Šta je novo?

Asusova postava Z370 ploča

Ako neko ubode i7 8700K u X370 plocu neka opise, detaljno po mogucstvu, iskustvo i prosvetljenje! :d
 

To više deluje kao marketinška zezancija...ako i uspeju da nadrukaju CPU na 5GHz automatski, ima da mu nadrukaju i napone u nebesa. Samo blesav čovek bi se oslanjao na auto-OC za te brzine...
Da ne pominjemo da se noviji Inteli nisu baš pokazali što se termalnih karakteristika tiče, zahvaljujući pasti na čipu. Kad im odvrneš auto-OC ima da prže samo tako, lol.

PS: Tek sad primetih da sam napisao "X370" umesto "Z370"...tako mi i treba kad pišem nakon 28h bez sna. Ako naleti neko od moderatora, neka prepravi, ako može...

PPS: Blagodarim.
 
Poslednja izmena:
Jurodivi, samo ides i lupetas :D Auto OC profil na 5.0ghz je postojao i na IX seriji ploca i oko 85% primeraka CPU-a je uspevalo da postigne doticne klokove. (7700k)
I ne, naponi nisu bili u nebesima. Naravno da ce rucni OC uvek biti bolji, ali za nekog ko nema veze s OC-om je ovo super resenje.
 
Please...prvo, to je jedan CPU. Drugo, taj jedan CPU je "slučajno" poznat kao vrlo vreo, toliko da su zbog njega i primetili da posle ko zna koliko godina AMD ima procesore koji su hladniji od Intela.
Drugo, 85% 7700K-ova išlo na 5GHz preko auto-OC? Ne bih rekao.
Treće, auto-OC nije loš, slažem se, ali ne za visoke frekvencije. A proizvođači ploča već duže vreme forsiraju to u marketinške svrhe, preko visokih napona (jer kako drugačije)...ako su blesavi oni koji su testirali to, onda sam blesav i ja, ok.
 
85% ti je statistika nakon par hiljada testiranih procesora, na osnovu cega se i pravio ASUS auto OC profil :) Doticna opcija je stavljana na high-end ploce samo, uz sta mahom i idu samo 7700k.
Sta su druge opcije? 7600k, ok. I ? Nema vise nista :D Taj cip nema nikakav problem tokom gaminga, problem je load sa AVX i FM2 instrukcijama kada se upari sa losim primerkom procesora, tj. jednom kome je zapao deblji silikon te je IHS dalji od jezgra.
 
I dalje čekam da mi kažeš šta sam to konkretno lupio? 7700K nije vreo? Auto-OC ne diže napone previše u odnosu na ručni OC ? To je fabrički "algoritam", glup je i ne može da uzme sve u obzir, zato ide linijom najmanjeg otpora što je drukanje napona.
A ja nisam osporio da ima ploča koje sa auto-OC mogu da postignu 5 GHz sa nekim primercima, osporio sam efikasnost i smisao toga, pogotovo što će to biti na par najskupljih ploča (koje niko normalan ne kupuje da bi na njima onda očepio auto profil), i sa jednom serijom procesora. I to ne može da ne bude vrelo, šta god oni pisali po reklamnom materijalu, pogotovo što se zna da Intel i dalje koristi TIM. Plus, koliko vidim, obojica se slažemo da je ručni OC superiorniji, pogotovo za visoke frekvencije. Čemu onda 5 GHz auto-OC profil na tim pločama osim da se Asus hvališe po sajtovima kako ga ima? Kako to lupetam?

Ne zameri mi ni što u tih Asusovih 85% verujem koliko i u naš ulazak u EU...marketing je čudo (ubaci analogiju sa tarabom i pisanjem po njoj).
 
Lupetanja:
1)"To više deluje kao marketinška zezancija...ako i uspeju da nadrukaju CPU na 5GHz automatski, ima da mu nadrukaju i napone u nebesa."
Probano vec, radi, ne prelazi Intel specifikaciju za napone.
2) "Kad im odvrneš auto-OC ima da prže samo tako, lol."
Takodje netacno. Da bi se przili je potreban daleko ozbiljniji load od gaming load-a.

Ne dize napone previse, da bice napon visi nego rucno da stelujes, ali nije ni blizu kao sto si opisao. Na "nekim" = 85% nekih primeraka.
Silicon lottery je po svojim statistikama nasao da 62% 7700k CPU-ova postize 5.0Ghz. Naravno ne kazu koliki napon je koriscen, tako da je moguce da su testirali na nizem naponu.

A na tvoje pitanje cemu. Da li si svestan koji procenat ljudi zna da OC-uje? Jako mali. Koliko imas likova punih para kojima nije problem da iskesiraju i hoce top performanse, a ne znaju OC. Odu ucitaju profil i voze.
 
Oni koji će kupiti te ploče i procesore sigurno nisu ljudi koji će da "učitaju profil i voze", nisu u pitanju kola pa da selja kupi Mercedesa jer je najskuplji i najbolji, da sedne i vozi do prodavnice, nije bitno, samo da ima 4 točka. Kupovaće ih entuzijasti, koji će sami da overklokuju...toga si i sam valjda svestan. Zato i kažem "čemu profil sa tolikim klokom na tim pločama"...auto-OC profili imaju smisla na slabijim, za korisnike koji ne žele da se bakću sa tim, ne za entuzijaste. Ubacili su ga bi mogli da se pohvale kako "mi imamo 5 GHz profil, vi nemate!", šta li...baš me interesuje koliko ljudi će izvući tih 5 GHz preko profila i pod kojim uslovima.

U tu drugu cifru (65%) i izvor sam već skloniji da poverujem nego u Asusovih 85% na auto-OC na njihovim pločama...ali sam i siguran da je to postignuto sa dobrim hlađenjem i ručnim overklokom, ne preko profila. Da je tako prosto, niko se ne bi zamlaćivao da klokuje sam...
Nemam 7700K ali pretpostavljam da 5 GHz zahteva i dobar napon. Proizvođač ploče ne može da zna kakav CPU imaš, koliki mu je domet, kakav RAM i hlađenje imaš...ako mu se zada određena frekvencija, BIOS će se truditi da ga dostigne po svaku cenu, a to više ne može ni da garantuje napone. Ili će da odvrne napone, automatski i temperaturu - što znači ili throttling ili stabilni klok ali uz vrelinu, ili će da održi napon u nekoj normali po cenu pada frekvencije. No, sada već prežvakavam ono što znamo...hoću da kažem da jako agresivni auto-OC ne garantuje da će naponi ostati u granicama normale. Sa labavijim profilima nema frke, kod onih "siledžijskih" već ko zna, bukvalno je lutrija, mnogo je faktora u igri. Zato mudri ljudi i ne preporučuju te agresivne, a proizvođači mogu da tvrde šta hoće...

TL;DR To što nešto postoji ne znači da je i dobro za upotrebu...to je moja poenta.

Ajd' da ubacim i disclaimer: još je rano reći, Z370 i odgovarajući procesori su još taze. Možda Asusova kristalna kugla bude u pravu i 5 GHz preko profila, uz normalne napone, bude sasvim normalno na novim Intelima. Lično, nisam ubeđen u to, ne uz auto-OC, s obzirom da još uvek stavljaju TIM na procesore. Živi bili, pa videli. Samo, ne verujem da će iko da testira taj profil i napiše iskustva ovde...
 
Poslednja izmena:
Oni koji će kupiti te ploče i procesore sigurno nisu ljudi koji će da "učitaju profil i voze"

Ne bi verovao kod koliko sam ljudi video high end konfe koji preko Internet Explorera "pikaju" fejs...
 
ASUS ROG Maximus X Hero review :

http://www.guru3d.com/articles-pages/asus-rog-maximus-x-hero-review,1.html

Ploca koju sam zeleo da kupim. Cena je 290 evra, u MF-u preko 300 evra.
Za sada cu da posmatram situaciju. Cena je malo jaca.

Ja kad vidim "recenziju" maticne, gde jednu od najbitnijih stvari (VRM) ni ne pomenu, a kamoli da rasklope i vide sta se ispod nalazi smatram *****skim. Sta gledamo kolko USB portova ima? Ne treba mi recenzija za to :D
 
Ako mi verujes nisam ni procitao. Pogledao na prvu, pogledao cene i otisao dalje poslom.
'Ajde leba ti, ako ti nije problem posto ti volis da se cimas oko toga, proveri mi komponente na toj Hero i na ASUS ROG Strix Z370-E Gaming.
Ukoliko nema bitnijih razlika a ovaj Hero ne nadjem malo jeftinije da uzmem ovu drugu.

Evo review od ASUS ROG Strix Z370-E Gaming :

https://www.kitguru.net/components/...s-rog-strix-z370-e-gaming-motherboard-review/
 
Poslednja izmena:
Ja kad vidim "recenziju" maticne, gde jednu od najbitnijih stvari (VRM) ni ne pomenu, a kamoli da rasklope i vide sta se ispod nalazi smatram *****skim. Sta gledamo kolko USB portova ima? Ne treba mi recenzija za to :D

Čekam da se ovaj tip dokopa neke od ploča, garant će disektovati VRM...

Takođe, ako je ovaj Gamer's Nexus video u pravu, H370, H310 i B360 ploče dolaze u prvom kvartalu 2018. Malo podaleko za one koji ne žele Z ploče i K procesore...

Plus, ASRock Fatal1ty Z370 review: https://www.youtube.com/watch?v=oU0OHfoahQ8

PS: Vidim da na KP već nude Z370 ploče iz Mađarske, MSI modeli od 120-220€. Nisu preskupe, Krait model je 170€, recimo, sasvim prihvatljivo, u rangu AMD-ovih X370 ploča...
 
Poslednja izmena:
Ako mi verujes nisam ni procitao. Pogledao na prvu, pogledao cene i otisao dalje poslom.
'Ajde leba ti, ako ti nije problem posto ti volis da se cimas oko toga, proveri mi komponente na toj Hero i na ASUS ROG Strix Z370-E Gaming.
Ukoliko nema bitnijih razlika a ovaj Hero ne nadjem malo jeftinije da uzmem ovu drugu.

Evo review od ASUS ROG Strix Z370-E Gaming :

https://www.kitguru.net/components/...s-rog-strix-z370-e-gaming-motherboard-review/

Jedino da mi nadjes fotke gole ploce. Jer ne znam kada cu je imati uzivo u rukama :)
 
Ja pogeldao i nisu mi jasne cene asus z370 od kad se to desilo da je asus toliko skuplji od ostalih?? i zasto
 
Uvek je asus bio nesto skuplji od ostalih. Uglavnom se koriste drasticno kvalitetnije naponske sekcije i gomila RGB ludarija koje dizu cenu.
A vala se i vise ulaze u razvijanje BIOSa.
 
Bile su manje razlike... ovo sad je vec preterano, toliko da ih ne gledam uopste vise
 
Ima neko asus z370-p a da je koristi za mining? zanima me koliko kartica podrzava
 
Je l zna neko čime čitati VRM temperature na Z370-E? Na glupoj Gigabytovoj najjeftinijoj z370 ploči je to bilo lako, koja je btw imala i bolje vezivanje temperatura za brzinu ventilatora :).
 
vrm temperature,i da ih ima,u biosu bi bile krajnje beskorisne.ako asus nije stavio pa i na leš model ploče senzore na vrm-u,teško ko jeste.termalna kamera za fon je jeftino i praktično rešenje ako je znatiželja u pitanju a vent bilo kakav ako je potreba.
 
Nazad
Vrh Dno