Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Nema veze sto je grafa starija, linux sada ima odlicne drajvera za AMD. Probaj sa novijom verzijom Ubuntu-a.

Ima za novije kartice, starije kartice imaju losije drajvere od legacy ATI drajvera. Svasta nesto ne valja sa tim radeon drajverom za starije arhitekture, dobijam artefakte sa vremena na vreme sto se u Windowsu nije dogadjalo. Takodje drzi cip stalno opterecenim. Drajver je realno dzank. Ali sluzi svrsi, koliko toliko. Meni ne treba graficka za igrice, nego da malo pomogne oko video akceleracije ali ne moze ni to. Samo moze da baci sliku i to nekad ne radi kako treba (artefakti i povremeno zakucavanje drajvera). Ne, ne crkava VRAM proverio sam.

Zvuk i grafika su jos uvek dve kategorije gde Linux jako slabo stoji. Podesiti visekanalni zvuk kako treba je pain in the ass.

Nisu ni drajveri za nove kartice odlicni, samo nisu vise krs kao pre. Ali jos uvek dobijas 60-70% performansi u odnosu na Windows.
 
@lega99

Imam ovaj fajl vec u folderu: "10-amdgpu.conf"
Section "OutputClass"
Identifier "AMDgpu"
MatchDriver "amdgpu"
Driver "amdgpu"
EndSection

i "10-radeon.conf"

Section "OutputClass"
Identifier "Radeon"
MatchDriver "radeon"
Driver "radeon"
EndSection

Da li da izmenim neki od ova dva i dodam taj deo TearFree i DRI sto si stavljao?

PS: Sad sam instalirao pored w7 ubuntu 17.04 i mnogo mi bolje radi drajver nego sto je radio na 16.04 pre godinu dana.
Ali, i dalje gledam kako da malo usporim misa na touchpadu. Sta tu preporucujes kao najjednostavnije?
 
Ima za novije kartice, starije kartice imaju losije drajvere od legacy ATI drajvera. Svasta nesto ne valja sa tim radeon drajverom za starije arhitekture, dobijam artefakte sa vremena na vreme sto se u Windowsu nije dogadjalo. Takodje drzi cip stalno opterecenim. Drajver je realno dzank. Ali sluzi svrsi, koliko toliko. Meni ne treba graficka za igrice, nego da malo pomogne oko video akceleracije ali ne moze ni to. Samo moze da baci sliku i to nekad ne radi kako treba (artefakti i povremeno zakucavanje drajvera). Ne, ne crkava VRAM proverio sam.

Zvuk i grafika su jos uvek dve kategorije gde Linux jako slabo stoji. Podesiti visekanalni zvuk kako treba je pain in the ass.

Nisu ni drajveri za nove kartice odlicni, samo nisu vise krs kao pre. Ali jos uvek dobijas 60-70% performansi u odnosu na Windows.

Konacno da procitam to za artefakte, da se neko usudi da napise, da povremeno se pojavljuju kod mene haoticno nema pravila malo parce ekrana i pojave se crno bele kockice. Mislio sam da je to do plasme jer su mi svi distroi KDE. Hvala sa ovaj info. E sad kako i zasto ako moja kartica ne spada u te bas stare iako ja mislim da je stara, vise se greje...
 
Ubaci u 10-radeon.conf nista ne kosta samo zapamti ako nesto ne valja koje su te dve linije. AKo zeza podigni sistem u recovery modu i izbacis te linije. Ja koristim i ppa Oibaf za graficku.
Za touchpad ne znam, nikad nisam imao a i kad mi dolazio u ruke ja ubodem misa i radim sa misom...
Jedna stvar mi nije nikako jasna postoje dva conf fajla kako sistem odluci koji ce .conf da koristi, ja bi sklonio 10-amdgpu.conf na sigurno ili mu samo dodao nastavak old pa probao onda sistem sa izmenjenim radeon.conf plus dodao bi mu Oibaf ppa
 
Poslednja izmena od urednika:
Morao sam u recovery modu da brisem te dve linije posto posle Ubuntu logoa bude samo crn ekran. Neka. Radi dobro ovako, videcu na netu samo da smanjim brzinu skrola. Hvala ti na trudu.
 
Kod mene je ovako, to nisu isti fajlovi
20-radeon.conf
Kod:
Section "Device"
    Identifier "Radeon"
    Driver "radeon"
    Option "TearFree" "on"
    Option "DRI" "3"
EndSection
10-radeon.conf
Kod:
Section "OutputClass"
	Identifier "Radeon"
	MatchDriver "radeon"
	Driver "radeon"
EndSection

Section "Device" i Section "OutputClass" ovako posebno radi sigurno, tako je kod mene.
Stavi https://launchpad.net/~oibaf/+archive/ubuntu/graphics-drivers ako znas da baratas sa ppa
 
Poslednja izmena od urednika:
Odradio sam sve kao sto si rekao i dodao ppa.
Mislim da je sad super. Ne znam da li je placebo efekat ali nekih problema nema. :D
Hvala!
 
Odradio sam sve kao sto si rekao i dodao ppa.
Mislim da je sad super. Ne znam da li je placebo efekat ali nekih problema nema. :D
Hvala!
Probaj nesto, neki film, programe tako ces najlakse videti da li ima boljitka ili je placebo. Da li si odradio restart kad si to sve odradio? Mozes da probas i nove kernele sa mainline kernel, imas programce ukuu koje te obavestava kad izadje novi kernel, malo ponekad smori kad iskoci usred nekog posla sa obavestenjem.:)
 
Poslednja izmena od urednika:
Poredio sam pomeranje prozora sa windowsom i deluje mi da je slicno dosta. Filmovi i serije super.
Videcu jos to za kernel da l' da menjam...
 
@ Delicious,

Oibaf ponekad zna da zaglavi sa drajverima; reseje: 1.ppa-purge za oibaf ako ti je hica, 2. Sacekas 1-2 dana i iz recovery moda uradis update-upgrade (oibaf sredi dotle drajvere) Ima i padoka ppa ali ti ne preporucuje iz iskustva mnogo cesto puca
 
Vazi. Za sad mi je kao druga opcija ubuntu pored w7, neko vreme ce mi biti primarni windows iz specificnih razloga, pa cu videti da li tamo sta stuca kad naletim na problem u hodu sto se kaze.
 
@ lega99

Ako u nekom momentu odlucim da obrisem windows komplet, da li mi znaci i da prebacim particiju sa podacima koja je ntfs u ext4? Dobijam li nesto konkretno time?
 
Pa po nekoj logici malo bolje performanse,ali ne moras.
 
@ lega99

Ako u nekom momentu odlucim da obrisem windows komplet, da li mi znaci i da prebacim particiju sa podacima koja je ntfs u ext4? Dobijam li nesto konkretno time?
Pazi ljudi se tako zeznu, ne znam zasto ali obicno naprave jednu primarnu particiju na koju smeste windows i jednu extend i onda im padne na pamet da stave linux. Ako obrises windows prvo izgubices grub
ali to se lako vraca, mislim da mozes da izgubis sve ako izgubis-obrises extend particiju. Particija sa podacima ne moze da se prebaci konverzijom iz ntfs u ext4, podaci mogu da se prebacuju samo kopiranjem.
Moj savet je ostavi taj win, ne trazi leba, smanji njegovu particiju na neki prihvatljiv minimum a da win radi a taj prazan prostor pridodaj linuxu. To se radi sa live diska, ako nisi vest i ako su ti podaci koje imas vazni
bolje ne pipaj dugmice dok ne naucis baratanje sa particija.
 
Ok. I to sto kazes, za sad mi ne fali ni prostora pa necu jos nista menjati.
Samo sam stavio ponovo ubuntu kao prvi da se malo vise "igram" na njemu.

PS: Imao sam ranije tih problema kad sam pokvario mbr, pa jednom prilikom i grub, trebalo mi nekad pola sata, nekad 2-3 dok sam provalio kako da ga sredim.
 
Meni lično se ne dopada Unity, Novi Gnome, a ni KDE. Najviše mi odgovara Linux Mint sa Cinnamon okruženjem. Zbog projekta na kome radim, trenutno mi je Centos 7 na kompjuteru, ali čim se završi idem nazad na Mint.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ja sam na linux mint-u vec 4 godine i nemam nameru da menjam. Probao sam dosta distro-a i mint mi nekako najvise odgovara vizuelno-takodje sam na Cinnamon-u. Jedina stvar kod minta je da nikad ne koristim najnoviju verziju dok se malo ne sredi.
Cak sam uspeo da instaliram neke starije igre preko wine-a i rade odlicno. Brz, jako retko baguje, vecinu programa koji mi trebaju vec imam ili ih instaliram za sekund.
Kako mi se cini i sve vise igara ima podrsku za ubuntu pa ce sve vise i ljudi prelaziti na isti.
Ja inace kod mene u firmi skoro svima sredjujem racunare (i softverski i hardverski) jer znam najvise od svih pa vazim za baju :)
Od pre 2 godine svima instaliram linux i svi su prezadovoljni - narocito brzinom i nedostatkom virusa/antivirusa.
Plus su neki naucili i sami da dignu sistem da su probali i sami neke distro-e.
Sve u svemu - zao mi je sto nisam i ranije.
 
Ja uporedo koristim Fedoru par godina unazad. Da nije igrica ali i ukućana verovatno bi bila jedini izbor. Ono što je zanimljivo je i da ostali nisu imali ama bas nikakav problem u snalaženju sa istim a da im je sistem čak izgledao i primamljivo... Konfa je izmedju ostalog 11 godina stara, uz dodatak rama, ssda i malo novije grafike...
 
Kako sam resio kompletno touchpad:

(Uvek je imao taj neki trip na svakom linuxu koji sam probao, kao da malo "protrese" mis pored kad umesto levog klika koristim "tap to click" odnosno kliknem na touchpadu umesto levog dugmeta).
Sad radi jednako dobro ili i bolje nego na winu.

xinput set-prop "SynPS/2 Synaptics TouchPad" "Synaptics Finger" 40 40 140 (ova tri broja sam lupao par puta bezveze dok nisam dobio da radi dobro), ne secam se sta je bilo po defaultu.
xinput set-prop "SynPS/2 Synaptics TouchPad" "Synaptics Noise Cancellation" 20 20 (i ovde 20 20 meni radi najbolje).
 
Moj ponovni prelazak na Linux je nazalost stopiran. Iz poslovnih razloga sam morao da ga zamenim windowsom i sada kada opet mogu da koristim Linux ja imam problem. Naime,izbrisan je ceo hard,prazan je,blanko,instaliram Ubuntu mate i bum, "non system disk or disk error" izbacuje iznova i iznova. Na istom hardu je bio lunux mint,sada ni on nece. Ne znam da li je do harda problem,ali windows butuje bez problema. Da li se nekome isto desavalo?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Jel si instalirao/podesio GRUB?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ma da,i opet isto. Cudi me jer je na tom istom disku bio Mint,pregazen Winom i sada Linux nikako ne ide.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Da nisi mozda stavio GPT pa sad te to zeza.
 
Да не покушава да стартује са нечег другог? Провери и партиције, какве су и ког су типа. Или стартуј неки линух па да видимо шта показује gparted ... ја некако више волем gui него фдиск приказ. ;)
Или си ипак лоше инсталирао груб?
 
Nema sa cega drugog da pokusava da startuje,prvi izbor kod butovanja je Hdd. Hard je ceo bio izbrisan,kreirao sam samk xt4 particije.
A sto se Grub-a tice on je instaliran na hard disk a ne na particiju.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
MBR или GPT? Ако је прво, примарна или екстендед?
 
Gpt i primarna. Znaci prazan hard,napravljena / particija /home i swap. Sistem je trazio i particiju koja je rezervisana za grub (nije /boot) pa sam i nju napravio. I to je sve.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Довољно. ;) Ако је хард GPT, онда мора EFI инсталација која има свој лоадер. Да ли windows ради на таквом харду тј да ли је он EFI или не? Или си можда већ тако радио?

Иначе су ту све партиције примарне, за разлику од MBR где може да их буде до 4.
 
Pa je l je mozda bolje da konvertujem u mbr?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Колики је хард? Мени је стари остао као MBR и ради како је радило, нови сам морао да правим као GPT па сам и оперативне системе тако инсталирао, све ради осим што те са новог бирам из биос менаџера а старе из груба. ;)
 
Nazad
Vrh Dno