Šta je novo?

Dodavanje novog rutera u mrežu radi limitiranja interneta / Guest WiFi

tibby

Slavan
Učlanjen(a)
28.04.2003
Poruke
362
Poena
319
Pozdrav ekipa, buduci da na modemu nemam Guest WiFi opciju, resio sam da uzemem neki jeftiniji ruter koji ima opciju limitiranja internet brzine. Npr. od 40Mb/s, dodelio bih tom novom ruteru 10Mb/s,
kako bi se uredjaji nakaceni na ruter provajdera mogli da funkcionisu nesmetano, a da se "gosti" šire do tih 10Mb/s. Šta mi preporučujete, kako da izvedem to, odnosno koji jeftiniji ruter može da mi ovo završi?
Hvala unapred! :smoke:
 
Mikrotik najjeftiniji, ima onih Lite po kp za 25e. Mogucnosti na njemu su neogranicene

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Imam dilemu kod ovih uredjaja bez eksterne antene, koliki prostor pokrivaju...nekako imam vise poverenja u uredjaje koji imaju vise antena, doduse mozda gresim ali...?!
 
Bilo koji mikrotik, jer svaki ima isti OS i isto se podesava. Ja imam hAP lite RB941-2nD-TC, bukvalno bio najjeftiniji na KP. Sad ima jos jedan 2 evra jeftiniji, RB941-2ND, potpuno iste specifikacije, samo drugacije izgleda.
Bice ti tesko da ga podesis, ali provali se brzo, a imas i youtube uputstva.
Meni ide jedan kabl od adsl rutera do njega, pa je on kompletno ogranicen, dok adsl ruter nisam dirao i na njega sam zakacen ja i kome treba neogranicen net. Svi ostali se kace na mikrotik i jos jedan ruter koji je kablom zakacen na njega i postavljen je dalje.

Iako sa internom antenom, ima ok signal. Bolji nego telekomovi ruteri. Ako ti je prostor bas velik, mozes da uzmes jos neki jeftin, bilo kakav polovan ruter i stavis ga na drugi kraj prostora i vezes ga lan kablom za mirkotik, ugasis mu DHCP i to je to.
Kod mene je kuca na 3 sprata, mikrotik je u potkrovlju, moze se uhvatiti u prizemlju, ali prekida u nekim delovima. Zato je dole stavljen Netgear koji sam prepravio da ima 3 eksterne antene,vezan za mikrotik... Nema zime nigde od tad :D
 
Mozda jedno laicko pitanje, sto da iskljucis DHCP? (*hint: nisam bas neki mrezni mag) :D
Po ovoj ceni sam otkrio TP-Link TL-WR940N za 25e, sa 3 antene, i mogucnoscu da ogranicis bandwidth, pa sam mozda toj odluci blizi.
 
dhcp ostavis samo na glavnom, da dodeljuje ip adrese... na drugom ruteru ga ugasis, da ne bi doslo do konflikta... on ce da prosledjuje od ovog prvog

a za taj ruter...sta znam, prve stvari na koje sam naleteo su da je los signal :D komentari sa tp link sajta
 
Poslednja izmena:
Aaah, jasno, ne razmisljam... jasno kao dan. Hvala :)
 
Tehnicki za to moze i neki stari ruter ili ap, pa se konfigurise wireless network mode 802.11b only, brzina do 10mbit, ili 802.11b/g mixed, brzina do 20mbit.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno