Šta je novo?

Windows 10 uefi-legacy

Skipe95

Cenjen
Učlanjen(a)
23.11.2013
Poruke
157
Poena
170
Burazer je kupio nov racunar i hocu da mu instaliram windows 10. Trazio sam po netu da li se razlikuje od instalacije Windows 7(koji sam instalirao mng puta) i naisao sam na neke teme u kojima se pominje uefi i legacy mod. Da li mozete da mi pojasnite sta je to i koji je bolji za sledecu konf(ryzen 5 1400, asrock ab350 mb, 8gb ram, 1 tb hdd wd)?
 
To je zanemarljiva razlika u bootu..je l to jedina razlika?
Ako klasično instaliram windows(kao sto sam kod windows 7) koji mod ce biti aktivan?
Nevezano za ovu temu, da li mora da se odradi update biosa za ovu plocu da bi memorija radila na 3200mhz, je l zaznuto da se odradi taj update?
 
UEFI i Legacy su definisani u BIOS-u. UEFI pravi particiju na disku i OS to upotrebljava za rad umesto da se direktno obraća BIOS-u i tu postoje sigurnosne mere koje drugačije nebi mogle da postoje u klasičnom BIOS-u zbog ograničene memorije. Na novijim sistemima je UEFI je bolji nego legacy BIOS mada na početku izgleda komplikovanije. Između ostalog i u naj više slučajeva bolja preglednost i više opcija sa UEFI.
 
Ја сам користио MBR и обичне инсталације све док нисам пазарио 3Т хард, сада је он EFI а стари хард и даље MBR.
 
Vazi, uefi it is :D
Skinuo sam iso fajl sa microsoftovog sajta, preko rufusa napravim bootable usb i instaliram kao klasican windows? Da li kod izbora particija treba ceo hard da formatiram kao gpt(nisam siguran da se piše ovako) ili samo particiju na koju instaliram sistem?
 
Мора цео хард. Кад правиш флешку, изабери да буде gpt.
 
Prvo proveri u bioisu jel ti LEGACY(CSM) boot ili UEFI boot , LEGACY(CSM) je predvidjen za MBR particione seme a UEFI za GPT particione seme.
 
Kupujem nov hdd, tek treba prvi put da instaliram sistem.
 
Jos jedno pitanje, da li mogu hard da podelim na particije nakon sto instaliram sistem ili mora u toku instalacije?
 
Подели га одмах при инсталацији, може и касније да се дели и мења величина али су сви радови на партицијама потенцијално деструктивни па постоји ризик да нешто не пође како ваља и изгубиш податке. Ја одааавно одмах одредим колика ће партиција за windows, која и колика за податке а остало иде за разне линухе. По потреби понекад променим све то али уз ризик. За сада без проблема.
 
Vazi, kada podelim hdd na dve particije obe formatiram na gpt(preko cmd prompta) ili kako?
Kada zavrsim instalaciju sistema, da li mogu da ubacim stari hard sata2 i prebacim fajlove na novi bez nekih problema.
 
Samo podeli na particije, instalacija formatira sama kako joj treba, drugu posle formatiraš iz Windows-a i to je to.
I naravno da možeš, sve radi kao i inače. Ne zaboravi da uključiš Secure Boot posle instalacije u BIOS, i proveri da je radi u System Information treba da piše Secure Boot state: ON.
 
Instalirao sam sistem i sve radi ok, ali je novi hard bucan(cesto se cuje nesto kao da grebe) i u isto vreme svetli crvena lampica na start dugmetu. Je l zna neko sta je problem i kako bih mogao da ga resim?
 
Lampica je verovatno uredu to je HDD led, koji je često na power dugmetu.

Koje kućište? Koji disk, serija?

Probaj bolje učvrstiti disk, naponski kabel namesti da ne dodiruje stranicu kućišta, tj da ne prenosi vibracije.
 
Zategao sam hard, proverio i nikakvi kablovi ne dodiruju hdd...je l postoji neki test da vidim da nije do hard diska?
 
Za proveru diska:
https://www.hdsentinel.com/download.php

Sveže instalirani Windows-u treba neko vreme da sve lepo namesti i odradi automatski maintenance, pusti neka stoji samo upaljen nekoliko sati i onda će se sve smanjiti. Ta crvena lampica uvek svetli kada disk(ovi) rade, tome i služi.
 
Za proveru diska:
https://www.hdsentinel.com/download.php

Sveže instalirani Windows-u treba neko vreme da sve lepo namesti i odradi automatski maintenance, pusti neka stoji samo upaljen nekoliko sati i onda će se sve smanjiti. Ta crvena lampica uvek svetli kada disk(ovi) rade, tome i služi.

Da DA , svi smo kupili racunare da bi koristili tablet krs windows 10 i da non stop vucaramo powerbankove da bi gubili vreme na update na svaka 3,4 dana .
iskreno MBR je bolji - windows 7 x64 i cao. - manje su sigurnosne mere ( u bootu) ali kucni racunar nema potrebe da ima to (A I NEMOZE da izvuce ceo potencijal 10tke a to je kad je na defaultu posle instalacije sem ako nemate racunar sa 20 jezgara i jedno 64gb rama i naravno grafika od 100 000 - 1080ti i sl. - sve ispod toga je za 7micu ) jedina mana sa windows 7 je dx 11 (licno nisam video razliku izmedju istog i dx12)

Prosto - racunar ispod 150 000 nece izgurati win 10 , laptop ispod 150 000 nece izgurati i to je to (izgurace ali kad krene update na svaka dva tri dana bice zabavno a sve ispod 150 000 je dokono cekanje i resetovanje ). - za isti sistem treba da se u nasoj zemlji isprsi posteno i to je to.

Prostije receno entry level racunari i laptopovi (sve ispod 150 000) ce vam sluziti da gledate kako windows sija sljasti i ostali deo vremena instalira neke stvari (na svaka dva tri dana) koje vam u zivotu nece trebati - sem na mobilnom ili tablet racunaru gde cete koristiti samo email i osnovne komunikacione programe , skype, messenger itd.
Ipak mislim da mora sve to da tece i radi kako mu ja zadam komandu a ne kako mi Microsoft servira. - Windows 7 sa par iskljucenih servisa i svih automatizovanih zadataka radi bas kako treba na klik.
 
Ili ugasis update servis i updates podesis da skines sta ti odgovara u Windows 10 Pro i ne brines vise oko toga. Win 7 je dobar za prepotopske laptopove, ali za novine sa bar sandy i ivy cipovima, win 10 lepo radi. Novije maticne ploce ni ne nude vise kompletne drivere ili aplikacije za win 7, tako da za pun potencijal mora da ide win 10, i ne, ne pricam za masine od 150K, vec i budzet ryzen i kaby lake/coffee lake platforme.
Radice ti i win 10 na klik i kako hoces, samo kad podesis.
 
Izguraće svaki dual core sa 4GB RAM i SSD.
 
Ili ugasis update servis i updates podesis da skines sta ti odgovara u Windows 10 Pro i ne brines vise oko toga. Win 7 je dobar za prepotopske laptopove, ali za novine sa bar sandy i ivy cipovima, win 10 lepo radi. Novije maticne ploce ni ne nude vise kompletne drivere ili aplikacije za win 7, tako da za pun potencijal mora da ide win 10, i ne, ne pricam za masine od 150K, vec i budzet ryzen i kaby lake/coffee lake platforme.
Radice ti i win 10 na klik i kako hoces, samo kad podesis.

Probao i nece da iskljuci update, nece da iskljuci cortanu , task schedule pola onoga nemoze da se iskljuci - jednostavno ne dozvoljava , windows store nemoze da se skine isto , a to da iskljucim tetris iz start dugmeta mi ne donosi ni najmanji delic performanse. Jednostavno nemoze da se podesi kao win 7 - mozda nesto ne radim kako treba .
 
Probao i nece da iskljuci update, nece da iskljuci cortanu , task schedule pola onoga nemoze da se iskljuci - jednostavno ne dozvoljava , windows store nemoze da se skine isto , a to da iskljucim tetris iz start dugmeta mi ne donosi ni najmanji delic performanse. Jednostavno nemoze da se podesi kao win 7 - mozda nesto ne radim kako treba .

Nadji i skini program "W10Privacy" i preko njega iskljuci sve sto ti treba, da ne trazis u samom windows-u u opcijama, a imas i jos dosta dr. programa slicne namene, proguglaj malo.
 
Kakvi sad bre update svaka 3,4 dana ??? Eventualno jednom mesečno i dnevni WD signature update i ponekad update za neke APPs. A to o 150 000 računaru možeš o rep da okačiš, slab i bedan računar ni sa XP-om ne može da radi kako treba.
 
Kakvi sad bre update svaka 3,4 dana ??? Eventualno jednom mesečno i dnevni WD signature update i ponekad update za neke APPs. A to o 150 000 računaru možeš o rep da okačiš, slab i bedan računar ni sa XP-om ne može da radi kako treba.

Moze sve veruj mi, kod mene 10tka na tosteru ddr2 3gb radi , najgore u svemu tome je to sto zbog diska radi sporije , ali ne toliko koliko se cini cak sta vise razlika je minimalna . Za mene razlika 100 000 to nemoze da opravda . Zasto je 7mica skuplja od 10tke u prodaji? Zato sto je bolja i kompatibilnija. Kontam da ista moze da se podesi da rade nove generacije samo drajvere treba prebaciti i to je to . Na svaka 2,3 dana radi update necega prosto neverovatno , a razlika da li mi na novom instalira 3 sata ili 4 na starom je za mene nikakva. To je za racunar - ako koristis laptop ili tablet siguran sam da radi bolje - kod njih ima blokada update-a jer je preko wifija i nece raditi update tako cesto - NAJBITNIJE nece deliti update preko mreze.
 
Poslednji update October 17, 2017 - KB4043961 (OS Build 16299.19)
October 17, 2017 - KB4041688 (OS Build 14393.1794) za stariji build.
Predhodni za CU: Cumulative Update KB4043961 Build 16299.19 for PC
22og Septembra: KB4041994 Update for Windows 10 version 1709
10 Octobra: Cumulative Update KB4041676 Windows 10 v1703 Build 15063.674
To su samo neki od updejta ali nisu svi za isti build. Ako nema neki "Emergency security patch", za isti build je samo jednom mesečno ako i toliko. Drajver update su još ređi. Ako ti se updejtuje češće, to mora da bude za neki software, za same W10 sigurno nije. To naravno usključije update za Windows Deffender kojih može da bude i nekolio dnevno ali su mali i odigravaju sa u pozadini i završava za nekoliko sekundi.
Pogledaj u Update History da vidiš šta se updejtuje toliko koliko kažeš.
 
Poslednji update October 17, 2017 - KB4043961 (OS Build 16299.19)
October 17, 2017 - KB4041688 (OS Build 14393.1794) za stariji build.
Predhodni za CU: Cumulative Update KB4043961 Build 16299.19 for PC
22og Septembra: KB4041994 Update for Windows 10 version 1709
10 Octobra: Cumulative Update KB4041676 Windows 10 v1703 Build 15063.674
To su samo neki od updejta ali nisu svi za isti build. Ako nema neki "Emergency security patch", za isti build je samo jednom mesečno ako i toliko. Drajver update su još ređi. Ako ti se updejtuje češće, to mora da bude za neki software, za same W10 sigurno nije. To naravno usključije update za Windows Deffender kojih može da bude i nekolio dnevno ali su mali i odigravaju sa u pozadini i završava za nekoliko sekundi.
Pogledaj u Update History da vidiš šta se updejtuje toliko koliko kažeš.

Ma sta ce mi defender - znam gde idem i sta radim ne treba mi pratilac :) recimo da sam instalirao skoro sistem pa je verovatno sve to sabio u kraci period ... ali idemo dalje , pravi mi konstatno neke fals particije i jede ssd (recovery i sl.) , drajver za graficku je stavio noviji - meni se taj lose pokazao tako da sam vratio stari ali opet fizikalija (uninstall reset install) uvek neka fizikalija oko win 10.
 
Nazad
Vrh Dno