Šta je novo?

Monitor - Slika kod prvog ukljucenja kasni oko 60-ak sekundi. Sta je problem?

twister

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
1,759
Poena
660
Izgleda da je dosao red da i ja moram da napravim topic ovde... ( fck! )

Elem...

Monitor: Samsung 2693HM (26")

Pre nekoliko dana, prilikom prvog paljenja racunara (za taj dan) nakon sto je racunar mirovao (ugasen) dok sam spavao, monitor nije odmah prikazao sliku. Nakon ~1 min slika se prikaze i monitor dalje radi dok god koristim racunar. Prilikom restarta ili bilo kakve dalje radnje monitor 'drzi' sliku. Znaci prikaz na monitoru 'kasni' samo nakon prvog ukljucenja racunara (jer se 'hladio nekoliko sati). Ako racunar skroz iskljucim i zatim ukljucim sve funkcionise normalno. Znaci slike nema samo kog prvog paljenja (monitora) dok se ne 'zagreje'.

Znaci kada se kvar prvi put pojavio (a i dalje je ista situacija)...

lampica u donjem-desnom uglu je 'blinkala'. Obicno zablinka mozda par sekundi dok dobije 'signal' sa graficke i odmah prikaze sve sto se inace vidi prilikom boot-a. Sada to nije bio slucaj. Prvo sam vratio ghost celog sistema (rekoh, ko zna... nemoguce da je nesto uletelo al' aj da probam). To sam probao iz razloga sto se slika na monitoru prikazala tek pri samom ulasku u windows. Rekoh...'mozda nesto' ne zeli da vidim sta se ispisuje na ekranu... Posto to nije resilo problem, ubacih neku matoru graficku da probam, ali sve je ostalo isto.

Ja imam 'dual-boot'. (oba win 7). Prilikom boot-a sam ostavio 15 sekundi 'fore' da izaberem koji windows da podigne ili ce se bootovati onaj koji sam stavio da je default. Dosao sam na ideju da promenim vreme na 100 sekundi za izbor koji windows da se podigne, kako bih video kada se ce slika prikazati na monitoru. I slika se prikazala kada je bilal preostala jos 51 sekunda za izbor. Ako dodamo jos par sekundi pre nego sto system iscita bios i ponudi izbor, to je otprilike nekih ~60-ak sekundi dok se slika prikaze.

Dalje... juce mi palo na pamet da pre prvog ukljucenja racunara, otkacim DVI kabl sa monitora i ukljucim samo monitor da vidim hoce li se prikazati ona poruka 'No Signal'. ....i poruka se prikazala...ali otprilike nakon 60 sekundi. Znaci skroz sam siguran da je u pitanju monitor.


E sad... ja, posto nisam expert, bih onako pogadjao da su u pitanju lampe (CCFL). Da li bi se neko slozio sa time? Takodje, kada se racunar boot-ovao, odmah sam otvorio obican notepad file (prazan) i razvukao ga preko celog ekrana da vidim samo 'belu boju'. Primetno je da na sredini (i ka desnoj strani) monitor prikazuje 'tamniju nijansu' bele boje. (kasnije ta nijansa pobledi pa se koliko-toliko uklopi u 'belinu' cele povrsine). Elem, napravio sam sliku pa bacite pogled:

h7t8C65.jpg



Drugo sto me zanima... Zna li neko (stvarno) dobar servis u Beogradu koji moze ovo da odradi? Znaci, nemojte mi predlagati neki servis koji ste, eto, primetili dok ste setali po gradu (ili tu negde po kraju). Treba mi servis koji ovo moze da odradi i da se vise ne vracam ponovo za isti kvar. Neki spominju 'cika peru' koga pamtim preporucuju odavno (mada mi do sada nije trebalo servisiranje bilo cega). Pogledah njegovu poslednju aktivnost ovde i na ES forumu i to je 2012. Da li se taj covek uopste jos time bavi i da li se bavi popravkom monitora. (koliko sam shvatio on uglavnom popravlja maticne).

Trece, da li je neko imao slicnog iskustva da mu je trebala ista popravka? Aj' da kazem ako su u pitanju lampe (CCFL), ja bih promenio sve. Znaci da se ubace nove i to bas da imaju originalnu duzinu za 26" monitor a ne kracu (kako sam procitao da neki servisi ubacuju). KOLIKO vas je para kostalo celokupno 'iskustvo'?

Eto... monitor je 'star'. Kupljen negde krajem 2008. i ako cu biti iskren, nista mi nije trajalo ovako dugo od komponenti. Znaci evo uskoro skoro punih 9 godina bez bilo kakvih problema uz skoro 10-15 sati rada svaki dan. On i dalje radi, ali kako mi se cini... moze se desiti da ubrzo prestane sa radom.

(vec sam gledao teme za novi monitor od 27", tako da vas molim da mi ne dajete tu vrstu saveta jos uvek, to je ako bas ne budem imao izbora... pa da onda puknem 30K din za novi 27" monitor)


Unapred HVALA za savete/komentare. :)
 

Prilozi

  • smple.jpg
    smple.jpg
    69.5 KB · Pregleda: 38
Poslednja izmena:
Proveri OSD meni na samom monitoru prvo. Treba da ima podešavanja za razne rezolucije i automatsko nameštanje.
 
Cika Pera odavno nije aktivan na forumu, ali sve vreme ima servis koji radi u Đevđelijskoj na Zvezdari. U blizini postoji i TV servis Antena gde sam popravio jeftino nekoliko monitora. Nalazi se na ćošku Bulevara kralja Aleksandra i Marka Oreškovića, odmah ispod pošte.
 
@CountMike: Hvala za savet, provericu to kada ga budem palio sledeci put.

@Adam K: Hvala za informaciju. Da li bas Cika Pera popravlja ili ima 'svoju ekipu' pa mu neko od radnika (ako ih ima) takodje radi servis hardware-a koji preuzmu? Posto si vec popravljao kod Antene, koliko te kostalo i sta je bilo u pitanju?


Elem... Ja sam pre nego sto cu postaviti topic razmisljao da li su kondenzatori u pitanju. Takodje sam i odgledao neke youtube klipove. Opet, posto nisam expert, razmisljao sam... kondezatori ako crknu, trebalo bi da vise ne dozvoljavajuj 'protok', i da je prekid trajan. Pa me to navelo da su lampe. Ono sto sam malopre uradio je sledece:

ovaj monitor ima prekidac (kao sto ga npr. imaju napajanja) ali onda da bih ukljucio monitor potrebno je da dodirnem mesto za paljenje u donjem-desnom cosku (kod lampice), posto se ukljucuje na dodir, da bi se monitor upalio. Ja sam sada samo pritisnu taster (da omogucim da monitor dodje pod napon), ali ga nisam palio. Uzeo nesto 'zevao' okolo 10-ak minuta (zaboravio na monitor) i kada sam konacno pipnuo u donjem-desnom cosku mesto da upalim monitor, on se startovao kako treba. Tj. pokusao je da nadje 'soruce' (posto racunar nisam palio). Lampica nije blinkala. Pa sam zato ukljucio racunar i monnitor je odmah prikazao sve redovno sto prikazuje prilikom boot-a.

Eto, ne znam da li je i to vreme dok je monitor samo bio 'pod naponom' uticalo da se lampe zagreju (mada sada to za mene nema logike). Ponovo razmisljam da li su kondenzatori u pitanju. Ako jesu, to bi bilo mnogo bolje (i jeftinije)...
 
I ja bih rekao da je neki kondenzator ali bolje naći dobrog majstora koji to može proveriti i popraviti.
Samsung je na televizorima imao/ima ogromne probleme sa njima. Eno iskustva jednog forumaša u temi o televizorima i zaštiti potrošača, 3 uređaja za godinu dana i svi imali taj problem.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno