Šta je novo?

Hardware vs Paper wallet

mnogo palamudjenja ni za sta,

kupis 5 flesa ,
enkriptujes wallet,
zipujes ga sa nekom drugacijom sifrom,
kopiras to na tih razlicitih fleski,
zakopas po dvoristu,

pijes kafu i pivo svaki dan i cekas m00n
 
...kopas posle, ono nema fleski
 
mnogo palamudjenja ni za sta,

kupis 5 flesa ,
enkriptujes wallet,
zipujes ga sa nekom drugacijom sifrom,
kopiras to na tih razlicitih fleski,
zakopas po dvoristu,

pijes kafu i pivo svaki dan i cekas m00n
Zvuči super, ali nikako da se otresem ubedjenja da je moon bio ove godine i da nas čeka bunar. [emoji20]
 
Jedno pitanje u vezi papirnog novčanika, imam nešto sice na bittrexu i sad da bi to spremio na papir,
Dali mogu odma na papir? Ili da idem na blockchain, pa onda na papir? (šta je jeftiije :)

Poslano sa mog T98 4G八核(C6R3) koristeći Tapatalk
 
Skinuo sam wallet za ethereum ovde:

https://ethereum.org/

1. Da li je to zvanični novčanik?

2. Ako sam dobro razumeo, na njega mi stiže ETH koji kupim, a podatke mogu da zapišem na papir i onda to što sam zapisao je paper wallet?

3. Trezor je fleš na koji kopiram podatke (zapis u blockchainu koji predstavlja moj ETH)?
 
Evo jedno pitanje za Ripple novčanik!
Di držite ripple? Na duže vreme, (nisam upućen), a na netu nemogu ništa "jednostavno i pametno da nadjem?!
Dali ovaj paper walet netko koristi? http://ripplepaperwallet.com


Poslano sa mog T98 4G八核(C6R3) koristeći Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje u vezi papirnog novčanika, imam nešto sice na bittrexu i sad da bi to spremio na papir,
Dali mogu odma na papir? Ili da idem na blockchain, pa onda na papir? (šta je jeftiije :)

Poslano sa mog T98 4G八核(C6R3) koristeći Tapatalk
I mene isto ovo interesuje. Aj neko da mu odgovori, pomoce i meni, a mozda i nekome trecem

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
I mene isto ovo interesuje. Aj neko da mu odgovori, pomoce i meni, a mozda i nekome trecem

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ne spremas nista na papir,na papiru se samo zapise privatni kljuc i javni kljuc,a stanje na rucunu,transakcije i ostalo se cuva na blokcejnu
Privatni kljuc cuvas i nikom ne pokazujes a javni kljuc je tvoja adresa na kojoj cuvas sredstva a i drugi mogu da ti posalju
Skini bilo koji wallet na kojem mozes preuzeti privatni kljuc,zapises privatni kljuc na papir
Obrisi wallet i cuvaj privatni kljuc a stanje na racunu ako imas neke uplate mozes da provjeravas na blockchainu sa javnim kljucemvegas
 
Mislim da ga je zbunjuje nesto drugo. Moze direktno da uplacuje na bitcoin adresu tj u taj papirni novcanik bez blockchaina i sl. servisa, ali kada zeli da koristi te bitcoine onda mora negde da unese private key tj da ih prebaci tamo gde to moze, blockchain i jos neki novcanici. Pa onda odatle da salje u menjacnicu ako ne podrzava private key.

Virtually any wallet that includes a "import private key" feature will accept the private key hidden under the folds of your paper wallet. However, not 100% of wallets have this feature. Many exchanges and online web services (like Coinbase and blockchain.info) do.


Posle svakog slanja sa tog papirnog novcanika preporucuju da se sve sto je ostalo prebaci na drugi, novi papirni novcanik jer je privatni kljuc vec bio izlozen na netu. Koja je to zajebancija al dobro, ko je napakovao neke ozbiljne brojke onda pravi vise tih papirnih novcanika i prebacuje na nove...
Ako sam dobro ukapirao, neka me neko ispravi.


Nije mi jasno oko ovog hardwerskog, i na jednom uredjaju moze da se pravi vise novcanika, ali opet zar nije sigurnije da za svaki novcanik postoji poseban uredjaj? Cek, dal bi postigao time nesto.
 
Za svaki koin treba poseban novcanik?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Zavisi koji coin i koji novcanik. Ovi hardverski podrzavaju vise vrsta coina, ali to su neki osnovni koji su vec dostigli neki max rast za sada. Koliko sam video, sledece godine izlazi nov model Trezor-a koji je dosta napredniji pa mogu da ubacuju vise novcica nego na ovom.
 
Ja iako već neko vreme pratim kriptovalute i dalje ne mogu da shvatim kako koji novčanik u stvari čuva novčiće.

Npr. koristim Exodus za ETH i ETC i sad jedini backup koji tu postoji je 12 reči koje treba da zapišem, ne postoji nikakav fajl koji bih mogao da stavim na USB.
To znači da Exodus čuva sve na nekom njihovom serveru za tu namenu ili ne?
 
Dobijes fajl i na mejl i na racunar
 
Na mail mi nije nikada stigao...

A gde se nalazi na računaru?
 
Na mail mi nije nikada stigao...

A gde se nalazi na računaru?
Pa zato sto da bi uradio backup moras da imas bar nesto valuta na exodus wallet onda tek dobijes opciju za backup,imas 12 reci da zapises i dobijes na email backup link.
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko wallet na desktop-laptopu, koji je najbolji? Aha, electrum mi deluje kao dobar izbor :)
 
Poslednja izmena:
Posle trezora ili ledgera i eventualno papira pod uslovom da ga dobro odradis, mycelium za android je najbolji tj najsigurniji.
 
Preći ću na ledger kada se uhodam i ako ikada zaradim neki novac na kriptovalutama, za sada sam početnik
 
Onda bih najverovatnije stavio na mycelium na mob ili pravio papirne. Malo sam iscitao i odgledao i tako skoro svi preporucuju. Papir je nezgodan sto sa njega samo jednom posaljes i to je, posle moras ostatak da saljes na drugi papir. I kada ga pravis, da bi bio siguran najbolje da se napravi dok si offline. Ali iako iskljucis net dok pravis papir, verovatno virus moze da posalje podatke kada se ponovo prikljucis na net. Sta onda, da nakon pravljenja nekoliko papira pregazis sistem potpuno, sve particije formatiras. Ako i tada ne ostane nesto, al dobro, manja sansa. Ko ima dosta u kriptovalutama sigurno da mu ne bi bilo svejedno.
 
Pa zato sto da bi uradio backup moras da imas bar nesto valuta na exodus wallet onda tek dobijes opciju za backup,imas 12 reci da zapises i dobijes na email backup link.

Prebacio sam par ETH-a čim sam ga instalirao a skoro sam prebacio i ETC na njega.

Međutim nikada nisam dobio backup link niti backup fajl na mail.

12 reči sam odmah zapisao ali bih voleo da imam i taj backup link/fajl na mailu da bih se osećao sigurnije.
 
OK, sada kada sam resetovao mail i šifru dobio sam backup link na mail.

Samo i dalje ne kapiram da li Exodus daje mogućnost da se eksportuje dat fajl i onda on čuva na nekom USB-u u fioci?
Buni me jer sam u nekim drugim walletima video da je export backup fajla jedna od osnovnih funkcija a ovde to ne postoji?
 
Davno sam hteo da napisem post u ovoj temi ali zaboravio, sada kada se pripremam za kupovinu (negde na dnu nadam se) Google me je ponovo doveo na ovu temu. Jedan deo cu staviti na Cold wallet za HODL a ostatak da cuvam na nekoliko menjacnica da bih trejdovao.

Koji Cold wallet izabrati?

Dakle koji je sigurniji, po meni papirni wallet! Ja cu napraviti wallet preko bitaddress.org naravno offline na "cistom" kompjuteru sa BIP38 enkripcijom (Passphrase pamtim i zapisujem olovkom na neki papir jer olovka i papir su skroz imuni na sve malware) i to je to, bezbednije ne moze da bude. Naravno pod pretpostavkom da znate sta radite i da sve radite offline, na cistom kompjuteru najbolje na nekom LiveOS jer tu iako neki keylogger nesto pokupi jednostavno se posle obavljenog posla sve obrise/formatira i on i ne stigne da posalje podatke tamo gde treba jer nema internet konekcije.

Hardverski wallet je mozda prakticniji, za neiskusne skuplje ali jednostavnije i verovatno sigurnije resenje ali opet nije toliko sigurno zato sto vasi osetljivi podaci zavise od trece strane i pouzdanosti njihovih servera na kojima se cuvaju korisnikovi backup podaci. Jos jedna prednost u odnosu na papirni wallet je sto jedan HW wallet podrzava nekoliko kriptovaluta dok bi u slucaju papirnog morao da se pravi wallet za svaku valutu posebno.

Dakle i da cuvate 100 miliona dolara po meni je papirni wallet sigurniji, cak sta vise bez problema mozete da odstampate Public Key na istom papiru sa Private Key zato sto bilo ko da dodje u posed takvog papira ne moze nista da uradi sa sredstvima ako ne zna sifru kojom je to enkriptovano. Naravno cuvati kopije papira na vise mesta (papir je ostljiv na vlagu, vatru itd) i naravno napraviti i u e-formi npr PDF i cuvati na nekom USB ili narezati na disk.
 
Dopuna

Dalje ovu enkripciju/dekripciju sigurno nećeš raditi ručno nego ćeš to prepustiti nekoj aplikaciji/servisu verovatno smartfone jer one imaju praktične čitače 3D barkoda. Znači time moraš da veruješ da će aplikacija/ tvoj smartfone sistem da uradi sve kako treba bez curenja ključeva plus da će biti podrška od ovog servisa za to i u buducnosti. Naravno pre toga treba da veruješ isto nekoj aplikaciji/servisu da su sami ključevi generisani potpuno random a ne povučeni iz neke baze.

Proveravao sam i ovo, na 6 razlicitih sajtova kada se kreira BTC adresa pod opcijim "Brain Wallet", sto znaci da se adresa ne dobija random (na osnovu vasih pokreta misa i pisanja po tastaturi) vec treba da ukucate neku frazu (koju ce te zapamtiti i/ili zapisati) i na osnovu te fraze koju ste kucali (velika i mala slova, brojevi, znakovi) se generise BTC adresa i Secret Key, na svih 6 sajtova koji podrzavaju Brain Wallet za ukucanu istu frazu na svih 6 sajtova sam dobio iste BTC adrese i Private Key.

Uostalom sajtovi bitaddress.org i bitcoinpaperwallet.com su vec toliko dugo aktivni (8 godina) i do sada mi nije poznato da je neko otkrio slabosti.

Sajtovi koji su korisceni za testiranje:

1. bitaddress.org
2. bitcoinpaperwallet.com
3. kranzworthmedia.com
4. paperwalletbitcoin.com
5. brainwalletx.github.io
6. walletgenerator.net
 
Valjda sam pogodio temu.

Treba da reinstaliram Win pa me interesuje šta da radim sa Exodusom?
Samo nakon reinstalacije skinem opet Exodus i ulogujem se istom šifrom?
 
Ne moze sa sifrom , moras imati backum od 12 reci koje ces ispisati posle instalacije da bi vratio nalog , ma da ja ti ne preporucujem exodus , meni su pre par dana skinuli 0.3btc-a i ako sam imao dobru zastitu. Desilo mi se posle reinstalacije windowsa , kada dam registrovao windows desio se napad gde su mi kodirani svi podatci koje sam imao u textualnom formatu . Kada sam reinstalirao windows i vratio nalog na exsodusu ostala je samo velika nula i stoji da je transakcija izvrsena na neku btc adresu . Najbolje ti je hardver wallet , nano s ili trezor .
 
pa sta su tu oni krivi sto su tebe hakovali? nisu ti oni skinuli pare...
 
Nisu oni ali slaba im je zastita . Moraju imati 2fa authentication.Jeste da mi je pasword provaljen jer mi je bio sacuvan na hrd disku ali da je imala ova druga zastita onda ne bi mogli da skinun . Ovako , mozete koristiti exodus ali pasvord nikako ne cuvati na istom racunaru . Bolje ga dobro zapamtite u glavi.
 
Nisu oni ali slaba im je zastita . Moraju imati 2fa authentication.Jeste da mi je pasword provaljen jer mi je bio sacuvan na hrd disku ali da je imala ova druga zastita onda ne bi mogli da skinun . Ovako , mozete koristiti exodus ali pasvord nikako ne cuvati na istom racunaru . Bolje ga dobro zapamtite u glavi.

nije problem do exodusa, vec je problem sto imas keylogger na kompu, i pretpostavljam piratski windows sa gomilu krša poskidanih sa torenata


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ljudi, ne napadajte žrtvu i ne pravite se pametni..


Saslušajte / pitajte ako vas nešto zanima da se smanji mogućnost da neko sledeći nadrlja na isti način.

To nepozvano pametovanje / pridikovanje je totalno out..
 
Nazad
Vrh Dno