Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Koji si ti lik, naljutio se na linux pa sad nas troluje. Koristi sta ti bolje ako nemozes linux ti koristi windows. Nemoras da ucis i ja auto nepopravljam sam nego nosim majstoru. Ali linux je jednostavno manji laksi i bezbedniji operativni sistem, koji ima vise podesavanja da ga namestim kako meni odgovara.A smene dugacke 12 sati imam kada.
 
Koji si ti lik, naljutio se na linux pa sad nas troluje. Koristi sta ti bolje ako nemozes linux ti koristi windows. Nemoras da ucis i ja auto nepopravljam sam nego nosim majstoru. Ali linux je jednostavno manji laksi i bezbedniji operativni sistem, koji ima vise podesavanja da ga namestim kako meni odgovara.A smene dugacke 12 sati imam kada.

Ma ne ljutim se bre ja na Linux.....joooj

@Killjoy..

Probaj MX GNU+Linux, deda ga je nahvalio..

Trenutno "pržim" KDE Mint na Flešku...

Probaću i taj MX GNU+Linux šta god to bilo...
Samo sam očigledno slep, ne vidim DL linkove...
 
Pa tad kad me je zanimalo.....mene ubilo u pojam.
Ja kakav sam maler i sad ću skinuti neki distro i nešto neće raditi. GARANT.

Ako ne bude radilo imaš podforum, postaviš pitanje i dobiješ pomoć. Pomoći će ti ljudi, svi su dobra srca, to je u duhu stolmanizma.

Evo baš sad hoću da skinem neki distro pa ga bacim na LIVE FLEŠ......nešto mi se ne prže diskovi. :D

Šta savJetuješ, o brate "Džukcu"?
Do sada sam isprobao Mint i Ubuntu.

Šta je onako lepo za oko po tvom skromnom mišljenju?
I molim te....neki OS kome X, kockica i minimaze stoje u desnom ćošku prozora......ubi me leva strana keve mi Slađane! :D :D :D

Znači bez zaHebancije...mrtav sa ozbiljan...sad ću da poteram neki distro.
Samo mi reci koji.

KDE Neon je odličan za ljude koji vole Windows okruženje. Ja koristim Manjaro KDE doduše, ako ti nije mrsko probaj i njega. Instalirao sam ga na nov laptop i nisam imao nikakve probleme, drajveri su tu odmah nakon instalacije i sve radi od kamere, tačpeda, diskretne grafike itd.

Neeeeeeee hahahahahahahahah!

Prvi put mi je tražilo da ukucam nešto u neko prazno polje...
A ja nisam imao drugi pristup internetu (da proguglam jel) osim sa računara a na prazan hard pokušao da instaliram Ubuntu 10.

Pa sve kontam "isti je to RAC kao Windows sa instaliranje.....valjda"......kad ono ćorak.

Nešto me izbacalo oko formatiranja harda.....pa root folder za koji sam tek tada prvi put čuo itd.


Da ne dužim, izgubio sam se tada kao "magare u magli". :D
Aj što sam se izgubio, nego što sam prs'o kao neonka.

Ništa komplikovano (takođe pun je internet uputstava), najbolje napravi unallocated space na Windowsu, napravi butabilni fleš sa distrom koji želiš i pri instalaciji samo selektuj taj unallocated prostor koji si napravio na Windowsu, on će ti sam napraviti particije i vjerovatno staviti grub gdje ćeš među opcijama pri paljenju imati i Windows. Druga solucija je virtuelna mašina, ali to ne daje pravi osjećaj operativnog sistema da bi mogao da ga uporediš sa Windowsom koji ti je instaliran tradicionalnom metodom.

P.S. Evo baš zagledam download linkove za Mint.

Nešto ne razumem.
Kakve su razlike između: Cinnamon, MATE, Xfce i KDE?
Izgled...?

To su ti grafička okruženja, pošto si veliki obožavalac i pratilac Windowsa moja preporuka je KDE.
 
Poslednja izmena:
Evo sad će da ga umetnem...da prostite na izrazu...
Trenutno me mrzi da particionišem diskove...
Jes' da ih imam tri.....ali pokrenuću live.
 
@Killjoy, ako mislis da vecina koristi linux da bi bili "cool" onda si ludji nego sto se iz komentara moze zakljuciti
 
Ne znam sta je uradio ovaj Mint, ali ekran mi je bio van pregleda. Video sam sredinu wallpapera. :D
Nekako sam namestio, ne znam ni ja kako.

Ceprkam.....ceprkam.... :D
 
Sto se Microsofta tice, njima je Linux danas bitniji od njihovog Windowsa zato sto je buducnost Microsofta cloud tj da zagospodare internetom tako sto ce preteci Amazon i Google. Shvatili ljudi na vreme da od Windowsa na serverima nema nista kao i da od kucnih korisnika nema vise direktne zarade, samo posredno kroz trgovinu informacijama (Google i Facebook model). Zato su usli u Linux Fondaciju, zato doprinose free softveru, zato unapredjuju git, uvode python u office umesto visual basic skripta, zato su otvorili .Net Core, razvijaju VS Code. Posle Red Hata Microsoft je najveci kontributor.

Bezos ima onoliko bogatstvo i Amazon raste iz dana u dan ne zato sto prodaju od cackalice do motokultivatora preko interneta nego zato sto su vodeca cloud kompanija na svetu. Vec duze vreme oni razbijaju sa prometom robe ali imaju niske marze.Njihova cloud sekcija je ta koja obezbedjuje rast kompaniji. Zato je Satya Nadella postao prvi covek Microsofta a ne neko drugi, jer je n bio na celu cloud sektora.

Trenutno su u IT industriji aktuelne stvari: cloud, servisi, machine learning, data science. Web programiranje je posao koji obuhvata sve ove oblasti u odredjenom procentu, zavisno od toga cime se startup bavi, kakvu uslugu pruza.

Proslo je vreme prodaje softverskih paketa za 200, 500, 1000, 2000 dolara. Sada su to servisi na internetu i placaju se na mesecnoj bazi ili kroz razmenu informacija.

Edit: Poprilicno sam siguran da u blizoj buducnosti (period od pet godina), ove igrarije sa Windows 10 ceka ista sudbina kao i mobile Windows varijante tj. da se ugasiti Windows cime se stvore odgovarajuce prilike za tako nesto. Jedino taj gejming mada verujem da Microsoft gleda kako da se toga resi, jer ionako ne uzimaju oni novac od PC gaming nego Valve i drugi. Sve ostalo se moze lako prebaciti na Linux, Office, MSSQL, Exchange Server, sve mogu ponuditi kao free software pa naplacivati podrsku koju ce ionako 99% ozbiljnih kompanija platiti jer im treba neko ko ce odgovarati u slucaju kvarova. Zato se placa podrska, te ideje gde ce neki klinci da odrzavaju velike sisteme za sicu samo neukim ljudima padaju na pamet.
 
Poslednja izmena:
Evo ja bih da odgovorim na temu "zašto bih koristio Linux pored Windowsa"... Odgovor je: iz ličnog hira i jer sam tako u mogućnosti.
Molim boga da se baza Linux korisnika nikad ne proširi, jer bih onda stalno morao rodbini i prijateljima da rešavam probleme. Kad me zovu za Windows jednostavno im kažem da se ne razumem u te naprednije sisteme, i to je to.


Definiši običnog korisnika? Ako je to neko kongleda filmove, sluša muziku i viši na Fejsbuku onda mi je treba Windows jer je Linux mnogo bolje rešenje. Ne treba ni ni antivirus ni cleaneri ni firewall ni dodatni codec pack, OS zauzima 3x manje prostora od Windowsa. I to radi.
To što ti nisi sposoban da pokreneš da radi ne znači da je kanta. Postoje i korisnici koji ne umeju da instaliraju windows pa niko ne kaže da je windows kanta.
Ukoliko ti treba pomoć, lepo pitaj. Ako bi da se svađaš onda je to druga priča.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ne bih bolje ni ja rekao ono sto sam imao na ovu temu....
 
Moram priznati da nisam zaista oduševljen.
Da ima sve što treba jednom korisniku, ima.

Ali to da mi se Firefox pali sporije nego na Windows-u ne mogu da progutam.
Ali ni to nije strašno.

Strašna stvar, sada kod Minta je sledeća: neusaglašenost boja fontova i prozora.
Instaliram mint i vidim samo kvadratiće koje mogu da štikliram. Nigde teksta.
Snašao sam se....menjanjem boje fonta jel...
Drugo, raširen ekran.....Pan Scan ili kako se to već zove....dok nekako nisam izbunario "taskbar"...

Ne razumem terminologiju instalacije i particionisanja.

Šta je Root, Boot, Home, Swap...

To mi nekako ne ide u glavu.
Ostavio sam 20Gb za Mint, valjda je to dovoljno.

Da radi, radi.
Da je brz, jeste brz.
Sad koliko je bezbedan od virusa, špijunaže...verovatno jeste čim svi tako tvrde.

Da ima neku veliku prednost u odnosu na Windows.....pa i nema.
Osim toga da se koristi za servere jel.....da je na tom polju jači i bolji i sve ostalo, to mogu da razumem.

Ali i dalje ne vidim neki preterano bitan razlog zašto bi iko "OBIČAN KORISNIK" zamenio Windows za Linux distro.
Windows koji je baš toliko jednostavan da je to nenormalno.
Kod "Prozora" je instalacija daleko lakše rešena.
Imaš C particiju i "je*i se".
Ovde, ROOT, HOME, BOOT.....
Treba ti prokleto uputstvo za običnu instalaciju kao da je to nuklearna fizika.

Ali da se razumemo: Kao što bi se običan korisnik pogubio sa mnogim stvarima na Mint-u recimo, isto bi se tako pogubio kad bi mu uleteo neki virus u komp.
Mada ja u zadnjih 10 godina nisam video da je nekome pukao Windows do te mere da ne može da se boot-uje.

Danas su to malware-i, spyware-i i slične gluposti.
Nema više onih "hard core" virusa koji su rušili sistem i uništavali podatke u roku od sat-dva.


Ne vidim ništa posebno u Mint-u što bi me ostavilo u "VAU" efektu.
Dajem mu šansu sutra jer sam na godišnjem odmoru.

Treba tu vremena i pohvatati gde je šta....ne vidim nigde nikakve "hint-ove"....nigde ne izbaci porukicu šta je šta....već moraš da uđeš i da čeprkaš.
To je malo iritantno, jer ti hintiči na "Prozorima" malo i pomognu, pogotovo nekome ko prvi put sedne za drugi OS.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo mi je da se na ono nekoliko foruma na koje zalazim, a postoji bar tema o Linuksu, nađe uvek po jedan ovakav boban, i svi ponavalju potpuno istu pričicu u nedogled. Izgleda da svi dobijaju isti tekst i onda samo copy/paste uz "maštoviti" začin od uvreda ako im neko nešto odgovori na "diskusiju". Samo hejt, hejt, hejt i Windows je zakon. Nisu potrebni nikakvi argumenti, ni predznanje, samo što višesrati protiv upotrebe Linuksa.

Zaustavlja ih samo ban, ali ako je na forumu ostala vidljiva "diskusija", za sendvić su zaradili i to je poenta svega...
 
Pazi sve je moguce ali ako neshvata zasto je lakse koristiti steam od piratskih kopija nece shvatiti ni zasto je lakse koristiti linux od windowsa. Lakoca koriscenja mx-17 ili manjara xfce4 , Linux lita , Peperminta pored windows 10 neuporedivo. Ali lakse je koristiti ono sto si naviko to je istina .

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Klasičan trol. Do not feed him :D Većina Windows korisnika ne zna da instalira drajvere, bez problema zapati neki bloatware i misli da zna sve o računarima.

Prosečan korisnik ne treba da instalira OS i drajvere. To treba da radi onaj ko ti je prodao računar, a ažuriranje treba da bude automatizovano. Naravno, sa dodatnim opcijama za napredne korisnike. Baš kao i na pametnim telefonima. PC služi da bi se koristio aplikativni softver, a ne da bi se OS instalirao i podešavao.

Gomila stvari na linuxu ne radi kako treba. Gomila radi bolje nego na drugim sistemima. Većina PC korisnika može da koristi bilo koji desktop OS i skoro svako radno okruženje bez problema. Čak ni dostputnost softvera nije ograničavajući faktor kao što mnogi misle. Razlog zašto ljudi ne koriste masovno Linux je što nema razloga za to. Tj. zašto bi neko menjao poznati sistem koji mu zadovoljava sve potrebe za nepoznat sistem koji mu zadovoljava sve potrebe?
 
Ceo zivot windows koristim, ali otkad sam na laptopu instalirao linux, toliko mi se dopao da bih ga instalirao na svim masinama, ali zbog burazera ne smem. Lagano moze covek sa Windowsa da predje na Linux, pogotovu oni sto koriste komp za osnovne stvari, kao sto je ovde vec napomenuto. Sve ce raditi bez problema.
 
Moram priznati da nisam zaista oduševljen.
Da ima sve što treba jednom korisniku, ima.

Ali to da mi se Firefox pali sporije nego na Windows-u ne mogu da progutam.
Ali ni to nije strašno.

Strašna stvar, sada kod Minta je sledeća: neusaglašenost boja fontova i prozora.
Instaliram mint i vidim samo kvadratiće koje mogu da štikliram. Nigde teksta.
Snašao sam se....menjanjem boje fonta jel...
Drugo, raširen ekran.....Pan Scan ili kako se to već zove....dok nekako nisam izbunario "taskbar"...

Ne razumem terminologiju instalacije i particionisanja.

Šta je Root, Boot, Home, Swap...

To mi nekako ne ide u glavu.
Ostavio sam 20Gb za Mint, valjda je to dovoljno.

Da radi, radi.
Da je brz, jeste brz.
Sad koliko je bezbedan od virusa, špijunaže...verovatno jeste čim svi tako tvrde.

Da ima neku veliku prednost u odnosu na Windows.....pa i nema.
Osim toga da se koristi za servere jel.....da je na tom polju jači i bolji i sve ostalo, to mogu da razumem.

Ali i dalje ne vidim neki preterano bitan razlog zašto bi iko "OBIČAN KORISNIK" zamenio Windows za Linux distro.
Windows koji je baš toliko jednostavan da je to nenormalno.
Kod "Prozora" je instalacija daleko lakše rešena.
Imaš C particiju i "je*i se".
Ovde, ROOT, HOME, BOOT.....
Treba ti prokleto uputstvo za običnu instalaciju kao da je to nuklearna fizika.

Ali da se razumemo: Kao što bi se običan korisnik pogubio sa mnogim stvarima na Mint-u recimo, isto bi se tako pogubio kad bi mu uleteo neki virus u komp.
Mada ja u zadnjih 10 godina nisam video da je nekome pukao Windows do te mere da ne može da se boot-uje.

Danas su to malware-i, spyware-i i slične gluposti.
Nema više onih "hard core" virusa koji su rušili sistem i uništavali podatke u roku od sat-dva.


Ne vidim ništa posebno u Mint-u što bi me ostavilo u "VAU" efektu.
Dajem mu šansu sutra jer sam na godišnjem odmoru.

Treba tu vremena i pohvatati gde je šta....ne vidim nigde nikakve "hint-ove"....nigde ne izbaci porukicu šta je šta....već moraš da uđeš i da čeprkaš.
To je malo iritantno, jer ti hintiči na "Prozorima" malo i pomognu, pogotovo nekome ko prvi put sedne za drugi OS.

Ne znam za FF, koristim chrome koji podjednako dobro radi. Windows za mene ima ubedljivo najružniji UI. To je stvar ukusa.
Pan i Scan znam da postoje, ali mi to nikad nije bilo uključeno posle instalacije. Linux UI poseduje mnogo napredniji rad sa više virtuelnih desktopa .
Da si dobio preinstaliran Linux ne bi imalo potrebe da znaš za boot home swap i slične particije. Linux nema slova. Linux prosto zakači novi disk ili particije za neki folder u jedinstvenom file sistemu. Drugačiji je pristup i napredniji u odnosu na windows slova koja su rep iz prošlosti još od vremena DOS-a.
Windows na 20gb ne možeš da smestiš.
Radi, brz je i bezbedan. Ima neke prednosti u odnosu na windows, probaj da ga koristiš pa ćeš uvideti. Recimo taj rad sa viruelnim desktopima je daleko bolje urađen. Ispod haube ima drugih prednosti... Npr nema potrebe da juriš drivere jer su svi driveri već u kernelu.
Pokusavas da ga koristiš kao windows iako to nije windows. Instalacija je zaista jednostavna. Ima 6-7 koraka i jedina komplikacija nastaje ako moraš da ga uglavis na neku particiju pored drugih OS na istom disku. Ukoliko ne želiš da se bakćeš sa particijama i želiš da ceo disk prepustis Linuxu, samo klikni Next.
Nisam odavno instalirao windows, čini mi se da windows ne ume lepo da koegzistira sa drugim OS na istom disku. Za sve treba uputstvo.. niko se nije rodio naučen. To što je tebi nešto prirodno na windows način ne znači da ne postoji drugi način da se uradi ista stvar.
Taj Mint se ne koristi na serverima. Tamo se koriste druge verzije.

Za početak možeš da menjaš teme. U windowsu to nije moguće. Otvori control panel pa pregledaj sve opcije ... Lepo su raspoređene po grupama pa ćeš skapirati gde se i šta nalazi.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ne znam za FF, koristim chrome koji podjednako dobro radi. Windows za mene ima ubedljivo najružniji UI. To je stvar ukusa.
Pan i Scan znam da postoje, ali mi to nikad nije bilo uključeno posle instalacije. Linux UI poseduje mnogo napredniji rad sa više virtuelnih desktopa .
Da si dobio preinstaliran Linux ne bi imalo potrebe da znaš za boot home swap i slične particije. Linux nema slova. Linux prosto zakači novi disk ili particije za neki folder u jedinstvenom file sistemu. Drugačiji je pristup i napredniji u odnosu na windows slova koja su rep iz prošlosti još od vremena DOS-a.
Windows na 20gb ne možeš da smestiš.
Radi, brz je i bezbedan. Ima neke prednosti u odnosu na windows, probaj da ga koristiš pa ćeš uvideti. Recimo taj rad sa viruelnim desktopima je daleko bolje urađen. Ispod haube ima drugih prednosti... Npr nema potrebe da juriš drivere jer su svi driveri već u kernelu.
Pokusavas da ga koristiš kao windows iako to nije windows. Instalacija je zaista jednostavna. Ima 6-7 koraka i jedina komplikacija nastaje ako moraš da ga uglavis na neku particiju pored drugih OS na istom disku. Ukoliko ne želiš da se bakćeš sa particijama i želiš da ceo disk prepustis Linuxu, samo klikni Next.
Nisam odavno instalirao windows, čini mi se da windows ne ume lepo da koegzistira sa drugim OS na istom disku. Za sve treba uputstvo.. niko se nije rodio naučen. To što je tebi nešto prirodno na windows način ne znači da ne postoji drugi način da se uradi ista stvar.
Taj Mint se ne koristi na serverima. Tamo se koriste druge verzije.

Za početak možeš da menjaš teme. U windowsu to nije moguće. Otvori control panel pa pregledaj sve opcije ... Lepo su raspoređene po grupama pa ćeš skapirati gde se i šta nalazi.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk


Samo sam odvojio deo harda i tu bacio Linux.
Nije ti bio pn scan, već kao da imam dva desktopa.
Na jednom samo imam ikonu sa "crticama".....kao neki "ćošak meni".
A sreća pa mi je tv bio upaljen pa sam izvalio da je na tv-u drugi desktop na kome stoji taskbar.......hahahahhah

Što je sad to sistem uradio sam od sebe.....vrvt ni on ne voli Windows korisnike.

Iskreno nikad nisam gurao po dva sistema na jedan hard. Niti mi je ikad iko tražio to da im uradim na računaru.
Poslednji put kad sam video dva sistema na jednom računaru je bilo kod drugara krajem 2001....negde u Decembru kad se pojavio XP.....
Tada je lik držao i Windows 98 i Windows XP pod izgovorom da XP još uvek ne radi dobro kao Windows 98.

Kažeš koristim Mint kao što bih koristio Windows.
Kako drugačije da ga koristim?

Šta da koristim?
ČEMU DA SE POSVETIM, da tako kažem?
 
Poslednja izmena:
Ok sad je jasnije. I windows ume da prebaci desktop na TV. Sve zavisi koji je primarni monitor.
Kad kažem da ne očekuješ windows od linuxa, pre svega mislim da ne očekuješ slova za imena diskova, i da su neke stvari ipak drugačije (control panel, start, taskbar, razna podešavanja, prava pristupa i privilegije za upis fajlova na disk, itd.)
Npr windows ti izbaci uac i ti klikneš OK i nastaviš dalje. Linux ipak traži password.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Isključio sam to. Stavio sam autologin ili kako se to već zove.
To je jedna od stvari koja me iritira na Linux-u.
Non-stop kucanje passworda.
Doduše nisam ništa uradio bitno, samo sam stavio auto-login.
Pretpostavljam da će me za svaku bitniju stvar cimati da ukucavam pass?

Na Windows-u od kad postoji UAC, kod mene je ugašen potpuno.
Ne vidim svrhu takve funkcije.


Trenutno mi na živce u Windows-u 10 ide to što sad imam i aplikacije za Muziku, za Filmove i sl.
Sve je to radio WMP (meni i dan danas WMP sve radi, sem muzike).
Ja baš volim "lightweight" OS, zato sam i slipstream-ovao XP nekada davno...čupao đubre koje mu ne treba, ubacivao drajvere i zakrpe.
Izbacivao onaj MSN, Messenger, Outlook....gluposti.

Dovoljno mi je da imam pretraživač za internet i to je to.

Za IE smo uvek govorili da je "ODLIČAN PRETRAŽIVAČ....................za skidanje FENOMENALNOG pretraživača (Firefox, Chrome)". :D :D :D
 
Iskreno nikad nisam gurao po dva sistema na jedan hard. Niti mi je ikad iko tražio to da im uradim na računaru.
Poslednji put kad sam video dva sistema na jednom računaru je bilo kod drugara krajem 2001....negde u Decembru kad se pojavio XP.....

Ti si druže ovamo kod nas, da ne kažem, zalutao. Pa ovde niko nema ispod 3-4 sistema na hardu. Plus Windows.
 
Iz hira, kao što sam već rekao. Par Linuxa, neki BSD, OpenIndiana... Pa i Windows 10, kad već imam legalnu licencu.

Otkad Novosađani rade bilo šta iz hira? :p :p :p

Mene živo zanima šta to mnoge ljude otera od Windows-a...

Ja lično sam imao problema....sa Windows-om.....ko nije jel...
Ali nikad toliko da bih ga kompletno batalio i prešao na nešto drugo.

Ovo me sad bukvalno zanima, čeprkanje po Mint-u.
Na godišnjem sam pa imam vremena za bacanje. :D


P.S. Trenutno se "drogiram", nek' se oči sjaje....Crysis 3... :D
 
Poslednja izmena:
Šta ih otjera:

Windows: Korisnik po mjeri sistema.
Linux: Sistem po mjeri korisnika.
Mac: Sistem po dubini džepa korisnika.
 
@mrtavker
Lepo rečeno :)

Evo mojih zapažanja. Prednosti Windowsa (Win 10) u odnosu na linux:
- Lakši rad sa više monitora i audio izlaza
- Bolji sistem za video igre

Prednosti linuxa (openSUSE Leap 42.3 + KDE Plasma 5):
- Ubedljivo najbolje radno okruženje za desktop računare :)
- Jednostavno konfigurisanje custom prečica na tastaturi za sve. Jedino još kafu ne mogu da skuvam pomoću tastature
- Mogućnost da na više različitih načina odradim isti posao
- Lakše konfigurisanje razvojnih okruženja (programski jezici, biblioteke, IDE...)
- Lakša instalacija i ažuriranje softvera (repo, appimage)


Naravno, ne uzimam u obzir softver koji radi samo na jednom OS-u, pošto za skoro sve što radim postoji prilično dobra alternativa na drugom. Samo što nemam želju/novac/vreme da se bavim time. Pri tom, ko ne zarađuje od rada u nekom programu i nema realne potrebe da koristi top rešenja (npr. Photoshop, Autocad, 3ds Max...). Ja i na windowsu koristim Gimp ili Libreoffice
 
Poslednja izmena:
Šta ih otjera:

Windows: Korisnik po mjeri sistema.
Linux: Sistem po mjeri korisnika.
Mac: Sistem po dubini džepa korisnika.

Lepo rečeno :)

Nisam Novosađanin, ja sam se vamo dovuko.

Ja se nisam dovukao. Ja sam odatle, samo što više gotivim BG. :p

@mrtavker
Evo mojih zapažanja. Prednosti Windowsa (Win 10) u odnosu na linux:
- Lakši rad sa više monitora i audio izlaza
- Bolji sistem za video igre

Prednosti linuxa (openSUSE Leap 42.3 + KDE Plasma 5):
- Ubedljivo najbolje radno okruženje za desktop računare :)
- Jednostavno konfigurisanje custom prečica na tastaturi za sve. Jedino još kafu ne mogu da skuvam pomoću tastature
- Mogućnost da na više različitih načina odradim isti posao
- Lakše konfigurisanje razvojnih okruženja (programski jezici, biblioteke, IDE...)
- Lakša instalacija i ažuriranje softvera (repo, appimage)


Interesantno.
 
Ja i na windowsu koristim Gimp ili Libreoffice

Gimp pretpostavljam iz navike koristis? Posto je Krita vec neko vreme bolji izbor za maltene sve tipove obrade od Gimpa, plus je u pitanu Qt aplikacija koja se savrseno slaze uz KDE. Krtia je laksa za rad, vise podseca na Photoshop, podrzava non destructive editing kao i Photoshop, bolji je izbor od Photoshopa za digitalno crtanje (mada je Adobe skoro radio bas na tom planu jer su shvatili da im je u tom aspektu Krita velika konkurencija). Pritom program ima finu finansijsku potporu i razvija se vrlo aktivno, za razliku od Gimpa koji je u limbu i ne zna se kad ce ta toliko zeljena verzja koja menja interfejs, prelazi na GTK3, uvodi non destructive editing, pobosljava workflow sa layerima i ostalo sto se ceka vec godinama.
 
Krita je vrh, za 99% korisnika će biti i više nego dobra alternativa PS-u, profesionalcima teže jer je to već stvar navike, ali ako su spremni da joj se posvete mislim da bi i njima odgovarala. Ipak je to aplikacija otvorenog koda dostupna svma, za razliku od Adobeove tiranije.
 
Poslednja izmena:
Ma meni treba ponekad da modifikujem nešto sitno, nemam pojma ništa o obradi fotografija :) I Gimp i Krita su na računaru pa u zavisnoti gde je lakše odraditi ono što mi treba, taj program i palim :)

Što se FOSS-a u profi upotrebi tiče, mislim da je Blender otišao najdalje. I njihova organizacija je po mom mišljenju recept za ostale koji žele da uspeju. Program je otvoren i besplatan, ali naplaćuju cloud, treninge, knjige i slično
 
Nazad
Vrh Dno