Šta je novo?

Samsung 960 EVO 250GB problem

dzimnbg

Poštovan
Učlanjen(a)
08.07.2017
Poruke
8
Poena
51
Pozdrav ljudi,

Kao sto pise u temi imam problem sa SSD-om. Propustio sam ga kroz Samsung Magician i Crystal Disk Mark (vidi score u attachmentu).
Na sajtu proizvodjaca u specifikacijama read/write pokazuje vrednosti 3200/1500 MB/sec. Moje su neuporedivo manje (bar read). Guglovo sam skorove ostalih korisnika i zaista su tu negde oko opsega sa specifikacije.
E sad, graficku sam odneo na reklamaciju pre par dana i ovi testovi su radjeni na kompu bez grafike pa me zanima da li to moze biti problem ?

Ostale specifikacije:
Maticna: Asus Z270-a Prime
CPU: Intel i5-7600k
Hladjenje: Corsair H80i v2
Ram: Corsair Vengeance 16GB 3000MHz
Napajanje: EVGA G3 650W

Svaka pomoc bi bila dobrodosla :)
 

Prilozi

  • CrystalDiskMark Samsung 960 EVO 250GB Score.png
    CrystalDiskMark Samsung 960 EVO 250GB Score.png
    32.2 KB · Pregleda: 134
  • Samsung Magician Samsung EVO 250GB Score.png
    Samsung Magician Samsung EVO 250GB Score.png
    101.4 KB · Pregleda: 122
Da li si instalirao drajvere ? (Samsung NVM Express Driver 2.2). I meni je bio lošiji skor sa MS drajverima na 10ki a 7mica ga nije ne konstatovala.
Pre drajvera:
Samsun 960-1.JPG i posle: Samsun 960-2.JPG
 
Jesam, gledao sam skor pre i posle instalacije drajvera nije se nesto promenio. Tebi je read i pre drajvera bio oko 3000, meni je 1770 to je dosta velika razlika.
 
Poslednja izmena:
Jeste ali ga W7 nije uopšte video bez drajvera. Neznam na thojoj ploči kako to ide al na ovoj mojoj M2 ne deli resource ni sa čim drugim.
 
Ako ti nije tesko, instaliraj HWiNFO64 i pogledaj temperature (Drive Temperature i Drive Temperature 2, pogotovu ova druga) dok ti radi CrystalDiskMark. Meni se desavalo da mi 960 Evo (1TB) pocne obarati brzine zbog pregevanja pa sam to resio instaliranjem dodatnog hladnjaka.

EDIT: Probaj i ATTO benchmark

http://www.majorgeeks.com/files/details/atto_disk_benchmark.html
 
Poslednja izmena:
Kod mene temperatura ode i do 80c ali ne izgleda da trotluje.
 
Ljudi hvala na odgovorima.
Evo temperature sa HWMonitor-a odmah posle testa u Crystal Disk Mark-u. Polako je rasla tokom testa do maksimale vrednosti sa slike, nista naglo. Takodje pogledaj na pcpartpickeru sta mi pise u compability notes m.2 slota (https://pcpartpicker.com/list/kF6GQV). Nisam tolko strucan pa se ne razumem najbolje :)HWMonitor Temperatura.pngpcpartpickre compability.png
 
Pa jel imaš neki disk u SATA 1 ili 2 ?
 
Imam, ali mi je neki decko sklapao komp pa ne znam na koj port ga je prikacio :) Mislis da to ima veze? Citam nesto po netu kolko sam skontao pozicija nije bitna. Mozda gresim, ne znam.
 
Dzimi, okaci temperature iz HWiNFO64, ne iz HWMonitor-a. Takodje, okaci rezultate ATTO Benchmark-a.

Normalno je da M.2 SSD potrosi 4 PCIe linije i time iskljuci 2 SATA 6.0 porta ili neki PCIe slot. Ja imam 2 M.2 SSD-a i 4 SATA 6.0 portova mi nisu vise funkcionalna. To ploca automatski regulise, samo treba procitati upustvo i videti koje PCIe linije su deljenje. Iz HWInfo-a mozes da vidis koliko PCI-e linija je alocirano za M.2 SSD. Evo mog primera:

ssdpcie.png

Edit: Pogledao sam specifikacije za tvoju plocu:

*1. The M.2_1 socket shares SATA_1 port when use M.2 SATA mode device. Adjust BIOS settings to use a SATA device.
*2. The M.2_2 socket shares SATA_56 ports when use M.2 PCIE mode device in X4 mode. Adjust BIOS settings to use M.2 PCIE devices in X4 mode.

Vrlo je moguce da M.2_1 koristi samo 2 PCIe linije posto iskljucuje samo jedan SATA port. Probaj da prebacis SSD u ovaj M.2_2 socket.
 
Poslednja izmena:
Namestio sam. SSD mi se nalazi na M.2_2 socketu. Proble su bila podesvanja na ploci. U biosu sam PCIe stavio na x4 umesto x2 kolko je bilo i sljaka :) Hvala vam.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
A kako šljaka?
Hocemo ss.
 
Pazi, sinoc kada sam promenio na x4, upalio sam CrystalDiskMark i pokazivao je read/write oko 3200/1400 sto je od prilike vrednost sa specifikacije, ali neke aplikacije kao sto su CPU-Z, HWMonitor, FL Studio (program za pravljenje muzike), promenile su ikonice u one koje se stvore kada obirses neki program pa ga racunar ne prepoznaje, i kada sam pokusao da udjem u te aplikacije nije hteo da ih otvori, izbacivao je neku poruku da ne moze (zaboravio sam tacno sta). Cim sam to video odmah sam vratio na x2. S obzirom da nemam graficku kartu, kao sto sam vec reko nisam strucnjak i ne razumem se, pitam se da li to ima neke veze :). Ako nema veze sa grafickom, sta moze biti problem sto neke aplikacije ne rade?
 
Problem sa aplikacijama je bio taj sto je HDD bio prikljucen na SATA5_6 slot koji ne radi kada upalim M.2 x4. Programi su bili instalirani na taj HDD i zbog toga nisu radili. Samo sam promenio SATA slot i sve radi ok. Evo rezultata.
Samsung 960 EVO 250GB Score.png
Hvala jos jednom.
 
Još jedan problem, greje se ko' lud. 65c temperatura kontrolera. 99c samog memoriskog čipa, uspori mnogo preko 80c. Pomerio sam grafiku dole za jedan PCIe i napravio aktivni hladnjak ali tek u utorak dobijam lepljivu traku pa da zalepim. Posle pomeranja grafičke spala je najviša temperatura za 9c ali je još uvek visoka.
WP_20170923_13_53_18_Pro.jpg
 
Ako ti nije tesko, instaliraj HWiNFO64 i pogledaj temperature (Drive Temperature i Drive Temperature 2, pogotovu ova druga) dok ti radi CrystalDiskMark. Meni se desavalo da mi 960 Evo (1TB) pocne obarati brzine zbog pregevanja pa sam to resio instaliranjem dodatnog hladnjaka.

EDIT: Probaj i ATTO benchmark

http://www.majorgeeks.com/files/details/atto_disk_benchmark.html

Ovo :)

ista priča bila kod mene na 960ici. Stavio temp fan na starom kućištu sa strane da bije u m.2 slot i rešen problem. Sad čekam ewkb m.2 blok da dodje. Za 12e sa poštarinom, prilično dobro i jeftino (i estetksi lepo) rešenje.
 
Znači svi brljave :)

Koliko si čekao da ti stigne ovo iz Slovenije? Prošlo je već 7 dana i ništa. Pre mi je predator 240 stigao za nedelju dana...
 
Znači svi brljave :)

Koliko si čekao da ti stigne ovo iz Slovenije? Prošlo je već 7 dana i ništa. Pre mi je predator 240 stigao za nedelju dana...

11 dana. Nisu imali na stanju pa je valjda toliko potrajalo. Posto ces stavljati hladnjak, probaj da ne skidas one nalepnice, osim ako ti garancija nije bitna. Verovatno nece biti idealno hladjenje ali bi trebalo da bude bolje nego sto jeste.
 
Poslednja izmena:
Stavio sam onaj cooler što sam napravio/sastavio i sada ne prelazi 50c ni pod naj većim opterećenjem i nema throttling-a.
 
Koji model uzeti za Lenovo Legion laptop? Imaju li svi problema sa pregrevanjem ili samo Samsung? Kakav je TOSHIBA 512GB M.2 SATA KXG50ZNV512G DELL/Oem?
 
Nisam imao problema sa throttlovanjem na 960 Pro 512GB. Trenutno mi je u kucistu bez hladnjaka, za razliku od 960 EVO. Inacem throttling sam primetio kada sam pokrenuo ATTO benchmark. Pitanje je koliko je realno da ce korisnik koristiti ATTO benchmark? Throttling moze da nastupi i kada se kopira puno velikih fajlova (recimo ISO image i slicno). U svakom slucaju, neko dodatno hladjenje ne bi bilo lose samo ne znam koliko je to izvodljivo na tom laptopu. Inace, uklanjanje nalelpnica sa SSDa ponistava garanciju :(

Ukoliko budes merio temperaturu, koristi HWiNFO64:

https://forums.overclockers.co.uk/threads/960-evo-thermal-throttling.18794828/
 
Kad se već diskutuje o temperaturama, do koliko max nije alarmantno? Ne mislim na idealno ispod 50, nego ovako, da ne moram da se tripujem?
Uzeo sam 850 evo, pa mi ide u laptopu do 64C
 
Operating Temperature 0 - 70 °C Operating Temperature
https://www.asipartner.com/Portals/0/MICROSITE/Samsung/ConsumerSSD/Samsung_SSD_850_EVO_Brochure.pdf

Ovo moze biti mozda interesantno da se procita (do kraja)... https://lowendtalk.com/discussion/84870/ssd-max-temps

Elektronske komponentne poputp chip-ova, memorija, ssd-ova i sl, koji za razliku od hdd nemaju pokretnih delova su u mogucnosti da trpe vise temerature ali i oni imaju granicu.
Sasvim je normalno u zatvorenom i podgrejanom prostoru kao sto je laptop da temperature ssd-a budu visoke ali obicni ssd-ovi najcesce ne prelaze granicu na kojoj bi se desavali problemi.
Ako se to desi, na Samsung 850evo ce se ukljuciti njegova termalna zastitia (Dynamic Thermal Guard protection), doci ce u stanje koje se zove "throttling" u kome se usporava rad ssd-a, time se smanjuje potrosnja struje, a zbog toga pada temeratura ... kada temeratura dovoljno padne throttl prestaje i sve se vraca u normalu...

Zato ne brini ako se ne desava "throttling".
 

Prilozi

  • Samsung_SSD_850_EVO_Brochure.pdf
    612.4 KB · Pregleda: 76
  • spec 850evo.JPG
    spec 850evo.JPG
    224 KB · Pregleda: 78
Poslednja izmena:
Ja sam primetio throttling na 960 Evo već na preko od 62c mada samo u testovima stigne do te temperature.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Obicni ssd, on se manje greje od m.2. jer je na vecoj povrsini gradjen, sam kontroler se manje greje...
Ni sam 850evo m.2. cini mi se nema problem pregrevanja.
 
Operating Temperature 0 - 70 °C Operating Temperature
https://www.asipartner.com/Portals/0/MICROSITE/Samsung/ConsumerSSD/Samsung_SSD_850_EVO_Brochure.pdf

Ovo moze biti mozda interesantno da se procita (do kraja)... https://lowendtalk.com/discussion/84870/ssd-max-temps

Elektronske komponentne poputp chip-ova, memorija, ssd-ova i sl, koji za razliku od hdd nemaju pokretnih delova su u mogucnosti da trpe vise temerature ali i oni imaju granicu.
Sasvim je normalno u zatvorenom i podgrejanom prostoru kao sto je laptop da temperature ssd-a budu visoke ali obicni ssd-ovi najcesce ne prelaze granicu na kojoj bi se desavali problemi.
Ako se to desi, na Samsung 850evo ce se ukljuciti njegova termalna zastitia (Dynamic Thermal Guard protection), doci ce u stanje koje se zove "throttling" u kome se usporava rad ssd-a, time se smanjuje potrosnja struje, a zbog toga pada temeratura ... kada temeratura dovoljno padne throttl prestaje i sve se vraca u normalu...

Zato ne brini ako se ne desava "throttling".

Nikako da odgovorim: hvala na informaciji, mada se kod mene nije desavao nikakav throttling. Dolazio je do 60 i kusur, ali je sve radilo super. Doduse, koristio sam ssd vrlo kratko pa je otisao i on i laptop. Sada sam na standardnom SSDu (Kingston neki, V300), on je daleko hladniji jer je u desktopu.
 
Nazad
Vrh Dno