Šta je novo?

Intel Coffee Lake

zanimljivo deluje, samo da se vidi temperatura.
 
Meni je do primerka da li ce generalno biti bolji primerci ili ce biti kao 8700k i 8086k
 
Nije mi jasan igpu (ako sam dobro pročitao) na procesoru od 500e.
Niko ne kupuje taj CPU da bi koristio igpu.
 
Kada zvekne graficka, najbolji je...

...riding on 720p...
 
Spremaju se razne ploče:

EE5TrfCUcAMOj3n.jpg:large


Mada su tu i neke buduće threadripper ploče.
 
Koliki je realan OC sa i9-9900K uz MSI CORE FROZR XL? I da li se uopste isplati ako je u pitanju 1080p/240Hz samo za eSport naslove (Overwatch, R6)?
 
mozda ti je onda bolje da ides na 9700k ako hoces oc i onda ce zavisi od primekra od 4.7 do 5ghz drzati.
 
mozda ti je onda bolje da ides na 9700k ako hoces oc i onda ce zavisi od primekra od 4.7 do 5ghz drzati.

Ma uzeto je vec sve, samo me zanima necije misljenje iz prve ruke. Na stranim forumima ima dosta preterivanja. Konfa je 9900k, 2070 super, z390 aorus ultra i 3200 cl16 RAm... nisam nigde nasao cl14, a 3600 je bio duplo skuplji za isto 2x8 (200e vs 100e). To nikako nisam mogao da opravdam za mozda 10% bolje perf...

Znaci vazdusno je usko grlo na 9900k?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znaci vazdusno je usko grlo na 9900k?

Samo sa losim protokom vazduha u kucistu/losim ventilatorima i sa losim samim vazdusnim kulerom, CORE FROZR XL je los vazdusni kuler.


Iz nasih prodavnica preporucio bih NH-D15, NH-D15S i NH-U12A, a preko madjara BE QUIET! Dark Rock Pro 4 kao opciju sa boljom estetikom.

Prednost ima NH-D15 naravno i mogu da se kupe poklopci u razlicitim bojama, i crni veliki ventilator. Dark Rock Pro 4 je jeftinija opcija za crno od NH-D15 sa dodacima svim.

Takodje ili jedan unutrasnji ventilator na ovim sa dve kule i jedan izduvni na kucisti, ili samo 2 na kulama (bilo pozadi ili napred zavisno od memorije), vise od toga ima suprotno dejstvo.

I naravno provetreno kuciste sa minimum 2x140mm/3x140mm, 3x120mm ventilatorima napred, i dole ako ima ispred kablova za napajanje.
 
Poslednja izmena:
Pretera ga sad... nije on los koliko je skup za performase koje daje.
Kuleri od 20+ eura nude isto.
 
@kolega, za stock je ok, i ako ti se bas svidja estetika, i ne smeta ti moguca buka, sto da ne. Ali pored Dark Rock Pro 4 za 900 kinti vise preko madjara nema sta da trazi.

@Dukelander

kad izuzmemo estetiku, svaki vazdusni kuler, kao i svaki AIO/CLC vodeni kuler osim nekolicine je losa kupovina pored Scythe Mugen 5 Rev.B, i Thermalright Macho Rev.C novog (48 evra je u Nemackoj, 48 evra, ...)

Ali ovde je u pitanju 9900K furuna, i u tom slucaju minimum cenovno/performansno je Dark Rock Pro 4 od izbora u Srbiji.

Takodje posto je 9900K furuna u pitanju, kolicina, tip i raspored ventilatora u kucistu, kao i koje kuciste je u pitanju su podjednako bitan faktor za hladnjenje kao i koji je konkretan tip vazdusnog kulera.
 
Poslednja izmena:
Znaci ne isplati se ni pokusavati OC-ovati sa ovim. Nista, furam stock a mozda probam na 4.9 cisto da K ne zuji u prazno kad mi se bude dalo jednom...
 
Kolega, ovo je problem: https://www.youtube.com/watch?v=r5Doo-zgyQs

Dog: u pravu si za sve, samo on sta god da stavi, ohladiti ga vazdusno nece ako ga zesce udari po OC.
Medju tvoje bih dodao jos i EKL Alpenföhn Olymp, odlicno se pokazao a cena oko 60e.

Dakula: molim te, pisi smislene postove, nisi u zabavistu
 
@DukeLander absolutno tacno, za zesci OC mora da padne minimum ALPHACOOL Eisbaer 420, ALPHACOOL Eisbaer 360 minimum. CORSAIR Hydro Series H115i ili THERMALRIGHT Turbo Right 240 C bi bili ok ali opet mislim da moze da se postigne dovoljno sa onim sto navedoh i sredjenom airflow situacijom.

Olymp je cudan, na papiru treba da bude isti ili bolji, ali nije, ima inferiorne ventilatore u odnosu na Be Quiet/Noctua/Thermalright i nesto jos malo zeza sa njim, ima previse varijacija u performansu izmedju testova.

@kolega 9900k je furuna i na stock, i kad mali OC uradis, a za malo veci OC i Eisbaer 420 gore koji navedoh se muci, bilo sta osim veoma skupog custom water cooling setup je neadekvatno za 9900K OC, tu se slazem sa Duke-om.
Odgovor na pitanje koliko OC moze zavisi od srece koliko je dobar primerak procesora koji si dobio, koliko buke mozes da podneses, da li mozes da se pomiris sa 75-80(75 ili ispod idealno) stepeni temperaturom procesora u radu, i u zavisnosti od na ovo ispod sto pitah.

@kolega koje kuciste imas i koje ventilatore i kako si ih postavio u samo kuciste ?
 
Poslednja izmena:
Asus TUF GT501, default ventovi. Nije jos spojena konfa, juce su stigli SSD i kuciste. U svakom slucaju sam odustao od OCa, previse cimanja a bogami i para.

Xmp za memoriju i oc grafe dosta. Drzace to 240fps u esport igrama svakako, a za AAA naslove mi je ionako dosta vise od 60 uz najvise detalje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meanwhile, čovek stavio 9900K u kućište od 4 litra sa low profile kulerom od 47mm, i uspeva da ga drži u 80-im u igrama na default turbo frekvencijama: https://www.reddit.com/r/sffpc/comments/cileci/cute_mini_i9_9900k_build_with_wonder_women_black/

Mislim da malo preterujemo...da, ako baš hoćeš da mu izvadiš dušu i juriš 5.2 GHz, trebaće ti dobar AIO od 280-260mm ili custom loop. Za neki razuman OC od 4.7-5 GHz biće dovoljan i dobar vazdušni kuler...tu je i undervolt, dobar protok vazduha u kućištu...nije baš tolika babaroga. Za gejming je 9900K ionako overkill (i to još za Overwatch i slično), 9600K radi posao (ili još bolje, Ryzen 3600), a i nema potrebe da mu forsiraš 5+ GHz na svim jezgrima kad ionako sam boostuje do 5GHz a igre sigurno neće da oznoje svih 8 jezgra i 16 threadova...
 
Poslednja izmena:
Asus TUF GT501, default ventovi. Nije jos spojena konfa, juce su stigli SSD i kuciste. U svakom slucaju sam odustao od OCa, previse cimanja a bogami i para.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Bacih pogled na kuciste i review jedan. Nije lose, fabricki raspored ventilatora je ok, kvalitet ventilatora je ok isto, 10-15 stepeni toplija temperatura u leru u odnosu na sobnu sa stock ventilatorima 9600K i MasterAir MA620P (procesor im ide na 80 stepeni).

Idealno bi trebalo da bude 3-5 stepeni u odnosu na sobnu u leru, ali i ovo je ok.

Nije skupo promeniti ventilatore na dosta bolje (30 evra samo), ali gubis RGB osvetljenje, tako da ako neces to da radis, izaberi samo kuler koji ti se svidja i vidi kako se ponasa komp. Moj predlog je jos uvek Be Quiet Dark Rock Pro 4 i komplet od 5 komada Arctic Cooling P14 PWM PST. Sve skupa ce te ispasti ~110 evra preko madjara, a omogucice ti da uradis mali-srednji OC sa solidnim temperaturama.

Ali kao sto sam rekao ako ti se svidja izgled MSI Frozr, uzmi njega sto da ne, i stock ventilatori, i teraj na stock ili sa nekim malim OC.

Nemoj da odustajes od OC dok ne vidis kako ti se ponasa racunar, jednostavno pusti same delove kompjutera koje odlucis da uzmes da te ogranice i diktiraju da li mozes OC i koliki.

Edit: jos jedna alternativa na primer mozes da uzmes u domacim prodavnicama paket od 3 ova RGB ventilatora: Thermaltake Riing 14 RGB CL-F043-PL14SW-B, za 48 evra,za zamenu ovih na kucistu.
 
Poslednja izmena:
Bacih pogled na kuciste i review jedan. Nije lose, fabricki raspored ventilatora je ok, kvalitet ventilatora je ok isto, 10-15 stepeni toplija temperatura u leru u odnosu na sobnu sa stock ventilatorima 9600K i MasterAir MA620P (procesor im ide na 80 stepeni).

Idealno bi trebalo da bude 3-5 stepeni u odnosu na sobnu u leru, ali i ovo je ok.

Nije skupo promeniti ventilatore na dosta bolje (30 evra samo), ali gubis RGB osvetljenje, tako da ako neces to da radis, izaberi samo kuler koji ti se svidja i vidi kako se ponasa komp. Moj predlog je jos uvek Be Quiet Dark Rock Pro 4 i komplet od 5 komada Arctic Cooling P14 PWM PST. Sve skupa ce te ispasti ~110 evra preko madjara, a omogucice ti da uradis mali-srednji OC sa solidnim temperaturama.

Ali kao sto sam rekao ako ti se svidja izgled MSI Frozr, uzmi njega sto da ne, i stock ventilatori, i teraj na stock ili sa nekim malim OC.

Nemoj da odustajes od OC dok ne vidis kako ti se ponasa racunar, jednostavno pusti same delove kompjutera koje odlucis da uzmes da te ogranice i diktiraju da li mozes OC i koliki.

Edit: jos jedna alternativa na primer mozes da uzmes u domacim prodavnicama paket od 3 ova RGB ventilatora: Thermaltake Riing 14 RGB CL-F043-PL14SW-B, za 48 evra,za zamenu ovih na kucistu.

Evo situacija u R6 Siegeu posle nekih sat vremena igranja, temperatura je bila oko 65C sve vreme sa tim da je FPS ogranicen na 237 (zbog Freesynca), a procesor je stock. Max potrosnja tokom igre je bila oko 100w. Tom Clancy's Rainbow Six® Siege2019-10-6-14-4-16.jpg

Odradio sam i Cinebench, temperatura posle 3 kruga je ~75 sa peakom na 80 jednokratno. Maticna pumpa nesto ispod 1.25v po defaultu, nisam tacan broj zabelezio ali nesto ispod. Kao sto vidis, mislim da tu i nema bas prostora za neki overklok a ruku na srce i ne treba, ove temperature su mi OK a mislim da bi bilo koje dizanje voltaze vrv. odvelo temp na ~85 sto mi je mnogo za svaki dan.

EDIT: Ovo smece od Siega inace ima vec godinu i po bug gde ume da zakuca i 8700k na 100% tkd. je jedna od procesorski zahtevnijih igara trenutno (kad se igra na visokom frejmrejtu). U graficki intenzivnijim naslovima ce vrv. biti nesto nize, to cu ovih dana istestirati.
 
Poslednja izmena:
Smešno, 25$ za 9900k...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Da li treba obican korisnik da updatuje bios zbog mitigacija za one probleme? Maticna mi je dosla sa F7, u F8 su inkorporirane mitigacije, ali mi se nesto ne gube performanse a nema sanse da gasim hyperthreading i da od procesora pravim 9700k.

Pretpostavljam da nema zime furati stari bios?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jesam ja to dobro razumeo da za 9900k ne treba delid?

Yup, ovaj 9900KS je vrh, možda se častim za NG [emoji4]

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
ja porucih juce 9900k, nije mi se isplatilo da cekam KS, nije mi se isplatio ni "obican" 9900k ali eto :)
 
Procesor je zverina ali cena [emoji1532]

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno