Šta je novo?

(Ne)Objektivan osvrt na Ryzen 5 procesor u komparaciji sa i5 7400 platformom.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Roadto5kmmr

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.09.2015
Poruke
20
Poena
4
Kao neko ko je probao bukvalno u istom mesecu obe platforme, zeleo bih da dam svoje misljenje u vezi sa ovim cudima tehnike. ;)

Platforma #1

I5 7400
Asus Prime B250
2x4GB Corsair 2400MHz

Platforma 2#


Ryzen 1500x
MSI B350 Tomahawk
2x4GB Corsair Vengance 2400 CL13


Prva stvar koju bih hteo da napomenem je da i posle silnih bios update-ova na Ryzen platformi, boot time u odnosu na Kaby Lake i dalje kaska. I to primetno. Pre BIOS update-a to je bilo primetno gore, ali je i dalje PRIMETNO losije u odnosu na Intel

Druga stvar je kompatibilnost. Imam problem sa matorom GTX570 na Ryzen platformi. Iz nekog nepoznatog razloga, kartica odbija da radi u X16 2.0 modu, vec konstantno bira @x8 2.0..

Znam da su performanse u razlikama smesne i neprimetne, ali treba napomenuti da i5 7400 platforma nije pravila NIKAKAV problem sto se tice starijih grafika.

Treca stvar koja je razocaravajuca jeste cinjenica da AMD-ov CoolAndQuiet ne radi kako treba. Ukoliko se procesor overklokuje, iz meni nepoznatog razloga, ploca odbija da boostuje sva jezgra na OC-ovanu brojku, vec recimo, ukoliko procesor radi na 4GHz uz OC, sa CnQ ukljucenim, boostovace samo do 3GHz.

Idemo dalje, iako procesor ima 4/8 i zakucan je na 4GHz, u odnosu na i5 7400 ili moju sekundarnu 2600k masinu, sve se nekako vuce u Windows 10... Stekao sam takav utisak kao da FX8300 na 4.5GHz radi brze u OS-u nego Ryzen. Nije sada to neka primetna razlika koja smeta, ali je primetna razlika koja se primeti.

Jos jedan prijatelj mi je potvrdio da se slaze da sistem deluje zivahnije sa i7 4790k nego sa njegovim Ryzen 1600..

Pravi je paradoks da u CPU-Z skoru i AIda64 Queen testu Ryzen 5 1500X prestize 6700k, dok u CPU-z isti stavlja u prasini 2600k...

Ali... Stizemo do E-sport titlova:

Dota 2 vs i5 7400 na Ryzenu radi cudnije. Ne bih koristio izraz LOSE, jer to ne bi bila istina. Ali, iz nekog nepoznatog razloga, FPS previse varira. Volim da odvrnem Dotu 2 na low podesavanjima , 240 FPS-a maksujem i igram na 720p monitoru, u poredjenju sa Intel i5 7400/2600k platformama, Ryzen ima nekih cudnih seckanja, stutering, FPS odjednom sa 180-190 padne na 100, i to se primeti...

Youtube na 1080p i Dota 2 zajedno, svaki put kada mi menja pesmu, oseti se neki mini-stuter... Nikada primetio takvo ponasanje na i5 7400.

Mortal Combat X radi takodje cudnije, nekako se sve drugacije ponasa. NE ZNAM kako drugacije da objasnim. Ruku na srce, FPS je za pravo cudo bolji u MK-u nego na i5 7400, ali eto, ja sam vise uzivao sa i5 7400 u gejmingu generealno...

GTA V takodje radi bolje na i5 7400...

Dolazim do zakljucka da Ryzen jeste dobra paleta procesora, ali da iskljucivo za gaming ne vidim vecu potrebu od Ryzen 3 1200, time definitivno zakljucujem da je sve iznad toga bacanje para, a za neke ozbiljnije namene, siguran sam da Ryzen 6/12 8/16 imaju namenu...

Kao obicnom gejmeru koji hoce da uziva u igricama, ne mogu da preporucim Ryzen 5 1500X i kazem da je on bolji od Intela.. Naprotiv..
 
Treca stvar koja je razocaravajuca jeste cinjenica da AMD-ov CoolAndQuiet ne radi kako treba. Ukoliko se procesor overklokuje, iz meni nepoznatog razloga, ploca odbija da boostuje sva jezgra na OC-ovanu brojku, vec recimo, ukoliko procesor radi na 4GHz uz OC, sa CnQ ukljucenim, boostovace samo do 3GHz.

Neka me neko ispravi ako gresim, ali CnQ i OC nikako ne idu zajedno...
 
Bez ikakvih problema sam drzao Phenom II platformu, pa FX platformu i sve ostale sa ukljucenim CnQ. To samo na Ryzenu nesto ne ide.. :)
 
Stavi neku noviju grafiku i sve testiraj ponovo, matoro je to za Ryzen, ima dosta primera na netu da losije radi sa starim grafickim.
 
Svidelo se tebi to ili ne, ali tako je. Nigde nisam rekao da treba 1060, nisi ti prvi koji ima takve probleme, jednostavno to je matoro za Ryzen platformu.
 
@Roadto5kmmr Fin mini tekst o ličnom iskustvu sa konkretnim delovima.
To sa pločom i karticom koja radi na 8x umesto 16x postoji prijavljeno i od strane drugih, tj nije samo kod tebe problem. Za spor boot neki su rešili sa tom pločom ovako. Da se vuče u Windowsu je malo iznenađujuće, posebno kada se vidi da je 5% brži od 2600k. Sve u svemu tuga (za proizvod) ako je to realna slika a ne skup loše sreće tj ako ne možeš da ispeglaš to sve guglajući i pitajući po forumu.
 
To pitanje ćeš morati da postaviš AMD inženjerima. Svi Ryzen kompovi koje sam video i probao, uglavnom 1500/1600/1700 lete ko blesavi, jednostavno nijedan nema tvoje probleme.
 
Zato što ni ta platforma nije ništa novo a ta GTX sputava i 7400 mnogo. To ti je veći problem nego sama platforma na koju je grafička nakačena.
 
@Roadto5kmmr Fin mini tekst o ličnom iskustvu sa konkretnim delovima.
To sa pločom i karticom koja radi na 8x umesto 16x postoji prijavljeno i od strane drugih, tj nije samo kod tebe problem. Za spor boot neki su rešili sa tom pločom ovako. Da se vuče u Windowsu je malo iznenađujuće, posebno kada se vidi da je 5% brži od 2600k. Sve u svemu tuga (za proizvod) ako je to realna slika a ne skup loše sreće tj ako ne možeš da ispeglaš to sve guglajući i pitajući po forumu.


Sve to vec znam, nasao sam svasta po netu, pa i te teme. Jednostavno na Ryzenu ploca odbija da radi sa GTX570 na X16. Opet kazem, nije to neka razlika u performansama, ali nervira..



@ Marti Misterija

Ne kazem ja da to radi lose, siguran sam da radi bolje od starijih AMD procesora, ali daleko od toga da to radi bolje u igricama ukoliko se poredi sa Inteloom.

Na primer, hajde da uporedimo u CS.GO, DOTI 2 ili nekoj slicnoj igrici sa starijim enginom i7 7700k i Ryzen 7 1800X? Ili Ryzen 5 1500 vs i5 7500/7600? Pa cak i moj 7400 radio bolje...

@ CountMike

Ne razumem sta mislis pod time da GTX570 sputava i5 7400? Grafika radi u skladu sa svojim mogucnostima i i7 7400 izvlaci najvise sto moze iz nje.

Nije sad kao da je GTX570 neopevana krsina. Svakako radi otprilike kao neka RX460, jednostavno je samo starija.
 
Nesto tu ne stima. Testovi govore obrnuto. Moji poznanici pricaju obrnuto. Ili nisi znao da podesis kako treba ili imas neki drugi problem. Dugacak post - izvesna problema kod msi am4. Sve ostalo - nesto nije u redu kod tebe. I za buduce - kod oc, ako ne znas sve da podesis kako treba - gasi se apsolutno sve vezano za snizenje potrosnje i naravno turboboost.
 
Ne znam za igrice, ne igram se, takodje te Ryzen konfiguracije koje sam probao su uglavnom za stvaranje para.
Btw ovo objektivan u naslovu bas nikako ne ide. Ajde da si probalo 6-10 ploca, celu R5 paletu procesora, mnoge novije graficke i memorije, pa da covek kaze da se delimicno priblizavas objektivnom (mada sta je objektivno i subjektivno je velika diskusija). Ovako je to samo subjektivan utisak, baziran na jednom uzorku. ;)
 
Naravno da znam da podesim sve kako treba. Sta ne stima? Sto je i5 7400 bolji od Ryzen 1500x? Zasto ti to ne stima?

Ko to kaze da mora da se gasi sve kada se OC? Zasto bih gasio?

Evo sa 2600k i Z68 ploci, uredno radi na 4.5GHz i sve zivo mu je ukljuceno.

POBOGU, pa zasto da mi procesor stalno radi na 4.5GHz? To je suludo.

Nigde ja ne kazem da to ne radi kako treba, ja samo kazem da radi losije od Kaby Lake platforme i da ima problema sa kompatibilnoscu sa starijim grafikama. GDe sam napisao da nesto ne radi kako treba?

@ Marti Misterija

Covek, tu si u pravu, apsolutno se slazem. Jesu konfiguracije za stvaranje para.

Sto se tice objektivnog, mozda i jesi u pravu - ali vodio sam se onime da obicno "svaki ciga svog konja hvali", tako da, objektivno sam bio iskren da sam pomalo razocaran... Ako me razumes.

Nego su mi ove price neverovatne, ljudi nisu probali Kaby Lake ili Skylake, i onda dolaze sa idejom jer su na netu videli da je sve bajno, da ne postoje nikakve razlike izmedju ove dve platforme, ili da je Rysen samo "malo" sporiji..

Pobogu, pa IPC Ryzena je u najboljem slucaju u rangu sa Haswell procesorima, i da, definitivno je on odlican za casual 1080p gaming, ali postoje igrice koje jednostavno ili nisu optimizovane za Ryzen i dalje, ili rade bolje na Intelu jer eto, i dalje ima jaci IPC.

Sto se tice GTX570 rant-a, ne kazem ja da je to nova graficka, i nekako i jeste logicno da nije apsolutno kompatibilna sa Ryzenom jer je on nova platforma, a Kaby Lake je maltene upgrade Skylake-a, sto i jeste...

Ali ne mogu da se oduzmem utisku da na Intelu to radi sasvim korektno, bez nekih velikih muka i podesavanja..

A ovde dolazimo do price da na Redditu ljudi kazu, RAM na 3200MHz da bi Dota 2 radila bolje, pa OC, pa dobra ploca, pa ovo, pa ono...

Previse nepotrebnih stvari, kod Intela ti je to samo plug and play. Ubacis lepo i5 7400 u kuciste, gurnes tu matoru GTX570 i to sljaka sasvim okej...
 
Za boot time je tacno zato sto B ploce imaju duzi post. Bios se podize par sekundi sporije tj radi nesto pre nego da krene da ucitava windows i zato deluje da je sporije. Razlika u ipc je 7%, obzirom da i5 7400 ima niske klokove a R5 na toj B ploci mozes komotno staviti na 3.8,9 ili 4ghz prica o ipc pa abu vodu jer je ryzen tu bolji i u ST. Niko nigde ne pomenu takve probleme i statering u doti. Pre ce biti da je zbog matore karte kao sto su ljudi vec pisali odnosno da je drajver zastareo i neoptimizovan npr za rajzen jer nema teorije da i5 7400 radi bolje od tog R5. I sam si napisao da imas nekih problema sa grafom. Niko ne pise da treba gtx 1060, 1050 je sasvim dovoljna npr a i mislim da je i jaca od te gtx 570. Da je 7600k klokovan pa onda u doti koja koristi svega par jezgara pa da ima razlike. Da bi pisao ovakve duge i detaljne postove treba malo vise tj ozbiljnijeg testiranja i uporedjivanja. Dotu ne igram pa ne bih znao kako se ponasa ali pre ce biti da nesto ne stima kod tebe. A te price sistem radi zivahnije mislim da nemaju smisla jer vise to zavisi od ssd ili hdd, ja razliku u radu ne vidim izmedju g4560, i5 6500 i r5 1600 tacnije sve radi isto tj leti na svim procesorima. Razliku gde sam primetio jeste u igrama gde je sve tecnije na rajzenu. I na kraju mozda nisi lepo kloknuo rajzen nema smisla da nece da boostuje preko 3.0ghz ako je do CnC(a to je vec do ploce) onda ga iskljuci, sta ce ti ionako u BIOS pise da je preporuka da se iskljuce te stedljive funkcije kad se radi OC takodje mozda treba malo napon da se poveca pa zato radi nestabilno ili sta vec.
 
Naravno da bi sa bržom memorijom i OC-om procesora sve radilo bolje. Ali to ne znači da sa defeult vrednostima i standardnom memorijom (2400 za DDR4) radi loše. Niti da su OC i brz RAM neophodni za dobar rad sistema

Čini mi se da bi najbolji zaključak tvog izlaganja bio - ukoliko koristite 6-7 godina staru grafičku, a kupujete novi CPU, ploču i RAM za 350€, onda je bolje kupiti Kaby Lake. Ili prodajte staru grafičku, dodajte 20-30€ i kupite novu istih performansi (GT1030 ili RX550). Čak i tih 30€ što platite sad, vratiće se vremenom kroz 150 W manju potrošnju.

Inače to za subjektivni utisak u radu mi nikad neće biti jasno. Ja npr. ne vidim razliku u office radu između i7-4790 i A10-7850K (stock). Da li to znači da je Ryzen lošiji od prethodnih generacija AMD procesora?
 
Poslednja izmena:
"Razlika u ipc je 7%, obzirom da i5 7400 ima niske klokove a R5 na toj B ploci mozes komotno staviti na 3.8,9 ili 4ghz prica o ipc pa abu vodu jer je ryzen tu bolji i u ST."

Da li bi mogao da podelis sa mnon informaciju gde si merio jacinu IPC-a kod Ryzen-a u poredjenu sa kaby Lake platformom? Tih 7% mi deluje bas nerealno malo, pa bih voleo da vidim kako si dosao do te brojke..


"Pre ce biti da je zbog matore karte kao sto su ljudi vec pisali odnosno da je drajver zastareo i neoptimizovan npr za rajzen jer nema teorije da i5 7400 radi bolje od tog R5. I sam si napisao da imas nekih problema sa grafom"

Covek, kartica radi odlicno na i5 7400 platformi, kako je problem onda ona? O kakvim neoptimizovanim drajverima pricas, kada GTX570 i poslednje Pascal GTX serije koriste isti drajver?

Da li bih mogao da dobijem neki argument sem : "nema sanse da taj R5 radi sporije od i5 7400 u gamingu"?

U vidu nekih testova i slicno...

Inace, ne brini, garantujem ti da sam Ryzen OC-ovao kako treba. Sve je testirano, procesor je stabilan.

Kao sto rekoh, nema potrebe iskljucivati "stedljive" funkcije na boljim plocama, jer mahom sve imaju digi-VRM i bez problema sve to lepo radi sa njima. Ja i dalje smatram da je suludo da mi procesor radi 24/7 na 4GHz, ne vidim potrebu za time.

Zasto da sva jezgra rade na 4GHz u obicnom browsingu ili Youtube? Ako moze platforma matora 6+ godina, Intel 2600 K i Z68 Asus da spusta klokove sa @ 4.5GHz uredno na 800MHz u OS-u, zasto to ne moze Ryzen?
 
Probao sam GTA V, ova igrica ide veoma tecno sa Ryzen 5, moram priznati... Nisam gledao u brojke, al' cini mi se da radi identicno kao na i5 7400.. Mozda i bolje, ko zna.

Uglavnom, neko moje najvece razocarenje je za sada Dota 2. :-/
 
sadadadsad.jpg

Ljudi, posle instaliranja AMD Chipset drajvera direktno sa njihovog sajta, dobio sam opciju da u power-menadzmentu prebacim sa "high performance" na "ryzen optimized", i grafika sada radi u @ x16 modu.. :)

Videcemo da li ce se Dota 2 popraviti sad!

Inace, kazem videcemo, jer u praznom lobiju ona i sad radi odlicno..

Sad cu brzinski da probam CS.GO i MK X, mozda se sada situacija popravlja... Javljam se kasnije sa utiscima. :)
 
Poslednja izmena:
*Mislio sam na neoptimizovan drajver za rajzen.
*O IPC-u ovde na forumu se pise odavno razlika je 7%(i manje) sto se i uklapa sto sam izracunao ovako: g4560(kaby) na 3.5ghz daje oko 150-1cb u cinebench R5 1600 na 3.85ghz daje 158cb. Znaci na rajzenu je tacno 10% veci klok, dodavanjem 10% na klok g4560 kad bi radio na 3.85 bi imao 10% veci skor znaci 165cb. 165cb vs 158cb je 7% razlike. Mogao bi prvo malo da se vise informises pre nego pises o IPC ima i ovde a imas i testova sad svuda po netu a ovo sto sam ja testirao je iz prve ruke na win 10 sa ugasenim pozadinskim procesima i stopiranim defenderom jer imam oba procesora u kuci, kod druga i5 6500 ne prebacuje 150npr. Tako da su ST performanse na rajzenu vece jer su otkljucani na B plocama dok su inteli zakljucani na tim plocama u istom cenovnom rangu.
*Testove imas po netu koliko hoces eno u R3 temi imas R3 na 4ghz vs i5 7500 gde su rezultati manje vise isti. Ja ne merim fps tako i sluzi mi samo par minuta dok podesim graficka podesavanja da dostignem dobar fps i gasim jer me interesuje iskustvo a ne brojke a utisak je da je na rajzenu gejmplej tecniji i to u igrama farcry4, AC syndicate/unity, jos neke igre koje sam probao i nije bilo neke razlike jer su bile vise GPU zahtevne. Za gta v ne znam jer ne igram to ali vidim da na intelu bolje radi sto je vrv zbog optimizacije ali razlika je i vecem fps a nigde nisam video da je neigriv na rajzenu.
Imas testova na yt kao sto sam vec rekao pa gledaj.
kod tebe ipak nesto ne stima jer klokovan R5 na 3.7,8 sto mozes postici na B ploci i stock kuleru ima bolje i ST i MT performanse od zakljucanih i5.
Edit: taman sam hteo da ti napisem da li si instalirao drajvere za cipset sa AMD sajta.
 
Poslednja izmena:
Ako si koristio high-performance mod, onda nije ni čudno što ti je CPU uvek na max. kloku.

Naravno da se može klokovati tako da CPU obara klok kad nije pod opterećenjem, bar su drugi uspeli sa istom pločom. Tako da je to verovatno do tvojih podešavanja
 
Razlika u IPC-u je jako mala, tipa 151 u Cinebench za Ryzen, 158-160 za Kaby Lake na istom kloku.
Efektivno nikakva razlika u IPC-u.
Moze se desiti da bude veca ako je neka igra vise optimizovana za KL, mada ako igra podrzava vise threadova, Ryzen u istom cenovnom rangu sa KL ce uvek biti bolji, do 300-330e gde imamo 7700K i R7 1700(koji je losiji od R5 1600X za gaming, kad su oba na stock).

Po IPC-u Ryzen je tu negde oko Haswella, mozda malo bolji, na osnovu testova koje sam gledao, uskoro bi trebalo da zamenim ovaj i5 sa R3, pa cu i sam istestirati u raznim igrama sa benchovima+CPU-Z i CB 15.
Izmedju Haswella i Kaby Lake na istom kloku razlika je jako mala.

Spor boot je konkretno do te ploce, u pocetku je imala ogromne probleme. Dobro je sto sam video temu, ona mi je jedna od nekoliko u uzem izboru za buducu plocu, ako ispada da i dalje ima spor boot, nece doci u obzir.
 
Dodao bih na sve ovo da OP nije uradio windows reinstall nego je samo zamenio komponente i ostavio Win sa svim starim intel driverima itd.
Gledajuci sve sto je pisano za cool'n'quiet i OC istovremeno, odajem se utisku da je problem iza tastature, a ne u hardveru ;)
 
Poslednja izmena:
@ivan nije samo do te ploce generalno B ploce imaju duzi boot zbog duzeg posta. Eno onaj bitwit na yt kad testirao OC X370 vs B350 napomenuo to. Ne secam se koje su ploce ali i kod mene na strix imam utisak da traje duze nego sto treba, tipa kad se ukljuci uvodna slika par puta trepne pre nego sto pocne da ucitava. Svakako pricamo o nekoliko sekundi duzem postovanju pre nego krene da ucitava sistem sto osim ako se ne pali/gasi komp non stop niko nece ni primetiti.

@road zar nisi reinstalirao sistem posle promene cpu, mobo i ram? Skoro sam na jednom sistemu skinuo 2 stika rama od 16 na 8gb i probao da upalim i razlika je bila upravo u boot time, nenormalno dugo vreme je trajao i morao sam da reinstaliram sistem samo zbog toga.
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno zašto ljudi koji ne koriste dual(multi)-boot siteme restartuju/gase računar češće od jednom u deset dana :D A i to je možda previše često.

Ja sad vidim da OT koristi 1500X. Po mom mišljenju, OC sa Ryzen X modelima se ne isplati. Bar ne kada su performanse u pitanju.

Kada je IPC u pitanju, mislim da treba da se prestane sa time, pošto je besmisleno poređenje i prosešan IPC ne znači mnogo ljudima koji PC koriste za specifične namene, u ovom slučaju za igre. Kod kojih opet mnogo toga zavisi od engine-a i grafike koja se koristi
 
@ MikISavic, hvala na objasnjenju covek.


@ Ivanbass1, posle poslednjeg BIOS update-a koji je izasao pre nedelju dana boot je relativno okej, nije na nivou i5 7400, ali da kazemo da je 5-6 sekundi sporije.

Sve ostalo sada radi okej, ali su iz nekog razloga obrisali "fast boot" iz opcije u BIOS-u, ali se boot ubrzao..


Inace, to sam i ja pricao da ima otprilike IPC kao Haswell..

Definitivno mi sve radi bolje sada sa chipset drajverom i "ryzen optimized" power settings-om.

Nisam jos probao Dotu, nesto mi se ne da sada igrati.. Ali MK radi dosta tecnije... To me raduje. :)

Evo nekih rezultata na 4GHz 1500x:

Untitled.png

Sada mi normalno otvara fotografije i slike u W10, pre ovih drajvera je bukvalno 5 sekundi zabadao, ne znam sto... Takodje, primetio sam da sada chrome i ostale aplikacije otvara na nivou i5 7400.. Tj, to je tako kao sto se secam..

Probao sam brzinski CS.GO na DD2, oko 250 FPS-a sve na low 720p na relativno popunjenom DeeathMatch serveru.. Inace drzim ga na 3.7 sa 1.2V, a uspeo sam da izvucem 4GHz sa nepunih 1.3V :)


@ ERIK

Covek, reinstsalirao sam sistem juce :)
 
Dodao bih na sve ovo da OP nije uradio windows reinstall nego je samo zamenio komponente i ostavio Win sa svim starim intel driverima itd.
Gledajuci sve sto je pisano za cool'n'quiet i OC istovremeno, odajem se utisku da je problem iza tastature, a ne u hardveru ;)
Lolcina ako nije reinstalirao Win :D
Evo, napisao da jeste.
 
I na kraju dosli smo na to da nije problem u Ryzen'u... I objektivno stanje je puno drugacije od prvog posta.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno