Šta je novo?

Intel Coffee Lake

A sta mi smrtnici sa NH D14 mozemo da ocekujemo?
 
Po svoj prilici ~4.7GHz na svim jezgrima kad se deliduje. Svakako je razlika izmedju toga i 5GHz neprimetna i beskorisna.
Vise znaci brzi ram, videlo se lepo u nekom testu na temi da stock sa 3K ram daje bolje rezultate od 5GHz sa 2133 ram.

5GHz je vise prekretnica za entuzijaste i lepa, okrugla brojka :D
 
“Ovo mi je ostalo upečatljivo sa novog videa koji je Jay postavio. Kada MCE postoji kod Intel-a onda se javlja ekspert AdoredTV da ukaže na prevaru, a kod Ryzen-a kad postoji onda ništa [emoji4]”

Prevara u smislu da su rezultati stock procesora (npr i5-8400) sa MCE i neko sutra uzme taj procesor i slabiju/jeftiniju ploču i nema te performanse koje je test prikazao...tako sam barem ja to shvatio [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sto se memorije tice, dobici u realnim uslovima su mizerni na Intel platformi. Eno vam testa na TechpowerUp-u, 8700K sa memorijom na razlicitim brzinama i tajminzima, po meni se ne isplati ici iznad neke srednje klase sem ako juris rekorde.

Taj test na Techpowerup ipak polazuje da u igrama i scenama koje su memorijski zahtevne postoji dobro skaliranje, na primer kod Hitman oko 13%, kod 2133 vs 3200mhz. Mislim, ono, testirali su samo 4 igre, nije bas reprezentativan primerak igara.

https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i7_8700K_Coffee_Lake_Memory_Performance_Benchmark_Analysis/9.html

Ovaj sajt je ipak nesto merodavniji, jer imaju vec razradjenu metodologiju testiranja. Jer, kod testiranja brzine memorije, treba izabrati odgovarajuce scene koje su memorijski zahtevne. Na primer, kada sam testirao brzinu memorije u mojim testovima kod Crysis 3, scene koje su procesorski zahtevne , nisu bile i memorijski zahtevne, morao sam posebno da pronadjem scenu koja je i memorijski zahtevna.

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i7_8700k_premiera_coffee_lake?page=0,45

Ovde imamo 10 igara, sa zahtevnim memorijskim scenama.
Sasvim solidno skaliranje sa brzom memorijim. Mislim, da je za ovaj procesor koji ce se uglavnom koristiti sa 1080 i 1080 Ti karticama, potrebna memorija na minimalno 3200mhz sa sto boljim latencijama, da bi se dobile odgovarajuce perfomanse koje moze samo dosta brza memorija da isporuci.
 
Poslednja izmena:
Prevara u smislu da su rezultati stock procesora (npr i5-8400) sa MCE i neko sutra uzme taj procesor i slabiju/jeftiniju ploču i nema te performanse koje je test prikazao...tako sam barem ja to shvatio [emoji6]

Jeste, to je ono što bi crveni baron AdoredTV želeo da pomisliš, jer je 8400 veliki udar na Ryzen 5 liniju.

A istina je malko drugačija:

8400 (kao i svaki Intel Coffee Lake procesor) ima 2 Turbo boost-a:

1) Turbo boost 2.0 (radni takt svih jezgara istovremeno) koji iznosi 3.8Ghz.
2) Turbo boost 3.0 (radni takt jednog jezgra odnosno maksimalna ST snaga i on iznosi 4Ghz
Njegov argument je da takvo nešto neće biti moguće sa jeftinim H i B pločama što je perfidna izmišljotina.

Ovi podaci se mogu sada lako proveriti (uživo u gejmingu sa Rivatunerom/kroz rad ST aplikacija) jer je 8400 model već u rukama mnogih korisnika, pa slobodno baci pogled na neki nezavisan video da bi video koliki mu je radni takt.
 
Poslednja izmena:
^mislim da grešiš. Svaka ploča, čipset podržava turbo 2.0, ovde je reč o tome da sva jezgra rade na maks turbo frekvenciji jednog jezgra tj. 4.0ghz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
^mislim da grešiš. Svaka ploča, čipset podržava turbo 2.0, ovde je reč o tome da sva jezgra rade na maks turbo frekvenciji jednog jezgra tj. 4.0ghz


Sent from my iPhone using Tapatalk

Hoćeš reći kao blagi OC zaključanog modela koji omogućuju samo Z ploče?
To je tek nelogično.

Baš sam na prethodnoj strani pitao upravo to i rečeno je Z ploča (pa nek je i sa MCE) NE MOŽE da gura procesor na 4Ghz za sva jezgra (jer je to van specifikacije).Slične potvrde sam video na snimcima sa ove stranice: https://www.reddit.com/r/intel/comm...ted_the_frequency_on/?st=j8osaiwd&sh=1957e792
 
Ovde se prica iskljucivo o MCE. Automatski OC koji Asus drzi ukljucen po default-u na svojim plocama. Javno ih kritikuju zbog toga a Intel iskusno cuti jer njima odgovara da im se cpu predstavlja brzi nego sto jeste.
Za sada nema drugog izbora osim Z ploca ali sutra kad izadjy druge ploce MCE nece biti dostupan. Jay je isto kritikovao zbog toga jer gomila ljudi i ne zna da mu je na Asusu ukljucen mce i ako koristi box cpu ce trotlovati, silovati se nepotrebnim naponima i sl. Nijednog trenutka nisu naglasili da je to ukljuceno ali kad krenes da klokujes memoriju onda te upozori na OC. ******stina. Ispasce da su asusove ploce bolje i brze i da intel bolje radi na njima. Jedino je to poenta, manite se price o boost-u.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa poenta je da se to isto desava i sa plocama za Ryzen ali se i to precutkuje.
Dakle, nema prostora za licemerje. Treba biti realan za sve. Na to je ukazao JayZ.
 
Moja greška! Pogrešno sam protumačio...izvinjavam se na offu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U Intelu nisu glupi, oni su se jasno ogradili da garantuju klok od 2,8, sve preko nisu duzni da garantuju!
 
Ovde se prica iskljucivo o MCE. Automatski OC koji Asus drzi ukljucen po default-u na svojim plocama. Javno ih kritikuju zbog toga a Intel iskusno cuti jer njima odgovara da im se cpu predstavlja brzi nego sto jeste.
Za sada nema drugog izbora osim Z ploca ali sutra kad izadjy druge ploce MCE nece biti dostupan. Jay je isto kritikovao zbog toga jer gomila ljudi i ne zna da mu je na Asusu ukljucen mce i ako koristi box cpu ce trotlovati, silovati se nepotrebnim naponima i sl. Nijednog trenutka nisu naglasili da je to ukljuceno ali kad krenes da klokujes memoriju onda te upozori na OC. ******stina. Ispasce da su asusove ploce bolje i brze i da intel bolje radi na njima. Jedino je to poenta, manite se price o boost-u.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Pa to i jeste suština mog pitanja.

Ako se dokaže da ASUS-ove Z370 ploče sa MCE, omogućuju 4Ghz ZA SVA JEZGRA na zaključanom i5 8400 (koji po specifikaciji ne bi trebao da radi na tom taktu), onda će to biti razlog više da potencijalni kupci već sada kupe Z model od ASUS-a jer dobijaju time besplatan OC. Naravno, pod uslovom da MCE omogućava to.

Ako se dokaže da MCE samo omogućava rad u okviru predviđenih frekvencija (kao što je bio slučaj kod Jay-a sa 8700k koji je "skočio" sa 4.3 na 4.7 na stock-u) onda to i nije neka prednost jer MCE ne nudi ništa što već nismo videli.
 
Taj test na Techpowerup ipak polazuje da u igrama i scenama koje su memorijski zahtevne postoji dobro skaliranje, na primer kod Hitman oko 13%, kod 2133 vs 3200mhz. Mislim, ono, testirali su samo 4 igre, nije bas reprezentativan primerak igara.

Niko ne spori da skaliranje postoji, pod nekim uslovima cak je i pristojno, ali da li je isplativo je potpuno drugo pitanje. U ogromnoj vecini situacija (da ne radis cherry-picking scena koje imaju po ~15-20% ubrzanja) razlika ce biti 0-5%, a razlika u ceni moze biti i 35-50%. Imajuci u vidu trenutne cene memorije, neko moze da kupi Core i5-8400 umesto Core i3-8100, npr, a to ubrzanje ce svakako primetiti i osetiti.
 
Asus-ov MCE radi sa K procesorima dok sa i5 8400 nece radit dzaba ga palit nece procesor radit na 4ghz tj. radice kao i sa svakom drugom plocom.
 
Asus-ov MCE radi sa K procesorima dok sa i5 8400 nece radit dzaba ga palit nece procesor radit na 4ghz tj. radice kao i sa svakom drugom plocom.

Nema samo Asus navodno ima ga i Asrock, konkretno ASRock Z370 fatal1ty.
Svakako će se znati za par dana jer dosta ljudi je poručilo taj kombo pa ćemo znati da li MCE daje nešto više ili ne (vidim mnogi ljudi očekuju da MCE podari 4Ghz na svim jezgrima, pa gde ima dima ima i vatre).
 
Poslednja izmena:
Pa ocekuju ocekujem i ja mnogo sta :d ali to nece radit jedino ako ovi ljudi iz asusa ne znaju, ja koliko sam dobio informacije to nece radit.

u konacnici procesor kad su opterecena sva jezgra tj 6 radi na 3.8 i uz tu opciju radio bi na 4 ghz tako da ne vidim neku ludnicu... 200mhz nece sigurno preporodit procesor i da dobije ne znam ti ja kakve performanse zbog ti 200mhz.
 
Pa to i jeste suština mog pitanja.

Ako se dokaže da ASUS-ove Z370 ploče sa MCE, omogućuju 4Ghz ZA SVA JEZGRA na zaključanom i5 8400 (koji po specifikaciji ne bi trebao da radi na tom taktu), onda će to biti razlog više da potencijalni kupci već sada kupe Z model od ASUS-a jer dobijaju time besplatan OC. Naravno, pod uslovom da MCE omogućava to.

Ako se dokaže da MCE samo omogućava rad u okviru predviđenih frekvencija (kao što je bio slučaj kod Jay-a sa 8700k koji je "skočio" sa 4.3 na 4.7 na stock-u) onda to i nije neka prednost jer MCE ne nudi ništa što već nismo videli.

Ali dali mislis da MCE radi na non K procesorima? Mislim da Intel nece sebi pucati u nogu na taj nacin. Videcemo ali cenim da to nece biti ukljuceno za te procesore ;)

Ponovljeni test (Jay 2 Cents): https://www.youtube.com/watch?v=b0Oeme4V2bM
 
K procesori sa uključenim MCE-om i top vazdušnim hlađenjima idu preko 90C. Ko zna kako bi se ponašao i5-8400 koji je manje-više (odnosno biće) škart boljih modela i ima jako nizak bazični klok sa ogromnim boost-om (1-1,2GHz). Ovde ni tih 200MHz nisu baš malo, pogotovo kad krene masivna proizvodnja, a ne ovo sada. Po trenutnom stanju, i5-8400 poprilično obesmišljava gotovo sve ostale procesore u 99% slučajeva (ne renduju svi), sumnjam da bi tako nešto Intel-u odgovaralo.
 
Jos jedna stvar oko memorije, milion puta recena i za ryzen, a tako je i ovde kld coffee-a. Ko ne fura 1080ti ili vegu 64 lc, najbrzi ram mu ne treba. Za karte tipa gtx 1060 ili rx 580, u igrama brzina rama je nebitna, na gtx 107vega 56 je 2666mhz je neka granica.

Svi ti testovi koje gledati su na 1080p i gtx 1080 ti.
Prvo: Ko ce kupiti gtx 1080ti i igrati se na 1080p?
Drugo: Ko cs uz kartu od 800e kupiti cpu od 180-190e.

Gleda sad HW Unboxed video, i kaze Steve uskoro obima test od 25-30 igara r5 1600 ( uz OC ) vs i5 8400.
Nadam se da ce kao i ranije obuhvatiti grafike iz vise kategorija, pre svih gtx 1060 vs rx 580 i gtx 1070 vs vega 56, koje su sweet spot za procesore i nesto sto ce najveci procenat ljudi koje islljucivo gaming zanima kupiti, a ako cemo realno to je najveci procenat kupaca.

Gledam sad neke druge testove u igrama na yt stock r5 1600 vs i5 8400 sa gtx 1070. I5 pobedjuje ali ryzen nije clockovan, plus ta razlika je mala, jako mala. Sa klokom je 99% nece ni biti. Plus los frame time i ocigledan stutter koji je cak i7 7700k imao je i ovde prisutan, dok to na ryzenu ide kao po loju. Takvi testovi su nam potrebni, real life. Ok test sa najjacim kartama pokazuje veci future proof i5-ce, ali am4 platforma je sama po sebi future proof. Nista ryzen 5 1600 nije rwalno izgubio i dalje bruka deal. Videcemo vec kad stigne jos testova i jeftinije ploce za intel.
 
Poslednja izmena:
@djokosrb
Upravo to i mene zanima! Gledam testove i3 8100 i i5 8400 koji mi je najzanimljiviji kao upgrade za moj vremešni i3 3240 a grafike u testu 1080 Ti -.-'
Dajte nešto prizemnije 1060 / 1070GTX ili RX 470 / 480 / 580. Imam RX 470 tako da bi meni lično najzanimljiviji bili testovi sa grafikama u rangu GTX 1060 / RX 570/580
 
i3 8100 nije nikakav vredan update za 4/4 i5.
4/8 ili 6/6 vec jeste.

Sto se memorije tice, razlika u ceni nije velika, sad gledam za sebe, oko 70e 1x8GB 2133, oko 95 2x4GB 3.200.
Procentalno nije malo, ali generalno gledano nemam sta da uzem za 25e(za PC) da bih opravdao kupovinu najsporije single channel memotije.
 
Nazad
Vrh Dno