet dođe na isto.

Na temu ŠBBKBB:
Kad stignu jeftine ploče, videćemo da li konkurencija nudi nešto bolje

Cene procesora su odlične. Cene, tj. izbor ploča nije dobar. I memorije (RAM i SSD) i grafičkih :)
 
Da rezimiramo sto je do sada napisano na forumu, ne samo u ovoj temi:

R3 je budzet cpu gde je realan test vs i3 ako se OC na 4GHz a za to nam treba ovde opste preporucena B350 Prime maticna koja kosta 80+e ali bi bilo dobro i neka brza memara...
A A320 ploce krecu od 45e i plus 40+e razlike za brzine za ram memorije od 8GB dodjosmo do 100+e razlike od budzet varijante...

Da li sam dobro razumeo?
 
Generalno za nekog ko bi sad uzimao komp i dvoumi se izmedju ryzena i cekanja ove generacije intela, mislim da nema potrebe da ceka coffee lake da se pojave kod nas, uz ryzen npr R5 1600x dobija sve ono sto bi mu pruzio i intel u toj klasi, plus sto rece neko, i daleko pristupacnije ploce. Konkretno sam i sam bio u dilemi dal da cekam ili da ovih dana uzmem bas pomenuti 1600X, ali sam definitivno prelomio i uzimam Ryzen, pa sta bude. Inace nisam imao AMD cpu, paaa jedno sigurno 10 godina.. :D
 
Da rezimiramo sto je do sada napisano na forumu, ne samo u ovoj temi:

R3 je budzet cpu gde je realan test vs i3 ako se OC na 4GHz a za to nam treba ovde opste preporucena B350 Prime maticna koja kosta 80+e ali bi bilo dobro i neka brza memara...
A A320 ploce krecu od 45e i plus 40+e razlike za brzine za ram memorije od 8GB dodjosmo do 100+e razlike od budzet varijante...

Da li sam dobro razumeo?

Jeste, sutra kad izađu ploče za 45$, a prekosutra će amd izbaciti r3 koji će se klokovati na 4.5 GHz na starim pločama ili r3 sa više jezgara. Očekivati od intela best buy je velika zabluda imho.
 
Intel's platform costs a lot more than AMD's right now if you're on a tight budget. We need more affordable Intel boards.
@Dukelander
Vjerovatno nisi dobro razumio.
 
Mozda nisam dobro definisao:

U budzet kontekstu spominjete konfe koje nisu budzet jer ce kostati 100+e vise nego sto jeste budzet varijanta, na to sam mislio...
 
Nazad
Vrh Dno