Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

^Može sa ppa.

ppa:nilarimogard/webupd8
 
Poslednja izmena:
Ovaj forum je postao sprdnja

Kod:
[B]sudo umount /dev/sdx[/B] gde je [B]sdx[/B] putanja do fleske
pa onda [B]sudo dd if=/putanja/do/isofajla.iso of=/dev/sdx bs=1M[/B] gde je [B]sdx[/B] putanja do fleske
 
^Ma jok, samo smo želeli da izbegnemo to "kameno doba iz '90-ih" sa terminalom i kucanijem.:D
 
Нарочито ако је предлог неком почетнику у линуху који креће од руфуса а коме дд команда може због промашеног слова да обрише све.
 
Da li je neko probao solus distro?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kako da sa linuxa napravim bootable usb sa windows,probao sam sa rufus ali nemogu da se snadjem.

Ako imas UEFI BIOS na masini na kojoj planiras da instaliras Windows, ne treba ti nikakav alat. Formatiraj flash u fat32 i prekopiraj sadrzaj ISO fajla od Windows-a na flash.
 
Sad je sve u redu.
Linux zna biti dobar sistem samo se treba naviknuti a to ide jako tesko ali polako istrazujem mogucnosti,nisam jos nasao gde da podesim sta hocu da mi se dise sa sistemom.
 
Kako da sa linuxa napravim bootable usb sa windows,probao sam sa rufus ali nemogu da se snadjem.

UNetbootin

Ali postoji caka, primer:

Imaš u BIOS-u pod "Boot Mode":

- Legacy,
- UEFI.

I ako imaš Legacy i želiš da podigneš fleš na kome je Windows on ti pokaže početni ekran UNetbootin-a i kreće odbrojavanje od deset sekundi ali nikako da učita (svaki put kreće od početka, isto se dešava ako udariš Enter).

Promeniš sa Legacy na UEFI i tada se učita Windows.

Tako da pogledaj da li je MBR ili GPT ;)

UNetbootin radi 100% isto kao Rufus :wave:
 
Pokusavam da instaliram program i izbacuje mi ovu poruku

nm.jpg
Sta sad hoce.
 
Pokusavam da instaliram program i izbacuje mi ovu poruku

Pogledajte prilog 250163
Sta sad hoce.

Neće Windows Dynamic Link Library.

Edit: GDebi ne može da instalira Windows programe. Morao bi kroz Wine ali uglavnom kilavo rade ako uopšte rade, sistemski alati pogotovu. Okani se Windows aplikacija na Linuxu. Ako ti trebaju koristi ih na Windowsu.

Ne mešaj žabe i klikere, nema smisla i ne uspeva.:D :wave:
 
Poslednja izmena:
Ili da nađe alternativu. Mislim da ih na Linuxu ima dovoljno sem nekih većih paketa kao što je Adobe-ov (a i to može da se nadomjesti za osnovne potrebe).
 
Jel moguce da zbog linuxa nemogu da pokrenem 4k video,na windowsu u vlc sam mogao (nisam 100% siguran ali mislim da jesam)
 
Na pc xeon e5440 grafika je neka sa 1gb ddr1 128bita
 
^Ako je i radilo, verovatno je seckalo. Treba 2GB VRAM da UHD reprodukcija ide glatko...:wave:
 
Poslednja izmena:
Nije seckalo uopste,sad sam upravo pokusao preko drugog browsera radi bez problema,pustao sam i bolje filmove ali na windowsu.
 
^Možda... btw, pošto stalno govoriš o svom hardveru kao da više ni sam ne znaš šta je unutra, ako si sad na Mintu, u terminalu otkucaj
Kod:
inxi -F
i podsetiće te.:wave:
 
Jel može mala pomoć?
Pre neki dan sam ubacila Linux Mint 19 Tara 64-bit mate na Asus x551ca 4gb ram, Intel celeron 2x 1,5GHz sa 500gb HDD. Išla sam na čistu instalaciju,sve patricije je sam odradio.
Do sinoć je radio super, malo sam se zezala sa sređivanjem panela i raw therapee-jem i od tada posle nekog vremena podigne cpu1 i 2 na 100% i ne spada. Danas opet i počne da hladi računar. U system monitor %cpu najviše troši mate-system-monitor. Jel moguće da je nešto do sistema? Ni w10 mi nije dobro radio, trebalo mu je pola dana da ažurira sistem i da smiri pozadinske procese, za to vreme laptop neupotrebljiv al to je ipak w10.
Nije 5god računar bio na servisu. Samostalno sam ga čistila kao nešto od prašine. Termalna pasta nije nikad menjana pa je možda i do toga. Sad trenutno radi normalno.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Користи ли ико Хромиум? Нисам га користио годинама,стартујем га малопре и прво што приметим је да се стартује једно 3х брже од хрома.
Колико рама заузима у поређењу са хромом? Какво је генерално стање са њим?
 
Ja koristim Chromium. Firefox retko palim poslednjih meseci a tako sam hteo da mi se dopadne ovaj novi Firefox jer gotivim Rust. Uglavnom, novi Firefox je junk, jeste brzi od starog ali nije ni blizu Chromiuma. Gledanje youtube ili bilo kog video sadrzaja je daleko bolje iskustvo na Chromiumu. Memorijsko zauzece nije problem jer koristim Great Suspender. Novi Firefox trosi manje RAM-a od Chromiuma ali je nekako kilav generalno i one animacije su grozne kao i dizajn u sustini. Pritom nema ekstenziju kao Great Suspender, ima nesto sto nalikuje izdaleka ali ne valja uopste.

Chrome ne koristim a i zasto bi?
 
Mene je odusevilo to sto se startuje 3x brze od hroma. U tren oka.
Firefox mi ne odg jer nema mnoge extenzije koje mi trebaju,npr Moz Bar.
 
Mene je odusevilo to sto se startuje 3x brze od hroma. U tren oka.
Firefox mi ne odg jer nema mnoge extenzije koje mi trebaju,npr Moz Bar.

Takodje koristim Chromium+firefox, nesto me zezao Chrome pre nekoliko godina sa nekim bubicama, pa instaliram Chromium, generalno meni je bolji, nekako brzi i stabilniji. Sto se tice firefox-a, koristio sam ovu najnoviju verziju Quantum od kada se pojavio, u pocetku je bilo WOW sto se tice brzine, medjutim, kako su krenuli update-ovi, tako me sve vise nervirao, sve sporiji, i i dalje ne podrzava add-onove zbog svog engina, pa sam se vratio na stariju verziju Waterfox-a (valjda 56), posle 6 meseci, bukvalno mi je sve postalo lagodnije, stavio sam addonove koji su mi bili omiljeni, forecastfox, tema, jos neke sitnice, i sve radi, stabilan je, meni je bolji. Dao sam mu sansu, nije zadovoljio, vratio sam se na sjajan Waterfox.
 
Ja koristim Operu i Vivaldi. Od skoro primećujem problem sa Whatsapp widget-om u Operi koji zna da zamrzne račuanr i moram da ubijem browser. Zato sad malo više koristim Vivialdi, posebno što može WA web da se ubaci u panel. Oba su bazirana na Chromiumu, podržavaju sve ekstenzije jedino što imaju više korisnih opcija. Posebno Opera. Vivaldi tim još uvek ima dosta posla, ali s obzirom na to da je najmlađi među browserima, sve im je oprošteno, pošto za 3 godine razvoja i u veziji 1.5 ima više korisnih opcija nego Chrome(ium) u verziji 67 i 10 godina razvoja
 
Da se nadovezem na temu moje iskustvo koristio sam windows 10 godina presao sam na linux e sad koje su mane a koje prednosti linux nije namenjen za gaming tj ne moze se ocekivati da bude fps kao na windowsu drugi je mana podrska windows ima mnogo vise podrske e sad predjimo na linux on je daleko sigurniji dobar je za surfovanje po netu dobra je za nekog ko ima svoj biznis ja sam presao na linux jer me je smorio windows a vise ga ne koristim za gaming tako da sam odusevljen linuksom brz je update su sigurni brze radi net tako da na vama je izbor ko se odluci za linix moja preporuka je linux mint a softveri su besplatni ako bas zelite da igrate neku igru koja je namenjena za windows tu postoje softveri kao wine i lutris to je moje misljenje...
 
Nazad
Vrh Dno