Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Koji to kompjuter ima smisla nadogradjivati posle pet godina?

Mac radi posao za koji je namenjen savrseno tih nekoliko godina, kada postane slab kupis nov model jer imas para da kupis posto ti sluzi za posao kao sto i sluzi velikoj vecini Mac korisnika.

Linux je samo softver a ne kompjuter ali su korisnici slicni Mac korisnicima u smislu da vecina zaradjuje novac koristeci Linux distro.

Jedini kojima je bitno to silno nadogradjivanje komponenti iz godine u godinu a stabilnost sistema im je manje bitna su oni kojima kompjuter sluzi za igranje igrica od cega se isto moze zaradjivati ali ne bih ja to nazvao radom ni poslom.

Linux pa ni Mac svakako nisu namenjeni onima koji vreme na kompjuteru provode igrajuci igrice. Mac je jako popularan medju grafickim dizajnerima, fotografima, inzenjerima zvuka i slicnim kreativcima jer je softverska podrska za te profesije odlicna a sistem se veoma lako koristi i odrzava. Njima nie namenjen Linux jer se teze odrzava i jako je slaba ponuda kreativnog softvera ali je idealan za programere i sistem administratore. Dobar je Mac za programere ali mi preferiramo Linux jer mozemo da ga prilagodimo kako zelimo dok je softver na Meku zatvorenog tipa. Na Wiindowsu se tek od skora moze nesto ozbiljnije testirati od kako su dodali Linux subsystem u Windows 10.

Kod mene u firmi svi radimo na razlicitim Linux distribucijama, jer su programerski alati na Linuxu industrijski standard u mnogim oblastima programiranja. Jedino gde je Windows must have je ako pises .Net ili C++ kod programiranja video igrica jer je VisualStudio alat koji ceo tim koristi. JavaScript, PHP, Python programska okruzenja je lakse podesiti na Linuxu jer i sami autori koriste Linux ili Mac koji je fakticki Unix. Sto se Jave tice mozes koristiti Win ili Linux svejedno je, alati su jednako dobro podrzani.

Sto se obicnih korisnika tice, njima na Linuxu samo ofis paket fali a LibreOffice mnogima zavrsava posao. Sve ostalo imaju na internetu, jer je web browser zapravo alat preko kojeg danas pristupas kompjuteru, barem je kod vecine korisnika. Igraci igrica nisu obicni korisnici.

CD-ove danas niko ne narezuje, ti ko da si izasao iz 2003. godine. Ali ako treba ima Linux alata za to.
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam prešao a ima nas još...

Tvoj problem...



Pre će biti da ti ovde pokušavaš da uturiš bezvezni hejt nama ili botuješ, što je za delete postova. O "benefitima" postuj na nekom Majkrosoftovom sajtu onima koji "misle" isto što i ti.

Koji to kompjuter ima smisla nadogradjivati posle pet godina?

Mac radi posao za koji je namenjen savrseno tih nekoliko godina, kada postane slab kupis nov model jer imas para da kupis posto ti sluzi za posao kao sto i sluzi velikoj vecini Mac korisnika.

Linux je samo softver a ne kompjuter ali su korisnici slicni Mac korisnicima u smislu da vecina zaradjuje novac koristeci Linux distro.

Jedini kojima je bitno to silno nadogradjivanje komponenti iz godine u godinu a stabilnost sistema im je manje bitna su oni kojima kompjuter sluzi za igranje igrica od cega se isto moze zaradjivati ali ne bih ja to nazvao radom ni poslom.

Linux pa ni Mac svakako nisu namenjeni onima koji vreme na kompjuteru provode igrajuci igrice. Mac je jako popularan medju grafickim dizajnerima, fotografima, inzenjerima zvuka i slicnim kreativcima jer je softverska podrska za te profesije odlicna a sistem se veoma lako koristi i odrzava. Njima nie namenjen Linux jer se teze odrzava i jako je slaba ponuda kreativnog softvera ali je idealan za programere i sistem administratore. Dobar je Mac za programere ali mi preferiramo Linux jer mozemo da ga prilagodimo kako zelimo dok je softver na Meku zatvorenog tipa.

Kod mene u firmi svi radimo na razlicitim Linux distribucijama, jer su programerski alati na Linuxu industrijski standard u mnogim oblastima programiranja. Jedino gde je Windows must have je ako pises .Net ili C++ kod programiranja video igrica. JavaScript, PHP, Python programska okruzenja je lakse podesiti na Linuxu jer i sami autori koriste Linux ili Mac koji je fakticki Unix. Sto se Jave tice mozes koristiti Win ili Linux svejedno je, alati su jednako dobro podrzani.

Sto se obicnih korisnika tice, njima na Linuxu samo ofis paket fali a LibreOffice mnogima zavrsava posao. Sve ostalo imaju na internetu, jer je web browser zapravo alat preko kojeg danas pristupas kompjuteru, barem je kod vecine korisnika. Igraci igrica nisu obicni korisnici.

CD-ove danas niko ne narezuje, ti ko da si izasao iz 2003. godine. Ali ako treba ima Linux alata za to.


To lutko! To čekam da neko kaže.
Zna se za koga je koji sistem i koji računar.

Sam si rekao.
Da ja kao običan prašinar sad sedim i učim Linux iz čiste obesti...?
Alo bre.....imam "pametnija posla".....da vidim šta je u ponudi na Steam-u....hahahahhaha

Ja samo pomenuo programe koje imam iz navike. Imam Nero u kompu i uvek ga instaliram, a nisam narezao disk ne pamtim.
I dan danas režu ljudi diskove......i dan danas u Srbiji nemaju ljudi internet, a oni koji ga imaju ne umeju da skinu film niti da namontiraju prevod na film.

Ti kao da ne znaš da su ovce za šišanje. ;)


Linux je za ozbiljne "ludake", Windows za sve ostale "glupake".....a Mac......pa ne znam, za "čudake"? Šala naravno!


Kako to misliš "igrači igrica nisu obični korisnici"?

Nego šta su druže?
 
Linux OS (distribucije) nemaju NIŠTA što bi bilo kog korisnika privuklo ili ga navelo da misli da je Linux OS bolji od bilo kog drugog (Windows ili MacOS).

Niko ne tvrdi da je bolji, već da je sasvim upotrebljiv da se koristi za mnogo toga kao i Windows. A za neke stvari je i bolji, kao pomenuti primer u serverske svrhe.

Pitaj ovde slobodno koju alternativu softvera za Windows želiš u Linux-u po defaultu, pa će ti svako ko koristi Linux napisati da li postoji posle instaliranja OS-a sa DVD-ja ili dati sugestiju koji paket da preuzmeš, testiraš i uveriš se da Linux itekako ima kvalitetan softver - i to sve potpuno BESPLATNO!
 
Poslednja izmena:
Niko ne tvrdi da je bolji, već da je sasvim upotrebljiv da se koristi za mnogo toga kao i Windows. A za neke stvari je i bolji, kao pomenuti primer u serverske svrhe.

Pitaj ovde slobodno koju alternativu softvera za Windows želiš u Linux-u po defaultu, pa će ti svako ko koristi Linux napisati da li postoji posle instaliranja OS-a sa DVD-ja ili dati sugestiju koji paket da preuzmeš, testiraš i uveriš se da Linux itekako ima kvalitetan softver - i to sve potpuno BESPLATNO!



Ja iz navike koristim Winamp i nemam želju da kopam i isprobavam neki tamo noviji program...nemam ja živaca za to. Ne mogu da se nakanim da reinstaliram Windows zadnjih godinu dana.....osveženja radi.

U tome je stvar. Ljudi su robovi navike.
Može li Winamp da radi na Linux distribuciji?
Radi li AIDA64 na distro-u?
Radi li HDD Regenerator?

Sumnjam.
Ne treba mi alternativa za bilo šta. Linux je potpuno drugačiji svet.
Nekome se dopada, nekome ne.
Ali niko ne može da mi kaže da je lagan za korišćenje.
Windows-e koristimo 30 godina i znamo ih napamet.
Zašto menjati nešto što je OK za nešto što je opet OK???

Ne mislim da Linux nema kvalitetan softver.
Nije za svakog, a ponajmanje za nekog ko nema vremena da se bakće sa učenjem istog.


Verovali ili ne, pre neko veče sam hteo da isprobam neki noviji Mint.
Čini mi se 18.3, Sylvia.

Probao preko VirtualBox-a......
Neće nešto......samo mi je izbacio hrpu crtica preko prozora kao da je izduvala grafička ili drajver i to je to.
Skinem Ubuntu....a on koči UBIJA.

I onda da ne budem lenj, pročeprkam......vidim.....treba da se instalira nešto "Guest Additions" ili tako nešto.........

Onda kucaj u Terminal.....nešto.....nzm ni ja šta....i opet se to nije ispravilo.
Kočio je Ubuntu kao da sam ga pokrenuo sa 64MB rama.....otprilike tako.


I sad ja kao običan korisnik da probam da naučim Ubuntu i da pređem na Linux distro......
pa slomio mi je VOLJU u jednoj prokletoj sekundi.

Onda čitam....kako se navodno Windows 10 kao HOST ne slaže sa VirtualBox-om koji koristim Linux distro kao Gost.
Ko će ga znati...


P.S. Šta ste se svi uhvatili toga BESPLATNO, PA BESPLATNO.

Pa šta ako je besplatno?
Misliš da mi je teško da nađem krek ili serial za neki program?

Pa bar je to glupost.
Ima sajtova...pa milijardu za takve stvari.

Nađeš JEDNOM, sačuvaš u računaru i imaš doživotno.

A ako si toliko blesav da ne prepoznaš virus ili nešto slično, pa se zbog toga hvataš za to "BESPLATNO", to je već onda tvoj problem.
Od davnih dana kad si bio korisnik Windows-a ali nisi UMEO DA KORISTIŠ Windows i programe (krekovane) pa si napecao hiljadu virusa i sad ti je Windows tome kriv.

Nisi znao da koristiš Windows kao još 555 njih sličnih tebi pa sad "drvlje i kamenje" po Windows-u.
Kakve probleme sa Windows-om su MENI korisnici Linuxa opisivali, ja sam se smejao i razloge zbog kojih su prešli na Ubuntu recimo.

Znaš koliko sam takvih upoznao?
Onih koji nisu najglupavije probleme uspevali da reše pa su prelazili na Linux pod izgovorom da je Windows glup?

MNOGO DRUŽE, MNOGO NJIH.


Ne mislim da te vređam, nemam nameru niti te poznajem.
Samo pokušavam da shvatim zašto si ti sa Windows-a prešao na Linux?

Imaš li neki specifičan razlog?
 
Poslednja izmena:
Čim su tebi problem KORISNICI, jeste hejt koji ti nama "uturaš" iz samo tebi poznatog razloga. Da znaš da sam ti prijavio post.

Daj o'ladi čoveče, kakav crni hejt...
Na šta ti ja ličim?

Na "homofoba"? :p :p :p :p :p :p :p


Problem su mi korisnici poput tebe koji su iz čiste "obesti" prešli na Linux pa palamude o tome kako je Linux ovo ili ono.
Nije mi problem da neko koristi Linux ili Mac za potrebe posla i slično.
Jer tvoji odgovori su takvi, kao odgovori početnika-korisnika Linuxa.


Da parafraziram Merlin Mensona: "Nikad nisam mrzeo pravog Boga, ali sam mrzeo Boga ljudi".
 
Poslednja izmena:
^Na plaćenog, jer inače, niđe veze... i opet te prijavih...
 
Lupas i pricas gluposti.

Linux ne konzumira NIKO.
Linux je DŽABE pa ga opet niko neće..

Iz ove dve recenice se vidi da veze sa zivotom nemas. Pogodi sta se vrti i radi unutar tvog rutera? Linux. Pogodi sta tera tvoj smartfon/smarttv? Linux. Pogodi sta pokrece celokupan svetski internet i servere? Linux. A Unix/Linux su upravo bili preteca internetu.

Smaras i tvoje misljene ovde nikoga ne zanima. Ovo je kao kada bi sada mi svi otisli u Windows 10 temu i pisali kako je Windows jedan obican Shitblows i kako nista ne valja na njemu.

A kada smo kod toga zasto niko nije presao, evo ja sam presao pre dobrih godinu i po dana i nema sanse da se vise vratim na Windows. Previse je jadan, naspram Linuxa. Razlozi? Mnogobrojni.

Ova tema je napravljenja da pomogne ljudima koji zele da predju na Linux, a ne da ti pises svoje gluposti i zbunjujes tek pridoslice u Linux svet.

Molim moderatore da obrisu sve i jedan post jer apsolutno nikakve veze sa temom nemaju.
 
Lupas i pricas gluposti.



Iz ove dve recenice se vidi da veze sa zivotom nemas. Pogodi sta se vrti i radi unutar tvog rutera? Linux. Pogodi sta tera tvoj smartfon/smarttv? Linux. Pogodi sta pokrece celokupan svetski internet i servere? Linux. A Unix/Linux su upravo bili preteca internetu.

Smaras i tvoje misljene ovde nikoga ne zanima. Ovo je kao kada bi sada mi svi otisli u Windows 10 temu i pisali kako je Windows jedan obican Shitblows i kako nista ne valja na njemu.

A kada smo kod toga zasto niko nije presao, evo ja sam presao pre dobrih godinu i po dana i nema sanse da se vise vratim na Windows. Previse je jadan, naspram Linuxa. Razlozi? Mnogobrojni.

Ova tema je napravljenja da pomogne ljudima koji zele da predju na Linux, a ne da ti pises svoje gluposti i zbunjujes tek pridoslice u Linux svet.

Molim moderatore da obrisu sve i jedan post jer apsolutno nikakve veze sa temom nemaju.

Tvoja je bezvezna pretpostavka da koristim i smartfon i da imam smart tv.
Windows i jeste "shit", nikad nisam rekao suprotno.
Ja ne zbunjujem Linux pridošlice, samo im pokušavam dočarati gubljenje vremena sa Linux sistemom ukoliko nema neke konkretnije koristi i dobiti.

Običnom korisniku NE TREBA Linux OS.
Običan korisnik će protraćiti i vreme i živce na učenje Linuxa.
Običnom korisniku koji surfuje internetom i pika igrice na FB ne treba Linux iako očigledno pola vas pokušava da ga ubedi u suprotno.
Nemojte VI zbunjivati korisnike.
95% korisnika poznaje Windows koliko toliko i za to što im treba računar, Windows im je sasvim dovoljan.

P.S. Misliš da me stvarno zanima na čemu je baziran softver mog rutera ili server koji "štrika" internet?


Nigde nisam video da ste pitali korisnika koji je pokrenuo temu ZA ŠTA mu treba računar generalno.
A osećam da se čovek iznervirao zbog neke gluposti koju nije umeo da reši pa rešio da pređe na Linux OS.
A ako je samo zbog toga, bolje da mu se pomogne da reši problem a ne da beži od njega u Linux OS.


Navedi mi od mnogobrojnih razloga bar 10 zbog kojih si prešao na Linux distro.
Vidim da svi pričaju, ali niko ne navodi razloge ZAŠTO.

Šta to ima Linux distro/po čemu je to bolji od Windows-a?


Ja zamolio modove da još pre 10 postova prebace ove postove u "Linux VS Windows" temu ako takva postoji na forumu.

^Na plaćenog, jer inače, niđe veze... i opet te prijavih...

Ti si neka dežurna tužibaba ovde?
Postaješ naporan.

Na plaćenog? Šta to treba da znači?
Ja sam forumaš dobrih 12-13 godina.
A ovo o čemu mi ovde pričamo se zove "DISKUSIJA" čemu inače i služe forumi.

Da se mišljenja sukobe, ali i slože i poklope.

To što ti misliš da te neko "hejtuje"......ne "hejtuje" te niko.

Ne laskaj sebi dečko, totalno si nebitan u mom životu da bih nešto tako bitno poput mržnje trošio na tebe.
 
Poslednja izmena:
Da ne hranimo plaćeno trolovanje, neka se adminitracija pozabavi naplatom ove "prezentacije benefita Windowsa" da mu ne prođe ovo baš skroz za dž.
 
Kako to misliš "igrači igrica nisu obični korisnici"?

Nego šta su druže?

Obicni korisnici kupe kompjuter i on im sluzi dobro dok se ne pokvari. Nekad su igrali pasijans u pauzi izmedju posla (pisanje tekstova u wordu, unos podataka u excel tabele) slusajuci muziku preko Winampa a danas vise na Fejsbuku dok youtube pusta muziku u pozadini. Takvi su obicni korisnici i njih je najvise. Njima danas Linux radi posao jer sve sto njima treba je Chrome/Firefox a to postoji na Linuxu i radi jednako kao na Windowsu. Obicni korisnici vise ne prave plejliste niti skupljaju mp3 muziku i cuvaju je na hard disku, sva njihova muzika je online na youtube.

Oni koji kupuju novu graficku za 144 Hz igranje na odgovarajucim monitorima, koji imaju mali input lag, takvi naravno da nisu obicni korisnici.
 
Poslednja izmena:
Tebi je do svađanja? Popij jedno pivo!!

Ma dečko je očigledno maloletan, pa mu sigurno ne bi dozvolili da ga kupi. ;)

Ovde je upao kao padobranac, piše besmislice i bezrazložno i bez pardona vredja. Svako ko iole zna da upotrebljava miša, touchpad ili tablet, znaće da radi na bilo kom Linux-u sa bilo kojim grafičkim okruženjem. Nema tu mnogo polemisanja...

Dok moderatori ne odreaguju, upotreba ignore liste je sasvim dovoljna...
 
Poslednja izmena:
Evo ja bih da odgovorim na temu "zašto bih koristio Linux pored Windowsa"... Odgovor je: iz ličnog hira i jer sam tako u mogućnosti.
Molim boga da se baza Linux korisnika nikad ne proširi, jer bih onda stalno morao rodbini i prijateljima da rešavam probleme. Kad me zovu za Windows jednostavno im kažem da se ne razumem u te naprednije sisteme, i to je to.
 
Definiši običnog korisnika? Ako je to neko kongleda filmove, sluša muziku i viši na Fejsbuku onda mi je treba Windows jer je Linux mnogo bolje rešenje. Ne treba ni ni antivirus ni cleaneri ni firewall ni dodatni codec pack, OS zauzima 3x manje prostora od Windowsa. I to radi.
To što ti nisi sposoban da pokreneš da radi ne znači da je kanta. Postoje i korisnici koji ne umeju da instaliraju windows pa niko ne kaže da je windows kanta.
Ukoliko ti treba pomoć, lepo pitaj. Ako bi da se svađaš onda je to druga priča.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ako neko hoće da proba neka skine ISO fajl i nareže ga na USB i da proba live distribuciju bez instaliranja.Pa ako neće.neće. Ja sam tako počeo i sada koristim oba OS.Pisano sa Ubuntu 16.04 LTS.
 
Poslednja izmena:
Na ovo nema smisla ni odgovarati, tema je da pomogne ljudima da se odluče, a ne da bacamo mržnju na nešto što očigledno ne razumijemo.

Sloboda, to je suština Linuxa.
 
Jednu stvar je zaista u pravu, a to je da nema puno smisla trositi vreme na razne precice i komande ako od toga nece biti koristi u buducnosti. Osim ako je nekome gust da nauci. Medjutim meni je to jako korisno i gledam na to kao investiciju. Vim mi jeste predstavljao enigmu i jedno smaranje za nauciti kako on kaze ali ja sada preko Vima mogu da editujem bilo koji fajl na bilo kom udaljenom racunaru kojem imam pristup. Brza izmena koda na nekom serveru, nema problema, ssh i vim to resavaju kao od sale. Slicno vazi i za precice, treba uloziti vreme da se nauce ali sada zahvaljuci precicama radim brze, ne dizem ruke sa tastature. Kada mi dodje ideja ja mogu odmah da je upisem u editor i probam, nemapremestanja ruku sa tastature na mis pa jurim kursor i trazim prozor da bih nesto ukucao. Preko tastature promenim virtuelni desktop, pronadjem prozor gde je editor i to sve bez dizanja ruku sa osnovnog sredstva za rad, tastature.

Kome to ne treba, naravno da nema puno smisla ulagati vreme u ucenje. Ali ima nas kojima to zaista ubrzava rad i cini da umni rad ima jos vecu ulogu jer je fizicki rad oko koriscenja kompjutera i alata sveden na jednu rutinu koja se obavlja u delicu sekunde.

Definiši običnog korisnika? Ako je to neko kongleda filmove, sluša muziku i viši na Fejsbuku onda mi je treba Windows jer je Linux mnogo bolje rešenje.

Upravo tako. Obicni korisnici sa Windowsom dobijaju mogucnost da instaliraju softver nehotice koji je sve cesce maliciozan. Razni malware, addonovi, virusi, trojani, crypto mineri, sve to zavrsi u kompjuteru prosecnog korisnika Windowsa. Usled slabije rasirenosti Linuxa na desktopu, mnogo je i manji broj malwarea koji ih moze zadesiti samim tim su vise manje zasticeni.
 
Poslednja izmena:
Obicni korisnici kupe kompjuter i on im sluzi dobro dok se ne pokvari. Nekad su igrali pasijans u pauzi izmedju posla (pisanje tekstova u wordu, unos podataka u excel tabele) slusajuci muziku preko Winampa a danas vise na Fejsbuku dok youtube pusta muziku u pozadini. Takvi su obicni korisnici i njih je najvise. Njima danas Linux radi posao jer sve sto njima treba je Chrome/Firefox a to postoji na Linuxu i radi jednako kao na Windowsu. Obicni korisnici vise ne prave plejliste niti skupljaju mp3 muziku i cuvaju je na hard disku, sva njihova muzika je online na youtube.

Oni koji kupuju novu graficku za 144 Hz igranje na odgovarajucim monitorima, koji imaju mali input lag, takvi naravno da nisu obicni korisnici.

Blago i jednima i drugima.
Ne raspalim pasijans na poslu, ali zato je Šah fenomenalan na 7-ici. ;)

Ma dečko je očigledno maloletan, pa mu sigurno ne bi dozvolili da ga kupi.

Ovde je upao kao padobranac, piše besmislice i bezrazložno i bez pardona vredja. Svako ko iole zna da upotrebljava miša, touchpad ili tablet, znaće da radi na bilo kom Linux-u sa bilo kojim grafičkim okruženjem. Nema tu mnogo polemisanja...

Dok moderatori ne odreaguju, upotreba ignore liste je sasvim dovoljna...

Što se ti sad ljutiš?
Nisam padobranac. PVO druže.

Evo ja bih da odgovorim na temu "zašto bih koristio Linux pored Windowsa"... Odgovor je: iz ličnog hira i jer sam tako u mogućnosti.
Molim boga da se baza Linux korisnika nikad ne proširi, jer bih onda stalno morao rodbini i prijateljima da rešavam probleme. Kad me zovu za Windows jednostavno im kažem da se ne razumem u te naprednije sisteme, i to je to.

E tako piše pravi korisnik Linuxa.
Da rodbini ne rešava probleme......HIT.
Ti si današnji apsolutni pobednik. :D

Definiši običnog korisnika? Ako je to neko kongleda filmove, sluša muziku i viši na Fejsbuku onda mi je treba Windows jer je Linux mnogo bolje rešenje. Ne treba ni ni antivirus ni cleaneri ni firewall ni dodatni codec pack, OS zauzima 3x manje prostora od Windowsa. I to radi.
To što ti nisi sposoban da pokreneš da radi ne znači da je kanta. Postoje i korisnici koji ne umeju da instaliraju windows pa niko ne kaže da je windows kanta.
Ukoliko ti treba pomoć, lepo pitaj. Ako bi da se svađaš onda je to druga priča.
Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ne treba mi pomoć. S jedne strane si u pravu.
Sa druge nisi. 95% kupljenih računara dolaze sa instaliranim Windows-om. ;)

Ako neko hoće da proba neka skine ISO fajl i nareže ga na USB i da proba live distribuciju bez instaliranja.Pa ako neće.neće. Ja sam tako počeo i sada koristim oba OS.Pisano sa Ubuntu 16.04 LTS.
Tebi je do svađanja? Popij jedno pivo!!
Kakvo crno svađanje.....joooooj!
Kao što rekoh....probao ga juče....upucao me u pojam.

Na ovo nema smisla ni odgovarati, tema je da pomogne ljudima da se odluče, a ne da bacamo mržnju na nešto što očigledno ne razumijemo.

Koji vam je bre đavo svima?
Šta se primate kao saučešće?

Ja Vam dajem svoje mišljenje (koje je kao doope, svako ga ima), a vi tripujete da se svađam sa vama.
Aman zaman....LJUDI.... ;)
 
Poslednja izmena:
Jednu stvar je zaista u pravu, a to je da nema puno smisla trositi vreme na razne precice i komande ako od toga nece biti koristi u buducnosti. Osim ako je nekome gust da nauci. Medjutim meni je to jako korisno i gledam na to kao investiciju. Vim mi jeste predstavljao enigmu i jedno smaranje za nauciti kako on kaze ali ja sada preko Vima mogu da editujem bilo koji fajl na bilo kom udaljenom racunaru kojem imam pristup. Brza izmena koda na nekom serveru, nema problema, ssh i vim to resavaju kao od sale. Slicno vazi i za precice, treba uloziti vreme da se nauce ali sada zahvaljuci precicama radim brze, ne dizem ruke sa tastature. Kada mi dodje ideja ja mogu odmah da je upisem u editor i probam, nemapremestanja ruku sa tastature na mis pa jurim kursor i trazim prozor da bih nesto ukucao. Preko tastature promenim virtuelni desktop, pronadjem prozor gde je editor i to sve bez dizanja ruku sa osnovnog sredstva za rad, tastature.

Kome to ne treba, naravno da nema puno smisla ulagati vreme u ucenje. Ali ima nas kojima to zaista ubrzava rad i cini da umni rad ima jos vecu ulogu jer je fizicki rad oko koriscenja kompjutera i alata sveden na jednu rutinu koja se obavlja u delicu sekunde.



Upravo tako. Obicni korisnici sa Windowsom dobijaju mogucnost da instaliraju softver nehotice koji je sve cesce maliciozan. Razni malware, addonovi, virusi, trojani, crypto mineri, sve to zavrsi u kompjuteru prosecnog korisnika Windowsa. Usled slabije rasirenosti Linuxa na desktopu, mnogo je i manji broj malwarea koji ih moze zadesiti samim tim su vise manje zasticeni.


E OVO je korisnik Linux distro-a.
Neko ko zna i neko kome treba.

RESPECT.
 
Ne primaju se ljudi, nego ti pokušavaju objasniti na civilizovan način. Većina koji ti odgovaraju koristili su i Linux i Windows duže vrijeme i samim tim su kompetentni da iznesu svoj stav. Međutim ako ne koristiš nešto, a to osuđuješ bez konkretnih argumenata to već nije u duhu civilizovane rasprave.

To što Windows koristi najviše ljudi ne znači da je najbolji, a i Coca Cola je najprodavanije piće.
 
Većina koji ti odgovaraju koristili su i Linux i Windows duže vrijeme i samim tim su kompetentni da iznesu svoj stav.

Sad si me bacio u nostalgiju... Ne znam koji je bio prvi Windows koji sam koristio, ne mogu sa sigurnošću da se setim, ali je mogao biti samo 3.0, 3.1 ili 3.11, obzirom da sam prvi put na PC miša ruku stavio u leto 1993.
 
Kažeš: Sa druge nisi. 95% kupljenih računara dolaze sa instaliranim Windows-om.

Taj windows brzo ubije neki virus pa onda kantu pod ruku i u servis da mu "odrade" windows.

Jednom starijem prijatelju sam instalirao Mint 17 na krš mašinu... C2d sa 2.5gb Rama i radi mu besprekorno do danas. Programira u Pascalu, kucka knjige u TeX-u... Naučio je mnogo toga oko Linuxa i nema nameru da se vraća na windows. Još nije savladao da sam instalira ali do sada nije imao potrebe za tim.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ne primaju se ljudi, nego ti pokušavaju objasniti na civilizovan način. Većina koji ti odgovaraju koristili su i Linux i Windows duže vrijeme i samim tim su kompetentni da iznesu svoj stav. Međutim ako ne koristiš nešto, a to osuđuješ bez konkretnih argumenata to već nije u duhu civilizovane rasprave.

To što Windows koristi najviše ljudi ne znači da je najbolji, a i Coca Cola je najprodavanije piće.

Ne znam gde ste vi svi pročitali da ja OSUĐUJEM Linux.
Ne osuđujem.
Osuđujem korisnike koji koriste Linux iz banalnih razloga, u fazonu "Windows su mi pojeli virusi pa sam sad ljut na Windows".
Da Linux ne postoji, sumnjam da bi Windows uskočio da pokrije rupe ili da proizvede nešto slično Linux-u.
Čak je i sam Bil Gejts izjavio kako obožava Linux i da isti koristi na svom privatnom računaru.

Osuđujem bespotrebno učenje i korišćenje nečega od čega nemaš konkretne koristi. Danas se rodi beba, za dva meseca zna čemu služi ALT + F4. :D
Nije samo Linux u pitanju. To mislim za sve u životu.

Windows svi znamo napamet. Na Windows-u sve radi. Od igara, do softvera...sve.
Nema diskusije da li postoji drajver ili postoji recimo alternativa recimo Fotošopu koji svi tako obožavaju a koji ja iz protesta ne želim ni da koristim niti da naučim.
Ali to su sve neke manjkavosti koje su naprednim korisnicima Linuxa nebitne.
Ali ja kao korisnik Windows-a već poduži niz godina ne želim ni da pomislim da treba da naučim neki kod ili neke džidža bidže koji se koriste ili MORAJU da se koriste preko terminala jer mi je "MS-DOS"-a preko glave i kucanja.

Mene kad mrzi da koristim "pacova" ja koristim tastaturu da se snađem u Windows-u.

Nisam "GAY-mer" ali volim povremeno da raspalim poneku pucačinu ili neke trke, da pustim mozak na pašu.
Linux-i i sa tim imaju problem.
Nema danas običnog korisnika koji nije zapucao Call Of Duty ili provozao Need For Speed.
90% korisnika koji bi i da propikaju neku igru, a ne znaju kako se krekuje (oh mudrosti, o nuklearna fiziko).....često odustaju od pomenutih igara.
Zamisli još da koristi i neki distro pa mu treba i neki "emulator" (da ga tako nazovem) da bi pokrenuo igru.
Smrt mozga.

Ne vise obični korisnici samo na FB niti puštaju muziku na YT.
Igraju ljudi i igre.


Takvim korisnicima treba Windows. Windows koji je đubre i na kome SVE MOŽE.
Takve korisnike ne zanima Terminal niti da li ti preko istog možeš da instaliraš program bez da otvaraš browser.

Ljudi su NAŽALOST glupi i hoće sve na gotovo.
Sad instaliraš Windows 10 i sve je spremno.
Pa još i prevedeno sve na srpski i još tonu jezika.

Zato tvrdim, takvima ne treba Linux niti mogućnost korišćenja istog.
Takvima treba "Krom, onaj Gugl Krom"........instaliraj mi "World Of Tanks" i to je to.

Ja to od početka trubim, NE svađam se ljudi....joooooj.....
Meni ovo smešno do bola a vi mi se nervirate.

Sad si me bacio u nostalgiju... Ne znam koji je bio prvi Windows koji sam koristio, ne mogu sa sigurnošću da se setim, ali je mogao biti samo 3.0, 3.1 ili 3.11, obzirom da sam prvi put na PC miša ruku stavio u leto 1993.

Vau! '93. sam krenuo u prvi razred.....ahaaahhahha..........lele.....
E da me ubiješ koji sam prvi "Prozor" koristio.

Sećam se igre "SRAZ".....to sam ubijao....
Sećam se pozadinskog wallpaper-a.....i žute ikone sa fiokama na kojoj je pisalo "File Manager".


Taj windows brzo ubije neki virus pa onda kantu pod ruku i u servis da mu "odrade" windows.

Jednom starijem prijatelju sam instalirao Mint 17 na krš mašinu... C2d sa 2.5gb Rama i radi mu besprekorno do danas. Programira u Pascalu, kucka knjige u TeX-u... Naučio je mnogo toga oko Linuxa i nema nameru da se vraća na windows. Još nije savladao da sam instalira ali do sada nije imao potrebe za tim.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Windows najlakše instalirati.
Lakše instalirati Windows ili objasniti nekome kako da instalira Windows nego Linux......ili je to samo do mene? ;)
Nije da nisi u pravu, jesi.

Programira u Pascalu?
Vau.......7-i osnovne......ah mladosti.... :D


Još nije savladao da instalira? Šta? Programe?
Ili nije savladao da instalira programe na neki "Linux-way"?
 
Poslednja izmena:
Čitam ti post, ali me ubijaš ovim "enterima" nakon svake rečenice. Jedan jedini argument su ti igre (i to se slažem), a pokušavaš da proturiš i tu priču sa drajverima koja baš i ne ide. Možda je prolazila 2009. ali više ne.
 
Čitam ti post, ali me ubijaš ovim "enterima" nakon svake rečenice. Jedan jedini argument su ti igre (i to se slažem), a pokušavaš da proturiš tu priču i sa drajverima koja baš i ne ide. Možda je prolazila 2009. ali više ne.

Pa tad kad me je zanimalo.....mene ubilo u pojam.
Ja kakav sam maler i sad ću skinuti neki distro i nešto neće raditi. GARANT.

Evo baš sad hoću da skinem neki distro pa ga bacim na LIVE FLEŠ......nešto mi se ne prže diskovi. :D

Šta savJetuješ, o brate "Džukcu"?
Do sada sam isprobao Mint i Ubuntu.

Šta je onako lepo za oko po tvom skromnom mišljenju?
I molim te....neki OS kome X, kockica i minimaze stoje u desnom ćošku prozora......ubi me leva strana keve mi Slađane! :D :D :D


Znači bez zaHebancije...mrtav sa ozbiljan...sad ću da poteram neki distro.
Samo mi reci koji.

Samo da bacim Firefox u Sync da preuzme password-e inače ću se ubijem u pojam.

Volim FireBIRD više nego majku Slađanu. :D :D :D
 
Poslednja izmena:
Koji je tvo problem? Nije se pojavila slika gde sa jedne strane piše "Probaj Ubuntu" ,a sa druge strane "Instaliraj Ubuntu" ? I još imaš da odabereš jezik. Instalacija teče normalno i lako, lepo te pita hoćeš li alongside Windows ili ne. Ako nećeš ,imaš i uputsvo na znaničnoj Ubuntu stranici.http://www.ubuntu-rs.org/ Tu imaš sve,pa i forum!!
 
Neeeeeeee hahahahahahahahah!

Prvi put mi je tražilo da ukucam nešto u neko prazno polje...
A ja nisam imao drugi pristup internetu (da proguglam jel) osim sa računara a na prazan hard pokušao da instaliram Ubuntu 10.

Pa sve kontam "isti je to RAC kao Windows sa instaliranje.....valjda"......kad ono ćorak.

Nešto me izbacalo oko formatiranja harda.....pa root folder za koji sam tek tada prvi put čuo itd.


Da ne dužim, izgubio sam se tada kao "magare u magli". :D
Aj što sam se izgubio, nego što sam prs'o kao neonka.



P.S. Evo baš zagledam download linkove za Mint.

Nešto ne razumem.
Kakve su razlike između: Cinnamon, MATE, Xfce i KDE?
Izgled...?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno