Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

@Killjoy_666,

Ti ovde ispisa Ilijadu i Odiseju, ne volim ni ja da kucam a nemam 30 nego preko 60 i jednom nogom sam u grobu. Mrzim da kucam jer sam corav, mator i gresim kod kucanja al kad treba kucam. I meni je lakse da klikcem ali ima kad je moranje i kad mora da se kucka, linux nije windows i nemoj da ih uporedjujes. Ja sam ti napisao savet kako da instaliras Mint ili neki drugi linux. To ti je najbolja varijanta imas svoj windows i nista u njegovom mbr ne remetis nego lepo linux na drugi disk i njegov grub tamo i mozes da se akas sa linuxm koliko oces. Ako i zeznes sve zivo na linuxu samo promenis boot disk u biosu i dignes windows, nema nikakvih oporavaka da bi ga podigao. Evo sad je bilo moranje, terminal, zapisao na papirce sta treba da kuckam i sredio Manjaro koji je bio zaglavio. Shvati ima ljudi koji vole da kuckaju a ima onih koji klikcu, imao sam kolegu dok jos nisam bio penzos koj je sve kuckao u XP, sve precice sa tastature za gomilu programa covek je znao napamet i zveketao po tastaturi.
 
Te komande što kucaš, to nisu kodovi, to je pokretanje programa na drugi način. Šteta što za 20 godina servisiranja računara nisi naučio nešto više o tome kako rade.
U folderu imaš 1500 slika neke su jpg, neke su png. Treba sve koje počinju sa img_ i imaju jpg ekstenziju da obrises. Izvoli sa 2-3 klika.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ili jos bolje. Imas folder sa 10000 txt fajlova i hoces da sav text iz svakog fajla prebacis u jedan txt file. I kao sto ti rece, izvoli sa koliko god hoces klikova, ali mi se javi kad budes zavrsio. ;)

I da dodam, da se gore navedena operacija izvrsava samo jednom prostom komandom.
 
Poslednja izmena:
Rešeno.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Razumeo bih da covek ima 70 godina, nego ima 30. Neki ovde imaju i duplo vise od mnogih od nas pa manje kukaju. Mene mrzi da ucim 500 hiljada stvari, ali neke imaju toliko raznovrsnu primenu da je to strasno.

Ja bih voleo da vidim killjoya da uradi ssh na 3 masine iz gui-a, al' setup koji je koriscen u prethodnoj firmi gde sam radio...
 
Svaka vam cast ljudi na strpljenju. Bas me zanimalo da li ce neko da "pukne", ali i pored nekih pocetnih postova gde je bio poprilicno ostar ovaj clan, vi ste ostali na nivou i plus ste i dalje raspolozeni da mu pomognete. To je stvarno za svaku pohvalu...
Da dodam nesto na konto same teme, steta sto Google-ov gdrive Sync ne podrzava Linux, takodje Tunnelbear, ne znam da li drzavne aplikacije za citanje kartica mogu na linuxu?
I mozda jos par nekih programcica sto ne moze, ostalo sve super fercera. Meni je amd-ova stara grafa pa sam posle mali milion testova ipak odlucio da dok ne promenim masinu, ostajem na w7 jer mi tu radi najstabilnije pre svega grafa. Ali mozda uradim dual boot kao neku "finalnu" opciju, pa da se povremeno igram sa komandnom linijom.
Naredni laptop cu gledati da uzmem cim izadje i da to bude posle neke lts verzije, da ima i kako-tako potencijalno popularnu nvidia grafu, da mogu gomilu narednih verzija da testiram cim izadju, jer mi je to gotiva.
 
Sve je to jedna tuzna osoba koja misli da je nevidljiva.
 
Killjoy ili je onaj najgori troll (97%) ili je klasican homoserbiens ITucusa.. da li klikces ili koristis tast je svejedno ja sam dosta vremena koristio tiling wm samo sad sam na xfce4 ali sa prekopiranim bindovima za sve zivo naravno su mi ostali neki rudimenti ricing proslosti tipa moc,rofi,urxvt...
 
Simptomatično je da "nema vremena da uči terminal" a ko zna zašto ga ima na pretek da nakuca čaršafe gluposti o nečemu što nije ni probao - inače bi iz prve ruke znao da za Mint, terminal nepotrebno postoji. Na jadan način koristi to "ušteđeno vreme".

Međutim, zbog načina i upotrebljavane argumentacije i dalje paranoišem da se MS vrlo nisko spušta da poveća tržišni udeo 10-ke i spreči neke i od pomisli da bace pogled na nešto drugo. Balmer is not dead, koliko god oni naprasno "zavoleli Linux". Rekoh već, viđao sam ovakve, skoro u dlaku iste postove, po raznim, čak i Linux forumima i nemaju smisla dok god se ne razmotri i ta mogućnost..

Ali i da je obična trolčina, trebalo bi pobrisati ******štine jer su na pogrešnoj temi i "ubiti mu (tu uvrnutu) srećicu" da troluje i spamuje.
 
Poslednja izmena:
Ma pustite ga, nemojte gubiti vreme.

Ja sam već naveo da je jedna od prednosti Linuxa to što postoji više načina da se odradi jedan isti posao, pa čovek može da bira šta mu je lakše. Posebno sa yakuake/guake terminalom, mogu da odradim šta želim pre nego što uhvatim miša. Opšte je poznato da danas običnom korisniku terminal realno nije potreban. A opet, i na windowsu koristim shell s vremena na vreme, mada svakako ređe nego konzolu na linuxu
 
ABET = drmalesh = enterthevoid = Killjoy_666
 
Prva tri nicka jeste ista osoba, informisana i normalna. Četvrta nije, osim ako je to njegov alter ego sa 4-8 godina školovanja manje.
 
Misliš da bi neko išao toliko daleko da sa jednog naloga piše sa dijakritičkim znacima, a sa drugog bez njih i stilski drukčije? Onda je verovatno menjao i IP adrese (posao, kuća, omiljena biblioteka, klub književnika...) pa ne vredi ni da pitamo administraciju foruma :)
 
ja bih jos malo sa njim "diskutovao" posto mi je zanimljivo koliko se trudi sa WoT da me nije triggerovao sa mint-om. odmah se setim onog njihovog ogavnog zelenog sajta i default sivo-zelene teme (fuj) xD sto je najgore cinnamon jos i gotivim na debianu...
 
Isto pitanje bi postavio kao i svaki pocetnik
1. Zasto linux koristi toliko malo korisnika,svega 1%
2. Jel moguce uopste naci driver za Ati kartice,posedujem HD radeon i kad bi presao na linux dali bi mogao naci driver uopste
3. Kako se ponasa u radu koji su zahtevi,negde sam procitao da za linux ubuntu treba identican hardver kao za windows,mada ima ih raznih verzija
4. Ovde sam procitao da je neko imao problema sa pustanjem 1080p ,meni racunar jedino zato i sluzi multimedija nebi voleo da mi stalno steka.
5. Dali bi mogao da koristim najnormalnije intel xeon na linuxu
 
1. Nije tačno ali je svejedno mali procenat. Zahteva dodatno učenje jer nije Windows sa kojim smo svi počeli i izaziva odbojnost kod mnogih jer treba nove stvari učiti (koliko ljudi znaš da sa lakoćom koriste 2 strana jezika?), slabije drajverski podržan hardver i najbitnije manje dostupnih igara i ostalog softvera.
2. HD kartice su trenutno podržane kroz open-source Radeon drajver ali trebao si da napišeš koji model.
3. Postoji skoro tuce različitih desktop okruženja koja se, između ostalog, razlikuju i po hardverskoj zahtevnosti. Lubuntu je 3-4 puta manje zahtevan od Ubuntua sa sada standardnim Gnome okruženjem a i od Windowsa.
4. Nema problema sa FHD videom.
5. Mogao bi.

Najbolje skini nekoliko isoa pa isprobaj live.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je neka tipa HD6000 ,driver tesko nalazim i na windows :D a kako cu tek na linuxu
Linux mint mi izgleda zanimljivo,ne znam dali je za multimediju dobar.
Koliko prostora na hard disku zauzima linux,ovde sam procitao od 4/6gb pa sve do 25gb
 
HD 6xxx kartice su podržane kroz Radeon drajver. Ne znam kakav je i koliko je sposoban za hardversku akceleraciju videa, to će možda neko drugi da ti kaže...
25GB je komforno za OS i programe a i za po koji video.
 
Isto pitanje bi postavio kao i svaki pocetnik
1. Zasto linux koristi toliko malo korisnika,svega 1%
2. Jel moguce uopste naci driver za Ati kartice,posedujem HD radeon i kad bi presao na linux dali bi mogao naci driver uopste
3. Kako se ponasa u radu koji su zahtevi,negde sam procitao da za linux ubuntu treba identican hardver kao za windows,mada ima ih raznih verzija
4. Ovde sam procitao da je neko imao problema sa pustanjem 1080p ,meni racunar jedino zato i sluzi multimedija nebi voleo da mi stalno steka.
5. Dali bi mogao da koristim najnormalnije intel xeon na linuxu

1. Nešto između 1% i 2% ali samo među desktop korisnicima. Van toga je zastupljenost mnogo veća. Windows je zastupljen samo na desktopu. Zašto ima malo korisnika? Uglavnom zato što Linux ne dolazi preinstaliran na računarima koji se prodaju sklopljeni u radnji, što je velika većina računara koja se prodaje.
2. Preporučeni drajver je open source i dolazi sa kernelom tj. pri instalaciji nekog Linux distroa ti već imaš instaliran drajver za grafičku karticu
3. Zavisno od okruženja i hardvera se različito i ponaša, kao i od servisa koji rade u pozadini, uostalom kao i u slučaju Windows s tom razlikom što na Windows ne možeš menjati grafičko okruženje, za to ti treba stariji Windows tj. XP dok najnoviji Linux možeš upariti sa grafičkim okruženjem poput onog iz Windows XP koje troši uporedivo malo resursa pa samim tim i radi brzo na sporijim i starijim računarima.
4. Zavisi od uslova u kojima se puštanje FHD video obavlja kao i codeca. Ako u pozadini nešto radi što jede procesor a procesor dekodira video naravno da će raditi loše. Ako je codec neki za koji grafički drajver nema hardversko dekodiranje, onda će morati to da radi procesor a zavisno od jačine procesora doći će ili neće doći do seckanja videa. Youtube video koristi codec koji nema podršku za hardversku akceleraciju u drajveru tako da ukoliko nije najnovija AMD/ATI kartica 1080p/60fps video neće raditi dobro ako procesor to ne može da iznese.
5. Linux najčešće radi na Xeon procesorima tako da je odgovor potvrdan.
 
Nebi voleo da imam dva sistema tako da bi koristio samo linux naravno ako se dobro pokaze,kasnije jel mogu najnormalnije da izbacim linux i instaliram windows ?
Ako kojim slucajem ne pronadje driver jel mogu naci sam?
Ja stalno na youtube gledam u 1080p nadam se da necu imati problema,retko 2 stvari odjednom radim ali desi se da cackam nesta oko programa dok u pozadini radi youtube,mada nebi trebao biti problem za xeon e5450
Koji su minimalni zahtevi ram/graficka,nadam se ce mi bolje raditi racunar sa linux nego sa windows nemam puno rama a i grafika nije neka.
 
Drajveri koji ne dolaze uz kernel su vlasnicki i cimanje je ih instalirati i najbitnije odrzavati. Uredjaji koji nemaju drajver su neke egzoticne periferije, neki stampaci, misevi, wifi cipovi itd. AMD koristi slobodni drajver koji razvija zajednica uz opciju vlasnickog ako ti je neophodna OpenCL podrska. nVidia fura vlasnicki drajver koji se instalira posto onaj sto dolazi uz kernel ne ume pravilno da prepozna hardver.

Ram memorija nije problem ako se ne koristi Gnome, mada i Unity zna da povuce. Oba stizu uz Ubuntu, zavisno od verzije. Ja bih ti preporucio da probas KDE Neon.
Kod graficke sve zavisi od drajvera kao sto rekoh. Ja imam AMD APU neki bedni Sempron i na tome youtube ne radi dobro iz browsera, ne moze ni 720p60fps da izvuce CPU. Ima dva smesna Jaguar jezgra na oko 1.5 GHz. Taj Xeon ima cetiri punokrvna jezgra nesto starije proizvodnje na 3 GHz. Trebalo bi da to radi puno bolje ali zaista nisam siguran za iskoriscenost procesora pri pustanju 1080p60fps klipova.

Stvar je sto da bi radila hardverska akceleracija drajver to mora da podrzava a nisam siguran da li drajver za HD6xxx seriju podrzava dekodiranje VP7/8/9 kodeka koji su podrazumevani na youtube. Kada gledas preko nekog standalone youtube plejere to moze da se forsira da ide kroz H.264 kodek za koji u drajveru postoji podrska za dekodiranje pa samim tim mnogo bolje radi. To je razlog zasto gledanje filma u 1080p radi bolje nego gledanje 1080p30fps youtube klipova preko web browsera. Takodje Firefox i u najnovijoj verziji losije pusta youtube nego Chromium a novi youtube skin dodatno odmaze i samo stvara probleme. Ja na APU imam artefakte kao i na starijoj ATI kartici koju sam ranije koristio, ne javljaju se stalno ali su primetni pri odredjenim tranzicijama ekrana. Linux drajveri za ATI/AMD iako bolji nego ranije su i dalje ispod nekog ocekivanog nivoa kvaliteta.

Ja koristim skriptu koja salje youtube stream direktno na mpv koji ga pusta i to preko H.264 codeca sa fiskiranom rezolucijom i frejmrejtom (ukoliko je moguce izabrati). Tako mnogo bolje radi nego preko web browsera. Zasto se ovo mora budziti a ne postoji kao gotovo i podrazumevano resenje je za jednu dugacku diskusiju od cega niko nema narocite koristi.
 
Možeš da koristiš i livecd ako baš hoćeš da prvo isprobaš pa tek onda koristiš. Ja koristim win 10 pro i Ubuntu 16.04 LTS. Preporučujem ti da ako hoćeš instalirati linux skineš neku LTS verziju.
 
Nebi voleo da imam dva sistema tako da bi koristio samo linux naravno ako se dobro pokaze,kasnije jel mogu najnormalnije da izbacim linux i instaliram windows ?
Ako kojim slucajem ne pronadje driver jel mogu naci sam?
Ja stalno na youtube gledam u 1080p nadam se da necu imati problema,retko 2 stvari odjednom radim ali desi se da cackam nesta oko programa dok u pozadini radi youtube,mada nebi trebao biti problem za xeon e5450
Koji su minimalni zahtevi ram/graficka,nadam se ce mi bolje raditi racunar sa linux nego sa windows nemam puno rama a i grafika nije neka.

Memorijski zahtevi su 150-800MiB u zavisnosti od okruženja a brauzeri su nezasiti kao i na Winu, što znači da ti treba bar 1,5-2GB sa nekoliko otvorenih tabova. Odokativno, rekao bih da bi ti puštanje 1080p videa na yt zakucalo procesor na oko 50% što nije ništa naročito i OS bi i dalje bio "živahan"... Nedoumica je samo kako radi open-source Radeon drajver sa tvojom kartom. To jedino probom možeš utvrditi.
 
Ili jos bolje. Imas folder sa 10000 txt fajlova i hoces da sav text iz svakog fajla prebacis u jedan txt file. I kao sto ti rece, izvoli sa koliko god hoces klikova, ali mi se javi kad budes zavrsio. ;)

I da dodam, da se gore navedena operacija izvrsava samo jednom prostom komandom.

vi izgleda namerno zaboravljate da u Win postoji PowerShell

Kod:
Get-Content .\*.txt > zbirni.txt

inače, onaj primer koji Yooyo navodi, bukvalno (al' bukvalno) treba 3 klika mišem i stisak na Delete taster :d. sve u grafičkom okruženju (tupavi Win Explorer) i bez kucanja komandi
 
Poslednja izmena:
vi izgleda namerno zaboravljate da u Win postoji PowerShell

Jeste ima taj "PowerShell", pa, možeš li demonstrirati kako bih u njemu napisao skriptu koja me obaveštava o novoizašlim filmovima sa moje liste anticipiranih naslova na Traktu? Ovako nešto, vrlo jednostavno, trenutno koristim:

Kod:
#! /bin/bash

datum=$(date +"%Y-%m-%d")
trazi="data-released="'"'$datum'"'


film=$(curl --user-agent "Mozilla/5.0" --user XXX:XXX https://trakt.tv/users/XXX/watchlist -s | hxnormalize -x |
 sed -n '/div class="row posters"/,/main-search/p' |
 grep -e $trazi -A1 |
 tail -n 1 |
 sed -e s/"data-title="// |
 sed -e s/\"//g |
 sed 's/data-total.*//' |
 sed -e "s/\b\(.\)/\u\1/g")

notify-send -t 10000 -i ~/Pictures/trakt.png "$film"
 
Instaliraš bash i odradiš to isto :d

Sent from my SM-T820 using Tapatalk
 
Kod mene ja youtube 1080p u 60fps sa nekoliko otvorenih tabova
5kGyaUd.png

Ne znam meni se cini da dosta treba covek da se izcima da bi sredio linux da radi dobro,verovatno iz tog razloga ljudi ga zaobilaze.
 
Nazad
Vrh Dno