Šta je novo?

Intel I5 3570k i Noctua NH-D14, visoka temperatura procesora

vlado_kovac

Slavan
Učlanjen(a)
24.04.2007
Poruke
796
Poena
330
Uzeo sam ovaj kuler, jer sam od pocetka imao problema sa temperaturom gorespomenutog procesora. Medjutim i posle nekoliko reinstalacija kulera, ( uverio sam se da baza kulera nalijeze lijepo na cpu), zamjene termalne paste, promene pozicije kulera temperature ostaju i dalje visoke pri opterecenju. Konkretno, pri Prime95 posle 10ak minuta temperatura dostize lagano 100 stepeni. Sve ovo na stock radnoj frekvenciji. Na overclock ne smem ni da pomislim.

Posle svega dolazim do misljenja da je procesor sam defektan, u smislu da nabija tolike temperature.

Ima li neko savjet? Ili da mijenjam CPU?
 
Delidovanje i lapovanje odradi.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Hvala na pomoci Matija. Imas li iskustva sa ovim zahvatima? Moje misljenje, sve i da odradim to negdje, cisto sumnjam da ce spustiti temperaturu na podnosljivih 80 stepeni. To je ipak 20 stepeni razlika. Sta ti mislis?
 
Koja je ploča i koliki je napon dok vrti Prime?
 
Hvala na pomoci Matija. Imas li iskustva sa ovim zahvatima? Moje misljenje, sve i da odradim to negdje, cisto sumnjam da ce spustiti temperaturu na podnosljivih 80 stepeni. To je ipak 20 stepeni razlika. Sta ti mislis?
Trebalo bi da spusti mnogo vise..
Takođe vidi da slučajno ne divlja napon na ploci stavi manuelno neki manji napon..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Asrock z77 pro3.

Napon je 1.128 V - CPU z. A HWINFO64 pokazuje 1.200V.

CoolerMaster V1 IC Value je temalna koju koristim.
 
Trebalo bi da spusti mnogo vise..
Takođe vidi da slučajno ne divlja napon na ploci stavi manuelno neki manji napon..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Gledao sve, ne vredi. Dosta ljudi tera ovaj proc na 4.4 sa mnogo vecim naponom i losijim kulerom na prihvatljivim temperaturama.
 
Ostaje ti delid i lapovanje..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Hvala Matija na pomoći. Procesor će ipak ići na prodaju. :) pozz
 
A koliko staviš termalne paste? Da li si probao da staviš jednu kap na sredinu, možda kuglicu dimenzija ~3x3mm?
 
https://imgur.com/a/dJ64z

evo slika iz prajma, proc sam digao na 4.2 bez dizanja voltaze.

Sve probao, mala, velika kuglica, X sam pravio, krst, nista ne pomaze.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta kaze HwInfo64 za temperaturu procesora?

Ma mnogo je to visoka temp za def. napon..
 
Isto kao i RealTemp pokazuje.

koristi prime 26.6 i verzije ispod ovie iznad maksimalno opterecuju , i prvo i drugo jezgro se greju jace - al ne puno tako da proveri napajanje i konektor napajanja kao i isti na ploci da nije oksidirao i blago gubi kontakt - proveri dal je napajanje dovoljno za tvoju konfiguraciju , koje ti je napajanje inace? speed fan prijavljuje da nemas cpu fan - ili da ti je iskljucen. i ti kontakti kod starih ploca hoce da zezaju , stvori se patina i gubi se kontakt zato NOVO je NOVO ;)
 
koristi prime 26.6 i verzije ispod ovie iznad maksimalno opterecuju , i prvo i drugo jezgro se greju jace - al ne puno tako da proveri napajanje i konektor napajanja kao i isti na ploci da nije oksidirao i blago gubi kontakt - proveri dal je napajanje dovoljno za tvoju konfiguraciju , koje ti je napajanje inace? speed fan prijavljuje da nemas cpu fan - ili da ti je iskljucen. i ti kontakti kod starih ploca hoce da zezaju , stvori se patina i gubi se kontakt zato NOVO je NOVO ;)

Napjanje, slazem se nije najbolje: 550w Chieftec. Ali nemoguce da ono moze uzrokovati preterano grejanje proca ili ? :/ Speedfan ne prijavljuje jer blesava Noctu-a nema cetir pin na ventu nego obicni tropinski, te nema kontrole obrtaja. Ploca je nova, mslim relativno.

I meni iskreno upada u oci da prvo jezgro nabija toliku temperaturu dok ostala tri su nize.
 
Napjanje, slazem se nije najbolje: 550w Chieftec. Ali nemoguce da ono moze uzrokovati preterano grejanje proca ili ? :/ Speedfan ne prijavljuje jer blesava Noctu-a nema cetir pin na ventu nego obicni tropinski, te nema kontrole obrtaja. Ploca je nova, mslim relativno.

I meni iskreno upada u oci da prvo jezgro nabija toliku temperaturu dok ostala tri su nize.

Koju graficku imas, i sta jos imas vezano na ploci ? (hdd , opticki uredjaj) ?

to napajanje plafon izlaci efektno 350 400w ... mozda i manje , vidi koliko pise ampera da vuce na 12v grani (ako vizuelno mozes da vidis stiker) kao sto rekoh , resetuj bios i stavi sve na auto bez diranja icega, sve mora na auto i speed step mora da ti bude upaljen istestiraj sa starijom verzijom prime-a
 
https://imgur.com/a/dJ64z

evo slika iz prajma, proc sam digao na 4.2 bez dizanja voltaze.

Sve probao, mala, velika kuglica, X sam pravio, krst, nista ne pomaze.
Ako je voltaza auto mozda se sama dize..
Vrati sve na difolt pa vidi..
A i sto bi se cimao oko prodaje i kupovine samo ga deliduj..ili daj nekom da to uradi...

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Pardon , nece ti raditi onda moras noctu da stavis da vrti na maksimalan obrtaj u biosu i onda testiraj, zbog ta tri pina ... inace za procesor nabavi 4 pina ventilator koji naleze na to metalno sace koje imas - da imas necujan rad po potrebi i u gejmingu da zavrti kad treba.
Bilo bi dobro da proveris konektore napajanja da nisu pocrneli - kao i na ploci pa se javi ovde da vidimo sta dalje. - razlika u temperaturi moze da bude normalna posto windows ima pozadinske procese i uvek uzimaju prvo i drugo jezgro.
 
Da, cim je tolika razlika u temperaturi jezgara, 99% samo mali deo paste naleze lepo na jezgro i dalje sprovodi na IHS. Imam isti cpu, i kod mene je u linx oko 70c, 4 GHz, 1.35V, delid bi smanjio temp barem za 10 stepeni, ali necu da se cimam, radi lepo i ovako. Kod tebe je drastican slucaj, i delid bi trebalo da se uradi.
 
Da, cim je tolika razlika u temperaturi jezgara, 99% samo mali deo paste naleze lepo na jezgro i dalje sprovodi na IHS. Imam isti cpu, i kod mene je u linx oko 70c, 4 GHz, 1.35V, delid bi smanjio temp barem za 10 stepeni, ali necu da se cimam, radi lepo i ovako. Kod tebe je drastican slucaj, i delid bi trebalo da se uradi.

Nesto mu nije naleglo sigurno i napajanje mu je krsic , slab kontakt itd. kod mene i5 7600k sa tx3 evo coolermasterom koji je smesan u odnosu na noctuu daje sad zimi 53 do 55 stepeni, leti ide do 60 plafon cak i kad je u sobi maksimalna temperatura od oko 27 ako ne i 30 (bez klime) , tako da sto se delida tice nema potrebe da razmisljam o tome - inace za intel 70 je ok temperatura i sljakace super i jos da racunas da je upalio prajm poslednju verziju sa avx-om, to mu dodje na njegovih 80 posto vidim da ima samo jedan vent a noctua podrzava dva (neverujem da je to bez razloga) sve on to mora lepo da dotegne (al ne prejako da ne popuca navoj i srafovi)
 
Koju graficku imas, i sta jos imas vezano na ploci ? (hdd , opticki uredjaj) ?

to napajanje plafon izlaci efektno 350 400w ... mozda i manje , vidi koliko pise ampera da vuce na 12v grani (ako vizuelno mozes da vidis stiker) kao sto rekoh , resetuj bios i stavi sve na auto bez diranja icega, sve mora na auto i speed step mora da ti bude upaljen istestiraj sa starijom verzijom prime-a

r9 270x overklokovana. dva ssd hard...

52 ampera tj 360w je na 12v grani

Ako je voltaza auto mozda se sama dize..
Vrati sve na difolt pa vidi..
A i sto bi se cimao oko prodaje i kupovine samo ga deliduj..ili daj nekom da to uradi...Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

sve je na difoltu, voltaza offset je na +0.05, isto toliko i turbo offset; probao sam i sa minus voltazom al opet nabija preko 80 stepeni

Da, cim je tolika razlika u temperaturi jezgara, 99% samo mali deo paste naleze lepo na jezgro i dalje sprovodi na IHS. Imam isti cpu, i kod mene je u linx oko 70c, 4 GHz, 1.35V, delid bi smanjio temp barem za 10 stepeni, ali necu da se cimam, radi lepo i ovako. Kod tebe je drastican slucaj, i delid bi trebalo da se uradi.

hitsink od noctue sam proverio do sada 10puta i nekoliko puta stavljao i skidao, menjao pastu, polozaj; svaki put dotegnem do kraja, kako treba, i proverim da kuciste ima dobar airflow, ali ne vredi.

Da l postoji mogucnost da cpu heat spreader nije ravan ili sta vec, tripujem se i na to sada.

najradije bih ga prodao i uzeo noviju generaciju
 
Stavi kap vode na CPU pa stav staklo(2x2cm),tako i sa bazom culera i onda ce ti biti sve jasno ;)
 
Poslednja izmena:
Kuler nema veze sa onim sto ja pricam - samo jezgro procesora ima onu zvaku/pastu koja se nalazi izmedju jezgra i metalnog 'poklopca', tj heatspreader-a. Dzabe tvoj kuler lepo naleze na sam procesor, kada se toplota sa samog jezgra lepo ne prenosi na heatspreader, pa sa njega na telo kulera. Mozes da mu stavis i vodeno hladjenje sa najboljom mogucom pastom, bio bi isti rezultat. Resenje je delidovanje, tj skidanje tog 'poklopca' procesora, ciscenje i stavljanje neke paste, ili eventualno Coolaboratory Liquid (nesto kao tecni metal), pa vracanje na svoje mesto. Dobices minimum 30 stepeni hladniji procesor.

Imas ovde temu, tu je sve lepo objasnjeno.

Edit: I ja imam isti cpu i isto napajanje, radi vec 4 godine sa oc cpu, 4 harda, i grafickom koja rudari.
 
Poslednja izmena:
Kuler nema veze sa onim sto ja pricam - samo jezgro procesora ima onu zvaku/pastu koja se nalazi izmedju jezgra i metalnog 'poklopca', tj heatspreader-a. Dzabe tvoj kuler lepo naleze na sam procesor, kada se toplota sa samog jezgra lepo ne prenosi na heatspreader, pa sa njega na telo kulera. Mozes da mu stavis i vodeno hladjenje sa najboljom mogucom pastom, bio bi isti rezultat. Resenje je delidovanje, tj skidanje tog 'poklopca' procesora, ciscenje i stavljanje neke paste, ili eventualno Coolaboratory Liquid (nesto kao tecni metal), pa vracanje na svoje mesto. Dobices minimum 30 stepeni hladniji procesor.

Imas ovde temu, tu je sve lepo objasnjeno.

Edit: I ja imam isti cpu i isto napajanje, radi vec 4 godine sa oc cpu, 4 harda, i grafickom koja rudari.
Pa mora oba da odradi..Dzaba i delid ako lose naleze kuler mora lapovanje..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
To naravno, premda mislim da mu je delid primarniji, neka to prvo uradi (posto sam 99% siguran da se ona raspala intelova zvaka osusila i uopste ne radi posao).
 
Drugari, hvala svima na strucnim i opseznim komentarima! U sustini vidim koliko malo znam. Ako uspjem da nadjem da mi neko odradi to ovdje (u Austriji) za sitnu lovu i da mi ne osteti CPU, verovatno cu i odraditi ako ne CPU ide na prodaju. Hvala jos jednom svima.
 
To naravno, premda mislim da mu je delid primarniji, neka to prvo uradi (posto sam 99% siguran da se ona raspala intelova zvaka osusila i uopste ne radi posao).

Ti moras da imas tu temperaturu jer , imas samo jedan ventilator i imas graficku koja se greje na 75 stepeni sigurno i vuce preko 150w a taj vazduh ide na vise (na procesor naravno) napajanje je slabo i greje se - jel si proverio konektore jel su se ugljenisali? :) , sve ti se greje u racunaru i ti sve to klokujes tako da ti se greje i procesor i to je normalna temperatura za tvoj sistem ;) dzaba kuler ako okolina dogreva ;) a sto se delida tice gledao sam neke kao test filmice na yt i uglavnom kazu 3 stepeni zanemarljiva razlika itd. neznam kolko se vremenski fabricka pasta skameni ili izgubi svojstvo ali kontam daje to preko 5 godina i jaci period a mozda ni tad ako je fazon silikon ili neki termalni lepak .
 
Ti moras da imas tu temperaturu jer , imas samo jedan ventilator i imas graficku koja se greje na 75 stepeni sigurno i vuce preko 150w a taj vazduh ide na vise (na procesor naravno) napajanje je slabo i greje se - jel si proverio konektore jel su se ugljenisali? :) , sve ti se greje u racunaru i ti sve to klokujes tako da ti se greje i procesor i to je normalna temperatura za tvoj sistem ;) dzaba kuler ako okolina dogreva ;) a sto se delida tice gledao sam neke kao test filmice na yt i uglavnom kazu 3 stepeni zanemarljiva razlika itd. neznam kolko se vremenski fabricka pasta skameni ili izgubi svojstvo ali kontam daje to preko 5 godina i jaci period a mozda ni tad ako je fazon silikon ili neki termalni lepak .
Kojih 3 stepena...Mozda si video 33 stepena..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Kontam na šta ciljaš, slažem se. Ali i pre par godina kad sam uzeo proc, tada još sam imao artic freezer rev 7 isti problem se pojavljivao. Probao sam sve ali bukvalno sve osim delida. Menjao grafičke, napajanja, skidao sve uredjaje, ventilator veliki da duva u kućište, bukvalno sve. Čim ga podignem na 4 ghz i malo voltažu pomjerim na gore temperature divljaju. U prajmu pogotovo. U igrama se drzi do nekih 80-85 stepeni. Kad je sve na difoltu temp ne prelazi 60 stepeni sa noktu-om.

PS: tijelo kulera noktue je hladno, cijevi koje idu od procesora su ledene, kao da ne prenose toplotu sa heatspreder-a. To je ono sto prvo upada u oči mi.
 
Nazad
Vrh Dno