Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Pa gde nauči toliko da psuješ? Ja sam "odavde" ali sam dugo živeo "tamo" pa znam da su Prečani su jako fini svet...

(ne zamerite, ali kad se baš ovoliko oftopiči...)


Novosađanin sam.....sa Sremske strane.
Mi sa Sremske strane smo malo ratoborniji... :D

A što se tiče psovanja....to mi dođe malo od ovih beograCkih bitagi sa posla...
Ovi Borčani su kao kočijaši, ali ih volim kao da su mi rođeni. ;)
 
Ma meni treba ponekad da modifikujem nešto sitno, nemam pojma ništa o obradi fotografija :) I Gimp i Krita su na računaru pa u zavisnoti gde je lakše odraditi ono što mi treba, taj program i palim :)

Što se FOSS-a u profi upotrebi tiče, mislim da je Blender otišao najdalje. I njihova organizacija je po mom mišljenju recept za ostale koji žele da uspeju. Program je otvoren i besplatan, ali naplaćuju cloud, treninge, knjige i slično

+1
 
Je*ote koliko trolovanja :) .. Ko voli linux neka doprinese temi, ko ga mrzi (Killjoy_666) neka potrazi drugi deo foruma..

@Killyou_666
Stekao sam utisak da si ti ovde iz samo jednog razloga. Da ubedis ostale da si samo ti upravu i da je linux ******..

Nisam programer ali linux je dosta bolje resenje od windowsa.. Barem imas OS pod "svojom" kontrolom, koliko toliko i prilagodis ga onako kako ti zelis. Sto ne moze da se kazes za Windows. A ne da se svasta prikuplja i salje kao na WIN10. Pogasis update a on se opet sam updatuje. Uostalom linux nije za svakoga. Pa ako si osoba koja zeli da jednim klikom instalira aplikaciju i pokrene je, onda je windows za tebe.. u linuxu ipak treba malo vise znanje i vestine. A opet sa druge strane moze biti prostiji od windows.. Kada u njega stavis sve potrebne osnovne programe, onda je i jednostavan za koriscenje.. kao recimo linux mint. odradis instalaciju i sve je tu. kodeci, programi i za nadogradnju ti trenaju samo dve komande.. sudo apt-get update, sudo apt-get upgrade.. I sa time imas novije programe (ukoliko su izasli).. A na windowsu, moras da obrises program, restartjes, skines sa neta, snimis i tako sve u krug.. Tako da je tu jednostaniije koristiti linux mint nego windows 10..

Definitivno je sigurniji od windowsa. A to dokazuje i cinjenica da je NASA na svemirskoj stanici zamenila windows sa linuxom. da citiram
Keith Chuvala of the United Space Alliance says they wanted an operating system that “would give us in-house control

I bas zato sam i odlucio da koristim i ucim linux.. (iako cu windows koristiti samo zbog posla jer MS project, autodesk revit itd.. ne postoje za linux)

dosta losih poredjenja imas.. Vidis i frizider iz 1995 danas odradi posao iako spada u "C" kategoriju.. Pa zasto bi ga onda menjao za neki noviji koji spada u "A++".. Lepsi moderniji, stedljiviji,
Sto bi kupovao auto sa euro5 motorom kada mozes da vozis krscinu iz osamdesete.. Sto bi te zanimala i potrosnja goriva..Sta ima veze sto ti izbija pare iz dzepa i sto trujes sve okolo.. A i zastarelost ti nije vazna.. vazno je samo sesti, okrenuti ljuc i stici sa odredista A-B.. Ono izmedju nije vazno zar ne ? 0.o

Ceo zivot sam koristio windows i to je postala moc navike. Svi profesionalni programi se prave najvise za windows. Ali isto tako windows je i najvise supalj i najvise virusa ima bas za njega. Dosta puta sam snimao linux i obicno se razocarao. Vratim na windows pa posle ne kog vremena eto me opet na linuxu.. Iako sam majstor da ga razvalim.. Ima tu jos peglanja..
e sad zamisli sta bi linux postao kada bi imali budzet windows-a..

P.s.. zamisli samo cinjenicu da NSA, CIA itd koriste linux (svoje verzije).. Jer u danasnje vreme, bezbednost je zaista privilegija.. To se vracamo na onaj deo In-house controll. A to je ono sto windows ne moze, niti ce ikada moci da pruzi.. A ja sam presao na linux zbog toga.. (Bar je taj razlog 90%)

08FHnIRHBp3bSw65rw3i-hMWpLo.jpg
 
Poslednja izmena:
E ja sad pomoć dečaci!

Sinoć sam okačio Mint na jedan deo hard diska, hard diska na kom mi stoje neki podaci. Nije sistemski disk gde je Windows 10 (Win je na SSD-u).
Nije mi se dopala ta opcija pa sam rešio da ga očistim odatle pa ću ga ubaciti na drugi HDD.
Jednostavno sam formatirao taj deo HDD i ponovo ga sastavio sa ostatkom diska.
Proverio sam Boot u Windows-u, vidi se samo Windows, nije bio Mint izlistan.

Malopre sam ugasio računar, namontirao još jedan HDD unutra i sad kad sam ga upalio.....izbacuje mi nešto GRUB RESCUE.

Ima li ko predstavu o čemu se radi?


Pretpostavljam da je MBR zeznut???
Može li to da se popravi sa Live Mint-a pošto trenutno imam samo Mint na fleški?
 
Šta sad? Moram da svučem Ubuntu da bih popravio MBR?

Ne mogu preko Live MINT-a?
 
Koliko sam ja upoznat Mint je Debian, tako da je sve isto....

Sent from my SM-N930F using Tapatalk
 
Pomoglo bi kada bi napisao koje si diskove imao u računaru, gde je bio koji OS i sa kog računara se butuje sistem.
Zatim napiši šta se sada nalazi u računaru.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
U bre dok ga instalira.....mo'š se ubiješ...
Sad čekam da se pokrene...

Pretpostavljam da to čudo popravlja sve probleme?



U računaru imam:
Kingston SSD 120GB (na njemu je sistem, NETAKNUT);
WD Black 640GB SATA2 (taj je bio podeljen, odsečeno 20GB za Mint), (deo formatiran i sastavljen sa postojećim diskom);
WD Blue 1TB SATA3 (netaknut sa podacima).

Dodato:
WD Blue 320GB SATA2 (prazan).

Aj ovaj je kao popravio nešto....kaže mi da resetujem računar.
Probam....pa ako ne valja, javljam se... :p
 
Poslednja izmena:
Samo mi je tražio restart.
Uleteo sam u Windows kao "bud*la u kredit".

Pokušaću posle opet da bacim restart jer sam već pokrenuo neke testove za HDD koji sam naknadno ubacio (WD Blue Sata2 320GB) pa ću videti da li će da zeza opet.

Valjda neće.


Hvala svima u svakom slučaju.
 
Poslednja izmena:
Prijajteljski savet, windows drzi na njegovom disku i ne trpaj linux sa njim. Najsigurnija solucija, iskljucis disk na kom ti je windows, instaliras linux na drugi disk, kroz proces instalacije odredis da grub ide na taj dsk gde mu je i Mint. U biosu stavis da je to boot disk i onda lepo ukopcas ponovo win disk. Podignes linux, uradis sudo update-grub, ovo lepo pokupi gde se nalazi windows i milina. Dizes sisem sa Mintovim grubom i biras Mint ili windows. Ako ti dosadi Mint lepo odes u Bios i namestis da se podize sa windows diska a linux disk ili linux particije isfomatizujes iz windowsa.
 
Prijajteljski savet, windows drzi na njegovom disku i ne trpaj linux sa njim. Najsigurnija solucija, iskljucis disk na kom ti je windows, instaliras linux na drugi disk, kroz proces instalacije odredis da grub ide na taj dsk gde mu je i Mint. U biosu stavis da je to boot disk i onda lepo ukopcas ponovo win disk. Podignes linux, uradis sudo update-grub, ovo lepo pokupi gde se nalazi windows i milina. Dizes sisem sa Mintovim grubom i biras Mint ili windows. Ako ti dosadi Mint lepo odes u Bios i namestis da se podize sa windows diska a linux disk ili linux particije isfomatizujes iz windowsa.


E vi'š......to je pomoć.
Zahvaljujem na korisnoj informaciji.

To nije tako loša ideja.
Ionako mi se Mint ne dopada, a na disk od 320GB što sam ubacio u komp će biti neki distro...čisto da vidim da li mogu da podnesem "environment"...

Izuzetno mi je čudno, da dosta toga moram preko terminala da uradim.
Ja pokušao da "skinem" taj WinUSB aka WoeUSB što bi se reklo "peške", da ne kažem "old feŠn"...
Fora je da ta aplikacija/program ne može da se nađe "peške" već sam morao da kucam u Terminal: "sudo apt-get......Bla, Bla, Bla...."...

Da li je moguće da stvarno mora toliko da se radi preko terminala?
Pazi to je instalacija glupog programa...
 


Prevedeno, to bi bio kao "Wizard" u Windows-u?
Grafičko okruženje za instalaciju programa.

Lepo ja kažem da je Terminal kao DOS (izostavimo činjenicu da je 200x napredniji).
I opet kažem....izuzev što je napredniji...
Ne mogu da razumem kako je nekome jednostavnije da uštreba poznavanje Terminala, umesto da "isklikće" nešto što mu treba?

To kao ono u DOS-u....(Command Line) kucaš "dir/p" da bi otvorio folder a možeš to mišem da uradiš.
Možda to samo ja tako funkcionišem.

Nije da nije kul poznavati Terminal i njegove mogućnosti....samo......kako da definišem Terminal/Linux?

"Zašto uraditi jednostavno, kad može komplikovano". To mi tako izgleda. :)
 
Command prompt u Windowsu je ostao na nivou DOS-a. Postoji mnogo shell-ova za Linux i svaki je daleko napredniji od Windowsovog command prompta.

Potrazi u start meniju software ili software sources. To ti je kao store. Imaš lepo izlistano po kategorijama hiljade aplikacija.. traži pa instaliraj. Različite distribucije imaju različite store aplikacije ali su komande za instaliranje manje/više univerzalne.

Onaj ko zna šta mu treba, lakše mu je da iz shella pokrene sudo apt-get ili yum ili zypper ili....
Nemoj odmah pljujes, pokušaj da prihvatiš činjenicu da ovde i dalje ljudi imaju volje da ti pomognu pa koriguj ponašanje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da razumem kako je nekome jednostavnije da uštreba poznavanje Terminala, umesto da "isklikće" nešto što mu treba?

Tuzno je procitati ovako nesto. Dobrodosli u 2018 godinu. Neka nam je bog u pomoci.
 
Command prompt u Windowsu je ostao na nivou DOS-a. Postoji mnogo shell-ova za Linux i svaki je daleko napredniji od Windowsovog command prompta.

Potrazi u start meniju software ili software sources. To ti je kao store. Imaš lepo izlistano po kategorijama hiljade aplikacija.. traži pa instaliraj. Različite distribucije imaju različite store aplikacije ali su komande za instaliranje manje/više univerzalne.

Onaj ko zna šta mu treba, lakše mu je da iz shella pokrene sudo apt-get ili yum ili zypper ili....
Nemoj odmah pljujes, pokušaj da prihvatiš činjenicu da ovde i dalje ljudi imaju volje da ti pomognu pa koriguj ponašanje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ne se ljutiš odma' stavio sam SMAJLI na kraju komentara.
Ma ne mislim da nije Terminal bolji. DOS da valja, bio bi sa nama....i koristio bi nečemu.
Onaj KO ZNA ŠTA MU TREBA.....početnik kao ja nema veze s vezom...

Možda je to samo do mene.
Oduvek sam mrzeo DOS iz dubine duše, otuda verovatno taj "otpor" prema kucanju kad mogu da kliknem...ako me razumeš.
 
Počeo si da koristiš novo okruženje i sve gledaš kroz prizmu Windowsa. Ne, to nije windows, slično radi, ali nije windows. Ne znači da ako nije kao na windowsu onda ne valja. Neke stvari su sa razlogom tako urađene.

Da ti još pojednostavim.. ili ćeš da učiš kako se koristi Linux i pistavljaš pitanja bez poređenja sa Windowsom ili nemoj ovde ništa da pitaš.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Tuzno je procitati ovako nesto. Dobrodosli u 2018 godinu. Neka nam je bog u pomoci.

Što je tužno?

Nisu li tu računari da nam pomognu da završimo nešto većom brzinom?
Ti dok iskucaš dva tri reda koda u Terminalu da promeniš wallpaper, ja ga kliknem. (banalan primer koji je verovatno netačan)

Ti se držiš one stare "nije sramota ne znati, sramota je ne hteti znati"?
Tu si u pravu.

Ja to drugačije vidim.
Nije mi problem da kliknem nešto, ali mi je DA problem da učim sa 32 godine da kucam kodove i tome slično.
Da zaista mi je problem.

Život mi ide malo drugačijim tokom od ovog računarskog i zaista niti imam vremena niti imam živaca da sedim i da "bubam" kodove i šifre i još što šta.
To vi što imate 20 godina, +/- 3-4 godine, ako studirate i slično ili ako se bavite takvim poslom pa vam treba da naučite ili vam koristi zbog veće kinte na poslu i sl.

Ja već nekih 15-16 godina servisiram računare i to iz hobija.
Da jesam zarađivao od toga kad sam bio klinac i to pošteno, ali i to umori posle nekog vremena.

Ide život nekim drugim tokom i zaista, ne što nemam, nego ni NEĆU da se potrudim da učim takve stvari kao što je Terminal.
Onaj kome treba, kao što rekoh...neka izvoli. ;)

Počeo si da koristiš novo okruženje i sve gledaš kroz prizmu Windowsa. Ne, to nije windows, slično radi, ali nije windows. Ne znači da ako nije kao na windowsu onda ne valja. Neke stvari su sa razlogom tako urađene.

Da ti još pojednostavim.. ili ćeš da učiš kako se koristi Linux i pistavljaš pitanja bez poređenja sa Windowsom ili nemoj ovde ništa da pitaš.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Nisam ovde da naučim bilo šta.
Istražujem.....čeprkam....

Da te pitam nešto...
Ti kad 20 godina voziš Juga recimo...pa pređeš posle 20 godina u recimo Pežo 5008...
Pa voziš, pa onda počneš sa komentarima...

"Ma šta Jugo, ovo je auto"....
"Jugo nema ovo, Jugo nema ono"...

Tako i ja sa Windows-om u odnosu na Linux.
Gledam i upoređujem sa onim što znam.
I naravno da poredim sa Windows-om.

Linus nije napravio LINUX zato što mu je eto tako, dunulo u glavu, već zato što ga je Windows nervirao, zato što je koštao a nije šljakao kako treba.
Zato je napravio sebi sistem, prema uzoru na Windows, jer je takvo okruženje poznavao (svidelo se to tebi ili ne) sa sve Terminalnom koji je u stvari zamena za DOS.
Razlika je u tome što Linux i dalje ima "SVOJ MS-DOS" koji je za 20 i kusur godina napredovao do zavidnih visina.



Po mom skromnom mišljenju, korišćenje Terminala i MS-DOS-a je ZASTAREO sistem rada.
Zato je na kraju krajeva napravljeno "GRAFIČKO OKRUŽENJE".
Da olakša i da pojednostavi.....
Kao što rekoh, sa Linux-om je....."što jednostavno, kad može komplikovano".
Razlika je u tome što Linus nije napravio sistem za svakog, već ZA SEBE.
To što vas 150 000 učestvuje u razvijanju distribucija.....to je već drugi par kobasica.
Zato i postoji toliko distribucija.
A to je činjenica koja i samog Linusa nervira.


Nisam ja došao ovde da "sviram" i da zezam nekog.
Došao sam da istražim.
 
Poslednja izmena:
Razumijem ja to što ti ne želiš da učiš komande i rad sa komandom linijom (realno niko te ne tjera na to, pa ni sam Linux). Ne razumijem kako ne možeš da shvatiš da drugi ljudi ne misle kao ti.

Inače opšte poznato da je komandna linija toliko komplikovana da je mogu koristiti jedino programeri i to oni koji nisu prešli 23 godine.
 
Poslednja izmena:
Killjoy_666 ti si lud momak. Idi skini neki VM i isprobavaj taj mint ili skini wubi pa instaliraj linux direktno iz windowsa ili kupi poseban neki hd samo za linus pa kreni da ucis. Inace je mnogo brze preko tastature sve da radis. Ako nisi osakacen dovoljno ti je da lupis dva dugmeta za terminal i koristis prediction u terminalu preko nekog shella i ispisace ti sta god zelis za sekundu dok ti klikces te dugmice na windowsu. Problem je sto nista ne znas a pricas price ljudima koji od tebe znaju mnogo mnogo vise i o linuxu i o windowsu. Iz tvojih postova vidim da nisi ni "napredan korisnik" windowsa a ovde solis pamet o linuxu koji si tek poceo da upoznajes. Ako nesto ne znas pitaj ali bih te zamolio da ne pljujes po ljudima i protivrecis sa glupim izjavama.
 
Command prompt u Windowsu je ostao na nivou DOS-a. Postoji mnogo shell-ova za Linux i svaki je daleko napredniji od Windowsovog command prompta.

Potrazi u start meniju software ili software sources. To ti je kao store. Imaš lepo izlistano po kategorijama hiljade aplikacija.. traži pa instaliraj. Različite distribucije imaju različite store aplikacije ali su komande za instaliranje manje/više univerzalne.

Onaj ko zna šta mu treba, lakše mu je da iz shella pokrene sudo apt-get ili yum ili zypper ili....
Nemoj odmah pljujes, pokušaj da prihvatiš činjenicu da ovde i dalje ljudi imaju volje da ti pomognu pa koriguj ponašanje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Pa i Linux konzola je emulirani teleprinter terminal od pre mnogo decenija a ne razlikuje se bitnije od Unix konzole. Problem sa Windowsom je sto nije Unix, nije mrezni sistem, dugo su kulirali internet, tek sa prebacivanjem NTa iz serverskog na desktop trziste su dobili nesto od opcija koje Unix ima decenijama unazad. Cela poenta Windowsa je da omoguci kompatiblnost sa matorim aplikacijama. Zato Windows nikada nece moci u cloud pricu ovakav kakav je i onaj njihov W10 cloud pokusaj ce biti masan fejl. Valjda im je jasno (Microsoftu) da nema vise smisla trositi resurse na interna resenja koja su kopije eksternih jer ih niko van njihovog ekosistema nece a razvoj kosta. Jos jedan problem im je ta kompatibilnost jer imaju milione korisnika na starim sistemima koji ne zele da predju dok masine ne pocrkaju. Microsoft ce u jednom momentu morati da razbije kompatibilnost i tada im se nece isplatiti da prave nesto novo od nule pored zivog Linuxa.

Jeste .NET nesto bolji od JVM, jeste C# finiji jezik od Jave ali ceo svet i dalje programira u Javi i na JVM kroz Scala, Kotlin, Groovy, Clojure iako Microsoft nudi C#, F# itd. Uprkos opensource-ovanju .Net nije doslo do sirenja zastupljenosti .NET programiranja.

Slicno se moze reci za Apple hajp. Toliki hajp a Swift niko ne koristi van Apple ekosistema. Nijedna vodeca internet kompanija ne koristi Swift. Evo ga Fuscia repo: https://github.com/fuchsia-mirror. Jel vidis ovde negde Swift? Tu je Mozillin Rust, tu je Google Go, tu su obavezni JavaScript, C++ i Python. Neki novinarcici sirili pricu kako ce Google forkovati Swift... ali njihovi inzenjeri koriste Rust, D i Go u svojim projektima. Kao i Facebook, kao i Amazon, kao i NPM, kao i Reddit itd.

Nabedjene korporacije poput Microsofta i Epla zive u svojim microsvetovima daleko od ostatka internet zajednice gde je open source kultura toliko uzela maha da danas ne mozes pronaci novu biblioteku koja se ne nalazi na Githubu pod permissive licencom (MIT/Apache/BSD). Mada se menjaju, Microsoft polako pocenje da kapira da i oni moraju u to kolo ako zele ostati relevantni a Apple razmislja da pokaze vrata MPEG grupi i predje na open source codecs. Kultura se promenila, open source je in medju developerima, to je valjda i Balmeru sada jasno.

I onda dodje neki Srba, relikt proslosti kao i 95% Srbije da nam prica kako to nije tako i kako je bitno imati Nero Burning ROM na kompjuteru u 2018. godini...
 
Poslednja izmena:
Inače opšte poznato da je komandna linija toliko komplikovana da je mogu koristiti jedino programeri i to oni koji nisu prešli 23 godine.

Meni su 43, ali sad na leto kad napunim 44 neću više ni da čujem za terminal.
Inače, postoje linux distroi gde ne moraš ni da pipneš terminal. Među prvih 10 na Distrowatchu je sedam ili osam takvih distroa.
 
Razumijem ja to što ti ne želiš da učiš komande i rad sa komandom linijom (realno niko te ne tjera na to, pa ni sam Linux). Ne razumijem kako ne možeš da shvatiš da drugi ljudi ne misle kao ti.

Inače opšte poznato da je komandna linija toliko komplikovana da je mogu koristiti jedino programeri i to oni koji nisu prešli 23 godine.

Ne mislim da treba da budeš programer. Sve sa nauči KO ŽELI i ima vremena za to.
Ja apsolutno vidim da ne misle svi kao ja. Mišljenja su različita tu nema priče.


Killjoy_666 ti si lud momak. Idi skini neki VM i isprobavaj taj mint ili skini wubi pa instaliraj linux direktno iz windowsa ili kupi poseban neki hd samo za linus pa kreni da ucis. Inace je mnogo brze preko tastature sve da radis. Ako nisi osakacen dovoljno ti je da lupis dva dugmeta za terminal i koristis prediction u terminalu preko nekog shella i ispisace ti sta god zelis za sekundu dok ti klikces te dugmice na windowsu. Problem je sto nista ne znas a pricas price ljudima koji od tebe znaju mnogo mnogo vise i o linuxu i o windowsu. Iz tvojih postova vidim da nisi ni "napredan korisnik" windowsa a ovde solis pamet o linuxu koji si tek poceo da upoznajes. Ako nesto ne znas pitaj ali bih te zamolio da ne pljujes po ljudima i protivrecis sa glupim izjavama.


Prvo nisam momak......sad ono lud.....tu se i ja nekad zapitam. :D :D :D
Znam puno toga, samo se ne cimam više da pamtim stvari od kojih mi ne zavisi ništa.
Isprobavanje Linuxa je puko zezanje.

To koliko sam ja napredan korisnik Windows-a, može da se otkrije.
Ja nisam učio Windows iz knjige.
Ja sam prvi put seo za pokvaren računar, rečeno mi je šta i kako funkcioniše....i to je to.

A stvari koje sam napisao o Linusu, on ih je sam izjavio.
Sećam se da su to bile nekakve stare novine, a njega su ispitivali o tome zašto je napravio sistem za sebe.
To su sve njegove reči, ne moje.
 
Killjoy_666 ako trolujes, skidam kapu brate !!! Svaka ti cast, u suprotnom...no comment.
 
Što je tužno?

Nisu li tu računari da nam pomognu da završimo nešto većom brzinom?
Ti dok iskucaš dva tri reda koda u Terminalu da promeniš wallpaper, ja ga kliknem. (banalan primer koji je verovatno netačan)

Ti se držiš one stare "nije sramota ne znati, sramota je ne hteti znati"?
Tu si u pravu.

Ja to drugačije vidim.
Nije mi problem da kliknem nešto, ali mi je DA problem da učim sa 32 godine da kucam kodove i tome slično.
Da zaista mi je problem.

Život mi ide malo drugačijim tokom od ovog računarskog i zaista niti imam vremena niti imam živaca da sedim i da "bubam" kodove i šifre i još što šta.
To vi što imate 20 godina, +/- 3-4 godine, ako studirate i slično ili ako se bavite takvim poslom pa vam treba da naučite ili vam koristi zbog veće kinte na poslu i sl.

Ja već nekih 15-16 godina servisiram računare i to iz hobija.
Da jesam zarađivao od toga kad sam bio klinac i to pošteno, ali i to umori posle nekog vremena.

Ide život nekim drugim tokom i zaista, ne što nemam, nego ni NEĆU da se potrudim da učim takve stvari kao što je Terminal.
Onaj kome treba, kao što rekoh...neka izvoli. ;)



Nisam ovde da naučim bilo šta.
Istražujem.....čeprkam....

Da te pitam nešto...
Ti kad 20 godina voziš Juga recimo...pa pređeš posle 20 godina u recimo Pežo 5008...
Pa voziš, pa onda počneš sa komentarima...

"Ma šta Jugo, ovo je auto"....
"Jugo nema ovo, Jugo nema ono"...

Tako i ja sa Windows-om u odnosu na Linux.
Gledam i upoređujem sa onim što znam.
I naravno da poredim sa Windows-om.

Linus nije napravio LINUX zato što mu je eto tako, dunulo u glavu, već zato što ga je Windows nervirao, zato što je koštao a nije šljakao kako treba.
Zato je napravio sebi sistem, prema uzoru na Windows, jer je takvo okruženje poznavao (svidelo se to tebi ili ne) sa sve Terminalnom koji je u stvari zamena za DOS.
Razlika je u tome što Linux i dalje ima "SVOJ MS-DOS" koji je za 20 i kusur godina napredovao do zavidnih visina.



Po mom skromnom mišljenju, korišćenje Terminala i MS-DOS-a je ZASTAREO sistem rada.
Zato je na kraju krajeva napravljeno "GRAFIČKO OKRUŽENJE".
Da olakša i da pojednostavi.....
Kao što rekoh, sa Linux-om je....."što jednostavno, kad može komplikovano".
Razlika je u tome što Linus nije napravio sistem za svakog, već ZA SEBE.
To što vas 150 000 učestvuje u razvijanju distribucija.....to je već drugi par kobasica.
Zato i postoji toliko distribucija.
A to je činjenica koja i samog Linusa nervira.


Nisam ja došao ovde da "sviram" i da zezam nekog.
Došao sam da istražim.
Te komande što kucaš, to nisu kodovi, to je pokretanje programa na drugi način. Šteta što za 20 godina servisiranja računara nisi naučio nešto više o tome kako rade.
U folderu imaš 1500 slika neke su jpg, neke su png. Treba sve koje počinju sa img_ i imaju jpg ekstenziju da obrises. Izvoli sa 2-3 klika.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
I onda dodje neki Srba, relikt proslosti kao i 95% Srbije da nam prica kako to nije tako i kako je bitno imati Nero Burning ROM na kompjuteru u 2018. godini...

Ja sam rekao da je bitno imati NERO na kompu?
Ja rekao da ga iz navike instaliram, a nisam narezao disk 5-6 godina.
Onako mi kursor poleti ka folderu gde je Nero i onaj dvoklik....nekako sam od sebe....
Glupost!

Ja prvi ne volim "ekosistem" Mikrosofta.
Teraju me da koristim Edge. NEĆU.
Volim Firefox.

Ja jesam korisnik Windows-a, ali ne i svih ******ština koje postoje u njemu.

Killjoy_666 ako trolujes, skidam kapu brate !!! Svaka ti cast, u suprotnom...no comment.

Da li si ti gledao "Karaulu", Paunoviću??? :p

Te komande što kucaš, to nisu kodovi, to je pokretanje programa na drugi način. Šteta što za 20 godina servisiranja računara nisi naučio nešto više o tome kako rade.

To su primeri, ma kakvi god da su.
Ti baš nisi "slikovita" osoba.
Mnogo si mi "bukvalan". :p


U folderu imaš 1500 slika neke su jpg, neke su png. Treba sve koje počinju sa img_ i imaju jpg ekstenziju da obrises. Izvoli sa 2-3 klika.

Kao što rekoh, za 20 i kusur godina, Terminal je napredovao do zavidnih visina.
Dobro meni je to glupost da u cugu preimenujem 1500 fotografija....

Kome treba (ti) on će to da uradi.
Računar je "brzo-je*ački" proizvod koji ako ti ne služi za posao, služi ti za zabavu.
Tebi služi za posao, ti takve stvari znaš da uradiš.

Meni služi za zabavu. Služio mi je za zaradu i sl... ali to vreme je prošlo.

Ti meni možeš da držiš predavanje o Terminalu i njegovim mogućnostima,
a ja tebe mogu da izazovem na Multiplayer Duel u Jedi Knight: Jedi Academy i da te ODVALIM OD SVETLOSNE SABLJE. ;)

P.S. Od pre par godina Jedi Academy može da se pika i na Linux sistemima. :D :p :p

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno