Šta je novo?

Windows 10 uefi-legacy

Neznam št ti se tu događa ali evo kod mene je pošlo od W7 > 8 > 8.1 i sve insider verzije od samog početka i sve to na 2 systema, Fx6350 i sada Ryzen, bez i jedne čiste instalacije. Tek sam sada uradio čist install 16299.15 pa na 16299.19. Jedini problem je što nešto neće da se updejtuje na poslednji insider 17017.1000. Da ne bude baš veliki off na temu, pošto je isti bio na ploči bez UEFI, prebacio sam na EFI BOOT pošto je jako dobar na ovoj Asus ploči. Na drugom SSD-u mi je W7 ali je u legacy BIOS modu. Ne pravi probleme ali nije updejtovan jedno 2 -3 godine.
 
Insider sam iskljucio , sve komplet ogoljeno do kraja i sad je poceo da lici na nesto - Mislim da nema neke razlike u brzini sem kad je CSM ukljucen. Kod uefi je sledeca opcija na mojoj z270asus - uefi or legacy oprom (podrzava obe na auto) ili disabled [verovatno forsuje uefi] - nema efi ili je mozda disabled efi ... uglavnom efi stoji kao jedna od nevidljivih particija i nisam primetio razliku u ucitavanju ali mislim da sam morao da resetujem windows pa ima update firmware settings ili tako nesto ... komplikovano skroz. 7mica mi je mnogo laksa a ne radi nesto preterano sporije. Inace sve sisteme ogolim do kraja dok nemogu da bootuju pa vracam pojedinacno i onda radi ;)
 
Kod mene, na Asus-u CSM je na Auto pa je W10 u UEFI a W7 i Mint u Legacy mode-u. Ima samo jedan problem, BOOTuje sa Samsung 960 Evo i W10 kao default. Na njemu je meni za startovanje sva 3 sistema i kada biram W7 ili Linux, kompjuter sa prvo ugasi i startuje od početka pa tek onda uđe u izabrani OS. Isto se događa i kada je OS izabran preko BIOS-a. To potraje mnogo duže nego kada se pali od nule, 10 - 15 sekundi od biranja OS-a.
 
Kod mene, na Asus-u CSM je na Auto pa je W10 u UEFI a W7 i Mint u Legacy mode-u. Ima samo jedan problem, BOOTuje sa Samsung 960 Evo i W10 kao default. Na njemu je meni za startovanje sva 3 sistema i kada biram W7 ili Linux, kompjuter sa prvo ugasi i startuje od početka pa tek onda uđe u izabrani OS. Isto se događa i kada je OS izabran preko BIOS-a. To potraje mnogo duže nego kada se pali od nule, 10 - 15 sekundi od biranja OS-a.

To ti je normalno jer automatski menja podesavanja u biosu pre samog boota (kad podesavam xmp recimo resetuje mi jednom ili dva puta isto ima blagu pauzu, zavisi sta menjam i posle radi uredno) - mislim da je zato sto su nove ploce pravljene da guraju uefi prvenstveno i windows boot manager ( bez njega nece da udje u 10tku barem kod mene nije hteo kada biram prioritet odnosno stavim samo disk na kome je sistem) , ako mozes iskljuci CSM to ti je za legacy hardware (kao sporije ucitava , mada razlika je tipa 3 sekunde ili tako nesto sitno za win 10) ali ne podrzava tipa graficku kartu koja nije uefi i onda ili ce raditi ili nece u svakom slucaju probas pa vratis ako ne valja . Ako moze sve sisteme teraj na uefi bez CSMa pa ako prodje prodje (to je najbrzi start) , stim sto tu nisam iskusan kako mint i 7mica podrzavaju - na ovo sam slucajno pre instalacije naleteo i podesio . Poenta je da se podesi kako treba i da se ne dira onda ne bi trebao da menja sa uefi na legacy i gubi tih 10tak sekundi ali ako mint ima neku specificnu podrsku onda mora tako , mora to da se istrazi i podesi.
 
Poslednja izmena:
Znam da je normalno samo sam naveo kao manu kombinovanja UEFI i non-UEFI bootovanja. Kao što rekoh W7 i Mint su u Legacy modu i nešto mi se to ne menja jerbo su tu dugo vreme i rade odlično takvi kakvi su.
 
Sta te briga bitno je da radi :) Ionako kad instaliras sistem ploca sama odredi kako mu je najbolje odnosno to je default opcija - auto (csm enabled)
 
pozdrav svima, u vezi GPT/UEFI vs MBR/BIOS i Windows 10 imam jedno pitanje

Skoro sam imao priliku da skeniram hard disk, koji definitivno ima ostecene sektore a to su pokazali programi Hard Disk Sentinel i HDDScan , odradio sam "repar" celog harda program je nasao i odstranio ostecenje sektore na dva mesta.
Ponovo sam podigao sistem Windows 10 - MBR/BIOS , program Hard Disk Sentinel i dalje pokazuje 96% helt (to je normalno) skenirao sam ponovo hard i nije nalazio vise ostecene sektore (znaci repar je uspeo).
U drugom pokusaju podigao sam Windows 10 - GPT/UEFI i zamislite sta sam dobio kao rezultat, Hard Disk Sentinel vidi ispravan hard 100%, kod skeniranja isto ne prijavljuje ostecene sektore (to je ok).
Ako znamo da Linux radi na GPT/UEFI i da na tom operativnom sistemu korisnici nemaju pojima sta znaci osteceni sektor, da li ce se to sada desavati i sa Windows 10 - UEFI-jem?

Da li bi neko znao ovo malo bolje da objasni ???
Citao sam da GPT/UEFI ima taj neki nacin rada da preskace ili ignorise ostecene sektore, dok je MBR/BIOS stariji i to nema - ali mi to u praksi i dalje nije jasni.

Razmisljam samo ako je GPT/UEFI malo sporiji a ne pokazuje kada imam eventualni problem sa hard diskom, to je meni problem ili jos gore ako mi automatski odseca deo po deo ostecenog hard diska pa izgubim neke vazne podatke, to je bas bas problem.
Meni bi u ovom slucaju MBR/BIOS bio vise ok - ili bar sigurniji - sporiji ok ali sigurniji - bas zbog ovih tacnih informacija o ispravnosti hard diska, naravno sve u cilju zastite podataka (mislim da vaznu arhivu slika i videa).
 
Poslednja izmena:
Jedino rešenje je ispravan hard disk, sve je nesigurno na oštećenom disku.
 
Ubrzanje 2004 dostave
Win2004 updatae.JPG
 
Nazad
Vrh Dno