Šta je novo?

Upgrade sistema - najvise zbog slusalica , mozda cak i sve

Čkalja

Cenjen
Učlanjen(a)
14.11.2016
Poruke
1,102
Poena
145
Naime , imam slicnu dilemu kao Sumadinac , ali nisam hteo da brljam u njegovoj temi/pitanju , od skoro sam vlasnik Superlux HD681 EVO slusalica , nisam preterano odusevljen zvukom koji dobijam na njima , verujem da je poenta u to gde ih nakacim na kompu....imam od ranije , evo vec 10 dobrih godina ja mislim , Logitech X-540 5.1 Surround System , ne radi bas kao prvog dana , ali odlican je zvuk i drago mi je sto traje vec toliko dugo , imam srece da su zvucnici umereno rasporedjeni po sobi pa je lep dozivljaj slusati muziku i opustati se.

E sada kada sam dobio i malo kvalitetnije slusalice zeleo bih i iz njih da izvucem vise. Zvucna kartica u racunaru je ona koja je sa njim i dosla , nemam pojma ni model ni slicno , ali racunajte da je stara barem koliko i zvucnici znaci...

Zvukom na zvucnicim sam jako zadovoljan , svestan sam da nisu bas kao sto su bili ranije , ali sta je tu je , meni licno i vise nego dovoljno. Generalno zelim da izvucem iz slusalica vise , a ako mogu pa i iz zvucnika. Samim tim verujem da mi je prvi korak menjanje zvucne karte na kompu. Nisam veliki znalac ovih tema i termina pa bi svaka sugestija bila dobra , da li mi treba DAC , da li samo promeniti zvucnu kartu , da li dodati jos nesto ili mozda promeniti nesto , tipa da li su ovi zvucnici koje imam vec ovoliko dugo zastareli i slicno....

Posto nisam ni sam siguran da li nesto treba da menjam , ako postoji mogucnost da samo dodam nesto na postojece komponente i tako dobijem bolji izlaz u slusalicama to bi bilo jos bolje. Nikada do sada nisam menjao zvucnu kartu iz racunara , nije me ni zanimalo toliko ranije iskreno....

Svaka sugestija i savet i kritika su pozeljni....

P.S. Prelistavam teme na forumu , ali hteo sam da okacim i ja svoju temu pa da uporedo mogu da citam svoje savete i da skratim sebi vreme u pretrazi

Inace ne bih bas previse novca da potrosim na upgrade ako bi to moralo da bude vise komponenti , nije mi problem da dam malo vise za zvucnu karticu , ali ne bas previse novca
 
Ne bi bilo loše da znamo koliki ti je maksimalan budžet da bi mogli da predložimo nešto konkretno.

Za slušalice i stereo zvuk uopšte nabolje rešenje je neki DAC sa headampom kao FX-Audio X6, on je 80e na KP-u. Ali time ostaješ bez 5.1 zvuka.
Ako ti to ne odgovara alternativa je polovna Asus Xonar DS/DSX ili D1/DX u zavisnosti od toga koji slot imaš slobodan na ploči i šta nađeš po kojoj ceni (nove se ne isplate), pa da slušalice ubodeš u taj izlaz na daljinskom od zvučnika, ali ne znam da li on ima neko pojačalo u sebi ili samo propušta signal, pogledaću kasnije malo detaljnije. Naravno, to pojačalo, ako ga ima, sigurno nije na nivou nekog u odvojenom DAC/headampu, ali bi poslužilo.

EDIT: ne, daljinski nema headamp nažalost.
 
Poslednja izmena:
Pa iskreno budzet ce zavisiti od toga sta je sve pametno promeniti da tako kazem.....izlazom na zvucnicima sam iskreno zadovoljan i znaci mi sto je 5.1 sistem , ne bih menjao za neki 2.1 , jedino ako mogu da unapred iskustvo na postojecim ili da menjam za neke bolje , novije , ali isto da bude nesto slicno...

Za slot na ploci bih morao da proverim sta ima slobodno , preko cega idu Xonar kartice te ? Sta je onda resenje posto daljinac nema headamp ? Iskreno verujem da Superlux sto sam dobio mogu odlicno da zvuce , ali ono sto dobijam na izlazu kad ih budem ili u daljinac od zvucnika ili u samu zvucnu nije nista posebno , bukvalno......
 
DS i D1 idu preko PCI slota, DSX i DX preko PCI-E.

Dobio bi na kvalitetu zvuka i na slušalicama ugradnjom neke od navedenih zvučnih, ali bi za pun potencijal trebalo dodati i neko pojačalo za slušalice, npr. FiiO A1 koje bi povezao na konektor za slušalice na daljinskom. To bi ti bila neka najkomfornija opcija.
 
Aha , moram proveriti sta imam slobodno , ali mislim da imam free i jedno i drugo , nisam siguran....

Znaci da promenim zvucnu i da uzmem pojacalo koje bih utaknuo i daljinac za zvucnike ako sam dobro razumeo ? Da li znas kako se krece cena toga kao i dostupnost kod , mislim na A1 ?
 
A1 je oko 40e, dostupan je.

A1 bodeš u izlaz na daljinskom, pa onda slušalice bodeš u A1. Daljinski samo prosleđuje signal.

Ako se ne uklapaš finansijski za DS/DSX/D1/DX i imaš slobodan PCI slot alternativa je Audigy 2 ZS zvučna koja je ~15-20e na KP-u.
 
Poslednja izmena:
Ok , razumeo , da li postoji nesto da kazem jos kvalitetnije , a da je mozda malo vise novca ? do nekih 60,70e recimo ?

Koliko kostaju otprilike nove te kartice ili polovne ? Provericu prvo slot koji je slobodan...
 
Te Xonar karte su imho malo precenjene u oglasima, ~40-50e polovne. Nove su ~70+. Ne isplati se kupovati neko skuplje pojačalo za te slušalice, samo kombo DAC/headamp.

Lično bih za te pare pre kupio FX-Audio X3 (60e) ili dodao malo za X6 ili SMSL M3 (ima jedan polovan M3 za 6k na KP-u), ali pošto hoćeš da zadržiš 5.1 onda ti to nije opcija ...
 
Pa u tvom slučaju generalno da. Ne mora A1, može i nešto povoljnije, iskoči na oglasima tu i tamo ali treba stalno pratiti.
 
Poslednja izmena:
Imas nekoliko opcija, sve zavisi od toga koliko si novca spreman da izdvojis.

Najjednostavnije, najbolje ali i jedno od najskupljih resenja je da kupis STX II kartu, trenutno je nova oko 19500 din na snizenju sto je verovatno najniza cena ikada za tu kartu. Po oglasima je nerealno skupa u odnosu na tu cenu.
SL Evo ce zvucati sjajno uz STX II a tu je i 5.1 zvuk koji te zanima kada su zvucnici u pitanju.

Postoji i opcija da neku 5.1 Xonar kartu uparis sa eksternim pojacalom za slusalice.
FiiO A1 je dobar niskobudzetni uredjaj ali je pre svega namenjen za upotrebu uz smarton/tablet i in-ear slusalice, naravno moze i Evo da ''izgura'' jer te slusalice nisu zahtevne ali ce im verovatno ograniciti soundstage/imaging.

DS/DX kartu bih ipak povezao sa nekim boljim pojacalom, npr FiiO A3 (ex-E11k, moze da se kupi u srb za 8-9k din, prelistaj sta sam pisao u temi koju je pokrenuo Sumadinac, mislim da je on nasao podatak, potvrdu da DX i A3 mogu da se povezu)
Ili mozda neko drugo kinesko pojacalo sa AE/GB, ima ih solidan broj do 100$.

Ili mozda Xonar U7 (oko 80e na KP), to je otprilike eksterna-usb verzija DS/DX kartica sa pojacalom za slusalice samo sto ne znam da li moze da radi sa 5.1 zvucnicima, treba proveriti (vidjao sam neke modove ranije)
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Nadao sam se da ces da se ukljucis hsv. iskreno :)

Video sam otprilike sta je tamo pisano , ali nisam hteo da saram temu pa sam zato otvorio novu , video sam U7 kada sam gledao stvarcice po internetu , ali nisam upucen u to kako tacno radi i sta ima u sebi....

U jednom delu spominjes A2 , a posle kombinaciju A3 i DX , jel greska u kucanju ili ?

STX II ima podrsku za 5.1 ? Trenutno jeste iznad budzeta....
 
Takođe sam uzeo Superlux HD681 EVO i ne zvuče nista specialno..

Malo je bolji zvuk kad izbacis onaj sunđer unutra i zamenis jastučiće za one sto si dobio uz pakovanje..Takođe i malo mi bolje zvuče kad sam ih malo "burnovao" ..Pustao sam svaki dan da se odradi jedna traka od 8h sa jutjuba za burnovanje sluski...Samo ukucas headphones burn in i izaćiće ti..

Nadam se da će sa zvučnom ili DACom bolje zvučiti ali to planiram tek od oktobra..

Od 50e na sluske ispašće 100e+ ali valjda će bolje zvučati..


Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Nijedne ne zvuče na integrisanoj ništa specijalno. Ako imaš nekog drugara sa HiFI sistemom probaj ih tamo i videćeš, tj. čuti.

@Čkalja: ma može da se predloži i nešto od 500e, nije problem.:) A STX II ima podršku za 7.1, i rekao bih da je overkill i za te slušalice i za te zvučnike: https://www.asus.com/rs/Sound-Cards/Essence_STX_II_71/

Za U7 kažu da je zvučno ispod DX-a.
 
Poslednja izmena:
Trenutno ne vidim na KP-u ništa adekvatno.

STX II nije nerazumna kupovina ako planiraš neke ozbiljinije zvučnike/slušalice kasnije ili čak HiFi sistem, može ta karta da isprati sve to lagano.:)
 
Poslednja izmena:
U jednom delu spominjes A2 , a posle kombinaciju A3 i DX , jel greska u kucanju ili ?

Mislio sam na A3 + DX (A2 je bila greska u kucanju), A1 je vec najjeftinije fiio pojacalo i logicno je losije od A3 (stara oznaka E11k).

SL Evo prosto moraju bolje da zvuce uz krsten DAC/AMP, integruse su pretezno njesra, posebno na low-mid i starijim plocama.

@ peja

Moguce da je za zvucnike bolji izbor DX ali za slusalice je sigurno U7 bolje resenje.
A inace ne verujem da ima nekih drasticnih razlika u kvalitetu DX i U7, ne znam da li si prelistao review ''iz komsiluka'' gde autor kaze da U7 cak zvuci za nijansu bolje, i rezultati merenja su bolji za tu neku nijansu.
Ali ne znam da li U7 moze da se ''natera'' za rad sa 5.1 zvucnicima..

Ovo je slican problem kao kod Sumadinca u temi - zahteva se 5.1 podrska a u isto vreme i dobar DAC sa pojacalom za slusalice.

Osim predlozenih, tu postoji i jos jedno resenje - da za 5.1/zvucnike kupi polovnu DS/DX kartu (za 4-5k din) a da za slusalice naruci X6 ili M3 (ako je usb napajanje prioritet, X6 trazi struju ''iz zida'' a konekcija moze da bude i usb).
U ovom slucaju bi u control panelu morao da menja i aktivira uredjaje po potrebi sto smara ali nije ovo lose resenje kao sto mozda deluje na prvo citanje.
 
Poslednja izmena:
Vazi , bitno mi da ne dodje do zabune

Imam plocu Gigabyte GA-P55-UD5 staru 10ak godina tako da verujem da mora bolje da zvuci....

Ovo sto si poslednje napisao , zvucna da mi resi problem zvucnika ( koji jos jednom kazem zvuce sasvim ok , zadovoljan sam ) , a eksterno pojacalo slusalice ne zvuci kao losa opcija....nije mi bitno da li ce napajanje biti USB ili eksterno posebni uredjaj....

Nije mi problem 3 klika da nabodem slusalice u jack i stavim da to bude default uredjaj apsolutno....slusalice cu koristiti dok blejim ispred samog kompa dok zvucnike za slusanje muzike generalno , gledanje nekog filma i slicno , za zvucnike mi nije toliki prioritet da poboljsam dozivljaj jer sam i ovako dosta zadovoljan , ali za slusalice apsolutno jeste....
 
Mislio sam na A3 + DX (A2 je bila greska u kucanju), A1 je vec najjeftinije fiio pojacalo i logicno je losije od A3 (stara oznaka E11k).

SL Evo prosto moraju bolje da zvuce uz krsten DAC/AMP, integruse su pretezno njesra, posebno na low-mid i starijim plocama.

Fiio A3 mi je ok sa strane budzeta , za to bih mogao da odvojim i principu i ne deluje mi kao previse novca za nesto sto moze da poboljsa samo iskustvo....Xonar DX mogu da probam da uhvatim za neke ne prevelike pare i za nekih 80ak $ recimo da dobijem ono sto zelim sto se tice poboljsanog iskustva....
 
Sigurno ce zvucati bolje, npr. moja ploca je stara nekih 7 godina kao model i ima sasvim solidnu integrusu pa opet cak i najjeftinija DG karta (koja ima AMP za sluske) zvuci dosta bolje a da ne pricam E10k ili FX X6.

U sustini ti se najvise isplati da kupis polovnu DX kartu i neko chi pojacalo za slusalice s tim sto dobro treba proveriti koje moze da se poveze sa DX. Ovaj combi bi kostao negde oko 12k din ukupno.
Sledeca opcija je STX II za 12k din, skuplja ali i bolja opcija u smislu kvaliteta zvuka ali i interno resenje (potreban ti je slobodan pci-e slot)
 
Fiio A3 mi je ok sa strane budzeta , za to bih mogao da odvojim i principu i ne deluje mi kao previse novca za nesto sto moze da poboljsa samo iskustvo....Xonar DX mogu da probam da uhvatim za neke ne prevelike pare i za nekih 80ak $ recimo da dobijem ono sto zelim sto se tice poboljsanog iskustva....

Prednost A3 u odnosu na ostala pojacala sa AE/GB je u eksternoj bateriji (moze da radi i sa telefonima, tabletima), bass boost i gain prekidacija (ovo je idealno za kombinaciju slusalica, npr. high gain ti ne treba za in-ear ali ce mozda zatrebati bass boost dok SL Evo jednostavno traze neutralan zvuk jer su vec bassy) i na kraju tu je domaca garancija.

Samo jos jednom treba proveriti mogucnost povezivanja DX karte i A3 (E11k), ako mogu da se povezu onda je to verovatno najbolja opcija mada se cenovno priblizava STX II karti.
 
Ok , to nije strasna cena....

Zar nisi rekao da je STX II oko 19.000 ? I to je trenutno kao odlicna cena ili je neka druga karta bila u pitanju ? Da li ta STX II podrzava 5.1 ? Mozda sam i pitao vec , ne mogu sad da se setim.....

Za slot verujem da imam slobodan , mogu danas da proverim vec....
 
Sto se tice slotova na maticnoj , ovo imam

1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16_1)
1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8_1) (The PCIEX16_1 and PCIEX8_1 slots conform to PCI Express 2.0 standard.)
1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4_1)
2 x PCI Express x1 slots
2 x PCI slots

A zauzet je ja mislim samo 1 zbog graficke i to je to....bar bi trebalo da je tako...

Ovako izgleda MB...

1200.jpg
 
Poslednja izmena:
Nijedne ne zvuče na integrisanoj ništa specijalno. Ako imaš nekog drugara sa HiFI sistemom probaj ih tamo i videćeš, tj. čuti.

@Čkalja: ma može da se predloži i nešto od 500e, nije problem.:) A STX II ima podršku za 7.1, i rekao bih da je overkill i za te slušalice i za te zvučnike: https://www.asus.com/rs/Sound-Cards/Essence_STX_II_71/

Za U7 kažu da je zvučno ispod DX-a.

Znači da automatski podržava i 5.1.

Odlično, nemaš ograničenja po pitanju slota.
 
Poslednja izmena:
Ok , to nije strasna cena....

Zar nisi rekao da je STX II oko 19.000 ? I to je trenutno kao odlicna cena ili je neka druga karta bila u pitanju ? Da li ta STX II podrzava 5.1 ? Mozda sam i pitao vec , ne mogu sad da se setim.....

Za slot verujem da imam slobodan , mogu danas da proverim vec....

Mislio sam na to da se combo polovana DX karta + novo A3 pojacalo (oko 5k din + 9k din) na neki nacin vec priblizava ceni nove STX II karte koja inace kosta oko 25 'iljada a trenutno je na popustu oko 19500 din.

@ peja

Da, STX II podrzava 7.1 (cak i najjeftinija DG karta ima tu podrsku) ali mozda moze da se namesti i za 5.1?
Za DG ne znam, nikada nisam probao jer koristim 2.1 zvucnike..
 
Nazad
Vrh Dno