Šta je novo?

Hardware vs Paper wallet

dzejdzej

Slavan
Učlanjen(a)
24.09.2008
Poruke
123
Poena
320
Evo ja kao pocetnik moza postavljam glupa pitanja, ali sta cu kada zaista ne znam odgovor:
1. nakon kupovine valute da li je terbam sa sajta na kome sam kupi, npr https://cex.io da prebacim na svoj blockchain wallet
2. da li se iplati rudarenje ili jednostvano ici na direktnu kupovinu vlute?
 
Evo ja kao pocetnik moza postavljam glupa pitanja, ali sta cu kada zaista ne znam odgovor:
1. nakon kupovine valute da li je terbam sa sajta na kome sam kupi, npr https://cex.io da prebacim na svoj blockchain wallet
2. da li se iplati rudarenje ili jednostvano ici na direktnu kupovinu vlute?

Vidis ta pitanja su postavljana milion puta.. I da postoji FAQ mogao bi da procitas, a nebi mogao ni da postavis to pitanje da je zatvorenog tipa. Pa bi ljudi vise iscitavali forum i saznali mnogo sto sta.. Nije da te grdim :D

1. ako imas hardware wallet (tipa ledger nano s) obavezno tu prebacis. Jer tu je i najsigurnije. Nakon toga najbezbednije je na local (ili desktop) wallet pa tek onda online wallet.
Ja rudarim i sve svoje drzim na menjacnici jer kada naidje talas da mogu da prodam. Ali ukratko, hardware wallet je najbezbednije resenje i nista drugo
2. rok isplate investicije za rudarenje je sada daleko veci nego pre dva meseca. Tako da ces dugo kopati da bi povratio ulozeno. Imas i potrosnju struje i obavezu da sve to pratis. Tako da ces ne sto i nauciti. Jeste da ces tu opremu lakse rasprodati ako sve pukne pa ces koliko toliko da se iscupas..
Ako kupis direktno, onda sedis i cekas. Sada su cene dosta nize pa je sada bolje uloziti u coin nego u rudnik. Ali snosis i veci rizik. JEr nemas opremu da rasprodas. Pa ako coin pukne ...
 
+1 za sve sto kaze Difermo.
Ja sam kao pocetnik uzeo i rigove i kupio 1 ETH, eto... d'imam! :)
Jos uvek mi nije neophodno, ali ubrzo hoce hardware wallet. Ne bih da razvodnjavam temu, ako postoji tema o hardware walletima onda bih tamo trebalo da pisem, ali mislio sam da uzmem Trezor (cini mi se meni licno boljim od Ledger Nano S, a razlika u ceni nije najbitnija stvar posto sam usao u kriptovalute da bih ostao).
 
Sta ako hardver walet crkne ? crkne kao obicna fleska. Zar nije najbezbednije a pritom je potpuno besplatno takozvani papirni novcanik, odnosno pdf pa na dve/tri fleske ?
 
Poslednja izmena:
NIje. Najsigurniji je hardver walet pa tek onda paper.
Ako crkne postoji lak nacin se povrati na novi. Fraza od 24 reci za nano s na primer.


Za raspravu oko tema i faq.
1) Svako moze da otvori novu temu ne treba niko da se organizuje kao sto pojedinci ovde pricaju.

2) Faq, upustva i slicno u temi internet kupovina nisu radili moderatori vec clanovi. Moderatori su samo prebacili postove u prvi post, formatirali i slicno. Ko god ovde napise nesto korisno moze da iscima bilo kog moderatora da ubaci u prvi post. Ovo je forum a ne news sajt.
 
Poslednja izmena:
Hvala na informaciji. A koji wallet je najbolji za koriscenje? Jel valja blockchain.info ili da predjem na neki drugi?
 
Moze jedna realna situacija/primer u kojoj je hardver walet sigurniji od papirnog ?
 
Moze jedna realna situacija/primer u kojoj je hardver walet sigurniji od papirnog ?

Trezor kosta samo 150E sa svim dadzbinama u SRB. Ako, cuvas vise hiljada eura u kriptovalutama, sta ti je 150e ?
Mnogo prakticniji za prenos novca, podrzava bruku kriptovaluta. Neprobojan i ako je komp zarazen virusima + ima opciju skrivenih naloga pod odredjenom rijecju. Ako crkne, pomocu 24 rijeci sve vratite... .
Papir mnogo teze nositi sa sobom da se ne osteti i papiru kao papiru manje vjerujem.... prije ce se ostetiti/ zagubiti nego trezor...
I trezor izgleda cool. Ne zanemariti i taj faktor
 
Poslednja izmena:
Moze jedna realna situacija/primer u kojoj je hardver walet sigurniji od papirnog ?
moze kolko god hoces. Rizik prilikom kreiranja paprinog walleta dal prilikom kreiranja istog ili stmape, osetljivost papira na spoljne uticaje, Rizik prilikom koriscenja papper walleta sa fleska ako je kompjuter inficiran, kradja papper walleta, ako ti ukradu papper wallet imaju private key i resena stvar, dok ako ti ukradu nano s na primer ne mogu nista sa njim... i jos gomila da ne nabrajam ima na googlu sve.
Dal mislis stvarno da ljudi koji imaju povecu vrednost u coinima kupuju hardware wallet samo sto je fancy ? Sigurno je mnogo veca u mnogo realnih situacija.
 
Poslednja izmena:
Mislim da niste dovoljno obavesteni/ informisani o papirnom novcaniku. Dodacu jednu stavku. Papirni novcanik pored private key poseduje i takozvani bipXX kojeg nema na papirnom novcaniku kao informacija. Tako da ja mogu vama dati da mi cuvate kopiju papirnog novcanika ili kopiju pdf papirnog novcanika a vi ga ne mozete koristiti bez bipXX informacije. bipXx je u stvari password. Znaci pored private key treba vam i password kojeg zna samo osoba koja je kreirala papirni novcanik.
 
Zavrsavam.

Papirni/pdf novcanik je najbezbedniji vid cuvanjan/koriscenja coina. Vi ste ga kreirali, vi ga koristite vi ga gasite. Za koriscenje vam ne treba racunar. Dovoljan je smartphon.

Hrdver walet je neko drugi napravio. Vi ne znate dali u tom parcetu hardvera stoji neka scripta koja ce nekada da se pokrene. "Otporan na viruse" ja bih rekao jos uvek je otporan na viruse, a mozda i nije.

Koriscenejm hardver novcanika vi krsite srce ideje criptovaluta time sto ste zavisni od proizvodjaca hardver novcanika.

Sve sto sam napisao je ukratko ono sto moze da se dobije googlanjem.
 
Ok. Tako je. Pokrsili smo srca i ako nam crkne hardware wallet mi gubimo sve za kaznu.
 
Poslednja izmena:
Dyn objasnio : )
Ja sam pokušavao pre par godina, ali tada su tvrdili da je fleska sigurnija od papira... Sad su ubedjeni da je 24 reci sigurnije od kriptovanog papira...
Sve ima svoje prednosti i mane, imam i koristim i jedno i drugo,ali prednost dajem paper walletu ko skladišti na duže.
 
Moze li mala pomoc oko tumacenja
a5bf4fd79a71dbcce0b76c3d1cf907da.jpg

Umesto stanja, pokazuje ETH Balance -1 wei, sta to treba da znaci ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zavrsavam.

Papirni/pdf novcanik je najbezbedniji vid cuvanjan/koriscenja coina. Vi ste ga kreirali, vi ga koristite vi ga gasite. Za koriscenje vam ne treba racunar. Dovoljan je smartphon.

Hrdver walet je neko drugi napravio. Vi ne znate dali u tom parcetu hardvera stoji neka scripta koja ce nekada da se pokrene. "Otporan na viruse" ja bih rekao jos uvek je otporan na viruse, a mozda i nije.

Koriscenejm hardver novcanika vi krsite srce ideje criptovaluta time sto ste zavisni od proizvodjaca hardver novcanika.

Sve sto sam napisao je ukratko ono sto moze da se dobije googlanjem.



Znači da bi osigurao da papir koji čuvaš ne može svako da unovči ti enkriptuješ informaciju o privatnom ključu na njemu. Sada moraš posebno da čuvaš ili pamtiš šifru kojom je enkriptovano i time uvodiš još jedan korak gde porocedura povrata može fatalno da zakaže, ukoliko na neki način ostaneš bez šifre.

Dalje ovu enkripciju/dekripciju sigurno nećeš raditi ručno nego ćeš to prepustiti nekoj aplikaciji/servisu verovatno smartfone jer one imaju praktične čitače 3D barkoda. Znači time moraš da veruješ da će aplikacija/ tvoj smartfone sistem da uradi sve kako treba bez curenja ključeva plus da će biti podrška od ovog servisa za to i u buducnosti. Naravno pre toga treba da veruješ isto nekoj aplikaciji/servisu da su sami ključevi generisani potpuno random a ne povučeni iz neke baze.

Nisam protiv papira ali sve ima za i protiv. Što više pokušsvaš da zaštitiš ključeve stvari se komplikuju i povećava se mogućnost lošeg ishoda u procesu povrata.

Uglavnom je ideja da se više veruje (ili postoji veća mogućnost da se prati) hardrveru/softveru specijalizovanom za ovakve namene (generisanja i čuvanja privatnih ključeva) nego nekim random servisima/aplikacijama/uređajima.

Svako treba da nađe sebi šta mu najviše odgovara ali pre toga treba da se dobro edukuje o problematici.
 
Poslednja izmena:
Papirni novcanik se kreira bez internet konekcije iz browser-a na live linuxu ili windows-u pokrenutog sa CD-a na racunaru. Jedini nacin da si siguran da nesto u pozadini nije snimalo tok kreiranja novcanika. A i ako je nesto snimljeno ili sta vec nikuda nije otislo jer nema internet konekcije a i bice obrisano kada ugasis live os. Nakon kreiranja novcanika gasite live os. Slazem se da ako se password zaboravi povratka nema. Ali to je i cilj da jedino vlasnik bitkoina moze da raspolaze svojim bitkoinima sto donosi odredjenu odgovornost.

Licno ne stavljam dodatnu enkripciju upravo iz oba razloga koja si naveo.
 
Poslednja izmena:
Ja jedino nisam skontao razliku izmedju online walleta i papirnog walleta.
Ako generisem adresu preko npr myetherwalleta i odstampam podatke i drzim keyfile na usbu, jel to zapravo paperwallet? Zbunjuje me cinjenica da sam generisao adresu online putem preko pomenutog sajta, pa mi i sam pojam online walleta sad postaje konfuzan.
Dajte mi neki primer online walleta ako nije problem.
 
Ja jedino nisam skontao razliku izmedju online walleta i papirnog walleta.
Dajte mi neki primer online walleta ako nije problem.


Paper wallet
ti je komad papira koji sadrži privatne ključeve adresa na kojima su ti crypto. Gotovo uvek je otštampan i sadrži 3d barkodove radi praktičnog pristupa ovim sredstvima QR barkod skeniranjem.

Možeš ključeve i ručno da prepišeš na papir samo nije toliko praktično jer je dosta karaktera u pitanju pa treba dosta napora da se sve uradi bez greške.


Online wallet ti je web servis na netu koji čuva ključeve i kontroliše ti pristup tvojim adresama. Moraš da se uloguješ na svoj nalog koji si predhodno napravio da bi mogao nešto da uradiš.

Svaka crypto menjačnica može da se posmatra i koristi i kao online wallet jer pruža ovu funkcionalnost. Dobre strane su praktičnost a loše to što potpuno zavisiš od servisa i od toga koliko ti je siguran nalog sa tvoje strane.

Poznati i prilično dugo radu btc online wallet servis je blockchain.info



Ako generisem adresu preko npr myetherwalleta i odstampam podatke i drzim keyfile na usbu, jel to zapravo paperwallet? Zbunjuje me cinjenica da sam generisao adresu online putem preko pomenutog sajta, pa mi i sam pojam online walleta sad postaje konfuzan.

Paperwallet ti je papir, ako čuvaš podatke na usb stiku to nije papier wallet to je usb stick wallet. Koristio si samo online servis za generisanje adresa.
 
Poslednja izmena:
Papirni novcanik se kreira bez internet konekcije iz browser-a na live linuxu ili windows-u pokrenutog sa CD-a na racunaru. Jedini nacin da si siguran da nesto u pozadini nije snimalo tok kreiranja novcanika. A i ako je nesto snimljeno ili sta vec nikuda nije otislo jer nema internet konekcije a i bice obrisano kada ugasis live os. Nakon kreiranja novcanika gasite live os. Slazem se da ako se password zaboravi povratka nema. Ali to je i cilj da jedino vlasnik bitkoina moze da raspolaze svojim bitkoinima sto donosi odredjenu odgovornost.

Licno ne stavljam dodatnu enkripciju upravo iz oba razloga koja si naveo.

Jel ti to štampaš na papir ili ne, to mi samo nije jasno?
 
I sta se desava kada ti je comp zarazen virusom i posalje tu sliku cim prikopcas USB, uz to ti snim i uneti password?
 
U najgorem slucaju ce moci da upravlja adresom koja ima 0 bitkoina i 0 satošia. Jer neka sredstva sam poslao tamo gde sam zeleo a sve ostalo na drugi nekompromitovan papirni walet. A vec korisceni papirni walet sa kog sam povuko sredstva unistavam, odnosno vise me ne zanima. Naravno, papirni walet je koristan za vece sume koje ne diras. Sitan iznos do 1000 € sa kojim trgujes drzis na online...
 
Ne. Ja slike cuvam na 2 usb-a.


A tako, onda to nije paper wallet u bukvalnom smislu već čuvaš fajlove na flešu. Mislim da bi neki drugi format bio praktičniji za upotrebu ali ako tebi radi posao to je ok. Ako bi jednom ovo otštampao a fajlove obrisao imao bi pravi papir wallet :). Ja ove primedbe što sam imao odnosilo se na enkriptovan otštampan papir.
 
I sta se desava kada ti je comp zarazen virusom i posalje tu sliku cim prikopcas USB, uz to ti snim i uneti password?

Zašto bi gurao taj fleš u zaražen računar koji je zakačen na internet. Nema ni jedan razlog za tim.
Veća je opasnost da mu taj fleš crkne, bude greškom na neki način uništen ili ga trajno izgubi.

To mu je sva briga da ga sačuva i da ostane funkcionalan kao i da spreči druge da dođu do njega ako ga već nije enkriptovao a ako je enkriprovao onda i da čuva ili pamti ključ za pristup.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno