Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Sredio sam,nemam naviku da pravim /boot ali sam sada napravio i grub instalirao na sda i sad sljaka. Hvala na pomoci.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja evo par dana eksprimentisem sa UBUNTU BUDGIE 17.10 - za sada sa fleske. Razmisljam da brisem 10-ku i predjem skroz na ovaj linux. Za divno cudo ne pali mi se ventilator za graficku, imam Dell 3521 sa Intel + ATI grafickom. Jel ima nekog ko koristi ovaj distro ?
 
Ja sam probao,moderan je,brz. Ali mene nervira onaj panel sa desne strane pun podešavanja. Probaj Ubuntu Mate. Odlican distro.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Trebao sam da cutim. Upravo mi je posle par youtube pregleda proradio famozni kuler od graficke. Nema sta, neko me je prokleo da ne mogu da koristim linux na ovom laptopu :)
 
Trebao sam da cutim. Upravo mi je posle par youtube pregleda proradio famozni kuler od graficke. Nema sta, neko me je prokleo da ne mogu da koristim linux na ovom laptopu :)
Cekaj u cemu je fazon? Ti hoces da ti kuler uopste ne radi ili ti je kuler neki krs pa te nervira kad radi
 
Ma naravno da treba da radi aki u odnosu na W10 na ubuntu se stalno vrti.

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Ma naravno da treba da radi aki u odnosu na W10 na ubuntu se stalno vrti.

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
Da li tu graficku teras sa AMDgpu-pro drajverima(vecita beta) ili sa radeon slobodnim drajverima. Valjanih drajvera od strane AMD nema a radeon su slobodni drajveri i zato se ventilator vrti. Ja kad pustim moju karticu sa starim Catalyst drajverima koje su svi pljuvali ladnija je nego kad radi sa radeon drajverima.
 
amdgpu-pro nije večita beta, već drajver za profi korisnike. Ali on je zvanično dostupan samo za Ubuntu 16.04 i za profi distribucije (CentOS, RHEL i SLED). Catalyst je za starije sisteme (kernel i xorg erzije) i koliko znam ne radi na xorg 1.18 i novijim verzijama. Bar ne zvanično.

On verovatno ima čip sa nekom starom arhitekturom (pre-GCN) za koju se ne razvija vlasnički drajver, tako da je open-source drajver verovatno najbolje rešenje. U tom slučaju OS će koristiti r600g a ne amdgpu, ali korisnika to ne zanima
 
Poslednja izmena:
imam laptop DELL 3521 sa intel hd 4000 I AMD Radeon HD 8730M. Jel treba da skidam drijver za graficku ili ?
 
To je prva GCN generacija koliko znam. Ako koristiš 17.10, nemaš šta da radiš, sve je u OS-u. Mada ne znam kako to funkcioniše sa intel+AMD grafikom. Mislim da postoji mogućnost da isključiš AMD grafiku kad ne radiš ništa zahtevno (igre). Mada ako se ne igraš, možda bi mogao da je isključiš skroz.
 
Evo sta je podrzano po AMD-u, ne pise vise beta
http://support.amd.com/en-us/download/linux
Evo i dalje stoji da je moja kartica podrzana a nije i to vec znaju vrapci na grani
Radeon™ R9 290X, R9 290, R9 285, R7 350, R7 260X,R7 260, R7 250X, R7 250,R7 240, R5 340,HD 8500 - HD 8600, and HD 7700 - HD 7800 Series
Sad ti mozes da verujes AMD ili ne. Skinucu drajvere samo da vidim da li je nesto menjano ove godine ili je sve isto. Inace kartica je probana u Neonu baziranom na Ubuntu 16.04 LTS, stavljao sam jednom i Ubuntu ali nikad nije htela da radi sa AMD drajverima. Pomenuo sam Catalyst drajvere koje imam i dan danas u starom Kali i to radi i odradjuje svoj posao a u win 10 isti posao sa AMD drajverima odradjue daleko brze.
Nema dve graficke tako da dajem savete iskljuci ovu ukljuci onu nisam kompetentan.
 
Ako se dobro sećam, kod mene je radilo na Ubuntu 16.04, mada ga nisam mnogo koristio

Dobra vest za korinike novi(ji) AMD karti i otvorenih drajvera
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMDGPU-DC-PULL-REQUEST

Da li se ti to salis, koliko puta smo ovde diskutovali o mojoj kartici i AMD drajverima i nikad niko nije napisao radi i treba tako i tako da se instaliraju ti drajveri. Kartica radi pod slobodnim drajverima. Postaje besmisleno uopste i pisati, prvrnuo sam nebo i zemlju nebili naterao karticu da radi pod 16.04 i svuda je bilo da ne radi. To se sad ponavlja situacija kao kod TV kartice koju sam imao, kad sam je ja namestio i pronasao posebne drajvere i dao sve kako treba da se namesti javlja se covek i kaze ja to teram vec par godina tako a dotad iako je bio clan tog foruma nikad A nije napisao o toj TV kartici a ljudi su masovno kukali jer je to jedino po obicaju moglo da se kupi kod nas. Za novu karticu nemam para takva mi je penzija....
edit.
Skinuo sam drajvere, menjani su pre mesec-dva ali ne pada mi na pamet da pokusavam vise da ih instaliram i da se nerviram. Kad ih bude stavio Debian onda cu mozda i da pokusam. Tako spustim se na Suse 42.3 sa Suse TW a ono multimedija radi samo ako koristim pacman repo, izem ti takav distro a plus malo malo neki legalan suse repo ne radi nesto mu se ne slaze kljuc-kontrolna suma...
 
Poslednja izmena od urednika:
Moram da podelim svoje utiske u poslednjih par nedelja, gde sam iz znatizelje hteo sebi da obezbedim dobar i funkionalan distro, nije bitno za sta, ali recimo laptop, desktop, virtuelna masina (VMware). Za pocetak uvek volim da eksperimentisem na workstation-u. Pre nekoliko godina igrom slucajeva krenuo sam da radim sluzbeno na Ubuntu serveru, pa sa tim je dosla zelja za Debian Gnome2 desktopu, iako je Ubuntu bio na konzoli. Gledam na sve strane po forumima i online, da ljudi Debian ne preporucuju za desktop, nego samo u slucaju servera, pretpostavljam zbog apt-get servisa, iskreno ne znam, meni deluje odlicno okruzenje i sve ostalo. Ubuntu mi se apsolutno ne dopada, zato sto imam osecaj dok radim na njemu da sve deluje kao da ce svakog trenutka da se srusi, nekako svaki klik misem deluje bagovito, takav je moj utisak, neki su na to navikli, ali ja volim fluidnost.

Probam Arch na savet kolega, imao sam problema oko Grub instalacije, iako sam izgleda jedini koji je imao taj problem, ali na kraju je reseno, a problem je bio nedostatak informacija na zvanicnim stranicama, kao i nezvanicnim. Kada sam ga probao, sta znam, nisam bio nesto odusevljen, daleko od toga da je los, naprotiv, komande su pristupacne za mene, kao i ostalo, ali ne svidja mi se to sto sam navikao da brzo nadjem pouzdanu informaciju za nesto sto hocu da uradim, a ne da kopam po internetu dugo vremena dok pronadjem sta mi treba, ali to je subjektivno.

Na poslu baratam sa CentOS-em 6, 7, on vec nije za desktop, nebitno zbog cega, jednostavno nije dizajniran kao takav, jer je derivat RedHat-a, odnosno sada je Fedora njihov tata.

Na kraju sam zavrsio sa 2 distribucije koje su mi prirasle k srcu, to je definitivno Debian zahvaljujuci svojoj fluidnosti, pouzdanosti, hand-lovanjem komandi, lakocom, instalacionom GUI wizard-u, od koga ne postoji lepsi, itd. Takodje, Slackware me je odusevio, ne znam tacno zasto, ali to je bilo to kad sam krenuo malo ozbiljnije da radim s njim. Pricam samo o serverskim okruzenjima, gde moze recimo da posluze oba kao neki storage, npr., ili sta god. Slackware je takodje odlican kao desktop u KDE varijanti, obzirom da je dizajniran za to, ali takodje i XFCE, dok je Debian za Gnome, ali posto je meni 3 bez veze, onda ako mora, to je MATE. Ali, nije on bas nesto za kucnu upotrebu, pre njega biram Slack, eventualno Mageia, koga cu tek da testiram sa laptopom, ali prvo Slack, dopada mi se kako radi i njegova specificnost, uz to kazu da je jedan od najstabilnijih.
 
sta mislite dal bi mogao da instaliram neki linux (i koji) na stari komp (pentium 4, socket 478, procesor inter R 2.26Ghz, ati radeon 9600 pro 128mb *AGP* , 2GB rama (ddr u dual rezimu)? na racunaru je instaliran win 7 (aero iskljucen).......ipak je spor pri surfovanju, a youtube mu dodje kao SCI-FI. ideja je da se masina malo uposli a ne da skuplja prasinu :)
Napomena da nikad nisam koristio linux.
 
sta mislite dal bi mogao da instaliram neki linux (i koji) na stari komp (pentium 4, socket 478, procesor inter R 2.26Ghz, ati radeon 9600 pro 128mb *AGP* , 2GB rama (ddr u dual rezimu)? na racunaru je instaliran win 7 (aero iskljucen).......ipak je spor pri surfovanju, a youtube mu dodje kao SCI-FI. ideja je da se masina malo uposli a ne da skuplja prasinu :)
Napomena da nikad nisam koristio linux.

Linux Mint XFCE
 
Nemoj gubiti vreme, nije do OS-a. Taj procesor je previše slab za bilo kakav Web sadržaj i nove browsere. Jedino ako želiš da koristiš Lynx browser ili tako nešto

A cini se da je tako, ipak mi je zao da ga bacim a toliko sam ulozio u njega svojevremeno..... (radi ok, 100% ispravan ali prevazidjen).
 
sta mislite dal bi mogao da instaliram neki linux (i koji) na stari komp (pentium 4, socket 478, procesor inter R 2.26Ghz, ati radeon 9600 pro 128mb *AGP* , 2GB rama (ddr u dual rezimu)? na racunaru je instaliran win 7 (aero iskljucen).......ipak je spor pri surfovanju, a youtube mu dodje kao SCI-FI. ideja je da se masina malo uposli a ne da skuplja prasinu :)
Napomena da nikad nisam koristio linux.

https://www.bunsenlabs.org/

https://forums.bunsenlabs.org/viewtopic.php?id=1903 :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
A cini se da je tako, ipak mi je zao da ga bacim a toliko sam ulozio u njega svojevremeno..... (radi ok, 100% ispravan ali prevazidjen).

Evo ja da ti dam jednu ideju, imam bas tu konfiguraciju, uceci se na njoj stavio sam Debian(kasnije sam presao na Slackware) u verziji CLI, ili minimalna verzija bez okruzenja (GUI). Cilj je bio da postavim sve sto je potrebno za file server, dakle instalacija, hostname, ip adresa, particionisanje, itd. Kada sam instalirao, postavio sam Sambu (za share-ovanje fajlova izmedju Linuxa i Windows-a), zatim namesio SSH (za pristupanje sa drugog PC-a kroz mrezu i svih podesavanja u sistemu), onda hdd monitor i ostalo sta mi je trebalo. Ali, to ukljucuje dosta edukacije, moze da bude malo komplikovano. Ispostavilo se da obzirom na starost i sporost konfiguracije sistem mnogo dobro radi, jer to je zapravo samo tekst i vrlo malo zauzimanje resursa, tako da ako se natrpaju diskovi na tu konfiguraciju, to moze da bude korektan storage.
Ideja nije dobra, ako te ovako nesto ne interesuje, tako da ako je tako, ignorisi ovo sto sam napisao.

Kada sam se zezao sa GUI distribucijama, ja sam najvise za Gnome2 okruzenje, eventualno XFCE koji je najmanje zahtevan po pitanju resursa. Probao sam sve i svasta, nigde se nisam pronasao, ali MINT je skroz ok i deluje mi bolje od Ubuntua, doduse ima ogranicenja. Svidela mi se i stara verzija Mandriva 2008.2, ali kod nje mora da se ogranicava na lokalni repository, da se skine noviji browser itd. Najradije bih preporucio poslednji Slackware sa postojecim XFCE u sebi, ali ipak za njega treba treba mala dorada za particije, mrezu, bootmanager, zatim auto start za GUI, mozda instaliraju jos neki paketici itd. Kada se to sve utegne, to je stena i radi izuzetno optimizovano i fino.
 
Evo ja da ti dam jednu ideju, imam bas tu konfiguraciju, uceci se na njoj stavio sam Debian(kasnije sam presao na Slackware) u verziji CLI, ili minimalna verzija bez okruzenja (GUI). Cilj je bio da postavim sve sto je potrebno za file server, dakle instalacija, hostname, ip adresa, particionisanje, itd. Kada sam instalirao, postavio sam Sambu (za share-ovanje fajlova izmedju Linuxa i Windows-a), zatim namesio SSH (za pristupanje sa drugog PC-a kroz mrezu i svih podesavanja u sistemu), onda hdd monitor i ostalo sta mi je trebalo. Ali, to ukljucuje dosta edukacije, moze da bude malo komplikovano. Ispostavilo se da obzirom na starost i sporost konfiguracije sistem mnogo dobro radi, jer to je zapravo samo tekst i vrlo malo zauzimanje resursa, tako da ako se natrpaju diskovi na tu konfiguraciju, to moze da bude korektan storage.
Ideja nije dobra, ako te ovako nesto ne interesuje, tako da ako je tako, ignorisi ovo sto sam napisao.

Kada sam se zezao sa GUI distribucijama, ja sam najvise za Gnome2 okruzenje, eventualno XFCE koji je najmanje zahtevan po pitanju resursa. Probao sam sve i svasta, nigde se nisam pronasao, ali MINT je skroz ok i deluje mi bolje od Ubuntua, doduse ima ogranicenja. Svidela mi se i stara verzija Mandriva 2008.2, ali kod nje mora da se ogranicava na lokalni repository, da se skine noviji browser itd. Najradije bih preporucio poslednji Slackware sa postojecim XFCE u sebi, ali ipak za njega treba treba mala dorada za particije, mrezu, bootmanager, zatim auto start za GUI, mozda instaliraju jos neki paketici itd. Kada se to sve utegne, to je stena i radi izuzetno optimizovano i fino.

Covek je rekao da nikada nije koristio GNU/Linux a ti mu preporucujes slack. Dobro mu nisi rekao da proba LFS ili Arch...smh.

Linux Mint XFCE ima sve sto mu treba za njegov stari komp. Lagan na resursima i lagan za instalaciju. Ukoliko nije zadovoljan performansama, vreme je da se ta masina trajno penzionise u neki kontejner. Nema tu mnogo filozofije.

I pre nego sto neko kaze "Ali postoji puppy linux, arch bang, I3...itd" postedite coveka nepotrebnog maltretiranja jer ce ishod biti isti.
 
Covek je rekao da nikada nije koristio GNU/Linux a ti mu preporucujes slack. Dobro mu nisi rekao da proba LFS ili Arch...smh.

Linux Mint XFCE ima sve sto mu treba za njegov stari komp. Lagan na resursima i lagan za instalaciju. Ukoliko nije zadovoljan performansama, vreme je da se ta masina trajno penzionise u neki kontejner. Nema tu mnogo filozofije.

I pre nego sto neko kaze "Ali postoji puppy linux, arch bang, I3...itd" postedite coveka nepotrebnog maltretiranja jer ce ishod biti isti.

Pa dobro, u pravu si, mozda sam se malo uziveo, slazem se ipak da je za njega Mint najjednostavniji. Mada, najradije bih mu preporucio Windows XP performance i da se ne zeza oko Linuxa, isto mu dodje po pitanju performansi. Btw, moze vrlo lako da proba SLAX koji se ne instalira nego samo ucitava sa flash-a/CD-a, pa nek vidi na cemu je, moze da proba i njega i Mint recimo.

PS za Arch ce teeesko ici preporuka od mene.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, u pravu si, mozda sam se malo uziveo, slazem se ipak da je za njega Mint najjednostavniji. Mada, najradije bih mu preporucio Windows XP performance i da se ne zeza oko Linuxa, isto mu dodje po pitanju performansi. Btw, moze vrlo lako da proba SLAX koji se ne instalira nego samo ucitava sa flash-a/CD-a, pa nek vidi na cemu je, moze da proba i njega i Mint recimo.

PS za Arch ce teeesko ici preporuka od mene.

jel to neka slabija varijanta xp? taj performance?
 
jel to neka slabija varijanta xp? taj performance?

Poslednja verzija je November 2010, to je smanjena verzija XP-a napravljena za slabe PC-e, optimizovana da radi odlicno i da ne trosi puno resursa, takodje image ima ~300mb. Zove se ovako kako sam napisao: "Windows XP performance".
 
Moze li neka preporuka sta instalirati za DELL Inspiron 15 (3567) FHD (Intel Core i7-7500U, 8GB, 1TB, AMD Radeon R5 M430 2GB),inace sam pocetnik sto se tice ovog OS-a.
 
Probao sam razne distribucije i na kraju odabrao Linux Mint 17.3 Cinnamon u dual boot sa Windowsom 7. Za stari laptop Mint 17.3 Xfce. Koristim ih intenzivno vise od godinu dana (na laptopu je samo Mint Xfce) i mogu reci da mi nista iz Windows sveta ne nedostaje. Nisu mi se svidele neke promene kod novijeg Minta 18.x (neki drajveri su zafalili).
 
Nazad
Vrh Dno