Šta je novo?

Banka odbila Kraken transakciju.

+20% PeDerVe na svaku kupovinu, dakle ne ostane ni za struju

Sent from my P8000 6.0 using Tapatalk
 
I mene su zezali u intezi ovde u Srbiji za mnogo manji iznos..zajebavaju te do koske ..i ukapirao sam da ne vredi nista sa njima se raspravljas..samo gubis zivce..tako da lepo zatvoris racun..napisem X za tu banku i otvorim u drugoj
 
I mene su zezali u intezi ovde u Srbiji za mnogo manji iznos..zajebavaju te do koske ..i ukapirao sam da ne vredi nista sa njima se raspravljas..samo gubis zivce..tako da lepo zatvoris racun..napisem X za tu banku i otvorim u drugoj

Ja sam poslao sa CEX-a neku sicu na Intesinu VISA electron,ali jos uvek nista nije stiglo.


Da li neko ima iskustva sa povlacenjem kesa na Payoneer?
 
Kakav porez na priliv deviza u banci? Prvi put cujem za to.

Tačnije rečeno porez na obavljanje delatnosti na osnovu koje je došao priliv deviza u banku.
Npr. ako članovi porodice šalju devize iz inostranstva na plaća se ovaj porez.
Međutim, ako se obavlja neki posao (usluga) onda je fizičko lice - pružalac usluge u obavezi da se samooporezuje (plati poreze i doprinoste za zdravstveno, penziono ...).
Kada fizičko lice u Srbiji obavlja neki posao za firmu bilo kao zaposleni prema ugovoru o radu (na određeno ili neodređeno) ili ugovora o delu (npr jednokratni posao) firma je u obavezi da obračuna poreze i doprinose i plati ih državi (npr za zaposlene to je oko 60% na platu). Kad je inostrana firma angažovala fizičko lice iz Srbije, država Srbja nema ingerencije da natera inostranu firmu koja nije registrovana u Srbiji da za fizičlko lice koje je angažovala plati poreze i doprinose. Iz toga razloga te poreze i doprinose mora da plati angažovano fizičko lice tj. da se samooporezuje (od 47% do 57%).

Nadam se da sam uspeo plastično da objasnim :)
 
Pa kad firma placa nekom platu to je 57% poreza na platu a ne na prihod firme ..ti kad primas te dolare to ti je prihod al ne i zarada..zarada je mnogo mnogo manja a nekad je i nema ..zamisli kad bi prodavnica placala porez 60% na prodatu robu a zarada joj 10% tj na sve prodato bili bi 50% u minusu..ovi nasi *****i samo prepisuju zapadne zakone ali nemaju pojma sta pisu
 
Zakonu ništa ne fali, samo ovde nikome nije jasno šta je porez i čemu služi : )
 
Ovde je sve jasno, samo još niko nije nakupio dovoljno da ode i sprebaci pare u "poreske rajeve" :D
 
da 57% kad lova udje i jos 20% na pdv :D

Pdv se ne plaća na zarade. PDV se plaća kad imaš poslovni promet između dve firme. U ovom slučaju imaš ino firmu i fizičko lice.

dzonikg28

Pa kad firma placa nekom platu to je 57% poreza na platu a ne na prihod firme

Ja ovde i govorim o poslovnom odnosu između ino firme i fizičkog lica iz Srbije. Pošo ino firma ne može da obračuna poreze i doprin se za fizičko lice iz Srbije on to mora samda uradi.

dzonikg28

..ti kad primas te dolare to ti je prihod al ne i zarada..zarada je mnogo mnogo manja a nekad je i nema ..zamisli kad bi prodavnica placala porez 60% na prodatu robu a zarada joj 10% tj na sve prodato bili bi 50% u minusu..ovi nasi *****i samo prepisuju zapadne zakone ali nemaju pojma sta pisu

Dao si dobar primer, prdavnica na nabavljenu robu obračuna 20% za pdv (ali tu je poslovni odnos fitma -firma), ovih 47% - 57% i ~60% je poslovni odnos firma - fizičko lice. Tu nema PDV-a, već se plaćaju porezi i doprinosi (socijalno, zdravstevno, penziono ...)
 
Treba zovnut nekog iz porezne da nam to razjasni :mad:
 
Zakonu ništa ne fali, samo ovde nikome nije jasno šta je porez i čemu služi : )

pa pitanje je sta se dobija sa uplatom poreza. Da li penziono, zdravstveno, radni staz....
Ako nista od toga, onda je *****izam. Ti zaradis preko, platis pola drzavi a od nje dobijes "papaju".
Otvoris firmu povuces sve pare i zatvoris firmu. Kao ovi nasi tajkuni. I onda firma duguje a ne ti. XD
Kada se dug bude vezivao za jmbg, a ne firmu, onda ce biti druge price..
 
Nema od toga ništa

zato i jesmo banana drzava.

Ali bas me zanima ako ko zna.. Sta bi se desilo ako bi neko otvorio firmu, povukao ogromnu kolicinu, tipa $200.000, pa zatvorio.
Pa i da robija pola godine za utaju poreza... 90% populacije za zivota ne zaradi 200 000.
 
  • Like
Reagovanja: MPM
Ako otvoris firmu, napravis dug, zatvoris firmu, jeste da ne odgovaras imovinom, ali to jeste prekrsaj i mozes mnogo vise izgubiti. Razlika je sto poverioci ne mogu dobiti novac uglavnom :( Ali legalno gledano, vlasnik firme, tj. direktor, nisam siguran, moze da izgubi svoju imovinu (a ne racuna se protivpravno stecena imovina, ona se oduzima).
Pricamo o teoriji, u praksi se ovo nece dogoditi :(

Generalno, ako vam treba da povucete manje sume (do 10K), lakse vam je da se dogovorite sa nekim pausalcem, kome to ne dovodi do prekoracuja limita. SWIFT-om.
 
Poslednja izmena:
pa pitanje je sta se dobija sa uplatom poreza. Da li penziono, zdravstveno, radni staz....
Ako nista od toga, onda je *****izam. Ti zaradis preko, platis pola drzavi a od nje dobijes "papaju".
Otvoris firmu povuces sve pare i zatvoris firmu. Kao ovi nasi tajkuni. I onda firma duguje a ne ti. XD
Kada se dug bude vezivao za jmbg, a ne firmu, onda ce biti druge price..

Firma duguje, ali vlasnik odgovara pred zakonom ukoliko se ispostavi da je doslo do utaje poreza, tako da se svodi na isto
Ako mlatite vec ozbiljnu kintu uzmete 4k dolara i otvorite LLC u USA, jednom kada otvorite godisnji troskovi izadju ~1200$ i radite sta hocete
 
@alfaunits
malo to "protivpravno stecena imovina" bode oci XD... nije stecena kriminalom.. samo se odupire reketu drzave.. XD

Oporezuje li se novac uvezen preko granice ? Valjad do 10 000 ne mora da se prijavi ?
 
Ako hocete da nadjete pausalca kojem bi legao odredjeni iznos to mozete jedino krajem godine kad pausalci vide jel imaju prostora ili ne, tesko da bi ranije prihvatili... Ma otvorite pausalca iz radnog odnosa ili nadjete penzionera i cao, mesecni troskovi doprinosa i poreza okvirno oko 10.000 u zavisnosti od delatnosti.

Dugovanje se vezuje i za JMBG i za PIB, mislim na dugovanje prema drzavi. Vi ni ne mozete da zatvorite firmu bez placenih obaveza prema drzavi (pricam o preduzetnicima). Pojavljuju su nekad periodi kada mozete ali sada trenutno ne, moglo je pre cirka 5 godina.

Cak i ako uspete da zatvorite bez placanja obaveza drzavi sledeci put kada budete hteli nesto da otvarate na vase ime cekace vas dug sa kamatom, zato kazem da poreska prati i JMBG i PIB i ovo je 100% tacno.

Sto se tice dobavljaca (poverioca) to je druga stvar, ali na sudu vi kao preduzetnik odgovarate licno svojom imovinom jer ste fizicko lice (i kad imate preduzetnicku firmu vodite se kao fizicko lice, jer niste DOO), sve ovo zvog loseg Zakona u neku ruku.
 
Poslednja izmena:
Ostaje jedino otvoriti firmu na Kipru :D...
 
Ako mlatite vec ozbiljnu kintu uzmete 4k dolara i otvorite LLC u USA, jednom kada otvorite godisnji troskovi izadju ~1200$ i radite sta hocete
Pa i ne mozes... ti moras doplatiti porez Srbiji koji nisi platio Americi. Legalno gledano. Kako god da trosis taj novac firme (plata, dividende, direktni troskovi) ti krsis nas zakon ako ne platis nase poreze (tj. doplatis do iznosa nasih poreza). Ovih 1200$ ti je samo dodatni trosak.
Ako tako hoces, otvori pausal kod nas. Slicni godisnji troskovi, a manje cimanja.

@alfaunits
malo to "protivpravno stecena imovina" bode oci XD... nije stecena kriminalom.. samo se odupire reketu drzave.. XD
Nisam mislio na kriptovalute ili freelancing, vec na one sto otvore firmu, naprave troskove, ne vrate dugove, pa zatvore firmu.

Oporezuje li se novac uvezen preko granice ? Valjad do 10 000 ne mora da se prijavi ?
Pricas o unosenju fizickog novca? Da. Pricas o primanju novca od drugog lica? Ne.
Otvaranje firme na Kipru ima smisla jedino ako mnogo vece sume zaradjujete, jer trosak firme je veci nego pausal kod nas. A iznosi poreza sada nisu mnogo manji, ali jeste trenutno isplativija dividenda sa Kipra.


Ne znam cemu ove price o otvaranju firmi vani... ko mlati tolike sume da mu se to isplati, nece na Benchu traziti predlog :) Pitanje da li ce uopste se pojaviti na Benchu.
 
Da. Mislio sam za ljude koji rade preko, pa kad unose lovu. Jer niko nikad nije prijavljivao niti su hapsili koga za ispod 10 000 evra..

A valja pitati.. krastavac povukao ti 100 evra ili 1.000 ili 1.000.000 moras platiti neki porez.
 
Ovi sto odu na work and travel pa kad prebacuju lovu iz US banke u nase banke oni svi placaju porez iznad 10K tacnije 9.999. I banke su obavezne da prijave takve iznose NBS. Moj drugar prosle god uplatio mislim 10.200 bud@ala, odrali ga
 
Poslednja izmena:
Ne znam. Jednostavno ne mozes pricati sa njima. Drze se svog odgovora da ne posluju sa mjenjacnicama. Isao sam u produznicu Unicredit banke bas zbog toga sto ta neka glupaca ne moze skontati neke stvari. Zvao sam unikredit banku, glavnu poslovnicu...dva puta ...objasnio o cemu je rijec i zahtjevao da mu objasne zasto ne mogu pustiti transakciju. I dva puta, dvije razlicite osobe su rekle da ce me kontaktirati dok vide o cemu je rijec. Niko nije odgovorio.
Mozda sam trebao traziti dokaz, neki dokument da pise da ne vrse takva poslovanja,...al nisam... nemam vise zivaca. Jednostavno ona je dobila odgovor od nekog sa vrha koji govori da to ne ide...i to je to. stoka!
Iznos koji sam pokusavao prebaciti je 5000Usd...
Sad me brine da li ce se novac vratiti na Kraken. Da li ce Kraken sad praviti problem. Ne znam...
Sad bas gledam da otvorim racune na WIREX,TENX ,Bistamp,Xapo ili Payeer te da uzmem karticu.
Od WIREX sam dobio sljedecu poruku - We're sorry, this country is currently not supported Bosnia and Herzegovina.Check the full list of supported countries, mada gledam da neki vec imaju te kartice....hah.
Bistamp znam da prije nije podrzavao BiH....
Cuo sam negdje da intesasanpaolobanka.ba nema problema sa time.Ja nisam provjeravo Jeb Unicredit, kontam...prva transakcija je prosla. Al Veca suma....problemi!
Da li znas gdje je najbolje da trazim debitnu?

Hvala svima.


Probaj u Sberbank BH ili Sberbank Banja Luka. Da li imaš račun u Unicredit Banjaluka, Unicredit Zagreb ili u Unicredit Mostar?
Za one koji ovo čitaju iz Srbije: dobro ste pročitali. :d
 
Koliko ja znam nema Unicredit Zagreb vec samo Unicredit Mostar i Banjaluka
Neke banke imaju registrovane dve zasebne banke ,pravna lica,akcionarska drustva za teritoriju Srpske i za teritoriju federacije kao sto je Sberbank,Unicredit,Adiko,NLB a neke su registrovane samo u jednom entitetu ali posluju i u drugom entitetu kao sto je Raiffeisen,procredit
Moja iskustva sa bankama iz federacije su jako losa...pre 7-9 godina kad sam otvarao racun za firmu sjecam se da sam otisao u Raiffeisen i da su mi trazili gomilu papira,posle sam otisao Procredit isto ,odem u tada razvojnu banaku danas NLB sa sjedistem u Srpskoj ljudi mi otvore racun za 10 minuta bez ikakvih papira i potvrda
 
Poslednja izmena:
Ovi sto odu na work and travel pa kad prebacuju lovu iz US banke u nase banke oni svi placaju porez iznad 10K tacnije 9.999. I banke su obavezne da prijave takve iznose NBS. Moj drugar prosle god uplatio mislim 10.200 bud@ala, odrali ga

Zato što su svi pametni i neće da saslušaju ...ja sam to ovde na forumu govorio još prošle godine (za priliv na godišnjem nivou) pa ispalo da nemam pojma..zato sada i ćutim kad lupaju gluposti oko oporezivanja....kad ih klepe biće...QQ...
 
Poslednja izmena:
zato i jesmo banana drzava.

Ali bas me zanima ako ko zna.. Sta bi se desilo ako bi neko otvorio firmu, povukao ogromnu kolicinu, tipa $200.000, pa zatvorio.
Pa i da robija pola godine za utaju poreza... 90% populacije za zivota ne zaradi 200 000.

Zavisi koja je vrsta firme :)
DOO nije lako zatvoriti (mislim da je minimum 120 dana). Preuzetničku radnju ili agenciju je lako zatvoriti ali se odgovara celokupnom imovinom.

Neko je pomenuo paušalnu agenciju. To je najeftinija varijanta ako se povlači do 50.000 EUR godišnje. Neki fiksan mesečni iznos dažbina je oko ~ 200 EUR za "IT delatnosti" mesečno -> 2.400 EUR godišnje, što je manje od 5%.
Sve je potpuno legalno, pare se dižu u banci bez ikakvih dodatnih dažbina. Problem predstavlja registracija delatnosti. Paušalnu agenciju recimo nije moguće registrovati za posredovanje u trgovini.Visina mesečnih dažbina zavisi od registrovane delatnosti i opštine gde se registruje. Da li neko ima sugestiju koja bi bila odgovarajuća delatnost za trgovinu kriptovalutama? Odgovor može i na PM :)
 
@Sass Drake
Jesi siguran u ovo? Za Sber i Ucbl? Ja sam registroavo NLB BL, ali ga je cex blokirao ljetos
 
@Sass Drake
Jesi siguran u ovo? Za Sber i Ucbl? Ja sam registroavo NLB BL, ali ga je cex blokirao ljetos

Nisam siguran, ali nemaš druge nego da ih kontaktiraš. Barem u RS Sberbank BL važi za jednu od "profesionalnijih" banaka, valjda je slična situacija i sa Sberbank BiH.
 
Probaj u Sberbank BH ili Sberbank Banja Luka. Da li imaš račun u Unicredit Banjaluka, Unicredit Zagreb ili u Unicredit Mostar?
Za one koji ovo čitaju iz Srbije: dobro ste pročitali. :d

Unicredit Mostar.
Obrazlozenje od banke,nakon 4 dana:

Obraćamo Vam se nastavno na Vaš prigovor od ...........2017., u kojem ste izrazili nezadovoljstvo zbog odbijanja transakcije ino priljeva.
Iskreno nam je žao zbog iskazanog nezadovoljstva i neugodnosti, te ljubazno molimo da dopustite sljedeće pojašnjenje:

Zakon o deviznom poslovanju ne podržava transakcije vezane za virtualne valute, a iste nisu podržane niti od strane Grupe UniCredit. Sukladno tome, po saznanju da je KRAKEN PAYWARD LTD mjenjačnica BITCOINA u Njemačkoj, UniCredit Bank je isto registrirala u sustav, te Banka neće više knjižiti takve transakcije.
Sredstva u iznosu od 5.000,00 usd su dana ........2017 vraćena na korespodenta banke pošiljatelja ( CITY BANK NEW YORK).
Nadamo se da ćete prihvatiti naše obrazloženje.
Zahvaljujemo se na strpljenju i razumijevanju i iskreno se nadamo da ćemo u narednom periodu opravdati povjerenje koje ste nam ukazali te da će se naša suradnja nastaviti na obostrano zadovoljstvo
 
Reako sam ti ja da unicredit ne knjizi transakcije od kriptovaluta cim vide bitstamp, kraken ili slicno vrate lovu nazad.
 
Nazad
Vrh Dno