Šta je novo?

Otvaranje male IT firme - saveti?

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,261
Poena
300
Sa drugarom sam dosao na ideju da pokrenemu manju IT firmu, prvenstveno za izradu web sajtova, dizajn i slicno. Zivimo u malom gradu gde ima dosta potencijalnih klijenata za pakete usluge kakve smo vec zamislili.
Cilj nam je da nam troskovi budu sto nizi. Potrebni su mi saveti u vezi otvaranja same firme. Da li mozda postoji neka subvencija drzave, za it firme ili bilo koje druge? Kako firma mora da bude registrovana, moze li kao pausalska?
Kako regulisati dogovor sa klijentom, ugovorom ili?
Imamo jos gomilu pitanja, ali 'ajde da krenemo polako od neceg....

Svaki savet i pomoc su dobrodosli!
 
Subvencije ne postoje, eventualno konkurs za samozapošljavanje NSZ-a, ali to je tek smejurija.

Preporuka je da se registruje agencija sa paušalnim oporezivanjem.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Hvala na odgovoru :)

Znaci nista od toga, da ne racunamo na drzavu uopste. Da smo neka strana lopovska firma, verovatno bismo dobili debele pare :D
Da li se otprilike zna koji su neki troskovi koje mozemo da ocekujemo? Ovako odokativno, za opremu nam nece trebati puno, par kompova, malo bolji monitori, tv... Racuni nece biti veliki (struja,voda,net...) Zanima nas sta sve postoji skriveno ili nepredvidjeno sto moze da se desi, a desavalo se ljudima, pa da nam prenesu iskustva... :)
 
Mislim da moras da kontaktiras nekog ko bi ti objasnio prednosti i mane raznih oblika pravnog lica za pocetak pa da na osnovu toga vidis sta i kako treda da otvorite. Vecina IT-a u srbiji u zavisnosti od velicine radi ili sa vise pausala ili sa doo + vise pausala jer sve ostalo ima neverovatnu kolicinu troskova i birokratije koju je potrebno obaviti da ti je potrebno da zaposlis 2 coveka samo za to.

Sto se tice samog operativnog biznisa iz iskustva bih ti preporucio da odmah zaboravis srpsko trziste jer ono jednostavno ne postoji i da se potrudis da angazmane nadjes napolju. Prvi razlog je sto ima jako malo potrebe za bilo cim na lokalnom trzistu a drugi zato sto i za to sto ima potrebe budzeti su toliko ograniceni da cak i kad bi ljudi voleli da naprave nesto vise od puke osnove jednostavno nemaju para za to.

U principu mozda bi bilo najbolje da formulises pitanja koja te trenutno muce da bi mogli da podelimo iskustva o tome ukoliko ih imamo.
 
Poslednja izmena:
To sto zivis u malom mestu ti uopste nije prednost jer lokalne "gazde" uopste nemaju smisla za to sto vi planirate da radite.
Iako danas svi koriste internet njima je to i dalje strano i "nesto sto rade beogradjani".
Da ne duzim o ideji, smatram da ste to razradili i da znate sta radite.

Za oblik firme je najbolje da odaberete "pausalca" jer su vam troskovi najmanji, zapravo za sve kojima se posao zasniva na uslugama je bolje pausalno oporezivanje. Otvorite firmu preko jednog od vas a drugi radi na "crno" dok ne budete u mogucnosti da placate "globe" za dvojicu.
Racunaj da ce ti troskovi prema drzavi, ako je samo vlasnik prijavljen, biti oko 15ak hiljada mesecno, mozda malo preko.
Imaj u vidu da neces smeti da fakturises marketing usluge jer firme koje rade marketing moraju biti u sistemu PDV-a.
 
Radi lokalno za globalne klijete, mani to malo mesto, tvoje mesto je ceo svet...
 
Poceli bismo od naseg mesta, jer je sad krenuo trend da svako mora da ima svoju web prezentaciju i jos svasta uz to... kontam da bi bilo posla neko vreme, jer je to sad "moderno". A i Beograd nam je jako blizu i poznajemo dosta ljudi, tako da bi bilo ok za pocetak. Kada se malo uhodamo, ceo svet ce biti nas hahah :-D
Ovo je vise sticanje nekog iskustva, dosta smo razmisljali i bolje nam je da se trudimo i da radimo za sebe, nego za nekog drugog. Mozda tako napravimo i steknemo nesto, da nam ne bude posle zao sto nismo nista pokusali. Ako bi nam troskovi bili mali, onda nam je to super stvar...

Nisam razumeo ovo za marketing. Ne radimo nikakve reklame, ali recimo paket usluga bi bio ukratko: kompletno profesionalno fotografisanje, sajt, drustvene mreze i slicno... Imamo tu jos ideja, ali da ne duzim...

Ako budemo u lokalu, pa padne provera, a ja recimo nisam zaposlen... kako izbeci taj problem?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Najuži članovi porodice mogu da pomognu. To je indirektna zaposlenost, samo treba da kažeš da je privremeno

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Uzmite u obzir i troškove legalnog Windowsa - oko 150€ po kompjuteru.

Ne treba vam knjigovođa, jeftinije je platiti pretplatu na pausal.rs.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
To sto zivis u malom mestu ti uopste nije prednost jer lokalne "gazde" uopste nemaju smisla za to sto vi planirate da radite.
Iako danas svi koriste internet njima je to i dalje strano i "nesto sto rade beogradjani".
Da ne duzim o ideji, smatram da ste to razradili i da znate sta radite.

Nisu lokalne gazde tupave pa da ne znaju sta je to ali jesu vecinom u srpskom maniru i to sto ti programiras je mnogo lakse nego da kopas pa je savim u redu da ti plate kao lokalnog fizikalca. Jednostavno kad izracunas pare/satu ispada da radis za potpuno smesne pare i da si za iste pare mogao da napravis jedan sajt strancima a ostalo vreme da sedis pored reke i pijes pivo.

Za oblik firme je najbolje da odaberete "pausalca" jer su vam troskovi najmanji, zapravo za sve kojima se posao zasniva na uslugama je bolje pausalno oporezivanje. Otvorite firmu preko jednog od vas a drugi radi na "crno" dok ne budete u mogucnosti da placate "globe" za dvojicu.
Racunaj da ce ti troskovi prema drzavi, ako je samo vlasnik prijavljen, biti oko 15ak hiljada mesecno, mozda malo preko.
Imaj u vidu da neces smeti da fakturises marketing usluge jer firme koje rade marketing moraju biti u sistemu PDV-a.


Za oblik firme u mnogo slucajeva uopste nije bolje da odaberes pausalca pa ovakve pausalne procene stvarno ne treba davati. Da ne spominjem da naravno da moze da fakturise sta hoce jer zakon kaze da pretezno treba da se bavi svojim poslom ali moze "povremeno" da fakturise i sve ostalo osim naravno onoga za sta je potrebna posebna dozvola.
 
Porodica nam ne znaci nista u ovoj vrsti posla :-D
Za windows sam znao, razmisljao sam i o linuxu, ali trebace windows svakako... to se jednom kupuje, tako da nije problem neki.

Da li zna neko kako da regulisemo dogovor sa musterijama? U fazonu, dogovorimo se, mi odradimo svoje, a on nas zavlaci za novac, ili ne plati drugi deo i slicno... Znam,uvek mozemo da "zavrnemo slavinu", ugasimo sajt, ali kako da do toga uopste ne dodje? Neki ugovor?
Kako fakturisati usluge? Kako ih nazivati postoje li neki sabloni? Pojma nemamo nista o tome...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poceli bismo od naseg mesta, jer je sad krenuo trend da svako mora da ima svoju web prezentaciju i jos svasta uz to... kontam da bi bilo posla neko vreme, jer je to sad "moderno". A i Beograd nam je jako blizu i poznajemo dosta ljudi, tako da bi bilo ok za pocetak. Kada se malo uhodamo, ceo svet ce biti nas hahah :-D

Vrlo brzo ces shvatiti da bi svako da ima ali ne bi da plati, pa ce da citiram sebe iz gornjeg posta: Jednostavno kad izracunas pare/satu ispada da radis za potpuno smesne pare i da si za iste pare mogao da napravis jedan sajt strancima a ostalo vreme da sedis pored reke i pijes pivo.

Ovo je vise sticanje nekog iskustva, dosta smo razmisljali i bolje nam je da se trudimo i da radimo za sebe, nego za nekog drugog. Mozda tako napravimo i steknemo nesto, da nam ne bude posle zao sto nismo nista pokusali. Ako bi nam troskovi bili mali, onda nam je to super stvar...

Ovo postujem ali ipak mi se cini da je bolje da nesto i zaradite pri sticanju iskustva, motivacije je znacajno bolja na taj nacin :)

Nisam razumeo ovo za marketing. Ne radimo nikakve reklame, ali recimo paket usluga bi bio ukratko: kompletno profesionalno fotografisanje, sajt, drustvene mreze i slicno... Imamo tu jos ideja, ali da ne duzim...

Ako budemo u lokalu, pa padne provera, a ja recimo nisam zaposlen... kako izbeci taj problem?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ovo je ono na pocetku sto sam rekao, bitno je da nam ispricas sta bi ste radili, gde, sa kim pa tek onda mozes da ocekujes da ti neko ozbiljno preporuci pravnu formu.
 
Ako sticete islustvo radi po autorkom pravu. Za to ti ne treba firma. Jednostavno sklopis ugovor sa firmom kojoj radis neku usluku za taj i taj novac. Oni su u obavezi da na taj novac plate drzavi poreze i ostale stavke. Ako hoces da otvoris pravno lice idi u agenciku za privredne registre i vidi koji su tvoji realni troskovi prema drzavi (u pocetku ce te to klati jel si u buli 250-300€ svakog prvog u mesecu. U beogradu ako si it pausalac moras da uplacujes porez na 1,5prosecnu platu sto dodje oko 230€ + porez na dobit jednokratno na kraju godine. Imam par ortaka koji rade al nose tudje racune pa kad legne lova 10% ih skrate i svi srecni.
Pravno lice ti treba ako ces da fakturises bar 1500€ mesecno.

Послато са SM-J120FN уз помоћ Тапатока
 
Porodica nam ne znaci nista u ovoj vrsti posla :-D
Za windows sam znao, razmisljao sam i o linuxu, ali trebace windows svakako... to se jednom kupuje, tako da nije problem neki.

Da li zna neko kako da regulisemo dogovor sa musterijama? U fazonu, dogovorimo se, mi odradimo svoje, a on nas zavlaci za novac, ili ne plati drugi deo i slicno... Znam,uvek mozemo da "zavrnemo slavinu", ugasimo sajt, ali kako da do toga uopste ne dodje? Neki ugovor?
Kako fakturisati usluge? Kako ih nazivati postoje li neki sabloni? Pojma nemamo nista o tome...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

pa ako pravite sajtove organizujte i hosting i nedajte login info dok ne plati :) uvek mozete da ga ugasite ili jos gore stavite na isti sajt velikim slovima da je prevarant ;)

Ako sticete islustvo radi po autorkom pravu. Za to ti ne treba firma. Jednostavno sklopis ugovor sa firmom kojoj radis neku usluku za taj i taj novac. Oni su u obavezi da na taj novac plate drzavi poreze i ostale stavke. Ako hoces da otvoris pravno lice idi u agenciku za privredne registre i vidi koji su tvoji realni troskovi prema drzavi (u pocetku ce te to klati jel si u buli 250-300€ svakog prvog u mesecu. U beogradu ako si it pausalac moras da uplacujes porez na 1,5prosecnu platu sto dodje oko 230€ + porez na dobit jednokratno na kraju godine. Imam par ortaka koji rade al nose tudje racune pa kad legne lova 10% ih skrate i svi srecni.
Pravno lice ti treba ako ces da fakturises bar 1500€ mesecno.

Послато са SM-J120FN уз помоћ Тапатока

cek sto pravno lice preko 1500e? .... ja primam uplate svaki mesec vise od toga i nisam imao problem kao pausalac jer je limit oko 50000e na godisnjem nivou
 
Poslednja izmena:
U beogradu ako si it pausalac moras da uplacujes porez na 1,5prosecnu platu sto dodje oko 230€ + porez na dobit jednokratno na kraju godine. Imam par ortaka koji rade al nose tudje racune pa kad legne lova 10% ih skrate i svi srecni.
Pravno lice ti treba ako ces da fakturises bar 1500€ mesecno.
Pausalac ne plaća porez na dobit, Plaća se samo ono što je poreska odredila rešenjem svejedno da li je dobit 0 ili 6 miliona dinara. Koliki će biti porez zavisi od mnogo faktora, najvažniji su prosečna plata u opštini gde je prijavljen i delatnost u kojoj je poreskoj grupi.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pa zato jel kad sve obracunaju ako zarade ispod te sume ponece kuci po 200 eura, a ostalo ce da im ode na troskove. Posle tri meseca ce nekome puci film i onda spremite jos para da zatvorite firmu.

Послато са SM-J120FN уз помоћ Тапатока
 
Pre bilo kakvog "ulazenja u sistem" najpre dobro proverite tu teoretsku "perspektivu" - probajte da ugovorite koji posao pre otvaranja firme, da vidite koliko su ljudi zaista spremni da plate, pa onda napravite kalkulaciju da li vam se projekat uopste isplati.
 
+1
Krenite da radite pa kada krene kinta da kaplje onda otvarajte firmu.
 
Za oblik firme u mnogo slucajeva uopste nije bolje da odaberes pausalca pa ovakve pausalne procene stvarno ne treba davati. Da ne spominjem da naravno da moze da fakturise sta hoce jer zakon kaze da pretezno treba da se bavi svojim poslom ali moze "povremeno" da fakturise i sve ostalo osim naravno onoga za sta je potrebna posebna dozvola.

Tako je, u mnogo slucajeva nije bolje da budes pausalac ali u njegovom jeste.
Razlog broj jedan su manji troskovi,
razlog dva je neobavezno knjigovodstvo (sto ili smanjuje obaveze ili smanjuje troskove),
razlog broj tri je sto ce mu drzava uzeti 20% kroz pdv ukoliko se odluci da bude u sistemu PDV-a, njemu se pdv obracunava na ceo iznos jer on i nema razliku u ceni, u pitanju je usluga,
razlog broj cetiri je sto ce mu drzava na kraju godine uzeti jos 10% ili 15% (zavisno da li je preduzetnik ili preduzece) preko poreza na dobit.
Sto se tice fakturisanja, mozes ti da fakturises sta god zelis ako si u sistemu PDV-a, nativne delatnosti uopste ne moras da se drzis, ali ako si pausalac postoji tacno definisani okviri u kojima moras da se drzis. Pomenuo sam marketinske usluge jer sam za to gotovo siguran, od pocetka 2014.g računovođe, knjigovođe, revizori, vlasnici turističkih i marketinških agencija su izgubili pravo na pausalno oporezivanje, jedino ako to nije promenjeno a mislim da nije.
Ne govorim nista pausalno jer je covek naveo cime bi da se bavi, firmu imam od 2004. (OD-trgovina), drugu (pausalac-usluge) sa burazerom od 2009. a u trecoj radim (DOO-trgovina i usluge) od 2010. tako da to sto sam napisao to stoji a ti ako imas da argumentujes drugacije izvoli, pomozi i meni i buducem preduzetniku, nije dovoljno samo da se napise da je neko dao "pausalne procene" bez argumentacije.

@Dejan
Mislim da je i to ukinuto i da vise najuzi clanovi ne mogu raditi umesto preduzetnika.

@acivi_nik
Mozete da pravite ugovore ali za to stvarno nema razloga.
Nakon odradjenog posla uradite fakturu i predate klijentu na potpis, samim tim si zavrsio posao. Ukoliko dogovorite mesecno odrzavanje moras na kraju svakog meseca odraditi fakturu i dati klijentu na potpis. Faktura/Racun je merodavan da ukoliko ne plati mozes da pokrenes postupak za prinudnu naplatu, taj postupak je mnogo ubrzan i ide odmah na izvrsenje, nema vise razvlacenja po sudovima godinama.
Usluge nazovi onako kako se i nazivaju, "izrada web stranice" ili kako vec.

Edit: Ovo sto ti Jericho predlaze je sasvim ok, znam ljude koji godinama rade taj vas posao bez firme, "gazde" nadju nacina da izpumpaju novac iz firmi i da plate u kesu kad to zatreba. Jedino sto neces moci da radis sa vecim firmama, one time nece zamlacivati.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam predlozio da ostane u sivoj zoni, samo da odatle krene, da se ne zalece odmah sa firmom.
 
Sto se tice samog operativnog biznisa iz iskustva bih ti preporucio da odmah zaboravis srpsko trziste jer ono jednostavno ne postoji i da se potrudis da angazmane nadjes napolju. Prvi razlog je sto ima jako malo potrebe za bilo cim na lokalnom trzistu a drugi zato sto i za to sto ima potrebe budzeti su toliko ograniceni da cak i kad bi ljudi voleli da naprave nesto vise od puke osnove jednostavno nemaju para za to.

Jednostavno kad izracunas pare/satu ispada da radis za potpuno smesne pare i da si za iste pare mogao da napravis jedan sajt strancima a ostalo vreme da sedis pored reke i pijes pivo.

Ne mogu a da se ne složim sa čovekom - batali započinjanje legalnog IT biznisa od nule u malom srbistanskom mestu :trust:



Ovo je vise sticanje nekog iskustva, dosta smo razmisljali i bolje nam je da se trudimo i da radimo za sebe, nego za nekog drugog. Mozda tako napravimo i steknemo nesto, da nam ne bude posle zao sto nismo nista pokusali. Ako bi nam troskovi bili mali, onda nam je to super stvar...

Osim ako niste u mogućnosti da vam lokalni moćnici nameste posao poput ovog, biće vam žao što ste uopšte i pokušali - legalan rad na lokalu jednostavno nije održiv.

Za iskustvo prvo na Upwork.com i druge freelance platforme, zatim napravite nešto za Themeforest.net pa prodajte itd.
 
Tako je, u mnogo slucajeva nije bolje da budes pausalac ali u njegovom jeste.
Razlog broj jedan su manji troskovi,
razlog dva je neobavezno knjigovodstvo (sto ili smanjuje obaveze ili smanjuje troskove),
razlog broj tri je sto ce mu drzava uzeti 20% kroz pdv ukoliko se odluci da bude u sistemu PDV-a, njemu se pdv obracunava na ceo iznos jer on i nema razliku u ceni, u pitanju je usluga,
razlog broj cetiri je sto ce mu drzava na kraju godine uzeti jos 10% ili 15% (zavisno da li je preduzetnik ili preduzece) preko poreza na dobit.
Ovo uopste nije tacno i mogu da ti prikazem x primera gde je bolje biti doo nego pausal i gde su troskovi manji. Uzasno zavisi od ukupnog prometa i toga sta se radi i ne mogu se davati pausalne ocene kao sto sam vec i rekao. Da ne spominjem da postoji i pausalno sa knjigama i u pdv i kojesta drugo.

Sto se tice fakturisanja, mozes ti da fakturises sta god zelis ako si u sistemu PDV-a, nativne delatnosti uopste ne moras da se drzis, ali ako si pausalac postoji tacno definisani okviri u kojima moras da se drzis. Pomenuo sam marketinske usluge jer sam za to gotovo siguran, od pocetka 2014.g računovođe, knjigovođe, revizori, vlasnici turističkih i marketinških agencija su izgubili pravo na pausalno oporezivanje, jedino ako to nije promenjeno a mislim da nije.
Ne govorim nista pausalno jer je covek naveo cime bi da se bavi, firmu imam od 2004. (OD-trgovina), drugu (pausalac-usluge) sa burazerom od 2009. a u trecoj radim (DOO-trgovina i usluge) od 2010. tako da to sto sam napisao to stoji a ti ako imas da argumentujes drugacije izvoli, pomozi i meni i buducem preduzetniku, nije dovoljno samo da se napise da je neko dao "pausalne procene" bez argumentacije.
Sto se tice pausalne ocene mozda bi pre nego sto nesto tvrdis tako decidirano ipak trebao da prelistas zakon. Nisam reagovao zato sto mislim da hoces namerno da izneses neistinu ali definitivno bi trebali biti sigurni u to sto iznosimo kao savet posebno nekom neiskusnom.

Ti verovatno imas firmu i to postujem ali to nikako ne znaci da znas zakon, ako te mrzi da konsultujes zakon konsultuj knjigovodju npr. LINK


Ćao svima! Ja sam Milan Trbojević. Dolazim ispred ft1p.rs i rešavamo misteriju „fali ti jedan papir“, koji nam uvek nedostaje na svakom šalteru. Danas ćemo pričati o tome šta je pretežna šifra delatnosti, koliko je bitna i kako je odabrati.

Pretežna šifra delatnosti, kao što i sama reč kaže, jeste nešto čime se pretežno bavite. Konretno, ako imate firmu koja se bavi trgovinom na veliko, i kao procenat prihoda od toga zarađuje 60%, a 20%, recimo, zarađuje od računarskog programiranja, a preostalih 20% od, na primer, šivenja. Onda ćete registrovati šifru delatnosti kojom se najviše bavite, odnosno trgovina na veliko. Zakon vam dozvoljava da imate jednu šifru delatnosti, a da obavljate sve ostale delatnosti koje ne iziskuju dodatnu dozvolu.

Šifra delatnosti ključna je kod preduzetnika koji su paušalni; prema njoj će preduzetnici biti razvrstani u sedam grupa i to će uticati na visinu paušalnog poreza kasnije. Kod paušala postoje šifre delatnosti koje ne mogu biti paušalno oporezivane, kao što su reklamne agencije, istraživanje tržišta, trgovina na malo.

Dakle ne moze biti primarna ali se bez problema moze provuci kroz fakture ako nije primarna. To sto nesto ne moze biti pausalno kao primarna delatnost ne znaci da ne moze da se obavlja u manjem obimu.
 
Poslednja izmena:
Ovo uopste nije tacno i mogu da ti prikazem x primera gde je bolje biti doo nego pausal i gde su troskovi manji. Uzasno zavisi od ukupnog prometa i toga sta se radi i ne mogu se davati pausalne ocene kao sto sam vec i rekao. Da ne spominjem da postoji i pausalno sa knjigama i u pdv i kojesta drugo.

Mi ovde ne pricamo o X primera vec o konkretno njegovom primeru.
Izvoli daj mi primer u njegovom slucaju kako su mu troskovi manji ako je u sistemu PDV-a?


Sto se tice pausalne ocene mozda bi pre nego sto nesto tvrdis tako decidirano ipak trebao da prelistas zakon. Nisam reagovao zato sto mislim da hoces namerno da izneses neistinu ali definitivno bi trebali biti sigurni u to sto iznosimo kao savet posebno nekom neiskusnom.
Ti verovatno imas firmu i to postujem ali to nikako ne znaci da znas zakon, ako te mrzi da konsultujes zakon konsultuj knjigovodju npr. LINK
Dakle ne moze biti primarna ali se bez problema moze provuci kroz fakture ako nije primarna. To sto nesto ne moze biti pausalno kao primarna delatnost ne znaci da ne moze da se obavlja u manjem obimu.

Po ovome sto gospodin iznosi u pravu si, jedino ne znam kako bi to ocenile nadlezne sluzbe prilikom kontrole.
Ovih nekoliko delatnosti su i izbacene iz pausalnog oporezivanja zbog uzestalih malverzacija.
U njegovom slucaju ja bih ipak izbegao fakturisanje marketinskih usluga jer stvarno nema razloga za to.

@Jericho
Nisam tako ni shvatio nego sam samo naveo da postoje primeri koji su u sivoj zoni godinama i da njemu ne bi mnogo falilo da krene odatle.
 
Poslednja izmena:
Mi ovde ne pricamo o X primera vec o konkretno njegovom primeru.
Izvoli daj mi primer u njegovom slucaju kako su mu troskovi manji ako je u sistemu PDV-a?
Doo: Ako je on vlasnik placa 0 posto ne mora biti zaposlen, ako nema prometa ceo mesec i dalje placa 0, ceo trosak je na kraju godine 50 evra za knjigovodju

Pausal, svakog meseca placa po resenju recimo 30k na kraju godine to je 12*30k + razlika koju donesu krajnjim resenjem.

ovo je naravno vrlo kreativno tumacenje stvari ali je moguce izvesti u praksi i upravo zato sam protiv pausalnih procena.

Po ovome sto gospodin iznosi u pravu si, jedino ne znam kako bi to ocenile nadlezne sluzbe prilikom kontrole.
Ovih nekoliko delatnosti su i izbacene iz pausalnog oporezivanja zbog uzestalih malverzacija.
U njegovom slucaju ja bih ipak izbegao fakturisanje marketinskih usluga jer stvarno nema razloga za to.

@Jericho
Nisam tako ni shvatio nego sam samo naveo da postoje primeri koji su u sivoj zoni godinama i da njemu ne bi mnogo falilo da krene odatle.


Pisanje faktura je vrlo kreativna stvar tako da se slazemo da ne treba da napise bas marketing da bode oci.
 
Poslednja izmena:
Paušal je bolji sve dok mesečno zarađuješ daleko više nego prosek u opštini. Ako nekog meseca nemaš zaradu ipak moraš platiti porez. Sa novcem koji zaradiš, raspolažeš kako hoćeš.
Postoje 2 limita. Ako zaradite 6M dinara u periodu 1.1 do 31.12. morate ući u sistem PDV-a. Ako zaradite više od 8M dinara od danas pa godinu dana unazad onda prelaziti u DOO.

Kod DOO ako nisi zaposlen negde drugde moraš biti zaposlen u svom preduzeću. To znači da moraš sebi isplaćivati platu i sve poreze i doprinose uz to.
U oba slučaja, ako zaposlite nekog radnika plaćate mu platu i sve poreze i doprinose koji idu uz tu platu.
Za dva drugara koji bi da rade sajtove preduzetnik paušalac ima i prednosti i mane. Pre svega ako jedan otvori firmu i dele pare od zarade, samo tom koji je otvorio ide staž i zdravstvo osiguranje. Drugi radi na crno.

Ako obojica otvorite firme i zajedno radite ali povremeno izdajete fakture jedan pa drugi, imate iste mesečne troškove (u Beogradu 25-30k din po osobi).
Ako napravite DOO, morate da plaćate plate sebi, bez obzira da li imate ili nemate posla.
Ako je količina novca koja se zaradi iznad 100k din mesečno a manje od 6m godišnje onda je preduzetnik mnogo bolje rešenje. Ukoliko je mnogo više novca u opticaju onda je DOO bolje rešenje.

Srbiji definitivno treba promena poreske politike, koja omogućava fleksibilnost u radu i zapošljavanju, ali to je već druga tema.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@Kiss
Druze ja radim dosta dugo ali da moze postojati pravno lice DOO koje nema nijednog zaposlenog prvi put cujem.
Da ja otvorim firmu i da nista ne placam drzavi to je vec u domenu naucne fantastike, mada je u nasoj drzavi sve moguce.
Drugo, ti si ovde naveo jedan primer koji nema veze sa situacijom u kojoj je covek, on je prilicno precizno objasnio sta bi da radi.

@yooyo
U konkretnom slucaju, vrlo je mala sansa da ce oni u prvoj godini preci 6m prihoda, kasnije se sve menja jednim papirom ako se uvidi potreba.
Za prelazak u DOO nemas limit, preduzetnik moze praviti promet i preko 8m ali onda mora biti u sistemu PDV-a.
Znaci, preduzetnik moze biti ili pausalac ili u sistemu PDV jedino ga uslovljava promet i delatnost.

Za konkretan slucaj nema bolje varijante od pausalca a kasnije kad posao toliko krene moze uci u PDV i/ili promeniti status preduzeca.
 
Ja imam agenciju sa paušalnim oporezivanjem i DOO, i svaki mesec plaćam za DOO 6-7.000 nekih doprinosa osnivača.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Ukoliko DOO nema nijednog drugog zaposlenog, osnivač tj vlasnik se vodi kao zaposleni i plaćaju se dažbine. Ukoliko je vlasnik već zaposlen plaćaju se samo doprinosi za pio i porez a oslobođen je zdravstvenog i doprinosa za nezaposlene.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@Kiss
Druze ja radim dosta dugo ali da moze postojati pravno lice DOO koje nema nijednog zaposlenog prvi put cujem.
Da ja otvorim firmu i da nista ne placam drzavi to je vec u domenu naucne fantastike, mada je u nasoj drzavi sve moguce.
Drugo, ti si ovde naveo jedan primer koji nema veze sa situacijom u kojoj je covek, on je prilicno precizno objasnio sta bi da radi.

Ma moze da se smulja ali nije to poenta, poenta je da mi ne znamo u kojoj je on situaciji jer nije ni u jednom trenutku rekao ni koliko je njih ni sta bi tacno radili ni gde bi radili (prostor) ni za koga (pravno lice fizicko lice sta god). A ti tvrdis da znas situaciju i da je najbolje ovo ili ono. Ne kazem da nisi u pravu za specificne situacije al ajde nek nas prvo prosvetli o svemu pa mozemo da kazemo vise.

@yooyo
U konkretnom slucaju, vrlo je mala sansa da ce oni u prvoj godini preci 6m prihoda, kasnije se sve menja jednim papirom ako se uvidi potreba.
Za prelazak u DOO nemas limit, preduzetnik moze praviti promet i preko 8m ali onda mora biti u sistemu PDV-a.
Znaci, preduzetnik moze biti ili pausalac ili u sistemu PDV jedino ga uslovljava promet i delatnost.

Za konkretan slucaj nema bolje varijante od pausalca a kasnije kad posao toliko krene moze uci u PDV i/ili promeniti status preduzeca.
Mozda sam ja nesto propustio ali da ponovim, on nigde nije naveo u kojoj situaciji ni koliko ih ima ni gde bi radili ni za koga bi radili te stoga ne mozes reci pausalno najbolje je ovo ili ono.

A preduzetnik moze biti knjigas i isplacivati sebi platu i troskove na osnovu realnog prometa takodje tako da nije nikako jednostavno kao sto ti tvrdis. Zato i insistiram da cujem o cemu se radi jer ima previse opcija.
 
Nazad
Vrh Dno