Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Devuan koristi sysvinit po defaultu. Taj init sistem je s razlogom zamenjen. Mnogima se ne dopada zamena tj. systemd ali to ne znaci da je smisleno drzati se sysvinit danas. Devuan core tim su sysadmini kojima nije bilo do ucenja neceg novog vec se drze onog sto znaju a to su sysvinit skripte koje su kupus u vecini slucajeva. Podrzava Devuan i druge init sisteme osim sysvinit ali nisu default. Dok je runit default u Void a u Alpine i Gentoo openrc i to su mnogo bolji init sistemi od sysvinit. Da su hteli da naprave bolji distro izabrali bi bolje defaults nego je njima cilj da naprave distro poput starog Debiana pre odluke da se uvede systemd. Devuan nije teznja ka boljem vec ka prezervaciji prevazidjenog stanja a nikada i nigde nije moglo uspeti.

Uostalom Devuan koristi apt koji se naslanja na dpkg kao i Debian a ja se na apt ne vracam. Spor, problematican i ima los prikaz. Svaki od ovih novih distroa ima bolji paket menadzer. Samo stari se drze svoje price ali su barem Red Hat pokusali da unaprede rpm.

sysvinit + apt + mala zajednica = distro koji nije dobar izbor u 2017. godini

Archlinux polako pokazuje svoje godine ali je jos uvek tata mata za debianolike sisteme. Sistem apdejt za manje od deset sekundi na matorom HDD, apdejt mirrora za jednu do dve sekunde. Instalacija uvek prodje, nikad dependency problem nisam imao ni na jednom archolikom sistemu (doduse nisam ni na fedori). Paketa ima koliko hoces i veliki broj se instalira iz sorsa i mozes podesavati neke sitnice sto kod .deb paketa ne moze tako lako.

Nasuprot tome je Ubuntu (najpopularniji Debian based distro) koji apdejtuje mirrore sto godina jer povlaci language repoe koji mi apsolutno ne trebaju (po defaultu), dist-upgrade je uvek lutrija a standardan upgrade paketa isto traje duze nego sto bi trebalo. Pritom koriste Gnome 3 i po friskom startu ceo sistem zauzme gigabajt memorije za sebe (moj archlinux je na 150 MB), aplikacije se takodje sporije ucitavaju (pet sekundi za Sublime Text na mojoj masini i tri do pet sekundi za file manager), kao kesira aplikacije ali malo morgen. Taj Ubuntu barem ima neku garanciju da nece biti pucanja, Frankendebian nema nikakvu. Naravno bitan softver u verzijama od pre godinu, dve ili pet... (linux kernel, mesa, web browser, gimp itd.)

Preporuka Debiana je cisto fanbojisanje, jos cekam tog koji ce cinjenicama da odbrani svoju tezu.
 
I ja sam presao na Linux pre nekoliko meseci. Studiram softversko inženjerstvo i to je nekako bio logičan sled događaja. Teorija operativnih sistema je uglavnom inspirisana unixom. Svi ostali sistemi su samo specijalizacije.

Sledi Windows hate...

Dojadilo mi je cekanje da svaki alat za dev otkloni sve bagove ili uopšte stigne na Windows. Dojadilo mi je da moram da instaliram milion alata da imam iole unixoliko radno okruženje. Unix filozofija i open source je nesto najbolje sto mi se desilo u karijeri. Mnogo toga sam naučio o računarima generalno, distribuciji softvera, sigurnosti, moci komponovanja malih delova u smislene celine, moci automatizacije, kustomizacije itd..

Sada malo realnosti...

Da li treba da predjete na Linux? Zavisi.
Sa cisto konzumerske strane, mnogo mi se puta desavalo da satima pokušavam da namestim nesto sto je jedan klik na Windowsu. Mnogim ljudima je to nelogično i razumem ih. Licno mi najviše fali neki krsten video player. Navikao sam na POT i nijedan mu nije ni prici.

MacOS je neki balans izmedju ove dve krajnosti. Potreban je samo malo dublji džep.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Devuan koristi sysvinit po defaultu. Taj init sistem je s razlogom zamenjen. Mnogima se ne dopada zamena tj. systemd ali to ne znaci da je smisleno drzati se sysvinit danas. Devuan core tim su sysadmini kojima nije bilo do ucenja neceg novog vec se drze onog sto znaju a to su sysvinit skripte koje su kupus u vecini slucajeva. Podrzava Devuan i druge init sisteme osim sysvinit ali nisu default. Dok je runit default u Void a u Alpine i Gentoo openrc i to su mnogo bolji init sistemi od sysvinit. Da su hteli da naprave bolji distro izabrali bi bolje defaults nego je njima cilj da naprave distro poput starog Debiana pre odluke da se uvede systemd. Devuan nije teznja ka boljem vec ka prezervaciji prevazidjenog stanja a nikada i nigde nije moglo uspeti.

Uostalom Devuan koristi apt koji se naslanja na dpkg kao i Debian a ja se na apt ne vracam. Spor, problematican i ima los prikaz. Svaki od ovih novih distroa ima bolji paket menadzer. Samo stari se drze svoje price ali su barem Red Hat pokusali da unaprede rpm.

sysvinit + apt + mala zajednica = distro koji nije dobar izbor u 2017. godini

Archlinux polako pokazuje svoje godine ali je jos uvek tata mata za debianolike sisteme. Sistem apdejt za manje od deset sekundi na matorom HDD, apdejt mirrora za jednu do dve sekunde. Instalacija uvek prodje, nikad dependency problem nisam imao ni na jednom archolikom sistemu (doduse nisam ni na fedori). Paketa ima koliko hoces i veliki broj se instalira iz sorsa i mozes podesavati neke sitnice sto kod .deb paketa ne moze tako lako.

Nasuprot tome je Ubuntu (najpopularniji Debian based distro) koji apdejtuje mirrore sto godina jer povlaci language repoe koji mi apsolutno ne trebaju (po defaultu), dist-upgrade je uvek lutrija a standardan upgrade paketa isto traje duze nego sto bi trebalo. Pritom koriste Gnome 3 i po friskom startu ceo sistem zauzme gigabajt memorije za sebe (moj archlinux je na 150 MB), aplikacije se takodje sporije ucitavaju (pet sekundi za Sublime Text na mojoj masini i tri do pet sekundi za file manager), kao kesira aplikacije ali malo morgen. Taj Ubuntu barem ima neku garanciju da nece biti pucanja, Frankendebian nema nikakvu. Naravno bitan softver u verzijama od pre godinu, dve ili pet... (linux kernel, mesa, web browser, gimp itd.)

Preporuka Debiana je cisto fanbojisanje, jos cekam tog koji ce cinjenicama da odbrani svoju tezu.

Oko inita se ne razumem ali za ostalo si preterao maksimalno, distroi koji se tebi ne dopadaju imaju sve i sve radi, to sto tebi fale zavisnosti pa drzi se LTS izdanja. Za Archolike npr. Manjaro sve instalira a program ne radi, a koliko puta stigne update koji je neispravan, koliko programa je ugaseno a u Ubuntolicima rade...
 
Isto i ja, probao razne linux distribucije, nekako su mi mint cinnemon i majnaro deepin najvise legli. Ali uvek mi fale neke sitnice na koje sam navikao u windowsu, pa mi je primarni os win 10. Sad trenutno imam hackintosh koji savrseno radi, i pokusavam da ga koristim, ali uopste ne razumem to odusevljenje i hype oko MacOs-a, deluje kao malo bolje upeglana linux distribucija.

hype oko macos-a nastaje kada koristiš mac računar sa mac periferijama, tada se vidi razlika između hackintosh-a (mnogi na hackintosh-u ne koriste original mac periferije već ubodu pc tastaturu i mišonju). lično nisam osetio nikakvo oduševljenje kada sam koristio mavericks na probook-u, sistem kao i svaki drugi sistem, drukčiji gui i to je to, malo privikavanja i eto. međutim, kada sam koristio mac mini (u koji sam ubacio ssd) sa apple trackpad-om i apple tastaturom tada se oseti ta razlika zbog koje se većina ne vraća na pc. trackpad je pravo uživanje koristiti, prečice na tastaturi takođe kao i hardver koji mu daje dozu elegancije.
 
Ja sam prešao na Linux Mint Mate evo već 5 godina, iskreno, samo kad radim veća i komplikovanija kopiranja podignem dual boot win zbog TotalCommandera, on je nezamenljiv.
 
Ево да и ја поделим своје искуство. Наиме, пре тачно годину дана решио сам да раскинем сарадњу са Бил Г.:D. то је био мој први сусрет са Linux светом и због тога сам инсталирао Ubuntu, пре свега због велике заједнице и што сам још увек био почетник у свему томе. После годину дана коришћења имам само речи хвала. До сада нисам имао проблема и све ради савршено. Неко је споменуо MS Office, он се може инсталирати у Linux-у ако неко не може без њега или му не одговара LibreOffice. Ја сам користио MS Office 2010 и све је радило без проблема. Што се тиче Photoshop-а, он може да ради али има неких ситних багова, због тога моја је препорука Gimp. Игре раде одлично, бар оне које су прављене за Linux. Тренутно играм Sudden Strike 4.
 
Oko inita se ne razumem ali za ostalo si preterao maksimalno, distroi koji se tebi ne dopadaju imaju sve i sve radi, to sto tebi fale zavisnosti pa drzi se LTS izdanja. Za Archolike npr. Manjaro sve instalira a program ne radi, a koliko puta stigne update koji je neispravan, koliko programa je ugaseno a u Ubuntolicima rade...

To LTS je izmislio Canonical a ja vise ne koristim Ubuntu tako da... hocu najnoviji softver uz stabilnu bazu a resenja kao sto su snap ili flatpak mi odgovoraju samo u odredjenim slucajevima (GTK based distro na koji treba instalirati Qt program ili obrnuto). Sto bi koristio losije ako ima bolje? To sto ti ne znas da je bolje ili ti je to dobro dovoljno dobro to je okej. Ja samo argumentovano iznosim moja iskustva a posto imam slabiju masinu od vecine veruj da sam osetljiviji od vecine na los softver. Nista meni ne fali, ovaj Arch prede kao mackica. Zapravo mozda ga i upakujem kao distro kada ga zavrsim. Jer moj Openbox trosi 150-200 MB RAM u idle modu i nema floaty windows kao recimo Archlabs koji trosi 500+ MB i ima lose podesen compton. Mogao sam i ja da instaliram Archlabs 5.0 ali se trud i cimanje isplatilo, ima bolji distro koji moze sve to isto samo izgleda lepse i trosi manje resursa.

Ova veca okruzenja kao Windows od Viste naovamo (superfetch) ili Android imaju neka inteligentna kesiranja. Iz mog iskustva to nikada ne radi kako treba, inteligentno je koliko i search servis kakvih imas po Linuxu koliko hoces. Prava, starinska, dobro napisana aplikacija trosi malo resursa kako CPU tako i RAM i ima opciju da se startuje kao rezidentni servis. Uz to mozes da je podesavas kako hoces preko config fajla sto se dalje lako prenosi na GUI jer sve sto treba da uradis je da te funkcije spakujes u neki graficki frejmvork. LXapperance, xfce control panel, kde control center, gnome tweaks, to je samo sloj grafike koji ekspozira odredjene funkcije krajnjem korisniku. Aplikacije kao sto je Thunar, PCMANFC, compton, Transmission, urxvt se sa manje ili vise uspeha mogu naterati u servis iliti daemon mode a posto trose ko upaljaci (ne preko 50 MB RAM svaka od njih) ne osetis ih u RAMu a imas instant 100% foolproof softver u pozadini koji se cak i na Rapsberry Pi sa najsporijom mogucom memorijskom karticom dize instantno.

Rade zato sto je baza stara. Na Ubuntu 18.04 nece raditi. Kod mene gksu radi, admin file manager window radi, radio bi i kdesu da mi treba. Neispravni update nece stici jer: a) citam newsletter, b) okruzenje je stabilno a ne gtk3 ili qt5.
 
Poslednja izmena:
Licno mi najviše fali neki krsten video player. Navikao sam na POT i nijedan mu nije ni prici.

Postoji bomi ali se vise ne razvija, sve teze kompajlira i generalno nije bas najsjajnije resenje. Bomi je frontend za najbolji open source media player, mpv.

Postoji smplayer koji moze da radi sa mpv (default mplayer) ali ta kombinacija iako upotrebljiva, cesto baguje (prijava greske pri pustanju klipa, ponovno pustanje ucitava klip). Smplayer je bolji frontend od bomi ali ima manje opcija, doduse raspored opcija je logican i sve lepo rade. Uslovna mana, smara za donaciju gore nego sto SublimeText smara da ga kupis. Skoro ko da su shareware...

Postoji vlc koji je... pa ne bas najbolji. Pusta sve ali nekada to ne radi bas najbolje. Meni se mpv pokazao kao klasa za vlc.

Postoji gomila krsa, deepin-movies, totem (gnome videos), qml player, qt player, xine + milion raznih mplayer frontenda i slicnih varijanti. Ljudima cak i ove varijante zavrsavaju posao ali to je kao da koristis windows media plejer.

Na kraju postoji mpv ali je on bez gui podesavanja, nudi samo prozor i on-screen-controls, najosnovnije. Ali moze sve, samo preko konzolnih komandi. Zato ima podrsku za skriptovanje tj. lua skripte. Imas ih na netu. Probaj ovu: https://github.com/carmanaught/mpvcontextmenu/find/master. Ako ne znas da podesis posalji PM. Ima samo jednu manu tj. kod mene se to manifestuje, gtk context menu kasni sa prikazivanjem pola sekunde sto malo iritira dok tk menu se pokaze odmah ali u windowed modu se prikaze van prozora umesto tamo gde mis prikazuje.
 
Poslednja izmena:
VLC je odličan, ali mu pretraga titlova brljavi. Zato na prozorima pored njega koristim i MPC-HC, a na pingvinima smplayer. Odličan je.

Evo ja sam pre nekih 10 meseci napustio potpuno Windows i presao na Linux... Vise nema smaranja za krekovima, antivirusima, virusima i ostalim glupostima.
Ne znam o čemu pričaš. Ja ni na prozorima ne koristim krekove (samo FOSS i legalan vlasnički softver), 3rd party antiviruse (samo defender, mada i na linuxu imam ClamAV i rkhunter), viruse ne koristim nigde :d a ostalih gluposti ima podjednako svuda :D

Za pocetnike je Ubuntu ili Linux Mint po meni. A kada naucis osnove onda mozes do mile volje da isprobavas razlicite distribuije dok ne nadjes neku koja tebi odgovara.
Slažem se u potpunosti
 
VLC je odličan, ali mu pretraga titlova brljavi. Zato na prozorima pored njega koristim i MPC-HC, a na pingvinima smplayer. Odličan je.


Ne znam o čemu pričaš. Ja ni na prozorima ne koristim krekove (samo FOSS i legalan vlasnički softver), 3rd party antiviruse (samo defender, mada i na linuxu imam ClamAV i rkhunter), viruse ne koristim nigde :d a ostalih gluposti ima podjednako svuda :D


Slažem se u potpunosti
Ima neka fora da se doda adresa servera u hosts fajl, na windowsu naravno, ne znam za linux, googlaj. Posle toga vlsub radi kako treba...

Sent from my GT-I8260 using Tapatalk
 
Devuan koristi sysvinit po defaultu. Taj init sistem je s razlogom zamenjen. Mnogima se ne dopada zamena tj. systemd ali to ne znaci da je smisleno drzati se sysvinit danas. Devuan core tim su sysadmini kojima nije bilo do ucenja neceg novog vec se drze onog sto znaju a to su sysvinit skripte koje su kupus u vecini slucajeva. Podrzava Devuan i druge init sisteme osim sysvinit ali nisu default. Dok je runit default u Void a u Alpine i Gentoo openrc i to su mnogo bolji init sistemi od sysvinit. Da su hteli da naprave bolji distro izabrali bi bolje defaults nego je njima cilj da naprave distro poput starog Debiana pre odluke da se uvede systemd. Devuan nije teznja ka boljem vec ka prezervaciji prevazidjenog stanja a nikada i nigde nije moglo uspeti.

Uostalom Devuan koristi apt koji se naslanja na dpkg kao i Debian a ja se na apt ne vracam. Spor, problematican i ima los prikaz. Svaki od ovih novih distroa ima bolji paket menadzer. Samo stari se drze svoje price ali su barem Red Hat pokusali da unaprede rpm.

sysvinit + apt + mala zajednica = distro koji nije dobar izbor u 2017. godini

Archlinux polako pokazuje svoje godine ali je jos uvek tata mata za debianolike sisteme. Sistem apdejt za manje od deset sekundi na matorom HDD, apdejt mirrora za jednu do dve sekunde. Instalacija uvek prodje, nikad dependency problem nisam imao ni na jednom archolikom sistemu (doduse nisam ni na fedori). Paketa ima koliko hoces i veliki broj se instalira iz sorsa i mozes podesavati neke sitnice sto kod .deb paketa ne moze tako lako.

Nasuprot tome je Ubuntu (najpopularniji Debian based distro) koji apdejtuje mirrore sto godina jer povlaci language repoe koji mi apsolutno ne trebaju (po defaultu), dist-upgrade je uvek lutrija a standardan upgrade paketa isto traje duze nego sto bi trebalo. Pritom koriste Gnome 3 i po friskom startu ceo sistem zauzme gigabajt memorije za sebe (moj archlinux je na 150 MB), aplikacije se takodje sporije ucitavaju (pet sekundi za Sublime Text na mojoj masini i tri do pet sekundi za file manager), kao kesira aplikacije ali malo morgen. Taj Ubuntu barem ima neku garanciju da nece biti pucanja, Frankendebian nema nikakvu. Naravno bitan softver u verzijama od pre godinu, dve ili pet... (linux kernel, mesa, web browser, gimp itd.)

Preporuka Debiana je cisto fanbojisanje, jos cekam tog koji ce cinjenicama da odbrani svoju tezu.

Pronasao sam se medju tvojim kritikama za Debian, i slazem se, ali ogradicu se jer koristim samo liniju kao server, pa tu ne moze nikako da bude los. Ali, poslusacu te i dacu priliku Arch-u, posto mi treba i stabilan i dobar GUI linux, pokusacu da se pronadjem sa Arch-om, jer ga mnogi hvale i preporucuju, jedino sto me smara je sto treba puno vremena dok se konfigurise, ali pokusacu da se nateram, medjutim hteo bih da izbegnem ovaj Openbox ako je ikako moguce.. Nesto ne vidim poentu da koristis dodatni program za koji potrosis vreme dok ga podesis, da ti bude okruzenje u okviru okruzenja... Ljubitelj sam starog Gnome2 okruzenja, odnosno MATE-a, tako da probacu tu varijantu.
 
Debian je uz CentOS najbolji izbor za server ali niko u ovoj temi ne koristi Debian stable vec svi posle nekog vremena predju na testing. Debian stable ima podrsku od core tima koji razvija distro, testing ima samo podrsku zajednice.

Server je potpuno druga prica, tu je GUI cisto razbacivanje resursa pa i dodatnih 30-120 MB koliko dodaje Openbox setup (120 MB u slucaju sistema podesenog za desktop upotrebu, 30tak MB ukoliko je podesen za upotrebu na serveru). Kod mene iz ttyn prijavljuje oko 68 MB potrosnju radne memorije. Ja sav moj posao mogu da zavrsim iz tty1, nego sam lenj pa podizem xserver. Ali vim moze sve sto meni treba uz ostale konzolne alate i to mnogo brze i efikasnije jer nema sta da mi krade paznju.

Archlinux, pogotovo ako izaberes Openbox konfiguracija zna da potraje jer sve biras od nule. Graficki drajver, graficki server, login menadzer, window menadzer, usluzne aplikacije (za web browsing, za pregled fajlova, za pregled slika, za passworde, za root pristup, za pregled filmova, za igrice itd.) Medjutim, ukoliko si okej sa tim to moze neko drugi da ti odradi preko skripte. Moze cela instalacija preko skripte i to ne govorim o raznim skriptama koji ti nude da biras od ponudjenog nego sipaj i vozi skripta koja pravi varijantu Archlabsa. Mozes i Archlabs da stavis, ali meni neke stvari nisu odgovarale pa sam sebi skrojio od nule.

U sustini sve sto bilo kome treba: a) je polybar ili lemonbar ili neki treci bar gore ili dole da prikaze osnovne informacije i omoguci podesavanja zvuka, brightnessa i prikaze status baterije, b) openbox menu koji se poziva na desni klik i koji sadrzi sva moguca podesavanja, c) par precica kada ne mozes pristupiti meniju i rofi i neka hud varijanta za pretragu aplikacionih menija (kao sto ima Ubuntu Unity). Takav setup ne jede puno resursa a apsolutno je superioran za rad. Mozes birati floating window menadzer (openbox, fluxbox) ili tiling WM (i3, xmonad, dwm i ostatak ekipe). Tiling su efikasniji za rad ali zahtevaju ucenje precica. Ovo je Unix way, Gnome/KDE su tu da privuku Windows/MacOS crowd.
 
Poslednja izmena:
Stable, oldstable i naravno Sid. Koristio bih i oldoldstable, nego imam merak na švabu i sistemskog demona.

Za produženu podršku, i po dršku

https://wiki.debian.org/LTS

A za testing, pretpostavka je majka svih kh-kh....
 
Ja sam i dalje na dualboot,zbog nekih AD problema.
Trenutno(i nadam se jos ko zna koliko ) sam na voidu,uglavnom Mate,ponekad predjem na cinnamon. runit je toliko bolji od svega ostalog(ok,openrc je isto dobar), da se uopste ne razmislja o systemdu.
 
Poslednja izmena od urednika:
arch

Debian je uz CentOS najbolji izbor za server ali niko u ovoj temi ne koristi Debian stable vec svi posle nekog vremena predju na testing. Debian stable ima podrsku od core tima koji razvija distro, testing ima samo podrsku zajednice.

Server je potpuno druga prica, tu je GUI cisto razbacivanje resursa pa i dodatnih 30-120 MB koliko dodaje Openbox setup (120 MB u slucaju sistema podesenog za desktop upotrebu, 30tak MB ukoliko je podesen za upotrebu na serveru). Kod mene iz ttyn prijavljuje oko 68 MB potrosnju radne memorije. Ja sav moj posao mogu da zavrsim iz tty1, nego sam lenj pa podizem xserver. Ali vim moze sve sto meni treba uz ostale konzolne alate i to mnogo brze i efikasnije jer nema sta da mi krade paznju.

Archlinux, pogotovo ako izaberes Openbox konfiguracija zna da potraje jer sve biras od nule. Graficki drajver, graficki server, login menadzer, window menadzer, usluzne aplikacije (za web browsing, za pregled fajlova, za pregled slika, za passworde, za root pristup, za pregled filmova, za igrice itd.) Medjutim, ukoliko si okej sa tim to moze neko drugi da ti odradi preko skripte. Moze cela instalacija preko skripte i to ne govorim o raznim skriptama koji ti nude da biras od ponudjenog nego sipaj i vozi skripta koja pravi varijantu Archlabsa. Mozes i Archlabs da stavis, ali meni neke stvari nisu odgovarale pa sam sebi skrojio od nule.

U sustini sve sto bilo kome treba: a) je polybar ili lemonbar ili neki treci bar gore ili dole da prikaze osnovne informacije i omoguci podesavanja zvuka, brightnessa i prikaze status baterije, b) openbox menu koji se poziva na desni klik i koji sadrzi sva moguca podesavanja, c) par precica kada ne mozes pristupiti meniju i rofi i neka hud varijanta za pretragu aplikacionih menija (kao sto ima Ubuntu Unity). Takav setup ne jede puno resursa a apsolutno je superioran za rad. Mozes birati floating window menadzer (openbox, fluxbox) ili tiling WM (i3, xmonad, dwm i ostatak ekipe). Tiling su efikasniji za rad ali zahtevaju ucenje precica. Ovo je Unix way, Gnome/KDE su tu da privuku Windows/MacOS crowd.

Startovao sam Arch instalaciju, trenutno se malo borim, uradio sam update "pacman -Syu i -Syy", nekako su prosli xorg i xorg-server, ali za mate dobijam gresku, ako moze mala pomoc? Izvinjavam se kreatoru teme.
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    6.2 KB · Pregleda: 122
Pa dobro,uvek je preporuka Mint ili Cinnamon ili Mate recimo.
Mate su super uradili sa onim brisk menijem,tako da izgleda stvarno odlicno.
Manjaro je isto ok,super radi OOB.
Posle ako ga bude zanimalo ispod haube ide dalje. Arch je uvek samo korak,ili do Gentoo ili do neke bolje rolling distribucije.
 
BRACE YOURSELF, EXTRAORDINARY LONG POST AHEAD!

Startovao sam Arch instalaciju, trenutno se malo borim, uradio sam update "pacman -Syu i -Syy", nekako su prosli xorg i xorg-server, ali za mate dobijam gresku, ako moze mala pomoc? Izvinjavam se kreatoru teme.

Hoces reci startovao si live system ili si prosao instalaciju? Koliko vidim po onom archiso ti si na live disku jos uvek. Archlinux se instalira u par koraka, ostalo je podesavanje lokala i mreze (moze i kasnije). Prvi korak je da napravis particije gde ces instalirati archlinux. Ja pravim samo root particiju i podesim da bude ext4 tipa i da bude bootable. Drugi korak je da generises fstab fajl gde ce pisati informacije o diskovima koje koristis i particijama. Treci korak je da instaliras osnovnu grupu paketa tj. base. Cetvrti korak je podesavanje bootloadera posle cega sledi restart sistema gde se logujes sa tvog diska a ne preko live diska. Tek onda treba da instaliras pakete, ali prvo napravis usera i podesis sudo za njega.

Pratis ove korake, komande su izdvojene od komentara: https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide#Pre-installation

Archiso tj. lajv disk ima podesen zsh umest bash shella sto znaci da sve ove komande mozes vrlo lako kompletirati sa tab. Krenes da kucas prvih par slova svake komande i stisnes tab, on ce je verovatno pravilno kompletirati, da ne moras da kucas sve.

Moja preporuka da tokom instalacije se ulogujes dvaput tj. tebe archiso usloguje na virtualnom terminalu jedan (tty1) kao root usera tog ISOa. Ukoliko pritisnes ALT+F2 prebacice te na drugi virtuelni terminal (tty2, po defaultu ih ima sest tt1-tty6) gde se opet mozes ulogovati kao root (user: root, mislim da ne trazi password, ako trazi kucaj opet root, vec sam zaboravio koji je pass). Na tom tty2 podignes elinks kucajuci elinks https://wiki.archlinux.org pa odatle tastaturom nadjes install guide link. Posle se vratis na tty1 sa ALT+F1. Tako imas dva ekrana ako zaboravis komande a nemas telefon/tablet pri ruci. Moze i bez elinksa ali bolje da imas google i benchforum pri ruci, ima install.txt na live disku koji sadrzi install guide. Bitne komande cu boldovati:

Ja nemam EFI sistem tako da ovu EFI komandu nisam kucao:

Kod:
ls /sys/firmware/efi/efivars

Ako vrati nesto onda imas EFI sistem ali to vec znas.

Da proveris jel sat dobro podesen:

Kod:
timedatectl set-ntp true

Za particionisanje preporucujem cfdisk:

Kod:
[B]cfdisk[/B]

Mada najbolje da prvo iz sistema koji koristis da obezbedis free space pa onda preko cfdisk obelezis taj slobodan prostor i napravis novu particiju, podesis da je bootable. File system ces kasnije formatirati. Pre izlaska ako je sve ok stisni WRITE pa onda QUIT. Ne diraj DELETE i koristi HELP. Novu particiju od praznog prostora pravis sa N. Mount point treba bude root iliti /. Drugi mount pointi tj. particije ti ne trebaju.

Particiju formatiras u zeljeni tip (preporuka ext4) sa:

Kod:
[B]mkfs.ext4 /dev/sdXX[/B]

Vodi racuna da ovo nije bukvalna komanda i da ono sdXX zapravo treba da bude sda1 ili neko drugo slovo i broj zavisno od diska na koji instaliras (to je ono prvo disk i oznacava se slovom) i rednog broja particije na tom disku (to drugo X koje oznacava broj). Da bi znao sta treba da upises, konsultuj cfdisk, tamo pise kada si pravio particiju od slobodnog diska kako se zove: pise pod Device kolumnom, kod mene je /dev/sda1.


Posle ovog si zavrsio najtezi deo instalacije bilo kod Linuxa, particionisanje diska.

Sledece je podizanje te particije da bude aktivna:
Kod:
[B]mount /dev/sdXX /mnt[/B]

Kao i u prethodnom slucaju sdXX je verovatno sda1 ili sdb1 ili sdb2 ili kako god je identifikator uredjaja tj. particije na koju instaliras Linux. Posto nema vise particija ovo je sve sto treba odraditi. Za svaku dodatnu particiju mora ovo isto ali tebi ne trebaju dodatne particije.

Sad sledi instalacija base sistema:


Kod:
[B]pacstrap /mnt base[/B]

Nikakve mudrosti nema, instalira base skup paketa na tvoju root particiju. Moja preporuka je da dodas base-devel posle base (u tom slucaju komanda je pacstrap /mnt base base-devel. Base-devel je skup programerskih alata, neophodni su za instalaciju bilo cega iz AUR-a).

Pa onda sledi generisanje fstab fajla koji identifikuje diskove po podizanju sistema:

Kod:
[B]genfstab -U /mnt >> /mnt/etc/fstab[/B]

Ovo -U je argument da u fstab fajlu pisu UUID umesto labela diskova. Ako upises -L umesto -U koristice labele, preporuka za -U doduse.

Konacno ulazimo u instalaciju i napustamo archiso lajv disk:

Kod:
[B]arch-chroot /mnt[/B]

Sledi podesavanje vremena, lokala i tako te sitnice:

Kod:
ln -sf /usr/share/zoneinfo/Region/City /etc/localtime

Koristi autocomplete (TAB). Kucas ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Belgrade /etc/localtime.

Za locale prvo otvoris locale.gen sa nano, komanda je:

Kod:
nano /etc/locale.gen

Pronadjes en_US.UTF-8 UTF-8 i srpski lokal po zelji: valjda sr_RS.UTF8 za cirilicu i sr_RS_latin.UTF8 za latinicu. Sa njih sklonis komentar (#) i sacuvas sa CTRL+O i izadjes iz programa sa CTRL+X.

Analogno otvoris locale.conf sa nano /etc/locale.conf i upises:

Kod:
LANG=en_US.UTF-8

sacuvas sa CTRL+O i izadjes sa CTRL+X.

Hostname podesis tako sto sa

Kod:
nano /etc/hostname

otvoris fajl pa upises hostname po zelji. Sacuvas (CRTL+O) i izadjes (CTRL+X).

Hosts file je na /etc/hosts. Otvoris sa nano /etc/hosts i upises boldovano po zelji tj. ono myhostname.localdomain. Kod mene je mushi.neet.io ako nekog zanima ehhe:

Kod:
127.0.0.1	localhost.localdomain	localhost
::1		localhost.localdomain	localhost
[B]127.0.1.1	myhostname.localdomain	myhostname[/B]

Vodi racuna hostname ce uvek pisati pored tvog usera u terminalu, so choose wisely.

E sad bi valjalo da se instalira networkmanager da ne bi ostali bez mreze po podizanju sistema:
Kod:
[B]pacman -S networkmanager[/B]

Ja koristim dhcpcd ali verovatno hoces applet/indikator mreze u systray a to moze samo uz networkmanager ili wicd. Ako nam treba wifi instalirati:

Kod:
pacman -S iw wpa-supplicant

kao i nonfree-firmware ako ne bude radio wifi dongle. Preporuka da instalaciju vrsis na kablu.

Podesi root password:

Kod:
[B]passwd[/B]

Ja koristim isti za usera i root.

Bootloader:

Ako nemas EFI onda grub a ako imas EFI onda rEFInd.

Ukoliko imamo Intel procesor instaliramo intel-ucode:

Kod:
pacman -S intel-ucode

Ovde mi treba pomoc posto nikad nisam koristio rEFInd. Verovatno ga samo instaliras sa:

Kod:
[B]pacman -S refind-efi[/B]

pa pokrenes setup skriptu sa:

Kod:
[B]refind-install[/B]

Moraces da iskljucis secure boot, ali izgleda da moze da se podesi i da radi sa secure boot.

Napomena da moze i GRUB da radi sa UEFI BIOS ali ga ne preporucujem. Bezi od GRUB ako mozes sto dalje mozes.

THE END!


Kucamo:

Kod:
exit

da napustimo chroot, pa onda:

Kod:
reboot

da restarujemo sistem.

Vadimo flesku i pokrecemo frisko instaliran Archlinux koji se ne razlikuje puno od onog ranije sto smo imali :D

Kada se podigne ulogujes se kao root sa:

Kod:
username: root
Kod:
password: onaj koji si odabrao za root

Pravimo USER-a:


Kod:
[B]useradd -m -G wheel -s /bin/bash [I]imeusera[/I][/B]

Ovo gde pise imeusera tu napises kako hoces da ti se user zove.

Ja sam drm tako da je kod mene komanda: useradd -m -G wheel -s /bin/bash drm

Stavljamo password na usera:

Kod:
[B]passwd [I]imeusera[/B][/I]

Opet ono imeusera je ime koje si gore izabrao kada si ga pravio. Password kucaj koji zelis, ja koristim isti kao za root tj. admin nalog.

Napravili smo USER-a tj. tebe kao korisnika Linuxa!

Ako bi instalirao base-devel, onda imas sudo. Ako nisi onda moras da ga instaliras.
Sad te dodajemo u sudoers:[/B]

Kod:
[B]nano /etc/sudoers[/B]

Trazis liniju koja pise:

Kod:
# % wheel ALL=(ALL) ALL

Makni # tj. komentar i sacuvaj sa CTRL+O. Izadji sa CRTL+X.

Sad sledi omogucavanje mreze posto je u ovoj momentu nemas! Archlinux koristi systemd i potrebno je omoguciti mrezni servis:

Kod:
[B]systemctl enable networkmanager.service[/B]

Sad preporucujem restart sistema!

Kucaj komandu:

Kod:
systemctl reboot

Pri logovanju kucas tvog usera a ne root. Znaci hocemo da budemo ulogovani kao user od sad pa nadalje.

Mreza radi, jupi!

Sad sledi instaliranje paketa po zelji. Prvo video drajveri. Ako koristis ATI/AMD ili Intel ovaj deo je lagan. Za nVidia molim da neko uskoci, jer valja instalirati vlasnicki drajver.

Za AMD graficku kucas:

Kod:
sudo pacman -S xf86-video-ati
za graficke pre GCN arhitekture

Kod:
sudo pacman -S xf86-video-amdgpu
za GCN3 pa nadalje tj. Tonga, Fiji iliti R9 285 i Fury seriju

Za izmedju tj. Tahiti do Tonge, iliti 7970, R9 280X, moze i jedno ili drugo ali bolje prvi drajver.

Za Intel:
Kod:
sudo pacman -S mesa
jer je intel drajver deo mesa projekta.

Za nVidia: FUCK YOU NVIDIA! Salim se... vidi ovde: https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA#Installation

Drajveri gotovi, sada sledi Xorg:

Kod:
sudo pacman -S xorg xorg-xinit xterm

Sad MATE:

Kod:
sudo pacman -S mate
Mozes i mate-extra, vidi jel ti treba nesto odatle.

Dalje biras web browsers, instaliras libreoffice i tako dalje. Osnovna instalacija gotova, dalje podesavas sistem po zelji. Mislim da ce MATE povuci i pulseaudio tj. instalirati zvuk.
 
Uf, svaka ti cast, napisao si bolji guide nego sto ima na wiki :)

Sve sam sa pocetka odradio danas dok sam bio na poslu, ispratio svaki korak, instalirao base (bez devela), odradio update, na kraju nisam mogao da instaliram xorg, pa sam uradio update -Suy, -Syy, posle cega je instalirao xorg, ali nije mogao mate, pravio sam preko cfdisk-a swap,boot,root i home. Javljao mi je da fale paketi "community.db, core.db" i jos jedan, zaboravih. Skinuo sam ta 3 paketa, smestio ih u /usr/var/lib/... odradio update ponovo, nakon cega je nesto instalirao, pa opet mi nije dozvolio da instaliram mate. Pokusacu ponovo sutra sve ispocetka, deluje jednostavno, ali vrlo je lako napraviti greskicu da i ne primetis i udaras u zid.. Lakse mi je bilo dok sam instalirao Gentoo :)
 
Mislim (ali nisam siguran) da taj MATE sto ces instalirati je zapravo GTK3 verzija, sto znaci bagovit. Probao sam na Fedora 25 pre pola godine, totalna zurka pri podizanju okruzenja. Ako ne sacekas da se sve redom podigne, neki appleti pucaju i zavrsis sa polovicnim panelom. Moguce da je to u medjuvremeno ispavljeno ali bih rekao da je MATE GTK3 i dalje work in progress za razliku od MATE GTK2 tj. gnome2. MATE GTK3 je totalni paradoks ali se prelazi na noviji toolkit zbog podrske. Neke aplikacije imaju ofrlje implementiran gtk3, na primer Transmission sa komicno velikim nekim elementima GUI-ja. GTK2 je ruznjikav ali ni Thunar GTK3 nije puno bolji bas zbog tih velikih dugmica. Da, i XFCE prelazi na GTK3...

Sta bese -Syy? -Sy nemoj nikad da radis, to je parcijalni apdejt tj. apdejtuje samo one pakete od kojih zavisi doticni paket na koji primenjujes datu komandu. Na taj nacin mozes skrsiti sistem. Manjaro podrzava -Sy jer se tako i apdejtuje ali Archlinux ne. Za instalaciju samo -S, dok bi valjalo pre instalacije uraditi -Suy tj. update.

Ti odradi jedan:

Kod:
sudo pacman -Fy

pa javi jel se sredilo.
 
Poslednja izmena:
Да се поновим, ако неко нема намеру да постане арч гуру и да учи детаље и ситна цревца, све се лакше инсталира неком скриптом, ја користим Хелмутову и сасвим ми одговара. Ја хоћу да будем корисник арчија и не занима ме шта се и како ради нити ми смета ако се приликом инсталације дода нешто што нисам ни приметио.
За овакву инсталацију се одради пар команди (упутство на сајту) и после прате питања из скрипте.
 
Imam pitanje, kontam da nije skroz za novu temu, nego samo ako moze najkraci moguci odgovor.
Grafa na laptopu mi je: AMD Radeon HD 7670M, 2GB izasla 2012. godine (sto ce reci slaba podrska).
Windows 7 mi trenutno radi najbolje, 10-ka isto radi super, ali 7-ica bas "lezi" i nemam nikakvih problema sa drajverima i grafikom.

Testirao sam Ubuntu 16.04, Linux Mint, Deepin, ElementaryOs, konkretno na ovom laptopu i na svim verzijama sam imao problema sa touchpad-om jer previse brzo skroluje i pomera mis. Takodje, veci problem je bio sto su drajveri za graficku neki univerzalni koji ne rade dobro kao sto rade na w7. Da li to znaci da generalno s ovim laptopom mi nema linuxa i fluidnijeg iskustva od w7 dok ne uzmem drugi, sa tipa nekom intel?
*Pitam jer volim linux, lepsi mi je od windowsa, osecam se lepse kad nekako "sve" ja mogu da kontrolisem, nego na windowsu, ali ako je sad takvo stanje kakvo jeste, istrpecu do sledeceg laptopa, samo me zanima vase misljenje.
 
Nema veze sto je grafa starija, linux sada ima odlicne drajvera za AMD. Probaj sa novijom verzijom Ubuntu-a.
 
Nema veze sto je grafa starija, linux sada ima odlicne drajvera za AMD. Probaj sa novijom verzijom Ubuntu-a.
Koji su to spektakularno novi drajveri, linux ima Radeon drajvere a AMD nudu svoje amdgpu-pro ako je kartica podrzana, ovi AMD su beta vec godinama i podrzavaju jako malo kartica. Pre ce biti da treba u Ubuntu da pronadje stavke kojima se steuje mis i touchpad ili neki hint na netu.
 
Meni su radili drajveri, ali bedno. Prozor kad pomeram on se razvlaci delimicno po ekranu.
 
opensource AMD drajveri su RadeonSI za stare kartice i amdgpu za nove. Vlasnički je amdgpu-pro. Na ubuntu 16.04 rade oba bez problema
R7 260x po AMD specifikaciji nije stara, podrzana je po skisku za amdgpu-pro ali ne radi. Pisao sam o tome izlistaj firmware granu firmware/radeon i granu firmware/amdgpu i tu se vidi sta je stvarno podrzano. Nije ni bitno najverovatnije trebaju ekstra setovanja za misa i touchpad :)
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2322413
http://www.upubuntu.com/2016/11/laptops-touchpad-not-working-on-ubuntu.html
https://www.youtube.com/watch?v=ZAPSrbZvsjk
https://help.ubuntu.com/community/SynapticsTouchpad
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne vredi ovde nista. Touchpad i moze da se sredi da radi lepo, ali grafa nikako. Poslednje zvanicno podrzano od amd-a je za 14.04 odnosno 15.04 ubuntu i jos par linuxa isto tako starijih. Ovaj neki standardni opensource nije ni za sta. Kad stigne na red, nov laptop...
 
Ne vredi ovde nista. Touchpad i moze da se sredi da radi lepo, ali grafa nikako. Poslednje zvanicno podrzano od amd-a je za 14.04 odnosno 15.04 ubuntu i jos par linuxa isto tako starijih. Ovaj neki standardni opensource nije ni za sta. Kad stigne na red, nov laptop...
Graficka bi morala da radi ok. Probaj ovako
cd cd /run/media/dragan/NeonR/usr/share/X11/xorg.conf.d
napravi file 20-radeon.conf
Section "Device"
Identifier "Radeon"
Driver "radeon"
Option "TearFree" "on"
Option "DRI" "3"
EndSection
Postavi setovanje za graficku na opengl2 ili 3.1
restartuj
 
Nazad
Vrh Dno