Šta je novo?

CPU, Mobo, ram i napajanje

alakay

Poštovan
Učlanjen(a)
17.12.2016
Poruke
49
Poena
55
Potrebna pomoc oko izbora maticne, b350 neka ali koja, i ram memorije, procesor r3 1200 , za kes do 30k,moze i madjari ako imate prijatna iskustva sa nekim prodavcima sto se tice prodaje i ostvarivanja garancije, isto mi je potrebno i napajanje jer ne bih da probam ovo moje staro codegen napajanje na nove komponente, neka preporuka.
Ovo je za kes, graficku cu na rate 1050ti , isto molim za preporuku modela.
Isto tako bih voleo neke komponente sa nekim led svetiljkama posto planiram da uzmem i neko kuciste sa providnom stranicom i sta od komponenti ima led svetlo?
Isto tako i hvala va, pomogli ste mi dosta puta tako da se nadam da ce i sad biti isti slucaj
 
Znao sam da se zeznuo u postavljanju pitanja :-/ 250 e za cpu,mobo i ram, mada mogao bih jos neki euro da se isprsim ako je nesto vec bolje i vredi doplate, jos neko napajanje za 50tak e, znaci oko 300 e ukupno za ta 4, nesto sto je futureproof sto se tice maticne i napajanj posto je komp za narednih 6-7 god i samo bih ubacio neki jaci ryzen ako bude trebalo, i graficka negde na rate.
jel ima neke razlike izmedju oznake na ploci b350 i ab350?
 
Poslednja izmena:
http://www.eponuda.com/ram-memorija...hz-cl11-ct8g4dfs8213-ram-memorija-cena-383454 ram (vidi ako ima do 7500, inace http://www.kupujemprodajem.com/KING...Hz-CL15-28879555-oglas.htm?filter_id=23641557)
Cpu i maticna ostaju isti (ako zelis atx: http://www.kupujemprodajem.com/ASROCK-AB350-Pro4-45120709-oglas.htm?filter_id=23692010 ili http://www.kupujemprodajem.com/MSI-B350-Tomahawk-43791471-oglas.htm?filter_id=23692010 ili http://www.kupujemprodajem.com/ASUS-PRIME-B350-Plus-43789857-oglas.htm?filter_id=23692010 , poslednja ima i kod nas po pristojnoj ceni, tako da se prvo raspitaj za cene kod DT http://www.eponuda.com/maticne-ploce/asus-prime-b350-plus-maticna-ploca-cena-404334)
Za napajanje raspitaj se kod DT sa kp za XFX ts gold 550w, Evga b3 550w, Seasonic M12 II Evo 520w (620w), Seasonic ss520gb (ss620gb). Redosled je od najboljeg ka najgorem, ali slobodno uzmi najjeftine - svi su ok.
P.S. 1050ti je bila za 17-18k din, sada nema ispod 20k (i to bzvz modeli). Ako se ponovo ne pojavi 1050ti po takvoj ceni, ja bi pre uzeo gtx1060 3gb http://www.emmi.rs/grafičke-kartice...zotac-3gb-amp-edition.11.html?productId=62953
upd. cipset je b350 - isti kod svih. Oznake ab/pro/prime/plus i td su iskljucivo izmisljotina proizvodjaca maticnih.
 
Poslednja izmena:
Za gtx 1050 ti mu uopste nisu potrebna takva napajanja, ta napajanja bi bila ok za kartu sa potrosnjom tipa rx 580...
Ako tako bude kupovao, sigurno nece imati kesa za sve sto je zamislio...Slicna prica vazi i za gtx 1060.
 
Poslednja izmena:
To ti je vise nego ok, dovoljno snage za tvoju konfu, uz obiljan luft za upgrade kasnije. Plus napajanje ima sve sto treba da ima u tom cenovnom rangu i za konfe tog ranga, od zastita. Pogledaj i Antec VP seriju.
 
Raspitaj se za napajanja koja sam naveo. Sve i jedno je minimum za klasu-dve iznad gpe-600s. I ako trazis bas napajanje na duze staze - dosta su sigurnija. Gpe600s je neki minimum minimuma (mozes i antec vp ppgledati - tu su negde), ali daleko od nekog kvaliteta sto se tice platforme i komponenti.
 
Poslednja izmena:
Daleko da su minimum, minimuma, poseb o antec vp, ali dobro.
Ta napajanja sto mu preporucujes, su sigurno, klasu ili dve iznad, sto si i napisao, ali intezak overkill za ovu konfu. Prica oko future proofa takodje ne pije vidu, sta da nece posle ryzena 3 ici na neki ryzen/i7 novije generacije i karte na nivou rx 56/gtx 1070, odnosno njihove naslednike?

Samo subjektivno misljenje naravno, uz opasku da sam ipak malo objektivan. Posto na ovom forumu, kao da postoji fobija od kvaliteta napajanja i uopste potrebnog napajanja, gde sve ispod 80e ne vredi nicemu.

U njegovom slucaju govorimo o konfi sa r3 i gtx 1060(mozda) koja ce maksimum, maksimuma povuci 230-240w. Sve sto je potrebno napajanja kao ovaj Antec i Chieftec (gpe) imaju, pocev od efikasnosti, snage i ozbiljnog lufta do potrebnih zastita. Za gtx 1050 ti koji trosi manje od prosecne sijalice, evga od 420w za 40-tak evra jr vise nego ok, i verovatno najbolje budzet napajanje, overall. Stim u vezi za njegovu konfu, bih pogledao EVGA W1 i B1 modele od 500w, kod nas sigurno najbolji izbor za 50-60e i to je tom
I ne ovde nije prica o stednji, tamo gde ne treba da se stedi, nego o tome da se ne prosipaju (ali doslovno) pare, posebno ne sa ovakvim, uskim budzetom gde svaki dinar znaci.
Opet kazem, licno/subjektivno misljenje i nista vise, iz licnog iskustva.
 
Poslednja izmena:
Napajanje nije samo efikasnost i snaga, nego platforma i komponente. Ne mozes nikad da poredis neko napajanje sa japan caps i china caps. Zna se sta valja. Gpe-s saverujem samo zbog toga sto novije revizije idu sa teapo caps (taiwan), koji su se u proseku pokazali bolje od ostalih ne-japanaca, i sto imaju malo tisi podesen termoprofil za hladjenje (ventilator manje bucan). Ali nista posebno ta platforma nije. Antec vp p je ok (i to mislim da ima par revizija, ne mogu vise da ih popamtim sve), vpf jos bolji (on vec ima full japan caps koliko se secam), a vp pc vec nije nesto. Kada pricamo o nekom zivotnom veku napajanja prvo na sta se misli su caps. E sad. Zivotni vek caps zavisi od njihove deklarisane radne temp (imas 85, 105 i cak 125 stepeni, u jeftinim napajanjima obicno trpaju 85), od samog kapaciteta (jeftini kinezi cesto nemaju ni deklarisani kapacitet, ili mnogo brze gube zbog temp), od radne temp pod opterecenjem (zavisi od platfrome i ostalih komponenti, to dolazi do toga, da jeftina napajanja mogu da rade samo u uslovima slabog opterecenja i sto je bitnije - sa nizom temp vazduha - sto rezultira mnogo gore podesenim teemoprofilima - bucna su i pitanje koliko ce izdrzati ako temp u prostoru predje 40 stepeni; dok kod kvalitetnih cesto nije problem da drze full opterecenje cak i na 50 stepeni uz znatno manje obrtaja vent - i jos drze nize temp samih komponenti). Gubljenje kapaciteta elektolitnih caps usled tih faktora dovodi do gore stabilizacije, izlazak pulsacija za norme atx-standarda, sto vec moze da utice na rad drugih komponenti (pogotovo su ssd osetljivi). To je upravo to sto su ranije zvali kao starenjem napajanja, kao gubi snagu. Ne gubi ono snagu bukvalno, nego mu znatno opada radna temp/mogucnost opterecenja pri kojoj donekle moze drzati stabilizaciju i pulsacije u normi. I sve dok jednog trena ne rikne. Covek napisao da zeli napajanje na 6-7god uz mogucnosti upgrade, chieftec 5 god trebalo bi, ali vise - lutrija. Isto i sa ovima je takva situacija: 5 god, ali sanse u lutriji su neuporedivo vece da dozive tih 7+ godina. Ja biram napajanje gledajuci komponente i platfromu, a ne oznake na kutiji.
 
ako ces da uzimas Ryzen 1200 bolje sacekaj sad jos malo i uzmi APU , vec su leakovani benchamrci za mobile APU i kazu da je dosta bolji nego prosla generacija mada iskreno nisam gledao nista specificno
 
Da se ponovim po 100x, izgleda da je potrebno.
Napajanje je najbitnija komponenta u racunaru, nikada se ne stedi na napajanju, pogotovo u zemlji Sorabiji gde je struja izuzetno "prljava", a u zimskim mesecima totalna katastrofa po svim parametrima.
 
Ja iskreno mislim da nije, moj kompijuter radi vec 10 godina, preziveo je jedno 300 puta nestajanje struje izbijanja osiguraca a ko zna koliko fluktacija , inace u pitanju je neko genericno smece iso450pp , inace po meni prava zastita bi bila da koristis neki USP koji ima AC to DC BATTERY to AC .... I slazem se sa tim da je kod nas struja losa, moj cale cak prica da to namerno rade da nam crknu aparati da moramo da kupimo nove :)
 
Ja mislim da je Glock bolja zastita od USP-a ;)
 
Da li će ati radeon HD 4650 raditi na msi b350 tomahawk, bar neko vreme dok ne stigne nova grafička, i jedno glupo pitanje, jel treba termalna pasta za ovaj procesor? :)

Sent from my LG-P768 using Tapatalk
 
pa pasta ide valjda na svaki procesor, to sluzi da popuni te mikroneravnine valjda :) , pa ja mislim da 4650 bi trebo da radi, valjda su ti pci slotovi beckward compitabilni, sve valjda :)
 
Ne koristim windows 10, jer ne mogu autocad mechanical da instaliram na 10, samo na windows 7, valjda ce raditi, probacemo veceras :)
 
Ne koristim windows 10, jer ne mogu autocad mechanical da instaliram na 10, samo na windows 7, valjda ce raditi, probacemo veceras :)
Onda ćeš imati problem na drugoj strani. Microsoft ne dozvoljava update windows 7 i 8 sistema na Ryzen platformi. Potrebno je instalirati nezvanični patch koji vara windows update da se radi o drugom procesoru.
 
A jel mogu da instaliram windows 7 i da iskljucim update, tj da li moze da se podigne sedmica i da radi, update mi ne treba.?
 
Nazad
Vrh Dno