Šta je novo?

i7 7700k vs 1700x za Gaming

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Stiletto

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2008
Poruke
322
Poena
320
Pozdrav ljudi, znam vec dosta komparacija i stavova izmedju ovog pitanja, da li uzeti i7 7700k ili 1700x ISKLJUCIVO za Gaming svrhe.

Misljenja su veoma podeljena, mnogi smatraju da je Intel bio i ostace za gaming to sto jeste, i da pitaj boga kada ce igre biti optimizovane za 8 cores 16 threads, koliko godina ce proci?

Ovako generalno logicki gledano covek bi pomislio da svaka sledeca igra koja ulazi u developement ce debelo uzeti u obzir Ryzen, ali da li je to bio slucaj sa FX procesorima?
Secam se prica od pre ~6godina, nemojte i3/i5 kupite FX 83xx kada optimizuju igre da koriste sve korove itd pokidace i5. 6 godina kasnije i5 idalje dominira vs najjaceg ili bolje reci best buy non Ryzen amd procesora tj FX 8350 (da znam da ima jaci amd procesor koji kosta samo 50e vise i daje cak 1.5% jace performanse i to na papiru)

Dakle sta ocekivati od silnih Ryzen corova?

Iz mog ugla gledanja Ryzen bi u teoriji trebao da bude bolja investicija na duze staze, ali ako je to ponovo period od 5+ godina i vise, do tada taj procesor ce vec biti za menjanje uveliko, aka promasena kupovina.
Dok i7 7700k se zna kako kida, doduse uvek stoji ono 4 core 8 threads, docice mu glave makar noviji inteli.

Nikako nisam strucna osoba za procesore niti PC hardware, ali moja do sadasnja zapazanja i utisci su:


i7 7700k:

Plusevi:
- Intel je Intel i zna se vec dobro sta ovaj procesor nudi.
Mane:
- Kolko znam greje se kao nenormalan, znaci bez odlicnog i skupog hladjenja nije to to.
- Cinjenica da je quad core sa 8 threads.

Ryzen 1700x

Plusevi:
- Noviji procesor sa 8cores i 16 threads
- Cinjenica da vec sada parira i7 7700k bez "dodatnih optimizacija"
- U teoriji mnogo bolja kupovina na duze staze
- Kolko sam upoznat odlicno se hladi cak i sa stock coolerom.
Mane
- Idalje dosta slabiji single core performanse u odnosu na Intel, samim tim mnoge stare a i nove igre ne koriste sve njegove mogucnosti.


Gledano na ovo, meni 1700x deluje kao bolji buy, ali opet nisam ubedjen, idalje me nesto vuce ka 7700k. :trust:
Zato bih voleo da cujem druga konstruktivna misljenja i poglede na ovu komparaciju.

OVO NIJE TEMA ZA STA DA KUPIM, OTVORIO SAM TEMU DA KONSTRUKTIVNO RAZGRADIM ZA SEBE I MNOGE PRIJATELJE STA JE BOLJE OD OVA 2 PROCESORA
 
Poslednja izmena:
Iskljucivo za gameing 7700K ali R7 1700/X uopste nije toliko slabiji koliko mislis, a 8 jezgara je 8 jezgara :d
 
Ovo je tema za "Šta da kupim" forum.

Ukratko - nijedan od ta dva procesora. Već je diskutovano milion puta. Od Ryzen-a, za gaming ne treba ići na više od 1600X, koji košta ~230€. Nema razlike u odnosu na R7. Čak je i malo brži u igrama od 1700(X). Što se intela tiče, ako pratiš vesti, Kaby Lake (i7-7700K) je mrtva paltforma, stiže Coffee Lake za 10 dana. I po svemu sudeći i5-8400 će biti najbolje gaming rešenje za ~200€, odnosno i7-8700 za ~300€
 
Ovo je tema za "Šta da kupim" forum.

Ukratko - nijedan od ta dva procesora. Već je diskutovano milion puta. Od Ryzen-a, za gaming ne treba ići na više od 1600X, koji košta ~230€. Nema razlike u odnosu na R7. Čak je i malo brži u igrama od 1700(X). Što se intela tiče, ako pratiš vesti, Kaby Lake (i7-7700K) je mrtva paltforma, stiže Coffee Lake za 10 dana. I po svemu sudeći i5-8400 će biti najbolje gaming rešenje za ~200€, odnosno i7-8700 za ~300€

Tema nije za sta da kupim, trazim konstruktivna i druga misljenja u poredjenju ova 2 procesora generalno, ne zato sto cu da kupim neki od ta dva.

Nisam strucnjak, nisam primetio neke komparacije izmedju ta dva procesora, obraticu paznju, baciti pogled na 1600x vs 1700x.

Sto se tice mrtve platforme, mi u Srbiji, barem vecina nas samo tako i moze, mastanje o nekim i9 ili procesorima od 800+ evra je za mene kao i vecine nase nacije totalno van okvira realnosti. Tako da cekanje nove platforme meni apsolutno nista ne znaci, to sto ce biti bolji da li ce biti i iste cene kao stari? ako je tako to bi bilo prvi put da vidim nov, bolji procesor a da kosta manje. Ako je tako izvinjavam se jel nisam dovoljno upucen, sudim samo po predhodnim iskustvima.

i5 licno necu da komentarisem, za mene je to prestara platforma makar ga i danas pravili idalje je cistih 4 cores, a ja planiram da kada upgradujem masinu radim pravi upgrade, i5 se super drzi ali jos koliko dugo, pogotovo pored svih pomenutih ryzena itd.

Takodje cu pogledati vise o i7 8700.

Svakako hvala na savetima!:)
 
Poslednja izmena:
Iskljucivo za gameing 7700K ali R7 1700/X uopste nije toliko slabiji koliko mislis, a 8 jezgara je 8 jezgara :d
Ja nigde nisam spomenuo da je Ryzen slabiji, cak spomenuo sam da vec sada parira 7700k. Ali misljenja ljudi su toliko podeljena da je jako tesko doneti neki cist ko suza sud sta je bolje.
 
Mane
- Idalje dosta slabiji single core performanse u odnosu na Intel, samim tim mnoge stare a i nove igre ne koriste sve njegove mogucnosti.
Pa kako onda ovo da razumem, nije a ustvari jeste ili jesta a ustvari nije!? :d
 
Pa kako onda ovo da razumem, nije a ustvari jeste ili jesta a ustvari nije!? :d

Hmm zanimljivo, bio sam siguran da sam spomenuo da sam svestan da u testovima u igrama ova dva procesora izvlace manje vise iste performanse, izvinjavam se moja greska.
To sto sam spomenuo kao manu 1700x da su slabiji single cores je cinjenica, ali ne kao generalni stav da je to losiji procesor jel ipak ima ni manje ni vise nego 2x vise cores i threads od kompetitora.
Vise sam mislio na varijantu ako je igra optimizovana da runnuje heavy na 1-2 il slicno corova, intel ce idalje da pokida ryzen bez obzira na sve, ali mnogo je igara koje dobro utilizuju i ostale corove, i gledano na direktne testove u trenutno popularnim igrama Ryzen i Intel se drze u par % razlike zavisnosti od igre.
 
Ja nigde nisam spomenuo da je Ryzen slabiji, cak spomenuo sam da vec sada parira 7700k. Ali misljenja ljudi su toliko podeljena da je jako tesko doneti neki cist ko suza sud sta je bolje.
Već si dobio čist k'o suza odgovor. Nemoj uzeti 7700k.

Da li ćeš čekati narednu generaciju intela, uzeti drugi cabylake, ili ryzen je već druga tema. [emoji1]
 
Iz ta dva - ryzen. Moze i r5 1600. Zasto? Pa zalemljen je, dok kod i7 7700k moras sa delidom da rizikujes da mu spustis temp pri OC. + skoro izlazi 6/12 i7 8700k, pa vredi pogledati sta donosi, ali opet bice igranke oko delida (veci takt od 7700k u turbo, a vise jezgara - moze i na stock da se pregreva - treba sacekati testove)
 
7700k je king u gejmingu samo kad se oc na 5+ghz a za to treba jako dobro hladjenje i delid procesora,na def klokovima je nista specijalno.
 
Veći king je i5-8400, a za razliku u OC investiciji (+50€ za ploču, +100€ za CPU, + 50€ za hlađenje) možeš kupiti grafiku iz više kalse i 144 Hz (+FreeSync) monitor. I imaćeš mnogo bolje gaming iskustvo
 
Kako veci king kad jos nije ni izasao!? :d
 
Hehehe ljudi, ne uzimam nista jos, nazalost, vise interesovanje o stavovima izmedju 2 procesora za koje sam ja ovako neupucen mislio da su dva glavna kompetitora za gaming trenutno.

Inace to oko 7700k i njegovog pregrejavanja me je uvek brinulo, sama ideja da delidujem procesor bi znacila da sam bukvalno bacio sve te pare jel bih licno apsolutno failovao u tom procesu, cak i kada bih nasao strucnjaka sa Bencha da mu platim da mi to odradi bih se tresao od treme dok bih cekao finalne rezultate. Ogroman minus po meni, i apsolutno ne razumem zasto Intel to radi, zasto fabricki ne urade to kako treba.

Ali iskreno, gledano da za i7 7700k treba da se izdvoji u Srbiji ~42k rsd, + hladjenje od kolko para? predpostavljam oko 100 evrica, + to delidovanje i traume koje bih preziveo u tom procesu vs out of box ready to plug and play Ryzen... hm cim ovako pogledam leptirici u stomaku nestaju od pomisli na muku koju treba proci sa 7700k a mozda i tim novim i7-8700 procesorom.
 
Poslednja izmena:
Nije ni ryzen bas out of box za gaming (kao minimum trazi OC ram), ali vec ima dosta svega istrazeno o toj platformi - priprema se veliki faq u ryzen r5 temi.
 
@stillonja Ako insistiraš na izboru između ta dva modela i na isključivo igrama, 7700k je tu king, retko koji cpu može da ga pređe bez obzira na beskonačni budžet, osim ako nemaš 24/7 priključen LN.
Ako bi malo bolji deal onda r5 1600 bez X i sa box kulerom i udri uz mali OC godinama igre. A imaš upgrade put do 2020., do kada bi trebao AMD da izbaci brže jezgro. Ipak na kraju je sve relativno i imaš razne cene, različito zahtevne igre, razne kanale prodaje, novo, polovno, švercovano, oglašeno kao hitno... Zavisi i od tebe kako se snađeš.
 
Neko licno sumiranje utisaka za sada:

i7 7700k je sjajan procesor ali i veoma komplikovan, u smislu da prvo treba dosta para, drugo odlicno hladjenje, trece delidovanje i na kraju ozbiljan OC da bi bio taj "KING"
1700x je definitivno dobra alternativa ali mislim da ce ozbiljno patiti u igrama koje su fokusirane na single/double core, a verujte mi ima ih dosta.
1600x Nisam jos stigao da detaljno iztrazim, ali deluje da je solidan procesor i najbolji u segmentu odnos para/performansa.
i7 8700 Cujem da ce navodno kostati isto kolko i 7700k ali da se predpostavlja da ce nove maticne za njega kostati i do 100e vise, onda opet pitanje je kako ce se stvarno pokazati u gamingu, da li ce mu biti potrebno delidovanje, i bolesno dobro hladjenje.

Mozda je najbolje sacekati 5-6 meseci i videti tada ko je king of the hill :p
 
Poslednja izmena:
i7 8700 samo u K za oc varijantu a tu dobre maticne ce biti 180e pa na vise.
 
@stillonja, procesori su sekundarni "problem". Nedostatak pravopisno-gramatickog savetnika, primarni.
Samo te 7480 koraka deli od otkrovenja.
Razmislio bih. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
A tebe 7 dana, takodje razmisli (zbog trolovanja i u ostalim temama)

Tema: na prvi momenat pomislih "omg, here we go again..." ali citajuci pitanje-konstataciju OP-a, imamo opet istu gresku a to je da je pitanje previse generalno.
Na takva pitanja imamo lavinu svega i verujem da je nemoguce tacno odgovoriti jer nemas definisane uslove a procesori koliko su slicni toliko se i razlikuju...

Npr:
-koji cpu za prosecnog srpskog (kako nacionalisticki zvuci :)) gejmera (low budget-gleda se svaka para)?
-koji cpu za "pravog" gejmera-no limit budget?
-koji cpu je bolji za out of box?
-mora li K iliti OC u oba slucaja (OC znaci biranje komponenti + custom hladjenje=cene odose u nebo)?
-stress free cpu-sta me ceka posle kupovine?
-da li mi je uopste potreban ovakav cpu da bi se "izigrao"?
-future proof cpu - najnezgodnije pitanje koje ne znamo bez kristalne kugle (sam si naveo FX primer pa eto sta bi...)
itd itd...

Cesto sam bio svedok: e hocu tu grafu,skupio sam kintu" - ok,ali ti napajanje slabo ili cpu ti bottle ili kuciste je lose itd itd... sto nabija extra neplanirani trosak...
Razumete poentu...

Ovako cemo imati cist copy-paste od vec previse tema sa prepucavanjima AMD vs Intel i to nikom ne donosi dobro ponajmanje korisne informacije.
Jer intelovci ne spominju npr pregrejavanje a amdeovci probleme pri sklapanju konfi ili vrlo pazljiv odabir komponenti koje nisu jeftine da bi bio full cpu...
 
Poslednja izmena:
A tebe 7 dana, takodje razmisli (zbog trolovanja i u ostalim temama)

Tema: na prvi momenat pomislih "omg, here we go again..." ali citajuci pitanje-konstataciju OP-a, imamo opet istu gresku a to je da je pitanje previse generalno.
Na takva pitanja imamo lavinu svega i verujem da je nemoguce tacno odgovoriti jer nemas definisane uslove a procesori koliko su slicni toliko se i razlikuju...

Npr:
-koji cpu za prosecnog srpskog (kako nacionalisticki zvuci :)) gejmera (low budget-gleda se svaka para)?
-koji cpu za "pravog" gejmera-no limit budget?
-koji cpu je bolji za out of box?
-mora li K iliti OC u oba slucaja (OC znaci biranje komponenti + custom hladjenje=cene odose u nebo)?
-stress free cpu-sta me ceka posle kupovine?
-da li mi je uopste potreban ovakav cpu da bi se "izigrao"?
-future proof cpu - najnezgodnije pitanje koje ne znamo bez kristalne kugle (sam si naveo FX primer pa eto sta bi...)
itd itd...

Cesto sam bio svedok: e hocu tu grafu,skupio sam kintu" - ok,ali ti napajanje slabo ili cpu ti bottle ili kuciste je lose itd itd... sto nabija extra neplanirani trosak...
Razumete poentu...

Ovako cemo imati cist copy-paste od vec previse tema sa prepucavanjima AMD vs Intel i to nikom ne donosi dobro ponajmanje korisne informacije.
Jer intelovci ne spominju npr pregrejavanje a amdeovci probleme pri sklapanju konfi ili vrlo pazljiv odabir komponenti koje nisu jeftine da bi bio full cpu...

Hvala za uklanjanje klasicne trolcine.
Da pitanje jeste mozda previse generalno ali evo u principu malo generalizovano.
-Budzet ogranicen vecini ljudi sa kojima gamujem al ne do te tacke da ne mogu da priuste pomenute procesore.
-Vecinu nas ne zanima out of box, doduse naravno to jeste + ako ne mora da se mnogo "drnda" dok dodjes do tacke gde je to to.
-OC se podrazumeva i svesni smo svi da nam trebaju dobre maticne, hladjenja itd.
-Znamo da nam je potreban takav CPU, jel trenutni CPUs su nam zesci bottleneck (vecina imamo prokleti 8350 ili gore, po neko ima i5, i par ljudi starije i7). E sad da, radio bi nam svima posao trenutno i 1600x i dobar i5, ali vecina gleda da investira na malko duze staze tj da to potraje i bude sposobno da iznese sve barem par godina.
-Licno se nesvrstavam ni u Intelovca ni AMDovca, ne znam za druge, da li su bas svi zakleti fanovi odredjene marke, licno gledam sta je bolje je bolje, ako je to danas Intel onda cu uzeti Intel, ako za 2 godine to bude AMD cepacu AMD.

Ne smatram da svi bas gledaju tako, mislim da mnogi ljudi ovde daju solidne savete i otvoreno njihova misljenja, doduse da, nikako se ljudi ne slazu oko istog, ali izvuces od svakog po nesto pa odradis neko dublje pretrazivanje vezano za predloge i krastavac nadjes neko resenje.
Ja mislim da za sad je najbolje cekati dok ne izadje 8700 i videti kako ce se on ponasati, cene itd. Do tada ryzen mozda malko i padne u ceni, ko zna, znam samo da cu uzeti pravi izbor kada do tog trenutka dodje.
Ali iskreno temu sam otvorio vise jel stalno se pokrece prica ovih meseci sta je bolje, pa sam zeleo da cujem od Benchmarkovaca sta oni misle povodom toga.
 
Poslednja izmena:
Najmanje rizikujes i najvise dobijas sa r5 1600, decko za sve i svasta, malo je sporiji od 7700k, ali je dosta jeftiniji plus mogucnost da ga zamenis nekim jacim modelom.
 
+1 za R5 1600.
I7 7700K samo u slucaju profi bavljenja csgo npr pa ko moze da vidi razliku izmedju 300 i 400fps. U svim ostalim igrama vrlo vazno da li je 120 ili 130-40fps gde intel ima prednost. Uz cenu koja mora da se plati da bi se i7 natego na 5ghz previse je. Na sve to mrtva platforma i nema apgrejda dalje. Dok AMD podrzava AM4 neko vreme i dovoljno je npr da poprave proizvodni proces i dobiju 10% vece frekvence u refreshu i eto ocas apgrejda ako treba. Ako je bas frka da se ima i visok klok onda cekanje na ove nove intele i i7 8700k i z370, pre bih dao koji evro vise na to nego li na i7 7700k ako uzmemo u obzir isto vodeno, Z plocu ispada samo razlika u ceni procesora. Ponovo za 300e kombo R5 i B350 je odlicna kupovina i ima dosta lufta koje igre mogu da iskoriste u buducnosti.
 
Znaci, ako birate izmedju 7700K i 1700x, uzmite R5 1600... sve je receno, nema vise potrebe
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno