Šta je novo?

144hz vs FreeSync/G-Sync

Roger_Waters

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2005
Poruke
1,889
Poena
350
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 3800X & Noctua NH-U12A
Matična ploča
AsRock X570 Gaming Pro 4
RAM
2 x 16gb 3200mhz
GPU
AMD Radeon RX 6900XT Ref
Storage
1tb WD Black SN 850 & 2tb Seagate Iron Wolf 510
PSU
Be Quiet! DARK POWER PRO 12 1500W
Kućište
Corsair iCUE 5000T
Monitor
LG Ultrafine 4K 27UP650-W
Trenutno sam korisnik LCD monitora starog 10ak godina, pritom vracam se malo gejmingu posle dugo godina pa je monitor upgrade broj 1. Iznecu svoje kriterijume i dileme pri izboru, pa ako moze neki savet dobrodosao je:

1 Nemam potrebu za vecom rezolucijom od 1080p kao ni za vecom dijagonalom od 23-24"
2 Koliko smeta tearing kad framerate prelazi 144hz na 144hz monitorima bez FreeSync/G-Sync opcije?
3 Koja je poenta sinhronizovanja framereta i refresh ratea izmedju 30hz i 144hz kad u tom intervalu svakako nema tearinga kod obicnih 144hz monitora?
4 Cilj je proci sto jeftinije i utvrditi da li mi zaista trebaju AMD i nVidia tehnologije spram obicnog 144hz monitora, igre koje planiram da igram su raznih zanrova
 
Ne vidi se nikakav tearing pri 144Hz bez gsync/vsync ni u jednoj igri, tj morao bi da prebaciš 144Hz da bi u teoriji to počelo da se vidi a ni tada se ne vidi. Možda ako bi igrao CS na 500Hz, to nisam probao. Eto ti na primer lg 24gm77-b završava to što hoćeš, i ok je ocenjen. Vidi naravno i novije i ako ima šta povoljnije trenutno ili na akciji.
 
ta infomacija za tearing mi je najbitnija, sa tim sam bio bitku ceo zivot...Nadam se da mogu da igram bez vsynca na 144hz monitoru. Planiram mahom starije igre da igram zato se malo pribojavam terainga ako prebacim 144hz, nadam se da se ne vidi ni preko 144 fps

nasao sam 24GM79G-B za 210e, on ima cak i freesync (koji mi ne igra sada jer sada imam nvidia kartu) i acer gn246hl za 200e koji nema ni free ni g-sync. Mozda bi bolje bilo uzeti LG sa freesyncom pa mozda jednog dana uzmem AMD kartu, razlika je samo 10e.
 
Poslednja izmena:
Svakako, jednog dana može dobro doći a i kada ga budeš prodavao jedan adut više imaš.
 
Ako su slicni monitori, naravno taj sa FreeSyncom.

Jedini problem je to sto su cene za Radeon karte iole sposobne za 144Hz(na malo zahtevnijim titlovima) prenaduvane u nebesa i pitanje je kada ce biti vracene u normalu.

GSync montiori su vec dosta skuplji.
 
za cene karti sam upucen skroz, sreca pa se nisam igrao dobrih 5 godina pa ima iz arhive da se izigram

ta infomacija za tearing mi je najbitnija, sa tim sam bio bitku ceo zivot...Nadam se da mogu da igram bez vsynca na 144hz monitoru. Planiram mahom starije igre da igram zato se malo pribojavam terainga ako prebacim 144hz, nadam se da se ne vidi ni preko 144 fps

nasao sam 24GM79G-B za 210e, on ima cak i freesync (koji mi ne igra sada jer sada imam nvidia kartu) i acer gn246hl za 200e koji nema ni free ni g-sync. Mozda bi bolje bilo uzeti LG sa freesyncom pa mozda jednog dana uzmem AMD kartu, razlika je samo 10e.
 
Teško je danas naći 120/144Hz monitor bez freesynca. Ako su već (skoro) iste cene, što da ne, ništa ne gubiš. U suštini gledaj ostale karakteristike koje/ako te zanimaju (ulazi, zvuk, panel...) i neke recenzije modela
 
stigao mi je 24GM79G-B, nisam jos probao da se igram ali uskoro cu. Ima li nesto zanimljivo u "drajverima" za monitor i ostalom softveru sto dolazi na CD?
 
Ništa, ali su game modovi tj dugmići na samom monitoru jako korisni, kao i kontrola "crne boje". Čestitam na kupovini i javi nam utiske kada stigneš da ga probaš.
 
Pokusacu sto strucnije da javim utiske ali ne znam koliko cu u tome uspeti s obzirom da sam presao sa fice na mercedes. Prvo sto sam uradio je da sam ukljucio refresh na 144hz jer je default na 60 i otvorio mali prozor i vukao ga po celom ekranu velikom brzinom, ta operacija se glatko odigrava :)
 
Ja sam u februaru uzeo benq xl2411z, i evo posle 7 meseci pojavile se neke dve horizontalne linije pri vrhu ekrana, vide se samo od 120hz pa na gore, citao sam po netu i vidim da ima tih problema sa ovim monitorima, nije toliko iritantno ali cu reklamirati kad vec imam garanciju pa cu da vidim sta ce da urade. Inace ovako je sve full, tesko da bi mogao da se vratim sad na 60hz.
 
kojom metodom najbolje mogu da snimim tearing? Sa telefonom da snimam 60fps ili nekim softverom u racunaru? Ne znam koji metod softver ima da li snima to sto monitor prikazuje ili to sto graficka izbacuje, ako je ovo drugo onda se nece videti tearing. O cemu se zapravo radi, upalim 144hz instaliram gears of war 1, pokrenem igru iskljucim V-sync, igra zakucana na 60-62 fps verovatno jer je engine za konzole pa ni ne moze vise, ali tering ne da se primeti nego cepa li cepa..Kako je to moguce? Da mi nije pao refresh rate monitora? Podesio sam ga regularno u windowsu..
 
I ja sam u Gears of war 1 imao užasan tering i sa uključenom i sa isključenim Vsync-om, tako da nije problem sa tvojim monitorom, nego takva je igra.
 
da se javim posle skoro godinu dana od kupovine monitora. I dalje ista boljka, koju god igru da instaliram nepodnosljiva kolicina tearinga se javlja. Podesavanja u drajveru su "app controled", v-sync iskljucen u okviru igre, frame rate ispod 144 i dalje toliko iritantan tearing da mogu samo hitmena i slicne igre da igram. Ne daj boze FPS ili racing. Upravo sam instalirao crysis warhead i ugasio igru posle 30sekundi gde mi se monitor maltene polovi pri 60-70 fps. Jel neko cuo za ovo? Kartica koju koristim je 1050ti, freesync je po defaultu iskljucen jer je moguc samo sa AMD
 
Poslednja izmena:
Jel si probao sa ukljucenim FreeSync-om na monitoru?
 
nisam jer imam nvidija kartu. Mogu sutra da izvadim jednu iz rudnika pa da probam. Interesantno je to da kada ukljucim v-sync u igri max fps je 60 a ne 144. U windowsu kaze da je monitor podesen na 144. Probacu neki benchmark refresa da vidim na koliko zaista herca radi moj monitor..
 
Nebitno je da li je Nvidia karta, probaj u podesavanjima monitora da ukljucis FreeSync i vidi da li je isto.
 
da gledam sada to...Ne nadjem opciju na monitoru za to. Mislim da ni nema jer freesync je softeverska opcija dok je g-sync hardverska i ona moze biti ukljucena u okviru monitora.

EDIT: ima ipak. Evo probavam
 
Poslednja izmena:
Znam zasto ti pricam, pogledaj kod mene kakva je situacija sa LG monitorom:

FS On:Screenshot_2018-08-16-01-19-33-993_com.miui.videoplayer.png

FS Off:Screenshot_2018-08-16-01-19-15-666_com.miui.videoplayer.png

Obrati paznju na zasicenost zlatne i lila boje, kao i na crne, mnogo je bolja slika kad je FS ukljucen, barem kod mene..

Slike su screenshotovi iz istog videa, upravo snimljenog.

Tako je isto bilo i sa Nvidia kartom, isto sam imao vise cepanja nego kad je FS u monitoru bio ukljucen.
 
Poslednja izmena:
boje nisu sada nesto na sta obracem paznju. Probao sam sa FS on u okviru monitora i opet cepa. I opet sto je najgore, kada ukljucim vsync zakuca mi fps na 60 mesto na 144
 
Jel igra nema neko svoje podesavanje ili .cfg fajl gde moze da se rucno podesi refresh rate?
 
ima cfg file vec sam gledao tamo. Ima za rezoluciju ne i za ref rate, ima samo za v-synic koji moze biti 0 ili 1. U igri nema ref rate. Instaliracu neke nove igre da vidim sta mi pokazuje kada stavim vsync on. Da li opet pokazuje 60

UPDATE: situacija sa hitman 2016, v-sync off, FPS u meniju igre oko 400, u samom nivou izmedju 60 i 80, tearing vise nego vidljiv
sa v-sync ON, FPS u meniju 144, u samom nivou identican kao i sa ugasenim i ni traga tearingu. Nesto smrdi u drzavi danskoj
 
Poslednja izmena:
Podesavanja u drajveru su "app controled", v-sync iskljucen u okviru igre, frame rate ispod 144 i dalje toliko iritantan tearing da mogu samo hitmena i slicne igre da igram. Ne daj boze FPS ili racing. Upravo sam instalirao crysis warhead i ugasio igru posle 30sekundi gde mi se monitor maltene polovi pri 60-70 fps. Jel neko cuo za ovo? Kartica koju koristim je 1050ti, freesync je po defaultu iskljucen jer je moguc samo sa AMD
Normalno da imaš tearing kad ti je isključen i Vsync i FreeSync, ne kapiram šta ti nije jasno?

UPDATE: situacija sa hitman 2016, v-sync off, FPS u meniju igre oko 400, u samom nivou izmedju 60 i 80, tearing vise nego vidljiv
sa v-sync ON, FPS u meniju 144, u samom nivou identican kao i sa ugasenim i ni traga tearingu. Nesto smrdi u drzavi danskoj
Ne smrdi ništa, to upravo tako i treba da radi, opusti se i uživaj. S obzirom da nemaš AMD kartu Vsync ti je jedini način da eliminišeš tearing a on ti ograničava fps na maksimalni refresh monitora.
 
1) tearing nikada ne bi smeo da se javi u situaciji kada je fps manji od refresh rate, zbog same prirode pojave tearinga
2) smrdi jer mi u nekim igrama vsync ogranicava FPS na 60 mesto na 144

Sutra cu svakako staviti AMD kartu pa cu videti kad se sve popali kako ce da izgleda
 
1) Morao bi, pročitaj moj tekst o Freesync 2, u "Čemu to služi" pasusu imaš detaljno objašnjenje zašto se dešava i u toj situaciji.
https://www.benchmark.rs/artikal/test_amd_freesync_2_hdr_tehnologija-4641#page-1

Ako nemaš Freesync kompatibilnu kartu, najbolja opcija ti je da koristiš V-Sync, ali ne u igrama nego forced u driverima.
Postoji i opcija Fast Sync u Nvidia driverima (u obrnutoj situaciji je opcija Enhanced Sync) koji rešava tearing, ima manji input lag, ali i dalje ima stutter.
 
1) Morao bi, pročitaj moj tekst o Freesync 2, u "Čemu to služi" pasusu imaš detaljno objašnjenje zašto se dešava i u toj situaciji.
https://www.benchmark.rs/artikal/test_amd_freesync_2_hdr_tehnologija-4641#page-1


Ako nemaš Freesync kompatibilnu kartu, najbolja opcija ti je da koristiš V-Sync, ali ne u igrama nego forced u driverima.
Postoji i opcija Fast Sync u Nvidia driverima (u obrnutoj situaciji je opcija Enhanced Sync) koji rešava tearing, ima manji input lag, ali i dalje ima stutter.

nemam sada vremena da se udubljujem toliko. Sve vreme kroz gejmig me tearing najvise nervirao i znam da se ranije nije desava dok sam imao 60hz monitor kada mi je fps manji od 60. Uzecu danas AMD kartu imam ih.. Bitno mi je da nadjem put da resim problem
 
kakvo udubljivanje,opcija u kontrol panelu drajvera...

edit: ne znam kako je za nvidiu,dal postoji limiter u samom drajveru,kod amd-a ga imas i to i global i po profilu igre,a imas i rivatuner-ov koji radi savrseno za sve karte.pogasis sve vsyncove svukud i samo upalis jedan limiter koji ti je zgodniji,podesis ga na 144 gde imas konja za 144fps,78 gde nemas i to je to.
 
Poslednja izmena:
kakvo udubljivanje,opcija u kontrol panelu drajvera...

edit: ne znam kako je za nvidiu,dal postoji limiter u samom drajveru,kod amd-a ga imas i to i global i po profilu igre,a imas i rivatuner-ov koji radi savrseno za sve karte.pogasis sve vsyncove svukud i samo upalis jedan limiter koji ti je zgodniji,podesis ga na 144 gde imas konja za 144fps,78 gde nemas i to je to.

udubljivanje u nalazenju razloga zasto se tearing desava kada je FPS manji od Hz monitora. To sa riva tunerom ne resava problem napisano je u temi 10 puta kada se desava..
 
Poslednja izmena:
a da ti lepo pročitaš jednu stranicu teksta koju ti je čovek poslao ?

ili želiš da ti neko telepatski pošalje objašnjenje. možda i to može.
 
Kokane jesu ti izvadili kiselinu iz ociju ili su i dalje vezane povezom? Samo kezuale resavao sam i vece probleme. Nisam kupovao monotor od 144hz da bi palio obicne V ili enhanced syncove
 
Nazad
Vrh Dno