Šta je novo?

AMD X4 950

Sutra ce biti dobar test, do tada, nista.

Nego toxic, to toliko zustro branis pentiuma, jer volis intel ili zato sto si vlasnik istog?
 
Poslednja izmena:
Daleko od toga da je istresao 8350, klokovan FX 6300 daje bolje rezultate od G4560 u igrama kao sto je GTA V, BF1 i slicno, poredio sam rezultate sa drugom koji ima G4560, cak sam i klip kacio na YT kako se ponasa klokovan.
Do 4 threada vec Pentium odnosi pobedu, do 2 ga razvaljuje.

Na stranu cena/performanse odnos i potrosnja, govorim o samim performansama kad se ulozi vreme i nastima sve lepo.

Testovi na netu sa plug&play FX-om macku o rep okaciti.
Ne kazem da je ovaj procesor bolji od G4560, bas naprotiv, sumnjam da ce i u MT moci da ga dostigne, pogotovo na stock.
 
Nego toxic, to toliko zustro branis pentiuma, jer volis intel ili zato sto si vlasnik istog?

Ne, nit volim Intel-a, niti generalno bilo kog proizvođača. Da danas kupujem mašinu, izbor bi se svodio na G4560 kao budžet varijantu i na R5 1600x, ako nema potrebe za štednjom. Ja sam ga uzeo skoro čim je izašao, tad nije imao konkurenciju ni blizu, mada je ni sada realno nema, sve do nekog 2/4 Ryzen-a.

Super je što se AMD vratio u život, Intel je zaslužio pljuvanje zbog svega što je radio poslednjih godina (pogotovo zbog ovog što planira sa CL-om), ali već postaje dosadno sa ovim hvalospevima. Sad se ovde prodaje priča o superiornom Bulldozer-u za AM4. Maltene ispade bolji od Ryzen-a.

@ivanbass1
Stvar je što će i sa bilo kojim FX-om i sa billo kojim 2/4 Intel-om moći te igre da igraš na max-u bez problema, dok će igre koje traže jači ST često dosta loše raditi sa FX-om. GW2 skoro da jedino i igram (zato je stalno i pominjem), a ima puno i klokovanih FX-ova u gildi pa znam kad krenu da kukaju u PvP/WvW-u da im je stala igra na mestima gde meni stoji zakucano na 60 FPS-a. Tako da ni jedan FX nema šta da traži u igrama pored G4560.
 
Poslednja izmena:
Sad se ovde prodaje priča o superiornom Bulldozer-u za AM4.

Ne, ali je opet problem što ideš u drugu krajnost, kao da je u pitanju Zambezi. Zambezi koji je imao lošiji ST i od Phenom-a. Ovo je ipak Excavator v2.
 
Ljudi pa idemo polako sve vise u eru MT, a vi i dalje smatrate da jace jezgro ima vise prednosti od jaceg MT? Pentium nema sta da trazi pored nasviranog fx6300, a ne fx83**jedva se nosi na nasviranim fx43** i cak ponegde gubi. To sto vi gledate neke klipove na youtube gde fx teraju stock ili sa downclock ram od 1333MHz (zvanican stock je 1866MHz za ram) - zaboravite. Zna se gde su slaba mesta kod fx - cpu_nb i ram - uklonite to uzko grlo (cpu_nb 2600, 2133+ ram) i taj cpu dobije 30-50% boost u igrama odnosno "standartnih" testova sa 2200cpu nb i 1333 ram i to na istom kloku. Za stare igre moze pentium, za nove fx je bolji. A ovaj athlon ne vredi pominjati, jer je excavator v1 gubio od fx4300, tesko da v2 moze toliko da promeni situaciju pa da se nosi sa fx63**/fx83**, ali cak i on se nosi sa tim pentium'om. Vec i5 se zakuca cesto na 100% sa pojavom statera, a vi pricate o pentiumu 2/4. Dzaba njemu veci fps kad je frametime katastrofa i ubise stateri. Jos jednom: ako se igraju stare igre - moze pentium, ako zelite nesto novije - matori fx je bolji (smesno da cpu iz 2012 godine jos uvek se drzi, ali cinjenica). I od athlona je bolji, upravo zbog jaceg MT i toga sto ga teze zakucati na 100% sa pojavom statera. OC fx63**/83** na 4,7GHz daje ~114cb u cinebench ST (t.j. sirova snaga jednog jezgra), to je nivo ~i5 2400 (ili i5 750 3,8GHz), a ima tih niti 6 ili 8 pa vi gledajte koliko je to slab cpu.
http://youtu.be/02ZqCisoDvw g4560 vs oc fx8320, obratite paznju na zauzece cpu
 
Poslednja izmena:
znaci NB i memorija se klokuju i FX poleti u igrama za 30-50%? jedino ako ga klokujes na 10GHz pride. pa toliko ne bi dobio da stavis dve klase jacu VGA.
ovo je prepakovan X4 845 koji je kaskao za FX-4300 u igrama koji je kaskao za FX-6300 koji je kaskao za FX-8350 koji je kaskao iza aktuelane i3 serije. na koliko taj novi Athlon treba da se nateze da se izjednaci u igrama sa i3 (G4560)? pa po zvanicnim AMD slajdovima ima Zen 40+% jaci IPC od buldozera a Intel je jos preko.
ne kazem, ovaj X4 950 ce kod nas imati svoju publiku jer se u srb meri svaki dinar ali kupiti 6god matoru arhitekturu je stvarno tezak cemer.
mogli su da naprave Zen 2C/4T i to bi imalo smisla.
 
Poslednja izmena:
Ljudi pa idemo polako sve vise u eru MT, a vi i dalje smatrate da jace jezgro ima vise prednosti od jaceg MT? Pentium nema sta da trazi pored nasviranog fx6300, a ne fx83**jedva se nosi na nasviranim fx43** i cak ponegde gubi. To sto vi gledate neke klipove na youtube gde fx teraju stock ili sa downclock ram od 1333MHz (zvanican stock je 1866MHz za ram) - zaboravite. Zna se gde su slaba mesta kod fx - cpu_nb i ram - uklonite to uzko grlo (cpu_nb 2600, 2133+ ram) i taj cpu dobije 30-50% boost u igrama odnosno "standartnih" testova sa 2200cpu nb i 1333 ram i to na istom kloku. Za stare igre moze pentium, za nove fx je bolji.

Nije mi jasno kako mozes da poredis neki Gxxxx sa nasviranim FX6300...
Kada pogledas sta ti sve treba da nasviras fx6300 ( + znanje koje mnogi nemaju) poredjenje gubi smisao...

Uzeo i3-4160 sa stock hladjenjem kada je bio aktuelan, neku najeftiniju MB, prebacio stari ram od 1333 i ja se sit izigrao sa svim dosadasnjim naslovima bez ikakvih problema... jos ako uzmes u obzir da je G4560 za nijansu bolji cpu + takodje mozes da koristis stari ram na mb od 45e, onda o cemu pricamo ovde?

Poenta je da su ovo budget cpu, onda bi trebali da se drzimo nekog tog pravca a ne fx-a koji se dobro klokuje na npr ASRock Extreme mb koja kosta 130e

Zaboravih: prava prednost ovog cpu je cena (50e u Ger trenutno) i broj jezgara... kao manu spominju prilicno glasan box cooler te preporucuju neki custom...

Racunica kaze:
cpu - 50e
najeftinija A320 mb - 50e
8gb ddr4 rama - 60e
custom cooler - 20e

Znaci odlicna entry konfa i podloga za neki R3, eventualno R5...
 
Poslednja izmena:
(subjektivno)Bolja racunica kaze da se doplati 30e i uzme R3(i batali kupovina kulera), u odnosu na cenu polukonfe to je 11%, a dobija se dosta bolji CPU sa pristojnim stock kulerom.

Jednostavno ne vidim namenu ovog procesora, kad bolje razmislim, jer R3 krece od 100e, a ovaj kosta 50-60.
Realno, trebalo bi da kosta 40e u vrh glave.

Sa B350 plocom tek nema smisla, jedino ako se uzima cela platforma i dummy CPU da stoji par meseci dok ne bude zamenjen sa R3/R5.

Kakav god da je, svakako je bolje da postoji, nego da nema nikakvog sub-100$ procesora za AM4.
Dosta procesora smo videli za AM4 za relativno kratko vreme, od prepakovanog 4-core Buldija do 8/16 modela sa potpuno drugacijom arhitekturom.
Zanimljiva platforma.
 
Poslednja izmena:
@DukeLander, pa lepo mogu, kada vecina ovde sklapa racunar na 3+ god, a na kraju ga koristi 5+ i to bez ikakvog upgrade. Zasto se muciti 5 god sa pentiumom (kako se savetuje), koji skoro nikakav multitasking ne moze da izdrzi? Sta sve treba - zna se, pozeljan minimum ga 970ud3p rev2 - 75e (dovoljna za 4,5GHz), bestofthebest 970 - asus aura gaming - 92e (4,7+GHz drzi ladno, t.j. pre ces u ogranicenje hladjenja da udaris, nego u vrm, koji je hladniji nego kod sabertooth'a). Ko je upucen zna da nikakav asrock extreme (cak i top) ne moze ni da pridje auri, a i moze svega par asrock modela da se nosi nekako sa ga 970ud3p rev.2 (kod fx ne vazi "sto skuplje to bolje", zna se koje su ploce pogodne i to je to). Cena za kuler je istih 20e. Ram ddr3 nesto jeftiniji i isto tako moze stari da se iskoristi. Ako verovati izlogu DT g4560 i fx6300 imaju istu cenu od 74e, dok fx8300 kosta 87e. Jeste da izadje skuplje, ali sklopis, nasviras i vozis svih tih 5+god bez cimanja oko upgrade. Ali ajd, nov fx uzimati ima malo smisla ako covek nije svestan njegovih prednosti odnosno pentium g4560\athlon 950 i ne zna cime da ga uposli, a i stvarno zeli kasniji upgrade. Ali kad vidim da neko prodaje am3+ platformu sa dobrom polocom i coolerom uz fx63** /fx83** i kupuje posle g4560 sa verom da dobija brzi cpu - e to me ubija, a to upravo zboh svih tih ovdasnjih tvrdnji i zabluda odnosno realnog rangiranja tih cpu. Jedina mana oc fx - je veca potrosnja.
P.S. Inace dobra ti je racunica, ali malo nerealna za Srbiju.
P.P.S. kao sto Ivan kaze - najbolje otici na r3 i ne lomiti glavu, samo ja bi predlozio kao minimum r5 1600, ali cena.. a i ko mene ovde slusa :D https://youtu.be/ivROBuL1m6g a evo zasto, jeste r5 4\8 brzi, ali cena mu suvise blizu 6\12 oem 1600x
 
Poslednja izmena:
Jednostavno ne vidim namenu ovog procesora

Namena je ista kao kod Athlona X4 8xx (FM2) uz najjeftinije ploce. Budzet u pravom smislu. Kao sto je bila veoma veoma ok kupovina dok se nije pojavio G4560. (setimo se benchmarkovog F1 racunara)

A ovo sada je daleko bolja situacija - X4 950 je bolji procesor od njih (FM2 Athlona), jeftiniji od njih, omogucen je odlican upgrade na neki 4c/8t ili 6c/12t procesor.
 
Poslednja izmena:
Steve testirao budjavi apu, i jasno da je djubre. Kaze od nece uopste da se cima sa klokom i daljim testiranjem....Jedan od najlosijih videa hwunboxed kanala ikada...
Dakle od testa athlon x4 950+gtx 1050 ti, rx 570, gtx 1060 vs g4560 sa istim kartama nista...
 
@Caridze
Samo u tim tvojim poljskim (ili odakle su već) testovima se klokovanjem dobija toliko. Pa i u FX temi su ljudi po tvojim uputstvima klokovali i NB i opet dobili tek nešto sitno na min FPS-u. 4,7GHz ladno ima sutra malo da bude bez jako ozbiljnog hlađenja i to tek po neki primerak. Mani se sa tim hvalospevima o FX-u, neko će stvarno da pomisli da je OK kupovina. Imalo je smisla jedno vreme uzimati onaj FX-6350 na akciji dok nije izašao jeftini i3 (G4560) koji u gotovo svemu gazi sve FX-ove. Danas je to potpuno ludilo.

Što se tiče MT-a kod 2/4 Intel-a, evo ja upravo imam 6 tabova u Chrome-u, Lubuntu u virtuelnoj mašini (radi update), pušten film i minimiziran GW2. Ukupno zauzeće procesora ide od 10 do 30%. Imao je par skokova do 45%. To je po tebi jednako: ,,skoro nikakav multitasking ne moze da izdrzi"? O čemu to pričaš?
 
Steve testirao budjavi apu, i jasno da je djubre. Kaze od nece uopste da se cima sa klokom i daljim testiranjem....Jedan od najlosijih videa hwunboxed kanala ikada...
Dakle od testa athlon x4 950+gtx 1050 ti, rx 570, gtx 1060 vs g4560 sa istim kartama nista...

Overclock na FM2 je bio besmislen jer prakticno nije bilo dobitaka. Trebalo bi da je tako i ovde.

Ma naci ce se neki gaming testovi vs G4560, samo je pitanje vremena... :D
 
Imaju vec neki, koji pokazuju ozbiljan gain pri oc-u. Sad totalno tanki i nepouzdani izvori.

Sto se tice ove rasprave oko fx-a, dakle fx 6300 i fx 8350, znam da se gomila ljudi naigrala na njima, ali moje kratko iskustvo sa tim cipovima je nesto najbolnije sto sam u svojoj gaming karijeri doziveo ;)
 
Poslednja izmena:
@toxicm,
testovi su od Rusa. Kod Poljaka ne idem i to sam vec rekao ranije, i cisto radi opste informisanosti: Rusi koriste iskljucivo cirilicu, dok Poljaci latinicu. Koliko se dobija "tek nešto sitno na min FPS-u" pitaj Ivana, koji je uz fx6300 i rx470 4gb samo ubacio ram na 1866 (sto je stock za fx) u dualchannel i odradio oc cpu_nb do 2400 (sto je stock za 990 cipsete). Mogu i ja tetris da upalim u dos i da kazem kako pentium1 je aktuelan cpu :D Mislim gw2 je mmorpg od pre 5 god koja siluje 1-2 thread. Uz to sam i sam rekao da za stare\takve igre pentium je bolji. A kako se igra neki witcher3 (bf1 ne smem da spomenem), kada upalis stream uz cpu encode ili u fonu ti radi finereader, render, encode audio\video, paketna obrada PS, ili obican skener antivirusa? Uz fx mozes sebi to da dozvolis koliko toliko, dok pentium ce ti cestitati.
P.S. Retko kada imam manje od 10 tabova otvoreno u browser'u, i to uz cinjenicu da svaku sesiju pocinjem iznova, t.j. ne gomilam namerno i ne drzim ceo dan iste stranice. Sada vec sve manje koristim racunar (po struci nisam it, to mi je hobi), ali nekada sam veoma cesto koristio skoro sve gore navedeno (nisam renderovao jedino) i znam koliko je udobno imati vise jezgara\jaci MT radi fluidnosti rada
 
Poslednja izmena:
I dalje pričaš napamet, dobrim delom gluposti. Baš ću ja da renderujem uz audio/video encode i igru u pozdani na Pentium-u G4560. Pritom, ni FX 8xxx to ne može. Te priče za klok NB smo svi već skapirali, videli i na delu, umesto 12, imaš 13 min FPS, ludilo. Bolje i od i5, tu negde sa i7... not.

Dizanje Ryzen-a u nebesa, kao i svaki drugi fanboy, je i OK, ali nemoj da ložiš ljude sa FX-om, neko će da se zjbe.
 
@toxicm, sa tobom ne vredi pricati, sve izvrces namerno ili ne zelis da kapiras :) Min fps 12 i 13 moze biti ako je gpu bottleneck u pitanju, isti takav ce biti onda i sa pentiumom, i sa i5, i sa i7.
p.s. Vise ne odgovaram na tvoje izjave.
 
FX se sad ne kupuje, nema tu diskusije. Moze da prodje kao upgrade za neku masinu sa Athlonom X2/Phenomom i to je to.

Toxic, gresis sto se tice NB-a i memorije, u Gta V sam dobio neuporedivo stabilniji fps.
Kad sam ga kloknuo, average nije bio problem, vec dropovi.
Sa klokom NB-a i prelaskom sa single channel 1333 na dual channel 1866 dobio sam ogromno poboljsanje u Gta V koji vazi za jednu od najintenzivnijih igara sto se tice procesora.

Sto se tice MMO-a, nema mu pomoci, fps mi je padao ispod 10 na Blade and Soul, tamo bukvalno nema nikog sa FX-om, pitao sam 10 ljudi i odgovor je bio "4790K" :D

Elem, spora memorija i spor NB jeste dovodio do mnogo dropova na FX-u, ali je naravno glavni problem bio slab single-thread.
Poredjenja radi, Haswell i5 na 3.6GHz ima 33% jaci ST od FX-a na 4.56GHz, sudeci po novom CPU-Z benchmarku, ali im je MT tu negde(sto je ok, s obzirom da nov i5 kosta oko 170-180e, a FX duplo manje, cene polovnih otprilike isto 2:1).

Zato ne znam sta da ocekujem od ovog Athlona(inace X4 840K i ostali noviji FM2+ athloni imaju bolji IPC od FX-a, ne drasticno, ali bolji).
 
Za pocetak, ocekujem valjan test i to je valjda svima u interesu kada je msrp na pentiuma skocio na 85$ sto je stvarno pored ryzena 3 za 100$ i zivu am4 platformu, previse.
 
@ivanbass1
Dobiješ malo stabilniji FPS i to je to, puno njih nije ni osetilo razliku. U FX temi je pričao o boljem od i5, skoro kao i7 2600. Mogu i postovi da se nađu. Tu maglu i sada prodaje. Pritom priča napamet za MT kod i3.

Ovaj Athlon može da dostigne performanse FX-4350 u najboljem slučaju.
 
U single threadu bi trebalo da je bolji od tog FX-a.

edit: Zaboravio sam na L3 kes.
 
Poslednja izmena:
Ovde L3 nije toliko bitan.

Barem nije bilo razlike između Trinity-ja i Piledriver-a.
 
Bas sam gledao ove klipove sa gameplayem, pratio frametime i ne deluje da ima ni priblizno dropova kao sto ima FX bez klokovanja NB i brze mem.
 
@sam633, ima razlike izmedju athlon 870k i fx4350 na istom taktu u igrama. Iako po testovima ipc athlon'a je malo bolji. Fx ima malo bolji frametime i nesto manje statera. Sve vec provereno i istestirano. Jedino sto sad zavisi kakav je OC potencijal athlona za cpu i ram, ali ne daj vam boze da athlon (a i bilo koji amd apu) uparite sa jednim stapom ram, single channel je smrt za cpu bez l3 cache (i fx pati, ali ne toliko).
 
Otkad su L3 i single/dual channel u korelaciji? Mora da sam nesto propustio.
 
@DeRadicci, kada nema l3 - ono sto je islo preko njega (mislim podaci unutra procesora) krece kroz ram. S toga mnogo je bitnije imati sto brzi ram, i tu bas dual channel ima ogromnu prednost. Primera radi athlon x870 + gtx980 na istom taktu uz 1600 single chanel ddr3 u dota2 ima ~ 80% manji min fps od 2400 ddr3 dual channel. Tako da ovaj novi athlon ako bude isao 4,5GHz + ram dualchannel bude drzao 3200 - on ce da odere pentiuma skoro svud (kao i fx4350).
 
Poslednja izmena:
Nisi gore napisao 1600 single vs 2400 dual. Nisam te to pitao, nego samo single vs dual (ram na istom taktu) u odnosu na L3.

Koja bre GTX980, na ove Athlone (kao i na FM2, Phenom II, Q9xxx,...) ide max GTX960/1050Ti/280X/380X... :D Cak im je i RX 470 prevelik zalogaj.
 
Poslednja izmena:
@DeRadicci, pa dobija se dva puta sira magistrala za te podatke. Slicna fora kao sa single/dualrank stapovima (kada na ryzen 2966dr ima skoro isti fps sa 3200sr).
A l3 dosta uzima na sebe, s toga manje podataka iz cpu pici na ram. Samim tim i smanjuje donekle zahtevnost do brzine ram i single\dual mode. To jest ne kazem, da nije bitna razlika, ali je manja.
https://youtu.be/asgKxOK_CA0 evo upravo test na athlon 950
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, hvala za link. Nisam znao da je primetan uticaj dual channela za ovakve procesore sa nedostatkom L3. cheers
 
Nazad
Vrh Dno