Šta je novo?

Prelazak sa i5 6400 na i5 6600k?

Bugiardo87

Poštovan
Učlanjen(a)
13.11.2014
Poruke
442
Poena
70
Ljudi, mala pomoć. Pošto sam krajem prošle godine krenuo sa sredjivanjem kompa i pored matične, 8 gb rama, kućišta, samsung ssd, uzeo i procesor i5 6400 2.7ghz ne planirajući da bude za gejming.
E sad, došao sam u situaciju da ga ipak prilagodim za gejming pa sam skoro uzeo asusovu grafičku geforce gtx 1060 6gb ali imam osećaj da mi procesor kaska za ostatkom konfiguracije i da ne može da isprati igre na najjačim podešavanjima. Moje pitanje jel dal je glupo menjati sad relativno nov procesor i doplaćivati za eventualno neki jači tipa i5 6600k, 7600 ili neki drugi ili bi bio korak u pravom smeru?
 
ispratice on sve, nije da imas dve 1080 pa da se brines.
 
Od i5 prelazak samo na i7, ili Coffee Lake i5 ili Ryzen 6/12.
 
Ništa posebno nećeš dobiti sa malo jačim i5 iz iste serije... za pravi boljitak ćeš morati da se otvoriš znatno više...
 
To ti je što ti je smanji malo podešavanja i biće sve ok.
 
e hvala na savetima.. znači da se ne zalećem sa jačim i5..
u suštini koliko para toliko muzike :D za sad ću da teram ovako pa kad dodje vreme i situacija onda bolje da idem na nešto jače od i7..
ryzen mi je totalna nepoznanica, nemam pojma šta odatle valja..
 
Sve valja, u zavisnosti od cenovnog ranga, vecina procesora je dobro cenovno rasporedjena, pogotovo non-X modeli, jer su svi procesori otkljucani i imaju isti OC limit, 100MHz gore-dole.

Ryzen 1600 za ~200e, B350 ploca za ~100e, kloknes ga odmah na 3.6-3.7 sa stock kulerom i imas masinu ipo za 300e [emoji4]
 
6700k ili 7700k

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ljudi, mala pomoć. Pošto sam krajem prošle godine krenuo sa sredjivanjem kompa i pored matične, 8 gb rama, kućišta, samsung ssd, uzeo i procesor i5 6400 2.7ghz ne planirajući da bude za gejming.
E sad, došao sam u situaciju da ga ipak prilagodim za gejming pa sam skoro uzeo asusovu grafičku geforce gtx 1060 6gb ali imam osećaj da mi procesor kaska za ostatkom konfiguracije i da ne može da isprati igre na najjačim podešavanjima. Moje pitanje jel dal je glupo menjati sad relativno nov procesor i doplaćivati za eventualno neki jači tipa i5 6600k, 7600 ili neki drugi ili bi bio korak u pravom smeru?
Koju ploču i hlađenje za CPU imaš? Ako je neka Z170 prelazak na 6600K/7600K na ~4-4.5GHz za nekih ~200e, odnosno ~50-60 kada bi prodao tvoj 6400 bi ti doneo primetan skok performansi, uz kuler ranga LC-CC-120.
 
Poslednja izmena:
6700K/7700K, mada su njihove cene jako lose s obzirom da se blizi Coffee Lake i Ryzen 6/12 ima za 200e.

Ima klip koji pokazuje da Ryzen 1600 na 4GHz malo zaostaje u odnosu na 7700K na 4.8GHz(globalna razlika u dosta igara oko 5%, mada negde Ryzen zaostaje 20% a negde 7700K zaostaje 20%, mrtva trka), a s obzirom na cene i cinjenica da je Ryzen 100e jeftiniji, da OC ploce krecu od 90e i da imas 2 jezgra i 4 threada vise na Ryzenu(efektivno i3 procesor, ili G4560 :D) nema smisla kupovati 6700K/7700K za preko 250e, pogotovo sada kad stize nova generacija intela.

Edit:

Ako imas Z170 plocu, mozda postoji modovan bios na kome mozes da klokujes i taj 6400.
 
Poslednja izmena:
Koju ploču i hlađenje za CPU imaš? Ako je neka Z170 prelazak na 6600K/7600K na ~4-4.5GHz za nekih ~200e, odnosno ~50-60 kada bi prodao tvoj 6400 bi ti doneo primetan skok performansi, uz kuler ranga LC-CC-120.

u pitanju je ova grafička
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B150-HD3-DDR3-rev-10#ov
Pa pazi to bi mi bila nekako najprihvatljivija varijanta sa finansijskog aspekta finansijski a koja bi donela osetno poboljšanje.. da prodam moju 6400 i uzmem eventualno 6600k bez nekih dodantih troškova..
 
Najisplatljivije je ne dirati nista ili promeniti skroz platformu :) Bilo ryzen r5 1600 ili coffee lake i5.
 
u pitanju je ova grafička
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B150-HD3-DDR3-rev-10#ov
Pa pazi to bi mi bila nekako najprihvatljivija varijanta sa finansijskog aspekta finansijski a koja bi donela osetno poboljšanje.. da prodam moju 6400 i uzmem eventualno 6600k bez nekih dodantih troškova..
Na toj ploči ne može da se klokuje pa dobici ne bi bili toliki, mada ne bi bili zanemarljivi i ako bi 6600K radio na defaultu, s tim što bi ti trebao kuler za njega, npr. LC-CC-95.
 
Poslednja izmena:
6600 k je bacanje para u tom slučaju. jedino i7
 
znači sa ovom matičnom da zanemarim k oznake :)
nadam se da će uskoro pasti cene pa da se nadje neki ok i7 procesor.. doduše moguće je da mi se lag kod nekih igara pravi i zbog 8gb rama..
 
Ne mora da znaci, K procesori (iz nepoznatih razloga)imaju vise def. klokove od non-K procesora, pored toga sto su otkljucani na Z chipsetu.
 
znači sa ovom matičnom da zanemarim k oznake :)
nadam se da će uskoro pasti cene pa da se nadje neki ok i7 procesor.. doduše moguće je da mi se lag kod nekih igara pravi i zbog 8gb rama..

Cene novih i7-6xxx i 7xxx K ili non-K neće pasti, jedino ako naletiš na neki polovan.
 
Ne diraj nista i stekaj pare. Sta god sad kupio ni blizu nece opravdati ulaganja, a objektivno i nemas potrebu, realnu potrebu, da biko sta menjas.
 
Imam osecaj da vise mislis da ti stvara probleme nego sto je tako. Nista ne menjaj i uzivaj. Ako je potrebno da korigujes podesavanja, ucini. Vizuelno neces nista izgubiti. Primetno sigurno ne. To je bacanje para.
 
Imam osecaj da vise mislis da ti stvara probleme nego sto je tako. Nista ne menjaj i uzivaj. Ako je potrebno da korigujes podesavanja, ucini. Vizuelno neces nista izgubiti. Primetno sigurno ne. To je bacanje para.
Upravo tako. Odustao sam od te priče dok ne dodje vreme za neke veće promene. Moguće je da je i do rama pošto imam 8 gb pa se malo preoptereti. Prešao sam pre par dana na W10 sa 8.1 i izbacuje me iz igara u fazonu da nema dovoljno memorije tako da je moguće da u tom grmu leži zec a procesor je sam po sebi skroz ok i nisam imao zamerki na njegov rad. Naravno, uvek ima bolje ali to zahteva i pozamašnu sumu novca..
 
Sve valja, u zavisnosti od cenovnog ranga, vecina procesora je dobro cenovno rasporedjena, pogotovo non-X modeli, jer su svi procesori otkljucani i imaju isti OC limit, 100MHz gore-dole.

Ryzen 1600 za ~200e, B350 ploca za ~100e, kloknes ga odmah na 3.6-3.7 sa stock kulerom i imas masinu ipo za 300e [emoji4]

Sad sam tek registrovao tvoj post. Ova matična ima baš dobre ocene, sad mi je krivo sto sam zimus pravio neku budget konfiguraciju jer nisam planirao za gaming ali po ceni je malo skuplja od ove gigabajtove koju imam, ista priča i sa procesorom. Šta je tu je sad, kad dodje vreme za procesor, tad ću verovatno i novu matičnu pa da napravim neku gaming varijantu.
 
Kod te matične najviše bode oči što je DDR3, a skylake voli i bolje radi sa DDR4 memorijom na 2133MHz, tako da je možda bolje uzeti ddr4 ram i drugu ploču, a to što ti kaže da nemaš memorije je apsurdno, instaliraj windows 7 i miran si.
 
Kod te matične najviše bode oči što je DDR3, a skylake voli i bolje radi sa DDR4 memorijom na 2133MHz, tako da je možda bolje uzeti ddr4 ram i drugu ploču, a to što ti kaže da nemaš memorije je apsurdno, instaliraj windows 7 i miran si.

imam 2x4 DDR4 od 2400, planiram d auzmem još 8gb, e sad ova matična je do 2133mhz ddr3, što i nije neki optimum..
 
Kod te matične najviše bode oči što je DDR3, a skylake voli i bolje radi sa DDR4 memorijom na 2133MHz, tako da je možda bolje uzeti ddr4 ram i drugu ploču, a to što ti kaže da nemaš memorije je apsurdno, instaliraj windows 7 i miran si.

matična je ddr4 a ne ddr3, loš link sam gore naveo..

http://www.winwin.rs/maticna-ploca-...cpu-pcie-ddr4-sata3-glan-7-1-usb-6785858.html

tako da od rama imam 2x4 DDR4 od 2400, planiram da uzmem još 8gb u dogledno vreme, s tim što je radni takt memorije 2133mhz a ram je na 2400, što je malo bedak.
Od matičnih mi deluje zanimljivo što je naveo ivan b350 gaming sa procesorom ryzen 1600, baš zanimljiva varijanta.
 
matična je ddr4 a ne ddr3, loš link sam gore naveo..

http://www.winwin.rs/maticna-ploca-...cpu-pcie-ddr4-sata3-glan-7-1-usb-6785858.html

tako da od rama imam 2x4 DDR4 od 2400, planiram da uzmem još 8gb u dogledno vreme, s tim što je radni takt memorije 2133mhz a ram je na 2400, što je malo bedak.
Od matičnih mi deluje zanimljivo što je naveo ivan b350 gaming sa procesorom ryzen 1600, baš zanimljiva varijanta.

Aha, ok. To bi ti bila isplativa nadogradnja, ne znam jel se popravilo stanje sa podrškom ram memorije, kažu da treba što brža i što više štapova.
 
Sad bih promenio naziv teme u promenu sa i5 6400 na ryzen 1600 :D ali je nezgodno što bih onda morao i matičnu da menjam.
ako bih prodao procesor i matičnu i npr uzeo b350 i gore navedeni procesor, neka doplata bi bila 100e. e sa dpitanje je isplati li se para i cimanja..
 
Najbolje da sačekaš još 10-ak (odnosno malo više dok stigne do nas) dana da izađe nova Intel serija (CL). Trebalo bi da će cene malo da se posrede, a i biće boljeg izbora.
 
Najbolje da sačekaš još 10-ak (odnosno malo više dok stigne do nas) dana da izađe nova Intel serija (CL). Trebalo bi da će cene malo da se posrede, a i biće boljeg izbora.

Ok, hvala na savetu, nisam ni mislio to da rešavam ovih dana, prvo da vidim dal je to uopste ok varijanta. mada što više čitam, deluje mi isplativije i efektivnije prelazak na ryzen 5
 
Trenutno da, po trenutnoj ceni samo i7 procesora možeš da kupiš i R5 1600 i neku jeftiniju ploču. Da kupuješ i5 opet i nema mnogo smisla. Sad, kako CL izlazi uskoro najbolje je da se sačeka još malo.
 
Nazad
Vrh Dno