Šta je novo?

Mreža trokira, previše istovremenih konekcija?

tibby

Čuven
Učlanjen(a)
28.04.2003
Poruke
362
Poena
619
Pozdrav ekipa, imam dilemicu... odnosno, nemam dilemu jer pretpostavljam u kom grmu lezi zec, ali da proverim sa Vama i da vidim na koji eventualno nacin mogu resiti, ako mogu.
Naime, u maloj firmi u DE u kojoj radim, i koja funkcionise vise na nivou entuzijazma nego nekog velikog potencijala za profit, imamo dve kancelarije, jedno pored druge... u jednoj smo mi koji tu radimo, a druga je neki kao mali edukativni centar/ucionica. Zbog tehnickih uslova, modem se nalazi u ucionici pored, a ovde u kancelariji imam podesen repeater koji nije povezan kablom (znam, znam... ali na zalost ne moze drugacije). To radi sasvim dobro kada smo mi tu, nas cetvoro koji tu radimo, 4 racunara i nasa 4 mobilna telefona. Buduci da u ucinici pored svaki drugi mesec imamo 8-9 ljudi, kada se oni nakace sa svojim mobilnim telefonima, mreza trokira... imam uzasne pingove, net radi katastrofalno, naravno.
Malo je cudno ovde sto DE Telekom ima mogucnost da nama kao firmi da maximalno 25Mbit/s, pokusao sam resiti ubacivanjem jos jednog rutera u ucionicu kako bih napravio "guest network", te ih limitirao na max 8Mbit/s (jer im ne treba za nista drugo no licne stvari, mailove, FB, nevezano za edukaciju), a na samom modemu provajdera nisam imao mogucnost to da uradim. Taj ruter za guest je direktno kablom povezan.
Ovim razdvajanjem internet nesto bolje radi, ali kada je i tih 8-9 ljudi nakaceno na mrezu, i dalje su pingovi katastrofalni. Pretpostavljam da je sve to ukupno 4 kompa i 12-13 mobilnih telefona previse istovremenih konekcija za ovu mrezu.
Brzinu neta verovatno ne mozemo resiti, ali kvalitet mreze pretpostavljam da da. Sta bi bili Vasi predlozi, kako omoguciti veci broj konekcija da radi nesmetano? :wall:
 
Poslednja izmena:
Kako u igraonici radi 20+ kompova u isto vreme, pa je ping i dalje ok :)
Na tim obicnim ruterima kad podesis limit, ne radi to lepo... kad neko povuce naglo protok, opet utice na ping.
Kupi mikrotik ruter, pregledaj malo youtube tutorijale i naucices da podesis mrezu kako god zamislis. Najjeftiniji krecu od 25e. Mogucnosti su neogranicene, ali komplikovanije stvari je i teze podesiti. Kod mene je recimo ceo ip opseg podesen da ne moze da predje odredjenu brzinu download i upload. Na jednom kompu gde je neogranicen net, nikad mi ne skace ping, ma koliko ostali koristili net, cak i kod naglog povlacenja brzine, ruter sve regulise sam.
Tebi treba malo drugacije resenje, da svako posebno ne moze da vuce vise od odredjene brzine, pa da nikome ne skace ping... verujem da ima tutorijala po youtube.
 
@acivi_nik
Mozda se nismo razumeli, ali nisam rekao da ne moze... upravo sam to i konstatovao da po pitanju brzine neta ne mozemo puno promeniti, ali zato pitanje kvaliteta i stabilnosti mreze mozemo, te upravo diskusiju na tu temu i trazim ovde :)
Za razliku od igraonice, ovde na zalost ovaj deo kancelarije nije na kablu, sto je dodatni minus :)
 
Nema veze sto nije na kablu. Nece wifi da optereti net pa da skace ping, moze samo njegova mreza da se optereti, ali opet mislim da je dovoljna za to sto radite. Osim ako je ocaj signal, pa mu je i brzina ocaj. U tom slucaju, kvalitetniji ruteri sa jacim antenama.
Ali opet dolazimo do kontrole protoka, postoji to na jacim ruterima, ali ne toliko dobro kao na mikrotik. Gledaj onda neke jace, ne razumem se toliko u skuplje modele, predlozice ti neko drugi.
 
Mnogo wifi korisnika na malom prostoru + repeater. Nije ni čudno što imate problema.
Probaj da računare što više prebacite na Ethernet a da wifi zadržite samo za mobilne telefone i eventualno poneki laptop.
Wifi radi po principu ko će pre. Neki uređaj emituje paket. Ako je imao sreće da nijedan drugi uređaj u tom trenutku ne emituje svoj paket onda je super prošao... Router treba da mu javi da je uspeo da primi paket... I naravno da nijedan drugi uređaj u tom trenutku ne emituje svoj paket. U slučaju da dva ili više uređaja u istom trenutku emituje pakete, zbog sudara u vazduhu, svi čekaju neko random vreme i emituju ponovo.
Kada ima puno uređaja, sudari su češći i ponavljanje paketa je češće. Samim tim i ping raste.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@yooyo
Upravo to je i moja sumnja, da je to previse konekcija na ovakvu mrezu. Na zalost nemamo mogucnosti racunare prebaciti na Ethernet, bar ne za sada.
Da li ima potencijalno neko bolje WiFi resenje za ovo? Kvalitetnija oprema? Bolje podesavanje mreze?
I usput, buduci da imam 3 rutera - provajderov, repeater i ovaj sto pravi "guest" mrezu sa limitiranom brzinom interneta, naravno, mogu preko WiFi samo da pristupim provajderovom.
Da li ima neki nacin da bez direktnog prikljucivanja na komp ostala dva rutera, isto mogu da pristupim preko WiFi? Preko njihovog IP ne mogu, pretpostavljam da trebam nesto podesiti!?
 
Nisi bas naveo detalje o opremi koju vec imas, ali neko resenje bi moglo da bude:

1. Provajderov modem/ruter
2. Wireless ruter 1, na 5GHz, konfigurisan kao AP , SSID mreze npr "Firma"
3. Wireless ruter 2, na 2.4GHz, konfigurisan kao AP, SSID "Ucionica"

Sva tri uredjaja poveses kablom, stavis da su na razlicitim adresama ali u istom subnetmask-u (npr 192.168.100.1 , 192.168.100.2, 192.168.100.3)
DHCP servis aktiviras na provajderovom modemu, na ostalim ugasis.

Uslov naravno je da svi racunari u tvojoj firmi mogu da vide wireless na 5GHz, ali to bar nije problem danas , i jeftini usb wireless stikovi rade sasvim dobro.
 
@lab310
U principu oprema sledeca - provajderov ruter Zyxel Speedlink 5501, ruter u repeater mode-u TP-Link WA901nd, ruter za guest mrezu TP-Link WR940n.
Kao sto sam gore napisao, repeater ne mogu nikako da povezem kablom, na zalost. DHCP servis aktivan samo na provajderskom, ostala dva ugasena. Jedino nisam konfigurisao IP adrese, pa bih to i ovu ideju sa 5GHz mogao pokusati, hvala na savetu :)
 
Ako se wifi raspada zbog veceg broja 2.4ghz uredjaja, sto obicno i jeste slucaj, onda pomaze da uzmes bolji wifi ruter/ap koji moze da izdrzi veci broj uredjaja (https://www.ubnt.com/products/#default), ali ako je problem da pojedini korisnici guse internet link, a to je @acivi_nik pisao, onda moras da ogranicis internet bandwidth po korisniku/ip adresi (recimo 5/5mbit), sa mikrotikom i slicnim ruterima koji imaju bandwidth management tog tipa.

Kada uspori mreza, povezi jedan racunar ethernet-om na glavni ruter, i ako je i na njemu spor internet onda je problem zbog opterecenja internet linka.

Umesto wifi repeater-a, moguca opcija je Wifi powerline adapter.
 
Poslednja izmena:
@e6111
Hvala na predlogu, verujem da bi kvalitetniji uredjaj koji podrzava vise konekcija pomogao, posto su ovo bukvalno najjeftiniji ruteri. Sto se zagusenja tice, upravo zbog toga sam napravio guest mrezu, jer nam tamo nije bitno da li oni jedno drugog guse, a sa ove nase strane je nama dovoljno ovo sto imamo, i haos sa mrezom i signalom nastaje kada su na pauzama u predavanju, dok kada nisu tu, prilicno dobro radi sve. Imas li mozda iskustva sa nekim od ovih UniFi rutera?
 
@e6111
Imas li mozda iskustva sa nekim od ovih UniFi rutera?

Ubnt uap je odlican, konkretno na lokaciji gde se klasicni kucni wifi ruteri raspadaju sa 10-tak korisnika, uap radi ok sa 30 konektovanih korisnika. Ove novije uap ac modele nisam probao, vec stariji model uap 2.4ghz.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno