Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Kod mene ja youtube 1080p u 60fps sa nekoliko otvorenih tabova

Što sam rekao je samo slobodna procena max opterećenja za pomenuti CPU. Nisam Task Manager da budem precizan.:D Neko slično opterećenje pri puštanju videa bi ti bilo i na Linuxu ali što se samog OSa tiče on može biti duplo lakši od 7ce zavisno od toga šta se odabere za desktop.

Edit: nemaš razloga za prelazak, za šta ti treba radi lepo. Bolje bi bilo da dodaš još RAMa ako ploča podržava. 2GB je postalo tesno u današnje vreme...
 
Poslednja izmena:
Tesno je malo reci :D
Tange-Gace-Donji-ves003.jpg

Sta znam windows pruza puno mogucnosti ali i jaci hardver treba a meni i onako treba samo multimediju,nikakve igrice programi kao soni fegas i slicno mi netreba.
 
Mogao bi da probaš da gledaš klipove iz nekog plejera? Manje memorijski alavi od brauzera. VLC, 5KPlayer...?
 
Probao sam,sta znam ne svidja mi se a i snimak koji je 1080p mi reproduktuje u 720p
 
Da VLC ne može a ovaj drugi, iskreno nisam ni probao :d. ali MPC bi trebalo da može da pušta i DASH video (tj. 1080p) mada nešto dugo nema apdejta a YT stalno nešto menja...
 
a može i ovako :smoke::smoke::smoke:

wls notify send snore toast.jpg
 
nemo' tako. killjoy-a ovo mrzi da radi :D
 
To se moram složiti, njegova teorija da kucanje bilo kakvih komandi zahtijeva 30 godina iskustva, a pri tome da si mlađi od 25 godina jer jelte stariji teže pamte.
 
ne mora remote desktop. bash radi i bez grafičkog okruženja. no ja nenavknut na suvi terminal morao sam nekako da podesim da proradi i lxde. pa možeš da digneš neki xserver pod win-om ili kao ja da xrdp server. a u bash možeš da pokrećeš i windows komande. tako da (druga slika) pozivanjem windows exe programa unutar linux konzole dobiješ notifikaciju na win desktop-u
 
Šalim se... xD

Samo ne šišam Windows 10 ako nije ltsb a on ne može da se dobije "besplatno" preinstaliran. Rođački laptopovi sa OEM verzijom mi popiše mozak koliko me cimaju iza skoro svakog apdejta (kad prođe) "A što ovoliko traje?" i napravi neki urnebes::d.
 
Nije to lxde vec xfce ali nebitno. Mogli bi ovde da drvimo kako je bash jedini pravi shell a da je powershell jedan tres ali to bas i nije tako. Ima bash mana ihaha i poprilicno je zastareo shell ali eto, vecina ga zna i koristi a powershell se nesto ne siri brzinom kojom je MS zamislio kao uostalom i vecina njihovih post Windows umotvorina tj. pokusaja da zamene standard svojim resenjem.

Ajde kao razumem da je neko osetljiv na netacne tvrdnje ali zasto vi iz Spanskih boraca 3/3 imate toliku potrebu da zalazite medju desetak ljudi koji koriste Linux da im objasnjavate zasto to sto oni rade moze i na Windowsu? Mislio sam da se Windows shill teme nalaze na drugom mestu na ovom forumu.
 
presao na ubuntu, koristicu ga dok ne kupim nov komp ovaj mi je stari pa brze radi na ubuntu, sto se tice brzine to je super, sve ostalo nula.gledam neke tutorijale gde objasnjavaju kako da u terminalu napravis novi folder itd.pravljenje novog foldera pa komande---isuse..kao da je 1992 god
 
^Pa ti nemoj da gledaš tutorijale iz '92. nego ako ti treba novi folder, napravi ga u Nautilusu kao normalan svet...
 
Kad bi ljudi manje komentarisali ono u šta se ne razumiju svijet bi bio mnogo ljepše mjesto za život.
 
Kako god windows je windows,nema neke ustede prostora i slicno a ima par sitnih problecica koji mi smetaju na linuxu,dodam jos 2gb ram memorije i letim i na windowsu.Hvala na odgovorima!
 
^Nema na čemu...

Samo ovo da nema ušteda u prostoru, jednostavno nije tačno. Na 20GB jedva može da se instalira Windows 10 a na Linuxu instaliraš OS, aplikacije i još ostane mesta neki GB i za fajlove.

Windows je Windows, i pošto ima mnogo "stvarčica" koje mi u tom OSu smetaju, kad god imam izbora, biram Linux.:wave:
 
@ Space Beer
mislis linux su kola a win konj u toj metafori?haha sta pricas to, znas ti ko drzi windows??bil gates najbogatiji covek na svetu.kako neko moze da ima bolji sistem od njega..Poceo je da mi se dopada linux, delje mi funkcionalnije, brzi je i ne koci, win nije win ako makar jednom dnevno ne zablokira.doduse ja nemam neki komp amd apu na 2.1ghz sa jednim jezgrom.Imam jedan problem.Cesto koristim usb prebacujem filmove na njega pa gledam na tv e sad u win je to funkcionisalo najprostije moguce.kad odgledam flm, ubacim usb u komp obrisem i stavim novi a u linuxu kad obrisem film samo obrise fasciklu a ne oslobadnja prostor onda moram u programu Disc da idem na quick format da bi mi usb bio prazan.jer moze to nekako da bude kao u win znaci da ne moram uvek da ga formatiram.i ako neko zna dobre besplatne knjige i tutorijale za komande u terminalu
 
Ispraznis kantu. Na nekim Linux distribucijama kada obrises nesto sa flesa to isto mozes i vratiti ako si greskom obrisao.
 
Ovo je ono što se meni desilo pre nekoliko meseci. U novembru mesecu sam se odlučio da definitivno napustim Windows OS i pređem na Linux. Ali, do sada se to nije dogodilo u potpunosti. I dalje imam instaliran Windows 10 i Linux Mint XFCE okruženje. Mnogi ljudi me savetuju da pređem na MATE ili KDE zbog grafike i okruženja u globalu.

Za sada mi se Xfce sviđa ali i dalje ne mogu da se odvikne mnogih Windows navika. Kada to budem uspeo, verovatno ću u potpunosti preći na Linux Mint.

Ono što sam kod ovog linuxa primetio jeste da ne daje tačne rezultate za bateriju i količinu trajanja na laptopu (generalno samo laptop koristim).
 
AJde pomagajte linux korisnici,instalirao i nemogu nista da nadjem :D jedva sam i ovde dosao
Hteo sam da izbrisem particije ali nisam nasao opciju gde se formatiraju, sistem sam instalirao i sam ne znam kako ali izgleda da sam napravio novu particiju (verovatno ceo hard disk je sad jedna particija)

Gde da pogledam gde su driveri,,kako funkcionise kad skinem nesta u rar tj kako da otvorim jel isto kao na windowsu?
 
Ono što sam kod ovog linuxa primetio jeste da ne daje tačne rezultate za bateriju i količinu trajanja na laptopu (generalno samo laptop koristim).

Ako mnogo greši u prikazu statusa, trebalo bi da kalibrišeš bateriju. Uzgred, koji kernel koristiš? Nemam Mint i na laptopu ali po onome što sam pročitao negde, izgleda vredi probati 4.13/15.
 
AJde pomagajte linux korisnici,instalirao i nemogu nista da nadjem :D jedva sam i ovde dosao
Hteo sam da izbrisem particije ali nisam nasao opciju gde se formatiraju, sistem sam instalirao i sam ne znam kako ali izgleda da sam napravio novu particiju (verovatno ceo hard disk je sad jedna particija)

Gde da pogledam gde su driveri,,kako funkcionise kad skinem nesta u rar tj kako da otvorim jel isto kao na windowsu?

Napiši koji distro.

Particije možeš brisati preko komandne linije, npr. fdisk ili parted, ali nije baš poželjno za početnike jer je vrlo moguće da će nešto zeznuti. Zato imaš gparted, a i njemu alternative, npr. na KDE distroima dolazi KDE Partition Manager.

Open source drivere već imaš, jedino ako želiš da instaliraš neke vlasničke preko tih istih.

Možeš probati u komandoj liniji:

Kod:
lspci -v
 
Poslednja izmena:
Ljudi sta koristite za ocitavanje licne karte na linuxu?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Linux ubuntu 16.0 nisam tacno siguran

Mislio sam dali je moguce formatirati kao kad se windows instalira i izadje opcija da se formatiraju particije i naprave nove,gde da pogledam koji su driveri instalirani,na windows imamo opciju task manager a kako je kod linux,
Na prvi pogled se nisam razocarao ali kao da sam otisao na mars a ne na drugi operativni sistem,retko sta nadjem i nigde ne vidim opciju minimise.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno