Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Al su preplavili trziste :D Intel prljavo igra cim se oseti ugrozeno. Em maticne sa ukljucenim auto Oc po default (verovatno specijalno prvi biosi su takvi radi review - bas me zanima da li ce u novijim bios da ugase), em start sa mizernom partijom cpu.

Verujem da je suprotno bilo bi ekstra, vrh, korisno i slicni komentari. Samo AMD ima los OC potencijal pa to nije izvodljivo.
Procesor vam bas stoji u grlu, nikako da se pomirite sa tom cinjenicom da Coffee Lake kida ;)

Da podgrejemo malo situaciju. Sta kaze undervolting>?

 
Sve je to ekstra, još kad bi mogao da ga kupiš negde, pa da pišeš iz prve ruke. Ovako možeš samo da se lozis na klipove i testove i da ponavlja da procesor kida. :)
 
Siguran sam da cu pre ili kasnije procesor naci. I sada ga ima u Nemackoj regularno ali jos uvek ne po ceni koja meni odgovara.
Ne zurim nigde, ni mesec, dva mi ne znace mnogo jer ja imam platformu i to dobru koju koristim za svakodnevnu upotrebu.

Taman ce i cene ploca da se iznivelisu.. Ne vidim nikakav problem. Ja cu ga bar imati a za druge ne znam. Ko ce biti merodavniji da o procesoru polemise i to cemo videti ;)
 
Poslednja izmena:
Bilo je. Ocigledno otislo sve u cugu. Nisam jos kontaktirao MF pa ne znam kada tacno dolaze ali znam da ako dobijem informaciju ona je precizno tacna i
to mi se svidja kod njih. Takodje vrlo brzo sve nabavljaju mada ne mora da znaci da ce i ovde to biti slucaj obzirom na nestasicu.
 
Bas to sto si rekao. Vecina testova su blago nasminkani. Ili se ryzen poredi na def pored klokovanih intela ili se kao ovde spusta na granicu upotrebljivosti. Ryzen ne profitira brzom memorijom samo kroz bandwidth koji mu je svakako potreban vec i kroz nacin na koji jezgra komuniciraju medjusobno, krastavac, takva je arhitektura. Zato je i pljuvan ryzen kada je izasao jer su sve memorije radile na 2133. Nisam 100% siguran u smislu da mogu da garantujem da ryzen tu bolje skalira ali trebalo bi da je tako. Naravno, zavisice od igre do igre ali mozda je to neko vec testirao do sada. Ne mogu sad na poslu da jurim testove ali probacu da iskopam nesto. Svejedno intel sjajno radi, 8400 je biser ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Pazi, testovi na stranu...za one kojima nekoliko % u testovima nije bitno (gro korisnika, je li), situacija sa 8400 vs. 1600 se svodi na ovo: kad H serija ploča za Intel bude dostupna, ako Z ploče idu od 120$ naviše cenim da će solidna H ploča da bude 100-nak dolara, otprilike koliko i solidna B350 za Ryzen. Kad na H370 nakačiš 8400, i na B350 1600-ticu i klokneš je, dobiješ otprilike slične performanse, u globalu...ok? E sad - ploče za Ryzen još uvek imaju zvrčki, još uvek su probirljive sa memorijom, da bi iz tog Ryzena izvukao što više treba da se moliš da ti nije zapao mušičav primerak, treba da juriš što brži RAM, treba na tržištu da juriš provereni RAM koji će da radi brzinom kojom treba i neće da pravi probleme, treba da se cimaš sa overklokom, ako hoćeš da izmuzeš što više treba da se ispružiš i za kuler...dok kod 8400 samo ubodeš i voziš, s bilo kojom memorijom, i imaš iste ili bolje performanse. Što se normalnog korisnika poput mene, Janka, Marka tiče, 8400 je no brainer.
Situacija je slična kao kod Vege 56 vs. 1070 - Vegu treba da undervoltuješ, da petljaš ovo, ono, da se moliš da te Wattman neće zezati, ako si baš zapeo da flashuješ i BIOS, bla, bla...dok 1070-icu samo ubodeš i voziš za malo manje performanse i bolju efikasnost, bez cimanja.
Ako neko bude rekao "pa nije tačno da kod AMD-a treba sve to da radiš, možeš isto samo da ubodeš i voziš" - jeste, ali onda ide kukanje kao kod onog testa ispod, - "zašto Ryzenu nisu stavili brži RAM, zašto Vegu nisu undervoltovali, onda ne daje maximum"...

E sad, tu je problem dugovečnosti platforme, ta B350 ploča će da ti bude relevantna mnogo duže...
 
Poslednja izmena:
https://www.sweclockers.com/nyhet/2...t-ut-tillgang-nara-inpa-amds-nasta-generation

In conversation with Swedish dealers, it appears that the availability of Intel Coffee Lake is low on launch day and that they only get a "handful of". In addition, one of SweClocker's contacts speaks that no Nordic distributor received the unlocked Core i7-8700K, Core i5-8600K, and Core i3-8350K without launching sales with the locked sibling models Core i7-8700, Core i5-8400 and Core i3- 8100th

As announced to sales channels so far, it is almost complete lack of Intels Coffee Lake family throughout October and November. The situation is not expected to improve until the middle of December, but no one dares to provide any guarantees of good access until after the turn of the year.

It feels like Intel is shooting itself in the foot with the launch of Coffee Lake. Coffee Lake will kill the sale of Kaby Lake, nobody will want to buy Kaby Lake. It's like Intel's only "releasing" Coffee Lake to try to curb the sale of Ryzen.

One of the SweClockers talked with speculating that Intel was just moving on to launch AMD's sales of Ryzen. The person also believes Intel's features may have the opposite effect, since "no one will want to buy Kaby Lake" and instead, a system of AMD Ryzen will build when Coffee Lake is not available.

At the same time as uncharted is the lack of processors, the same should not apply to motherboards with LGA 1151 socket and Z370 control circuitry, which should provide good access to both the number of models and volumes.

Ovo je bila situacija u Švedskoj 4. 10. 2017. Ni u drugim regionima nije bolje, samo što većina sasjtova nemaju muda da objave da se ne zameraju Intelu. Tako da ne treba da se ložite da ćete uskoro videti procesore uživo. A pitanje je i koje će cene biti.
 
Poslednja izmena:
Pazi, testovi na stranu...za one kojima nekoliko % u testovima nije bitno (gro korisnika, je li), situacija sa 8400 vs. 1600 se svodi na ovo: kad H serija ploča za Intel bude dostupna, ako Z ploče idu od 120$ naviše cenim da će solidna H ploča da bude 100-nak dolara, otprilike koliko i solidna B350 za Ryzen. Kad na H370 nakačiš 8400, i na B350 1600-ticu i klokneš je, dobiješ otprilike slične performanse, u globalu...ok? E sad - ploče za Ryzen još uvek imaju zvrčki, još uvek su probirljive sa memorijom, da bi iz tog Ryzena izvukao što više treba da se moliš da ti nije zapao mušičav primerak, treba da juriš što brži RAM, treba na tržištu da juriš provereni RAM koji će da radi brzinom kojom treba i neće da pravi probleme, treba da se cimaš sa overklokom, ako hoćeš da izmuzeš što više treba da se ispružiš i za kuler...dok kod 8400 samo ubodeš i voziš, s bilo kojom memorijom, i imaš iste ili bolje performanse. Što se normalnog korisnika poput mene, Janka, Marka tiče, 8400 je no brainer.
Situacija je slična kao kod Vege 56 vs. 1070 - Vegu treba da undervoltuješ, da petljaš ovo, ono, da se moliš da te Wattman neće zezati, ako si baš zapeo da flashuješ i BIOS, bla, bla...dok 1070-icu samo ubodeš i voziš za malo manje performanse i bolju efikasnost, bez cimanja.
Ako neko bude rekao "pa nije tačno da kod AMD-a treba sve to da radiš, možeš isto samo da ubodeš i voziš" - jeste, ali onda ide kukanje kao kod onog testa ispod, - "zašto Ryzenu nisu stavili brži RAM, zašto Vegu nisu undervoltovali, onda ne daje maximum"...

E sad, tu je problem dugovečnosti platforme, ta B350 ploča će da ti bude relevantna mnogo duže...

Gledam cene u EU - 16GB kit na 2133/2400 MHz košta oko 130€, a modeli od 2800/3000 MHz su oko 140€. I prilično sam siguran da će bilo koji od njih raditi na 2666 MHz. Tako da ja cenu memorije ne bih uzimao kao bitnu stavku. Jednostavno, brža memorija postaje standard. Posebno što se svi nadamo da će i to ići dole početkom godine. Pri tom, ne znam zašto se stalno potencira da je neophodno izvući maksimum. Zašto je problem ako ja držim procesor na 3.7 GHz a on može da radi na 3.9 Ghz? Ili ako RAM može na 3000 MHz, a ja ga ostavio na 2666 MHz? Slično je i za grafiku. Zašto je nepohodno da se izvuče maksimum, ako je taj maksimum samo nekoliko procenata veći od podrazumevanih vrednosti? Tih nekoliko procenata ne treba ni razmatrati kao bitnu stavku.

To što mi volimo da petljamo, to je naš problem. Ali mi smo možda 5% PC korisnika.
 
Ukoliko ne budu imali znacajne kolicine za Black Friday i Cyber Monday dane, da ne spominjem Bozicne ludorije, Intel je prso sa prodajom. Cak ni oni nisu u stanju da izbace toliko razlicitih platformi u jednoj godini (moze li neko uopste da nabroji sta su sve lansirali/najavili), a sve sto rade samo pokazuje koliko je AMD uradio pravu stvar sa Ryzen/TR ludnicom. Da se razumemo, i5 8400 i i7 8700K su odlicni, ali svaki drugi Intel cpu bilo koje generacije, na bilo kojoj platformi, jednostavno vise nema smisla. krastavac, tolike godine milkujes trziste sa de facto istim procesorom/arhitekturom i sada karma dosla po svoje... :d
 
Gledam cene u EU - 16GB kit na 2133/2400 MHz košta oko 130€, a modeli od 2800/3000 MHz su oko 140€. I prilično sam siguran da će bilo koji od njih raditi na 2666 MHz. Tako da ja cenu memorije ne bih uzimao kao bitnu stavku. Jednostavno, brža memorija postaje standard. Posebno što se svi nadamo da će i to ići dole početkom godine. Pri tom, ne znam zašto se stalno potencira da je neophodno izvući maksimum. Zašto je problem ako ja držim procesor na 3.7 GHz a on može da radi na 3.9 Ghz? Ili ako RAM može na 3000 MHz, a ja ga ostavio na 2666 MHz? Slično je i za grafiku. Zašto je nepohodno da se izvuče maksimum, ako je taj maksimum samo nekoliko procenata veći od podrazumevanih vrednosti? Tih nekoliko procenata ne treba ni razmatrati kao bitnu stavku.

To što mi volimo da petljamo, to je naš problem. Ali mi smo možda 5% PC korisnika.

To i ja kažem...kao da ćeš osetiti tih 100-200 MHz manje dok surfuješ netom ili igraš nešto, o overkloku grafike da ne govorimo, davno su prošla vremena kad si mogao overklokom da podigneš fps za dvocifreni broj...
Ali eto, svi vole da se razbacuju ciframa i da "jure maximum", u glavama ili reali...čime bismo ubili vreme na forumu, krastavac? :)
 
Ukoliko ne budu imali znacajne kolicine za Black Friday i Cyber Monday dane, da ne spominjem Bozicne ludorije, Intel je prso sa prodajom. Cak ni oni nisu u stanju da izbace toliko razlicitih platformi u jednoj godini (moze li neko uopste da nabroji sta su sve lansirali/najavili), a sve sto rade samo pokazuje koliko je AMD uradio pravu stvar sa Ryzen/TR ludnicom.

Bas tako... izgleda da intel nije ocekivao toliki udarac a ni mi mozda nismo do sada uvideli koliki je to udarac bio do ovih intel gluposti...
 
A možda malo trčite pred rudu 5 dana po isteku NDA? Da je prošao mesec pa da razumem.
 
Problem u cemu? Procesori su dobri i imaju dobre rezultate ne vidim nikakav problem. Mozda se njima ne zuri jednostavno izbacili nekoliko 1000 primeraka ko je stigao da kupi kupio ovi ostali malo neka se strpe i toliko. To samo oni sto rade tamo znaju zasto nisu izbacili vise ja i ti mozemo samo da nagadjamo do sutra :D

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Neće nigde pobeći :)
 
Problem u cemu? Procesori su dobri i imaju dobre rezultate ne vidim nikakav problem. Mozda se njima ne zuri jednostavno izbacili nekoliko 1000 primeraka ko je stigao da kupi kupio ovi ostali malo neka se strpe i toliko.
Naravno da problem nije u procesorima, svi iz CL serije su odlični proizvodi. Ali ako je ovo podvučeno slučaj, to bi bio prvi put u istoriji da kompanija ima proizvod koji se prodaje k'o alva, koji može debelo da naplati, ali ne želi jer hoće da pusti kupce da malo čekaju. Pri tom su investitori sve to odobrili i raduju se jer će ove godine zaraditi manje novca nego što mogu :d

Problem je naravno u proizvodnji i/ili logistici
 
Imaju oni para na racunu ne sekiraj se za njih kolega mnogo :D
 
MF dobio 10 kom (ako je toliko) 8700K... od pocetka sam pratio i ovih ~ 200 kom je preorder...
Sada dobise 10 kom 8400 ali nemas maticnu za njega (imas OC verzije koje su skupe, vrlo prakticno za mid zakljucan cpu) i ko zna kada ce ih biti...
I onda kazete da mi trcimo pred rudu... ovo je identicna samo jos gora varijanta brzopletosti kao sto je i AMD uradio sa Ryzen...

Screenshot-2017-10-10 Intel Core i5 8400 6x 2 80GHz So 1151 TRAY.png
 
Ne znam nemacki ali jel su ti po 4 i po 190 komada prodato?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@Duke

Kako znas koliko tacno dobiju? Jesi li ih pitao ili? Meni je recimo saopsteno tacno koliko cega
na lageru imaju. Ne sad, vec generalno.
Ako si zvao i imas tacnu informaciju onda ok.
 
Valjda ce biti neki primerak i3 8100 kad izadju h ploce [emoji3]

Sent from my CUBOT_NOTE_S using Tapatalk
 
Ne znam nemacki ali jel su ti po 4 i po 190 komada prodato?

Verkauft znaci prodato ali se odnosi na sve vrste prodaje gde je roba placena

@Duke

Kako znas koliko tacno dobiju? Jesi li ih pitao ili? Meni je recimo saopsteno tacno koliko cega
na lageru imaju. Ne sad, vec generalno.
Ako si zvao i imas tacnu informaciju onda ok.

Reci menadzera prodaje MF: sistem prijema i prodaje je integrisani sistem. Kako se zaprimi roba, tako se prikazuje na sajtu sa kasnjenjem do 1h (zbog ostalih radnji i lagera). Jedino broj prodatih komada moze biti 24-48h refresh.
Ja ne znam koliko tacno dobiju ali ako malo pratis skontas sta se desava
A raspicao se sa menadzerom jer sam imao interesantnu situaciju pri kupovini jednog napajanja od kojeg je bio samo 1 kom pa zvao da proverim pa prodaja kaze da imaju, ok uzimam i u tom momentu neko kupio online pa me zvao menadzer i popricasmo malo...
 
Problem u cemu? Procesori su dobri i imaju dobre rezultate ne vidim nikakav problem. Mozda se njima ne zuri jednostavno izbacili nekoliko 1000 primeraka ko je stigao da kupi kupio ovi ostali malo neka se strpe i toliko.
:d
 
Ne znam o kakvoj nestašici govorite. Ovo je trenutno kod nas na stanju. i5 8400 i i7 8700k stižu za koji dan.
6e4030fe33196ae4fa419d41c179c661.jpg
 
Problem u cemu? Procesori su dobri i imaju dobre rezultate ne vidim nikakav problem. Mozda se njima ne zuri jednostavno izbacili nekoliko 1000 primeraka ko je stigao da kupi kupio ovi ostali malo neka se strpe i toliko. To samo oni sto rade tamo znaju zasto nisu izbacili vise ja i ti mozemo samo da nagadjamo do sutra :D
Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
Majstore, ako ne izbacis za Black Friday, Cyber Monday i Bozicne ludorije, kada se proda 70% elektornike i racunara, onda bolje da i ne izbacujes. To nije moja neka teorija, to je trgovacki aksiom u Americi a siguran sam da vazi za sve, pa tako i za Intel. Nisu izbacili vise jer su juce izbacili KL, SkyLakeX (Kostin buduci cpu 2026), nove Xeone, cipsetove, i jos milion stvari, a onda ih AMD zbrza za Kapucino. Pa ne moze rodjace, da imaju jos 20 fabrika. Nema tu velike mudrosti, nikakve misterije. Dve reci, strani film - Paper Launch! :d
 
Nisam ni ja kontao "jacinu" Bozicne prodaje dok nisam dosao u nemacke... ljudi, to nije normalno koliko se trosi i kupuje...
 
Majstore, ako ne izbacis za Black Friday, Cyber Monday i Bozicne ludorije, kada se proda 70% elektornike i racunara, onda bolje da i ne izbacujes.

Te akcije se pre svega koriste za čišćenje zaostalih lagera, da bi se napravio prostor za nov. Sigurno će biti akcija za 7700k i slično. Za novu robu, pogotovo onu koja je izašla mesec-dva ranije, akcije su minimalne.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno