Šta je novo?

Alpenföhn Ben Nevis i Arctic Freezer 7 Rev 2

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,128
Poena
1,205
Vise od decenije se nisam igrao sa custom resenjima hladjenja i igrom slucaja (citaj brzopletoscu i nepaznjom) kupim i5-4590 koji dolazi bez kulera.
Doduse nisam lose prosao, cena je ok ali rekoh kad vec nabavljam kuler, uzecu nesto custom, davno nisam ali necu high tower jer mi ne treba... i tu pocinje zurka...

Ponuda od 20-30e mid coolera je ogromna. Problem je sto sto sta god da pogledas na netu, rezultati benchmarka se previse razlikuju i sto vise gledas, manje si pametniji sta uzeti a da nije krs ( ili tako predstavljen).

Znam da su LC 120 i H 212 super ali bih zeleo manji ako znate nesto krsteno...

Ah da, primetio sam po testovima da ima modela i sa 6 heat pipe-a koji navodno uzasno rade dok neki obicni lezeci sa 1 spiralnim heatom kao super pokidao dok ne otvoris drugi sajt gde citas chartove sa totalno drugim imenima gde kidaju neki koji su uzas na 3 sajtu i tako u krug.. i sl neverovatne stvari... razumete gde je konfuzija...
 
A što ne bi veći tower, ne može da stane ili nešto drugo?

I ovi manji LC-i su OK, od 85 do 100, ali 120 ipak nudi bolju tišinu i ukupno poboljšava provetrenost kućišta. Imaš na Sekiri fin opis ovih manjih.

P.S. Ne možeš više ni link da postaviš na forumu...
 
Poslednja izmena:
Osim ako nisi ogranicen prostorom ja bih isao na sto fizicki veci kuler, u kombinaciji sa tihim (sporim) ventom. Danasnja kucista se bar prave sa idejom da moze da se spakuje CPU kuler visine oko 160mm.
 
A sta će ti to na zaključan cpu?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
A sto ne bi? Nije hladjenje rezervisano samo za otkljucane i naklokovane zverine. Pogotovo ne ovo hladjenje od 20-30e.
 
Ja držim LC-CC-120 na G4560, može komotno i bez venta, tišina je bitna.
 
izbor je ocajan,ima samo 2 coolera

Thermalright Macho 90 ako moze da stane ili BE QUIET! Shadow Rock LP

naravno bez domace garancije.
 
Ja držim LC-CC-120 na G4560, može komotno i bez venta, tišina je bitna.

Gde tu zver na G4560... :)
Mada razumem, i mene zna da iritira stock cooler, pogotovo kada je tisina pa ga lepo cujes... taman me potseti da uzmem i za njega nesto... hvala :)

izbor je ocajan,ima samo 2 coolera

Thermalright Macho 90 ako moze da stane ili BE QUIET! Shadow Rock LP

naravno bez domace garancije.

Izbor kvaliteta ili modela?

Zaboravih napomenuti da gledam sta se nudi u Nemackama...
 
Ja sam nabavio noctua u12p se2 za 25 e manje-više preko kp, sad, verovatno ćeš moći da nađeš i u9b ili tako nešto polovno
 
Gde tu zver na G4560... :)
Mada razumem, i mene zna da iritira stock cooler, pogotovo kada je tisina pa ga lepo cujes... taman me potseti da uzmem i za njega nesto... hvala :)

Fabrički vent nisam mogao da istrpim, čista zujalica. Krajem aprila sam ga probao i bez venta, u Prime95 temperatura nije prelazila 60C. ( :
Pogledajte prilog 227460

U Nemačkoj bi trebalo da imaš jeftino (<10e) LC-CC-97. Solidan mali tower kuler koji staje u svako ATX kućište. Mada, ako veličina nije problem, LC-CC-120 ili bolje. Tower kuleri, pogotovo ovi veći, zbog principa rada dosta dobro utiču na provetrenost i temperature celog kućišta.
 
Izbor kvaliteta ili modela?

Zaboravih napomenuti da gledam sta se nudi u Nemackama...

Izbor kvaliteta, ima nekolicina top-blower polozenih kulera, ali fali Cryorig M9i.

M9i je najbolja opcija, cak i za 30evra ebay/amazon/proshop sto izadju na geizhals kad se sortira.

Eventualno be quiet! Pure Rock slim za 20, ali on je dosta losiji.
 
Poslednja izmena:
Setih se da MindFactory ima i ocene kupaca te na osnovu njih uzeo Arctic Freezer 7 Pro Rev. 2, Alpenföhn BEN NEVIS i naravno pastu :)
Ako me slagalo 800+ ljudi onda neka bude :D
Sve ukupno sa isporukom tacno 50e...

624936_3__39836-3.jpg

992035_0__8616412.jpg

Hvala na preporukama, ako ne vallja nesto cemo vratimo...

Ako vas zanima, mogu odraditi neke testove, samo recite kako :)
 
Poslednja izmena:
Pa mozemo da uporedimo, imam 4570 koji je isti potrosac(generalno isti CPU, sa 100MHz razlike) kao taj 4590, sa LC-CC-120 u push/pull kombinaciji, bas me zanima koja ce razlika u temperaturi biti.

Kuler mi je ostao od prethodnog FX-a, nije mi se prodavalo, a takodje sam 4570 dobio bez kulera.

Sumnjam da ce biti neke vece razlike u temeperaturi, iako je CC-120 veci hladnjak, zato sto su oba i vise nego dovoljna za ove smesne potrosace.

Ako si za, mozemo da izvrtimo prime95 ili sta vec zelis [emoji4]
 
Naravno... bas me zanima ovaj Alpenföhn kakav je, bas je nahvaljen... naravno ni jedan nije za zesci OC po opisima kupaca ali za moje/nase potrebe savrseni...
Javljam se kad stigne i sklepam....
 
Juce popodne stigose kuleri i cpu i ovakva je situacija, nikakav review vec cisto casual user zapazanja:

Ono sto jako bode oci je kvalitet pakovanja i izrade.
Alpen je vrhunski spakovan,sa super pratecom dokumentacijom za instaliranje dok Arctic kao da je ispao iz kineske radnje i ne vidim poentu razlike od 5e u ceni,veliki kompromisi zarad par eura razlike...
Izrada, kvalitet materijala i detalji su na Alpenu 3 koplja iznad Arctica i ne mozes da se ne zapitas zasto se Arctic opredelio za manji i bucmastiji (bucniji) vent kada je ocigledno da bi mnogo bolje resenje bio standardni high tower vent + se dobija na mestu za ostale komponente...
 

Prilozi

  • IMG_20170915_152452.jpg
    IMG_20170915_152452.jpg
    950.8 KB · Pregleda: 78
  • IMG_20170915_153138.jpg
    IMG_20170915_153138.jpg
    765.7 KB · Pregleda: 81
  • IMG_20170915_153935.jpg
    IMG_20170915_153935.jpg
    778.1 KB · Pregleda: 66
  • IMG_20170915_154349.jpg
    IMG_20170915_154349.jpg
    914.5 KB · Pregleda: 84
  • IMG_20170915_154416.jpg
    IMG_20170915_154416.jpg
    1 MB · Pregleda: 73
Poslednja izmena:
Ali ima Arctic i pozitivnih strana. Podnozje od bakra je veliki plus. Za malcice iskusnije montaza je ekstremno jednostavna i nema backplate, bukvalno ga namontiras za 5 min, gde namsetis univerzalno podnozje sa push pinovima (slicno intel resenju ali mnogo jace i stabilnije), dva srafa koji drze radiator, nabodes vent i gotovo.
Mana kod montaze su fabricka pasta i zatezanje srafova gde ni ne osetis koliko stezes te mozes preterati, treba biti pazljiv.
Najveca mana mu je debeli bucmasti vent koji kada se postavi lezi preko rama sto znaci da ako imas neko custom hladjenje na ramu, zaboravi na ovaj kuler, sa standardnim ramom nema problema.

IMG_20170915_154008_1.jpg

Alpen ima backplate te je montaza malo komplikovanija (duza) ali su na sve mislili i jednostavno ne mozes omanuti. Najvise mi se svidjaju fix srafovi koji spajaju backplate i radijator sa samostelujucim oprugama koje savrseno pritezu podnozje na cpu (zategni i ne misli sistem) kao i asimetricna konstrukcija koja ostavlja jako puno prostora na ram sekciji. Veliki plus su fabricke samolepljive trake na backplate gde isti mozes zalepiti na backplate maticne i montaza je pesma kao i sto nema potrebe skidati vent da bi se montirao zahvaljujuci uzoj konstrukciji.

IMG_20170915_154154.jpg
 
Poslednja izmena:
Sad dolazi interesantan deo:

Oba sam montirao na 4590 i rezultati su identicni u Prime95: idle 35-39c ( sobna 24c) a stres test 70c posle 20-tak minuta.
Komp mi je na stolu i bukvalno na 50-60 cm od glave i u visini glave. Prvo sam montirao Alpen i pomislio kako se cudno cuje na idle da bi kasnije skontao da je to graficka koju ranije nikada nisam cuo od i3 stock kulera :)
Na kraju sam u biosu stavio full obrtaje i cak i onda je tih u smislu da se cuje ali nekako ne iritirajuc zvuk...
Naravno, Arctic je zbog same konstrukcije dosta bucniji na leru a na full imas osecaj da imas tornado u kompu ali ako uzmemo u obzir velicinu, super odradjuje posao.

E sad real life: igrao wot koji mi je uvek nabijao tenp cpu i do 70c ali sa Alpenom nije presla 54c a necujan. Takodje F1 2016 koji je bas mucio i3 sa temperaturama, sa Alpenom tisina...
Nikad bolji tajming - sin mi se jutros pozali da mu se pregreva 2500k, prebacio sada Arctic i u Prime95 stres test nije presao 60c sa custom pastom boljeg kvaliteta. Super temperature za low tower kome ne smeta buka...

Sve u svemu, oba kulera su odlicna za dati novac.
Alpen je fenomenalan non OC mid tower kuler za 20-tak eura ako se uzmu u obzir velicina, kvalitet i konstrukcija.
Takodje i Arctic low tower za 15-tak evra za non custom konfe ljudima koji su za kompom sa sluskama tj ne smeta im malo bucniji vent...
 
Poslednja izmena:
Kakva je ventilacija u tim kucistima gde si testirao?

Da napravimo koliko-toliko slicnu sredinu, da pogasim ventilatore ako ih tu nema, posto imam 2x14 i 3x12 na kucistu :D

Sandy je poslednja zavarena intel serija ako ne gresim, otud i bolje temperature nego na Haswellu koji manje trosi.
 
Poslednja izmena:
Moje je otvoreno dok je kod "klinje" zatvoreno ventovima spreda i pozadi...
Inace je 4590 poznat po grejanju, vidim dosta primera sa slicnim temp,odlican im "lepak" u intelu...
Sto je meni najbitnije, kuler je extremno tih (Nevis) i hladi tamo gde treba (gde je udarao sa stock 70, ovde drzi na 50-55c...
I provalio sam da mi se ne cuje grafa vec napajanje koje je tik ispod grafe :)
Znaci pada rokada Corsair-Chieftek
 
Da ga ne ureknem, kod mene je Chieftec evo vec 4-5 godina apsolutno tih.

Bila bi mnogo bolja temperatura kad bi skalpirao procesor, isto vazi i za mene. Nisam pustao prime duze od par minuta, tad je temperatura bila oko 60C, pusticu veceras dvadesetak.
Mada, LC-CC-120 je masivniji od tih kulera+je kod mene push/pull i dosta ventilacije u kucistu.
 
I kod mene je bio tih 8+ god,vreme mu je... :)
Mani prime, nista pametno necemo videti jer je cpu takav kakav je... LC je svakako bolji kuler zbog veceg radijatora i venta i tu nema dileme...
 
Totalno zaboravio da stavim slike ugradjenih kulera:

IMG_20170923_174634.jpg

IMG_20170923_174706.jpg

1.jpg

Za prasinu je sin odgovoran :)
 
Poslednja izmena:
Sad sam stigao da ocistim komp od prasine, cpu hladnjak je bio pun u toj meri da je vazduh jedva prolazio kroz njega, ako je uopste prolazio, pa je temp. isla preko 70c u Prime95.

Kao sto sam i mislio-rezultati su isti/slicni kao kod @DukeLander-a, iako je LC dosta masivniji kuler+kod mene je bas promaja u kucistu. Zato sam i hteo da poredimo.
55-60c u Prime95 nakon 20ak minuta i tu se stabilizovalo, ventilator vrti na ~1.000rpm.

Zvaka je kriva za sve :D

Pretpostavljam da bi i sa nekom masivnom Noctuom bila ista temperatura.
 
Poslednja izmena:
Prebacivao konfu u novo kuciste pa evo lepsih slika Alpenphona ako nekog zanima:

eb791c6e54ca382275ea9c81438ed934.jpg


accfd0296e652de5cc274bbeeae8b5c2.jpg

H6X
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno