Šta je novo?

DDR4 memorija za AMD Ryzen 5 1600X + ASUS Prime B350-Plus

A mozda neki G.Skill ili Corsair?
 
Kasno, vec sam narucio sve komponente. Samo cekam da stignu.
 
Uzeh ovu plou + R5 1600 i CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15. Updejtovao sam bios, i ddr mi je po defaultu na 2133MHz... Dal je potreban neki oc da se odradi ili sam nesto pogresio u startu?
 
Moraš da podesiš memoriju da bi radila na 2933. Koja ploča je u pitanju?
 
Imam ja Corsair memoriju i u kombinaciji sa tom pločom i radi na 2933. Moja memorija ima Hynix čipove, verovatno je i kod tebe isti slučaj, ali prvo bi trebalo da proveriš pomoću programa Thaiphoon.
U svakom slučaju, nevezano koji čipovi su u pitanju, prvo treba da uključiš D.O.C.P. profil da bi ploča učitala napone i latencije za taj tip memorije. Ispod imaš i opciju za frekvenciju memorije, nemoj odmah da staviš na 2933, nego idi korak po korak, 2400, pa 2666 itd. vidi koja je najviša frekvencija na kojoj će sistem da butuje.
Kod AM4 ploča je najveći problem naterati sistem da butuje na višim frekvencijama za memoriju, ako butuje uglavnom u windowsu radi stabilno. Svaki put kad probaš novu frekvenciju, prvo uđi u bios i proveri koje napone je podesila ploča, pošto automatski povećava SOC napon i ddr napon sa podizanjem frekvencije. SOC napon nikako ne podiži ručno, jer kod mene je slučaj da ploča sama digne napon na 1.1V i još ako ja ručno podignem može da se desi da ode na vrednosti preko 1.2V koje nisu bezbedne za procesor. DDR napon može opušteno da ide i na 1.45V, ali verovatno nema potrebe za tim.
Nadam se da ćeš uspeti da se snađeš, pa javi šta si uradio. :)
 
Poslednja izmena:
Hynix je u pitanju...dakle, isto kao i kod tebe. S tim sto je mozda razlika sto sam ja uzeo kit 2x4gb. Cim ukljucim D.O.C.P. i koju kod frekvenciju da ostavim nece da butuje uopste...Tajminge nisam cackao, soc je na auto, a ddr napon ploca podigne na 1.35V
 
Poslednja izmena:
Zaboravio sam da napišem, za hynix memoriji treba staviti ProcODT između 48 i 60 ohm. Ja sam stavio 53,3 i radi savršeno stabilno. Dok je bilo na auto imao sam problema sa memorijom.
Druga stvar koju sam zaboravio da napomenem - najnovija verzija biosa 1002 ne valja. Sa tom verzijom memorija nije htela da radi iznad 2666. Vratio sam 0902 i memorija radi kako treba.
Al čudno mi je da ta tvoja memorija neće ni na 2400. Na 2400 bi morala da radi bez obzira na verziju biosa i ProcODT.
 
Poslednja izmena:
Da, ja sam odradio update na 1002 bios. Znaci da vratim stari bios, podesim ProcODT i ukljucim D.O.C.P. pa onda korak po korak dizem frekvenciju...
 
Probaj tako, kod mene tako radi. 1002 bespotrebno diže napon memorije na 1.4V i ne radi stabilno. 0902 je u svakom slučaju stabilniji.
 
Jok...cim ukljucim docp, nece da butuje...vratio 0902 bios...ram je na spisku podrzanih na asusovom sajtu. Da nema mozda veze sa slotovima na ploci? Ubo sam ih na A2 i B2...
 
Preporučeno je da se prvo popune drugi slot od procesora i četvrti.

Untitled-1.jpg
 
Ne znam stvarno, nemam više ideja. Kod mene je ProcODT bio bitan. Dok to nisam podesio imao sam svako malo Coldboot problem. Sad toga više nema. Od provog dana sam mogao da teram memoriju na 2800 uz povremeni cold boot. Kad sam otkrio to za ProcODT mogu i 2933. Baš sam ulazio u bios da se podsetim mojih podešavanja. Ploča je sama podigla SOC napon na 1.1V. To nisam dirao. Napon memorije sam ručno stavio na 1.390V. Pokušaj sa podizanjem napona memorije. Do 1.45V si bezbedan, ništa ne bi trebalo da se ošteti.
 
Kao sto kaze qryak stavi rucno ProcODT, stavi Geardown Mode na enabled i pokusaj sa promenom RTT i CAD_BUS vrednosti, evo sta ja koristim

171117204239.jpg

Ako nece mozes pokusati i sa 30 30 40 60 za CAD_BUS :)
 
Poslednja izmena:
Uzimam uskoro r5 1600 i asrock ab350m pro4. Na qvl listi ne postoje pojedine corsaire memorije koje sam nasao povoljno.

Prvi model CMK8GX4M1A2400C14 (1x8gb)
Drugi model CMK32GX4M4A2666C16B (4x8gb) samo jedan cu kupiti

Da li neki od ova dva mogu da rade na navedenoj ploci?



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
G.SKILL Aegis 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16 (F4-3000C16D-16GISB)
132.00 €

Valja li ova memorija za Ryzen 2nd gen? Treba mi low profile memorija koja staje ispod NH-D14 a da ne kosta pola jetre.
 
Valja, sto ne bi valjala :)

Jos ako uspes da isteras CL14 3000MHz, bilo bi top.
 
Pa jedino me plasi da li ce raditi na 2933MHz sa Asus B450F Strix Gaming plocom. Uzeo bih je u EU po ovoj ceni, a plocu kod nas. :)
 
Sta ce ti ta ploca? :)

Za te pare imas Gigabyte Aorus Ultra Gaming X470 ili Msi X470 Gaming Plus.

Ovakva pitanja i teme su za "sta da kupim" podforum.

Edit:

Ja bih pre na MSI, evo zasto:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=5613612

Iscitaj tu temu, ima dosta pisano za AM4 ploce.
 
Poslednja izmena:
Video sam da je dosta slab izbor X470 ploca kod nas, a cene nisu bas najbolje. Navikao sam na Asus ploce pa ono, mada nisam gadljiv na druge proizvodjace.

Hvala ti puno, iscitacu temu svakako. Hvala za link. :)
 
Dobra je to memorija za te pare. Moći će na 2933. Ne mogu da se setim dokle sam pokušavao kod mene, mislim do 2800 MHz, iako BIOS nudi i veće vrednosti. Mada meni je to nebitno pa je držim na 2666 MHz ili čak na 2133 MHz kad zaboravim da vratim nakon ažuriranja BIOS-a :d
 
Pa "def" je 3000(2933) tako da bi trebalo bez vece muke da radi na toj frek. Nekako sam dobio trip nakon citanja za Ryzen i probleme sa memorijom a ne videh da Asus ploca koju merkam podrzava ovaj kit.

Znam da Cors. Veng podrzava sigurno, ali taj kit je oko 160e. Radije bih 30e razlike ulozio u nesto drugo.

Inace, da li znas mozda da li si uspeo da je "nategnes" na CL 15/14 pri 2933MHz?

Hvala za info.

P.S.

Merkao sam i Tomahawk ali me nekako vise privlaci Asus.
 
Nazad
Vrh Dno