Šta je novo?

MS Industrial Dark Shadow - Prvi utisci

Pozdrav!

Evo gledam kucista vec 2-3 dana (poklon za novaka) i izbor je pao na 3 - Falcon Blue, Spectrum i Dark Shadow. NAjvise sam zagrajan upravo za Dark Shadow, ali procitah ovde da nema prednji filter za prasinu, pa se sad malo ceskam po bradici. Apsolutno mi je neprihvatljivo da kuciste ne dolazi sa filterom, na sta li ce da lici unutrasnjost kroz mesec dana? Pride jos ima staklenu stranicu da se sve lepo vidi.
Dakle, kakva su vasa iskustva sa prasinom? Da li mozda na ovim resetkama napred sa strane postoje filteri? Da li ugradnjom 14-ice nazad se poboljsava situacija sa temperaturom unutar kucista?

Hvala unapred!

Ja ga imam par meseci i mogu ti reci da prasine nema, kako ne znam ni ja sam, gde najvise primetim prasine je ispod kucista gde je napajanje, ali ispod ima filter koji se skida i cisti..
Spectrum ti je identicno kuciste kao i dark shadow, samo ih razlikuje prednja maska, inace ovako sve isto, ja sam iskreno odusevljem kucistem, bio sam malo skeptican u pocetku zbog vecih temperatura, ali krastavac, sve ima svoje, na prethodnom sam imao jednu 14-cu koja se nalazila na stranici, direktno je vazduh gurao na gpu, cpu i plocu, ali u susti i gpu ne prelazi 72c°...
U sustini izbor mozes birati samo zbog estetike, za bilo koje da sr odlucis dobices isto, zato sam se ja kdlucio za shadow-a :)
 
Ja ga imam par meseci i mogu ti reci da prasine nema, kako ne znam ni ja sam, gde najvise primetim prasine je ispod kucista gde je napajanje, ali ispod ima filter koji se skida i cisti..
Spectrum ti je identicno kuciste kao i dark shadow, samo ih razlikuje prednja maska, inace ovako sve isto, ja sam iskreno odusevljem kucistem, bio sam malo skeptican u pocetku zbog vecih temperatura, ali krastavac, sve ima svoje, na prethodnom sam imao jednu 14-cu koja se nalazila na stranici, direktno je vazduh gurao na gpu, cpu i plocu, ali u susti i gpu ne prelazi 72c°...
U sustini izbor mozes birati samo zbog estetike, za bilo koje da sr odlucis dobices isto, zato sam se ja kdlucio za shadow-a :)

Hmmmm kako bre nema prasine? :) Ne razumem. Jedino sto mi pada na pamet je nacin na koji ventovi uvlace vazduh, pa nekako prasine ne stigne da se provuce, ali opet to mi ne deluje realno.
Da li moze da se nasrafi 14-ica nazad u Dark Shadow ili Spectrum, i da li mozda znas koliko se dobija u odnosu na 12-icu?

Hvala!
 
Ako baš hoćeš ovo kućište a ne verziju sa filterima (Titan) onda bi možda mogao da se napravi filter.

Neki ram od plastike sa ženskom čarapom razvučenom na njemu. Pa njega šrafiš ili ispred prednjih ventilatora ili iza njih.

U prvom slučaju bi morao da skidaš ventilatore kada hoćeš da čistiš filter a u drugom ne (tu bi stavio kraće šrafove, taman da uhvate filter i zadnju rupu ventilatora kako ne bi smetalo prednjem šrafu koji drži ventilator za kućište.

Postoje i gotova rešenja ali bi tu morao za svaki ventilator posebno da montiraš, a ostala bi ti i rupa bez filtera ako ne koristiš sve ventilatore. Možda ima i za više ventilatora odjednom (nisam dugo pratio) ali teško da će to biti jeftino i cena bi uništila isplativost ovog kućišta.

P.S. Kućište koje nema filtere na svim usisnim mestima bolje da nema uopšte, jer će prašina svakako tu ulaziti i anulirati ostale filtere. Još ako se napravi negativan pritisak u kućištu bio bi haos od prašine.
 
Pa kod Dark Shadow je pozitivni pritisak u kućištu. Tri venta ubacuju vazduh i jedan izbacuje. Možda zato i nema puno prašine u kućištu.
 
Pa možda pozitivni pritisak istera prašinu. Ja sam pre neki dan prodao staru konfu. Bila je kod mene skoro deset godina. Imao sam 6 ventova, 3 ubacuivali vazduh i 3 za izduv, kućište bez filtera, čistio sam komp jednom na 6 meseci tokom tih desetak godina. Sad kad sam ga prodavao čoveku, zaprepastio se da je sve kao iz fabrike. Pogotovo na matičnoj nije bilo ni trunke prašine.
Sad imam MS Black Widow već jedno pola godine i kad sam ga čistio pre neki dan situacija je bila slična kao i u tom nzxt kućištu. Nema neke razlike iako Black widow ima filtere za prašinu, a to staro kućište nije imalo. Tako da meni deluje da je bitnije kakav je protok vazduha u kućištu, nego filteri.
A što se tiče homemade filtera za prašinu. Jako dobar materijal za to su one mreže za polen, što ih stavljaš na prozore kad si alergičan. Ono je materijal sličan kesi za usisivač, zaustavlja baš puno toga. Problem je jedino što je bele boje i ružno bi izgledalo na staklenom kućištu. Ali tamo gde može da se sakrije, to je verovatno najbolji materijal za filtere za prašinu.
 
Poslednja izmena:
Meni više izgleda da ti u sobi nemaš puno prašine i kućište nije na podu. Zato ti oba kućišta i nemaju prašinu, tj imaju malo.

Nema šanse protok da odstrani prašinu. Zbog naelektrisanja se bukvalno lepi za sve komponente.

Jel može link do te mreže koju pominješ?
 
Ma to ti je kao one samolepljive mreže za komarce, samo je materijal dosta gušći. Ja sam to kupio u nekoj farbari. Tada su imali samo bele, kad bi moglo da se nađe crna bilo bi ekstra.
Ovako nešto
https://newblinds.co.uk/pollenstop---130-x-150cm---mesh-pollen-screen-03383-1

Evo da se vidi koliko je to gusto.

Klettband-Pollenschutz-2.jpg

I onda samo isečeš na veličinu koju ti treba, i pomoću ovih čičak traka zalepiš na kućište. Ja sam ovo koristio na bočnoj stranici starog kućišta. Bila je rupa za dve dvanaestice, ali mi nisu nikad trebale. i onda sam ih zatvarao ovom mrežom. Nakon 6 meseci mreža od bele postane braon.
 
Poslednja izmena:
I mene cudi kako nema prasine, a plus mi je skoro na podu kuciste, moze da se naprave filteri, jer vazduh ulazi samo sa strane i odozdole, isto kao na black window, ne moze da se stavi pozadi 14-ca kuler, danas su mi stigli RGB kuleri, tako da kada montiram ostavicu par slika
 
Uzeo Dark Shadow, i jedan LC Power kuler od 50ak CFM da izbacuje vazduh nazad, a default zadnji kuler je sada na Prolimatech Megahalems CPU hladnjaku. Javljam kasnije jos utiske kada se završi montaža.
 
Ukratko, ambijentalna temperatura u kucistu, idle, je oko 32C u zavisnosti od temperature u sobi. Vec sam se pripremio da uzmem COOLER MASTER JetFlo 120 Blue Fan (potencijalnih 95 CFM na maksimalnom broju obrtaja) i nasrafim ga nazad kako bi izbacio vruc vazduh koji je u kucistu. Kontam da 3 napred 1 nazad odnos u kucistu pravi pozitivan pritisak u kucistu, ali ja sam pre za neutralan u cilju da smanjim ambijentalnu temp. za barem 3-4C.
Sto se utisaka o samom kucistu tice, jako su pozitivni s obzirom da je hladjenje dosta bolje u odnosu na staro kuciste u kome sam imao samo jedan napred i jedan nazad ventilator, ali krastavac ne secam se kolika je amb. temperatura bila u proseku. Ventilatori imaju dosta jako LED osvetljenje i ako vam kuciste stoji na stolu, pripremite se na nekoliko dana navike. :)
Kuciste je dosta tiho, a i kako ne bi kada MS ventialtori koji dolaze uz kuciste rade na 800rpm, moja procena. Deluju dosta slabasno, mozda u vrh glave 20-30CFM.
Ali brate KOLIKO SAM SE NAMUCIO pri montazi HDD-ova u donji rack, auuuuuu! JA ne znam kako su oni zamislili da se zasrafe kada je maltene nemoguce prici sa prednje strane gde je maska i ventovi, tri znoja me je oblilo. Kontam sa druge strane gde je napajanje nije problem zasrafiti, i to pod uslovom da to radite pre montaze napajanja, a ne kao ja, posle. xD Sad kontam zasto je u Falconu tooless kacenje zakon. :)

Znaci, za kraj, da li bi COOLER MASTER JetFlo 120 Blue Fan sa 70-96CFM bio dobar nacin da kompenzuje ono sto tri slabasna prednja venta ubacuju? Recimo da je to 3x 30CFM.
 
Zato sto da bi 120mm vent postigao toliki protok vazduha ima da brunda kao nezdrav, uzmi neku "normalnu" 12-ticu i to je to.
 
Ja bih ga uzeo, stavio njega napred na 50% obrtaja sa jednim stock, a dva stock stavio pozadi (tj pozadi jedan i gore-pozadi drugi). Opet bude pozitivan pritisak, sve tiho a računam i da će spustiti par stepeni temperaturu u kućištu.
Samo je pozicionira dole ako se grafička više greje ili gore ako je procesor topliji.

Bilo šta iznad 30% za AC Jetflo će ostvarati pozitivan pritisak. Naravno, pod uslovom da su stock zaista 30 CFM.
 
Dark Shadow nema mesta na gornjoj stranici ni za jedan ventilator.
 
Zato sto da bi 120mm vent postigao toliki protok vazduha ima da brunda kao nezdrav, uzmi neku "normalnu" 12-ticu i to je to.

Pa ja kao uzeo normalnu 12icu, LC-POWER ventilator AiRazor, 50ak CFM na 1200, stavio ga pozadi da izbacuje i dosta je tih. Sada se razmisljam da njega stavim na MEgahalems umesto stock kulera koji je dosao uz kuciste, a CoolerMaster pozadi.
 
Ne treba ti bolji od toga, nece napraviti neku veliku razliku, a da pritom buka bude na iole podnosljivom nivou.
 
Objasnjenje zasto?

Samo ako ne provodis dosta vremena pored racunara. Na niskim obrtajima brunda, na visokim se dernja kao vrsalica. Imam ih i ne savetujem ih nikome. Jedna od gorih kupovina. Jedino sto bas dobro nabijaju vazduh.
 
HVala obojici na odgovorima. Jedino me cudi sto su utisci malo drugaciji na jednom shopu (nikome ne brunda), osim za buku na max rpm. Bolje da ustedim tih 2k dinara za nesto pametnije. Realno moj klokovani i7 3770k na 4.5ghz, na stress testovima ne prelazi 76C, a realno u svakodnevnom radu, pa cak i renderovanju nikada zauzece ne prelazi 90-95%, tako da nemam sta da brinem. U prethodnom kucistu CPU temp je prelazila 80C na testovima kao od sale (islo cak i do 84C). Da li je do nove termalne paste, ne znam.
Mozda realno sa ovim kucistem se ne mogu postici manje ambijentalne temperature. Da sam zaista odlucio da mi je to bitnije nego sam izgled, uzeo bih MS Falcon. krastavac, sad je fazon "umri skote zbog lepote". :)

Ako neko ima resenje kako spustiti ambijentalnu temp za koji stepen, bio bih zahvalan. Uzimajuci u obzir da je prosecna temperatura sobe 23-24C, trenutno izmerenih 33C unutar kucista mi malo deluje preterano, ali ok, komponente se greju, CPU temperature na idle su oko 39-40C, graficka oko 48C isto, sve je jasno.
 
Poslednja izmena:
Dobre su ti temperature. Nema razloga za brigu.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ali brate KOLIKO SAM SE NAMUCIO pri montazi HDD-ova u donji rack, auuuuuu! JA ne znam kako su oni zamislili da se zasrafe kada je maltene nemoguce prici sa prednje strane gde je maska i ventovi, tri znoja me je oblilo. Kontam sa druge strane gde je napajanje nije problem zasrafiti, i to pod uslovom da to radite pre montaze napajanja, a ne kao ja, posle. xD Sad kontam zasto je u Falconu tooless kacenje zakon. :)

Ne znam kako si ti srafio hardove? ali sistem je vrlo prost. Prednju masku skines tako što je povučeš napred i onda sa dva šrafa sa iste te prednje strane zašrafiš diskove.
Tako se barem šrafe na MS Cyclop kućištima koja dolaze bez tool less sistema montaže.

edit.
Sad gledam slike po netu i njemu je unutrašnjost identična Falconu, Hulku, Black Widow.... što će reći da se hdd-vi identično montiraju. Bez šrafljenja, samo se izvuce ona plastikica, natakne hdd i vrati u slot.

gaming-kuciste-ms-dark-shadow-0151367p_5.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako si ti srafio hardove? ali sistem je vrlo prost. Prednju masku skines tako što je povučeš napred i onda sa dva šrafa sa iste te prednje strane zašrafiš diskove.
Tako se barem šrafe na MS Cyclop kućištima koja dolaze bez tool less sistema montaže.

edit.
Sad gledam slike po netu i njemu je unutrašnjost identična Falconu, Hulku, Black Widow.... što će reći da se hdd-vi identično montiraju. Bez šrafljenja, samo se izvuce ona plastikica, natakne hdd i vrati u slot.

Pogledajte prilog 243732

nema tih plastika kao na black window-u, vec se hdd direkno srafi za metal :)

ali nema nikakvih dodatnih drujanja i prenosenja vibracija, barem kod mene
 
Da li neko zna kako se skida prednji panel sa ovog kucista da bi se skinuli ventilatori ?
 
Da li neko zna kako se skida prednji panel sa ovog kucista da bi se skinuli ventilatori ?

Znam ja, skidao sam par puta, videces sa inutrasnje strane 4 plasticna cepa, sa leve i desne strane, to treba da se sabije kako bi izvukao prednji panel, samo pazi i idi redosledom jer je napres staklo, mozda pukne slucajno, ali nije nista tesko i strasno, samo treba malo vise snage da se to izgura, malo grublje mora da se radi :)
 
Nazad
Vrh Dno