Šta je novo?

Otvaranje male IT firme - saveti?

Ma moze da se smulja ali nije to poenta, poenta je da mi ne znamo u kojoj je on situaciji jer nije ni u jednom trenutku rekao ni koliko je njih ni sta bi tacno radili ni gde bi radili (prostor) ni za koga (pravno lice fizicko lice sta god). A ti tvrdis da znas situaciju i da je najbolje ovo ili ono. Ne kazem da nisi u pravu za specificne situacije al ajde nek nas prvo prosvetli o svemu pa mozemo da kazemo vise.
Mozda sam ja nesto propustio ali da ponovim, on nigde nije naveo u kojoj situaciji ni koliko ih ima ni gde bi radili ni za koga bi radili te stoga ne mozes reci pausalno najbolje je ovo ili ono.

Ako moze, makar i na PM mi objasni kako da smuljam jedan DOO a da ne placam nista, dobro bi mi dosao.
Covek je u prvom postu rekao dosta toga. Rekao je i koliko ih je i sta bi radili i za koga bi radili.
Propustio si ;)
https://forum.benchmark.rs/showthre...firme-saveti&p=5234686&viewfull=1#post5234686


A preduzetnik moze biti knjigas i isplacivati sebi platu i troskove na osnovu realnog prometa takodje tako da nije nikako jednostavno kao sto ti tvrdis. Zato i insistiram da cujem o cemu se radi jer ima previse opcija.
Znaci, preduzetnik moze biti ili pausalac ili u sistemu PDV jedino ga uslovljava promet i delatnost.
Pa to sam i kazo. :)
Ja imam agenciju sa paušalnim oporezivanjem i DOO, i svaki mesec plaćam za DOO 6-7.000 nekih doprinosa osnivača.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Ja takodje za OD placam tih 6-7k din iako radim u drgoj firmi, zato sam i rekao da ne mozes da imas pravno lice a da ne placas nista.
 
Poslednja izmena:
Ako moze, makar i na PM mi objasni kako da smuljam jedan DOO a da ne placam nista, dobro bi mi dosao.

Elem ja to do 10k podrazumevam pod nista, a usput ovog puta si ti u pravu, pomesao sam drzave, moze u hrvatskoj :p

Covek je u prvom postu rekao dosta toga. Rekao je i koliko ih je i sta bi radili i za koga bi radili.
Propustio si ;)
https://forum.benchmark.rs/showthre...firme-saveti&p=5234686&viewfull=1#post5234686

To sto je on napisao ne znaci ama bas nista, rekao je nas dvojica bi osnovali - da li to znaci da bi njih dvojica radili i zaposlili jos nekog, ili bi jedan radio drugi dao pare za osnivanje ili, ili, ili,
Rekao je da bi prodavali klijentima - ko su klijenti? pravna lica? fizicka lica? udruzenja? online? (fiskalna kasa?)
programirali bi gde bi programirali? da li bi imali troskove koje bi mogli da skidaju sa poreza? da li bi placali kancelarije itd itd..


Pa to sam i kazo. :)

Nisi to kazao, postoji i treci oblik osim pdv i pausal, koji svoje prednosti upravo pokazuje kod takvih koji mozda nesto prodaju mozda i ne. ne podrazumeva da ti drzava odredi koliko ces da zaradjujes nego ti sam mozes to da stelujes. LINK

Pri tome daleko od toga da tvrdim da je to dobro, samo kazem da ima previse promenljivih :)
 
Poslednja izmena:
Ako se samo jedan registruje kao preduzetnik pausalac, drugi moze da bude zaposlen uz povecanje osnovice na koju će obračunati porez, odnosno Poreska uprava će istu uvećati za 10% za svakog radnika koji je prijavljen.
Uglavnom ako cete imati prihode od bar 2.5-3 miliona godisnje isplati se da budete pausalci, inace skupa je to egzibicija. Za subvencije pogledaj ovamo , ako ste Romi bice nesto :-devil-:

EDIT: Jedino sto kvari malo srecu je da ce za tog zaposlenog morati da se vrsi obračun zarada i placaju porezi i doprinosi, ako sam dobro razumeo propise... :(
Tako da se u tom slucaju komplikuje stvar.

Eh da, kada. se napravi neka kalkulacija i 1-1.5 milion prihoda bi bio dosta dobar za pocetak, malo sam preterao u prethodnom delu poruke. Racunam da pausal nece biti vise od 30-ak hiljada mesecno.
Ako mozete toliko da zaradite, isplati se.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto nisam pisao ovih dana, cekao sam da se dogovorim sve sa drugarom oko ciljeva, da ne lupam napamet :)

Uzeli smo u obzir sve sto je napisano u temi, hvala svima puno na detaljnim postovima.

Koliko sam shvatio, najbolje je biti pausal, dok se ne povecaju prihodi i ne ponude nova radna mesta. Ali, otvaranje firme nece biti odmah. Plan je da odradimo nekoliko poslova, pa ako krene normalna zarada, lako je otvoriti firmu. Veliko olaksanje nam je sto drugar ima lokal u centru grada, tako da bi nam rashodi bili minimalni. Ali, do toga jos nece doci, promislili smo detaljno. U pocetku da izgradimo fin portfolio, pa cemo videti dalje.
 
Dobro je sto ne srljate. Mozete i da konkurisete za subvencije za samozaposljavanje kad bude objavljen konkurs - nisu neke pare, ali su dzabe pare.
 
Zalepis na lokal "u pripremi" i tako radis godinu dana ilegalno :)

Послато са SM-J120FN уз помоћ Тапатока
 
A i kad si registrovan kao pausalac, mozes povremeno da APR-u podneses zahtev za privremeni prestanak obavljanja delatnosti i onda ti "miruju" obaveze (npr. na mesec dana ili vise). I tada naravno ne smes da izdajes racune tj. sa datumom iz tog perioda.
 
Za ovo oko mirovanja da vam napomenem samo da je mnogo nezgodno da se to preknizi, i ne moze dok ne stigne novo resenje za osnovicu. Meni tako 2 godine stoji koji mesec letnji sto je bila u mirovanju, i tek sada mogu da trazim da se to preknjizi.
Kamata ide kao da niste platili dok se to ne uradi, zatezna!
 
Budite jako pazljivi sa otvaranjem tih pausalac firmi.
Ako ste programer tj agencija, nemojte se cuditi ako dobijete i 40k-50k mesecno da placate, jer tamo neka tetkica iz poreske misli da vi zaradjujete hiljade evra i letujete na maldivima.

Taj iznos uopste nije naivan i veoma lako se zbog opustenog nacina placanja (u ratama u toku godine) i gde vas ne teraju i kontrolisu previse, moze narasti na par stotina hiljada ili miliona.
Primer mog mladjeg brata koji trenutno ima dug od 2miliona dinara jer je resio da ne placa drzavi nego da kupi auto, iphone ps xbox , trosi na putovanja i sl, a sada strepi da mu izvrsitelji ne oduzmu sve to, plus nekretnine koje je nasledio.

Ovaj pausalni iznos se svake godine povecava, i vec je povecan i prosle godine i pretprosle itd..

Ja bih prvo na crno proverio da li ja mogu da zaradim dovoljno da placam sve te godisnje obaveze (namerno kazem godisnje jer ce biti meseci kada nemate posla, a dazbine moraju da se plate).

Ako imate inostrane klijente onda ne ulazite u pdv ni ako zaradite milion evra godisnje.

Ako naplacujete od fizickih lica u kesu, morate imati fiskalnu kasu, citaj 300e ulaganja pa jos 100e godisnje na odrzavanja.

Ako niste do sada zaradjivali u Srbiji od tog vaseg posla onda Vam savetujem da polako udjete u sve to jer lako je uci, tesko je izvuci se iz svega toga.

I da napomenem, postoji opcija da se zamrzne poslovanje pa da se nista ne placa, ali kao sto je neko gore napisao, kamate idu i tu nema otpisa, plus dok Vam birokratija obradi taj zahtev u medjuvremenu poreski taksimetar normalno otkucava.

Ja sam imao nekoliko razlicitih firmi sa razlicitim brojem zaposlenih i na srecu izasao sam bez ijednog dugovanja
Mada u Srbiji nikada ne mozes biti 100% siguran da nemas nikakvih skrivenih dugova, obicno se oni pojave posle par godina u sanducetu sa popularnom recenicom "poslednja opomena pred tuzbu/izvrsenje".
Posle 15+godina vodeci svoje firme u Srbiji, mogu reci da sam se naplacao silnih poreza/doprinosa/dazbina/kazni i da mi je vise muka da poslujem u Srbiji.
Od sada zelim da me neko placa, a ja da ne mislim koje su moje dazbine, iako je to i 5 puta manje nego sto sam nekada zaradjivao.

Znaci ako nemate razradjenu klijentelu u Srbiji,
onda moj savet je pravac Upwork plus payoneer pa se kalite na inostanom trzistu,
pa kada skupite f*ck y*u money (novca da mozete da prezivite celu godinu bez rada),
onda se igrajte biznismena i preduzetnika.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako je u vašem gradu, ali u Beogradu plaćanje za obavljeni posao kasni po 2-3 meseca, ako uopšte izvučete pare. Preporučujem da radite sa strancima.. iz iskustva nikad nisam imao problema.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ajde da se i ja malo ubacim vidim da je svezija tema, a proteklih godinu dana sam imao raznih iskustava.
Batali pausalce, probao opekao se zestoko, samo odjednom dobijem neki porez da platim koji niko ne moze da mi objasni zasto ali "MORA".
Ja sam to ovako shvatio, pausalac je onaj koji ima bas puno priliva i moze da se igra sa 40 50k dinara poreza kad mu naidje.
Vidim ovde pisu kolege troskovi knjigovodstva, iskreno 30e platim kada stvarno imamo 3 4 fakture mesecno, nije neki trosak. Ovo za legalan softwer
iskreno zeznuto je,pokusaj nesto za sada sa linuxom i nekim notepad-om. Najbitnija stvar cuti radi, nemoj mnogo se reklamiras lokalno idi na net
i vijaj strance. Plati sve sto ti traze budi , budi tacan znaci sve plati pre 15 ili 15, ozbiljan sam kad ovo kazem posto ja sam dobijao opomene tipa posle
2 dana, mozes cak i da budes u pretplati. Jos jedan savet odrekni se zarade u pocetku, samo registruj firmu na sebe osnivac i radi, novac se onda vodi
kao za sredstva za firme, mozes da platis opremu koja ti treba softwere i td. Uvek mozes da platis bilo koju uslugu pausalcu da ti izvadi lovu, znaci ocisti
mi nesto, operi mi nesto, pretumbaj bla bla za 7% ce ti svi lovu dati. Posle smisljalj kako i sta kad malo pohvatas stvari.

Samo pocni, kad krenes bice ti mnogo jasnije.

Srecno
 
Ne znam kako je u vašem gradu, ali u Beogradu plaćanje za obavljeni posao kasni po 2-3 meseca, ako uopšte izvučete pare. Preporučujem da radite sa strancima.. iz iskustva nikad nisam imao problema.
Moze lako biti problema sa naplatom i od stranih, mada obicno ne prihvatas poslove od nepoznatih van UpWork/eLance, pa zato i ide.
Ja sam cesto cekao i nekoliko meseci za naplatu (jednom prilikom skoro godinu dana :D), ali iskreno nisam insistirao ("najstariji" klijent, najveci klijent uzjedno, uvek je placao, i znam celu firmu licno), posto mi ne predstavlja problem. Ali to su velike firme, kojima bukvalno najvece firme sveta isto duguju - a najvece firme NAJVISE duguju. Nista drugacije od Srbije dakle :)

+1 za ne raditi sa Srbijom! Sem neki usputni poslic, koji nikako ne moze ugroziti vreme koje bi se moglo za strani posao iskoristiti, niti ima ulaganja bilo kakva.
Mnogo ljudi ovde ne zeli da prevari ikoga, ali budu prisiljeni da ispale druge jer su i njih ispalili da ne mogu dalje otici.
 
Nazad
Vrh Dno