»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 24 1234511 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 357

Tema: Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Newcomers
        Na forumu od
        Aug 2017
        Poruka
        4
      2. Moja mašina
        • CPU: AMD A8-7600/CM Hyper TX3 Evo
        • MoBo: Gigabyte GA-F2A68HM-S1
        • RAM: HX318C10FW/8
        • VGA: Gigabyte RX 560
        • MON: Samsung 21.5" FullHD LED
        • HDD: WD Blue 1TB
        • OPT: -
        • Case: AW C201
        • LAP: HP 630
      3. Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Trenutno koristim Windows 7 zbog loše urađenog i ubagovanog Windowsa 10. Do sada sam imao prilike i dodira sa većim brojem Ubuntu verzija i njegovih derivata (u glavnom preko virtuelne mašine). Nisam dovoljno iskusan da znam šta je možda najpraktičnije ali sam ipak učestvovao u anketi Canonical-a koje je bila istaknuta na ubuntu redditu oko mesec dana. Anketa je bila vezana za aplikacije, okruženja i slično koji bi bili preinstalirani u novoj ubuntu LTS verziji. Ubuntu LTS verzija izlazi u aprilu 2018. godine za koju verujem da će biti najbolja Ubuntu verzija do sada i zbog toga u naslovu teme stoji 2018. Nisam striktno vezan za ubuntu i njegove derivate, ali bih voleo kao potencijalni početnik da mi bude lakše oko podešavanja OS-a.

Da li je iko u poslednjih godinu dana odlučio da napusti Windows platformu i potpuno pređe na neku od linux distribucija? Ako jeste, koju distribuciju koristite i kakva su vaša iskustva do sada?

Member
        Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        1.467
        Odes na distrowatch i krenes redom
        Mint, Manjaro, Antergos, Ubuntu sa derivatima.
        Ja sam se vrteo okolo naokolo, probao rolling i na kraju instalirao xubuntu.
        Daleko je od savrsenog, ali ispade bolje resenje od gore navedenih

Member
        Na forumu od
        Mar 2015
        Poruka
        362
      6. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 1600 + Cooler Master 212 Evo
        • MoBo: MSI B350 Tomahawk
        • RAM: 16GB ADATA + 4GB Patriot na 2400MHz
        • VGA: Nvidia GeForce GTX660 Gigabyte
        • MON: BenQ 27" GW2760S
        • HDD: 1TB Seagate + 500GB Hitatchi + Corsair Force MP500 NVMe 3000/2400/MB/s
        • Case: LC Power Jupiter X Pro-918B
        • INET: Wifi
      7. Citat Citiram korisnika: Tech_Nine Pogledaj poruku
        Da li je iko u poslednjih godinu dana odlučio da napusti Windows platformu i potpuno pređe na neku od linux distribucija? Ako jeste, koju distribuciju koristite i kakva su vaša iskustva do sada?
        Evo ja sam pre nekih 10 meseci napustio potpuno Windows i presao na Linux. I sada nema sanse da se vratim na Windows. Navikao sam na Linux zbog veoma lakog apdejtovanja, lakog instaliranja aplikacija. Vise nema smaranja za krekovima, antivirusima, virusima i ostalim glupostima. Takodje, konacno mogu da skrojim svoj sistem i da ga nastelujem onako kako ja hocu da mi sistem izgleda.

Ako cemo tacno, presao sam u oktobru prosle godine. Formatirao sve hardiskove u ext4 file system, instalirao Linux i od tog dana Windows vise nije krocio na moj racunar.

Ja koristim Arch Linux od samog pocetka. Treba dosta zivaca i strpljenja da bi se sve naucilo i podesilo, ali meni to nije problem jer sam imao i vremena i volje. Ali svakako da Arch nije za pocetnike.

Za pocetnike je Ubuntu ili Linux Mint po meni. A kada naucis osnove onda mozes do mile volje da isprobavas razlicite distribuije dok ne nadjes neku koja tebi odgovara.

Banned
        Na forumu od
        Jun 2017
        Poruka
        132
        Archlinux + Openbox. Trazi vremena da se sve podesi, ali kada jednom podesis sve radi bas onako kako ti zelis. Moja masina je jako slaba i nije bila upotrebljiva na klasicnom Ubuntu ili nekom drugom distrou sa punim Gnome/KDE okruzenjima. Cim web browser predje pet tabova bio bih out of memory a svaka heavy unomptimized JS webpage bi mi stopirala masinu. Sa ovom Openbox varijantom komotno koristim dva browsera sa sve JS stranica i imam lufta i za Gimp, Inkscape itd.

Odlicna varijanta ali skroz zbunjujuca za nekoga ko je naviknut na Windows okruzenja je tiling WM, apsolutno superioran nacin koriscenja kompjutera ali zahteva koriscenje tastature i ucenje precica (mis ti ne treba u ovoj varijanti). Nazalost, ni ja nisam skroz na ti sa tom filozofijom ali se nadam da cu biti u skorijoj buducnosti. Ako radis nesto na kompu, multitasking koji nudi tiling WM je neprevazidjen. U odnosu na klasicno floating okruzenje osecas se kao da si alien sa cetiri ruke i pedeset prstiju, toliko se ubrza workflow.

Edit: Prednost Openboxa je sto je stable software tj. ne update-uje se i nece ti srusiti OS prilikom standardnog Arch update-a. Dok sa recimo KDE svaki dan rizikujes rusenje jer nove verzije stalno izlaze a proces testiranja je na kranjem korisniku. Zato za Gnome i KDE samo LTS distribucije ako neces da te boli glava.

Edit2: xfce4 je dobar koktel. Ne zahteva puno cackanja ali nisu sve komponente koje cine xfce4 jednako dobre. Ja koristim nesto od xfce, nesto od lxde.
        Menjao drmalesh : 07.09.2017. u 14:11

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.709
      10. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
        • INET: DSL
      11. Meni lično se ne dopada Unity, Novi Gnome, a ni KDE. Najviše mi odgovara Linux Mint sa Cinnamon okruženjem. Zbog projekta na kome radim, trenutno mi je Centos 7 na kompjuteru, ali čim se završi idem nazad na Mint.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

Member Avatar korisnika alex303
        Na forumu od
        Apr 2005
        Poruka
        1.257
        Citat Citiram korisnika: Tech_Nine Pogledaj poruku
        Trenutno koristim Windows 7 zbog loše urađenog i ubagovanog Windowsa 10. Do sada sam imao prilike i dodira sa većim brojem Ubuntu verzija i njegovih derivata (u glavnom preko virtuelne mašine). Nisam dovoljno iskusan da znam šta je možda najpraktičnije ali sam ipak učestvovao u anketi Canonical-a koje je bila istaknuta na ubuntu redditu oko mesec dana. Anketa je bila vezana za aplikacije, okruženja i slično koji bi bili preinstalirani u novoj ubuntu LTS verziji. Ubuntu LTS verzija izlazi u aprilu 2018. godine za koju verujem da će biti najbolja Ubuntu verzija do sada i zbog toga u naslovu teme stoji 2018. Nisam striktno vezan za ubuntu i njegove derivate, ali bih voleo kao potencijalni početnik da mi bude lakše oko podešavanja OS-a.

Ja cu (na zalost) uvek biti vezan za Windows zbog posla.

Ako nemas neke specijalne zahteve i ne zelis da se maltretiras oko instaliranja i podsesavanja, moja preporuka ti je Linux Mint + XFCE. Brz, stabilan, lagan i bez mnogo proseravanja. Ubuntu ne preporucujem nikome zbog spyware-a koji ide uz njega.

Member Avatar korisnika DjoleMC
        Na forumu od
        Apr 2005
        Poruka
        1.193
      14. Moja mašina
        • CPU: Intel I5 4460
        • MoBo: Gigabyte GA-B85M-D3H-A
        • RAM: 8 gb DDR3
        • VGA: Sapphire 7850 2gb
        • MON: Dell U2311H
        • HDD: WD AAKS 500gb WD 640gb, Kingston HyperX Fury 120gb Hitachi 500gb
        • OPT: Nema
        • Case: Cooler Master 690, Silverstone Strider ST50F-230
        • SND: Realtec int., Altec ATP3
        • LAP: HP Probook 4535s
        • INET: Kablovska
      15. Probaj i deepin linux ili manjaro deepin, simpaticno okruzenje koje podseca na windows, a dosta dobro radi

Member Avatar korisnika brankoX
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        521
      17. Moja mašina
        • CPU: Intel C2 Q6600 w. OCZ Vendetta 2
        • MoBo: Gigabyte GA EP35-DS3 r2.1
        • RAM: 2x1G Kingston HyperX
        • VGA: Leadtek NVidia GT240
        • MON: Samsung 720T
        • HDD: Samsung F3 1T, WDC 2500AAKS, Maxtor DiamondMax Plus 9 80G
        • OPT: LG GH22NS30 SATA
        • Case: ThermalTake Soprano, PSU Corsair HX 520W
        • SND: Denon AVR-1908
        • TV: Panasonic LCD 32"
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Logitech Desktop Optical wirelles keybord+ Logitech Performance MX mouse, Corsair Voyager GT 2G
      18. Probao sam u zadnjih nekoliko meseci nekoliko distroa ali mi najviše odgovara Mint Cinamon iako mi previše liči na Windows. Za novajlije u Linuxu mislim da je najbolji.

Member
        Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        1.467
        Citat Citiram korisnika: DjoleMC Pogledaj poruku
        Probaj i deepin linux ili manjaro deepin, simpaticno okruzenje koje podseca na windows, a dosta dobro radi
        Verovatno najlepsi distro out of box, ali ume malo da stuca i treba mu resursa.

Member Avatar korisnika Delicious
        Na forumu od
        Sep 2013
        Poruka
        663
        +1 za deepin, ali i elementary os je gotivan.

Banned
        Na forumu od
        Jun 2017
        Poruka
        132
        Treba mu manje resursa nego Gnome shell ali ima iritantan bag. Svaki put kada se neka aplikacija apdejtuje, nestane iz deepin-dock-a i mora se vracati ponovo. Sidebar settings je krajnje nepotpun i cini mi se radjen na web tehnologijama pa pozivanje istog zna da stuca. Menjanje bilo cega preko text fajla je jako lose reseno.

File manager je interesantan ali ne moze nista sto ne moze modifikovan Thunar, na primer. Terminal emulator je najbolja stvar, bolji od Tilixa i Terminatora. Nije ni spor, doduse nije Alacritty (mada ovaj nema scroll sto je katastrofa). Picture viewer je ok, screenshot app je ekstra kao i gif app. Music player je takodje pristojan. Jedino sto ne valja je movie player jer je baziran na QML plejeru sto dolazi uz KDE. Ne podrzava embedded subs...

Mozda ipak bolje XFCE iako je ruzan ko lopov out-of-the-box, pa se opet mora cackati da zalici na nesto. LXDE je zapravo Openbox sa dodatnim aplikacijama koje ga cine potpunim okruzenjem a XFCE je nesto slicno ali ipak drugacije. Marco (XFCE window manager je u sustini bezbeze), composer je los i ima tearinga ali se moze zameniti sa comptonom. xfce4panel je potpun ali appleti su uglavnom ruznjikavi. Mada ga je jednostavnije za podesiti nego tint2, polybar ili lemonbar.

Cinnamon ne volim, izgleda i ponasa se kao Windows. Ali eto, ko hoce da mu Linux izgleda kao Windows Cinnamon je dobro resenje.

Edit: ElementaryOS je ok, steta sto to okruzenje nisam uspeo naterati da radi na Fedori ili Archlinuxu. Jedina valjana opcija za Pantheon je ElementaryOS a to opet znaci prastari softver.
        Menjao drmalesh : 08.09.2017. u 00:27

Member Avatar korisnika tuxserbia
        Na forumu od
        Dec 2014
        Poruka
        848
      23. Moja mašina
        • CPU: AMD K5-PR75
        • MoBo: Asus SP97-V
        • RAM: 32 MB EDO RAM 60ns
        • VGA: SiS 5598
        • MON: Acer 54eL
        • HDD: Fujitsu MPB3021AT
        • LAP: Compaq Presario 12XL103
        • TV: LG 42LB561V
        • INET: Modemska veza
      24. Citat Citiram korisnika: alex303 Pogledaj poruku
        spyware-a
        ???

Member Avatar korisnika tolero
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        3.210
        Isprobao sva okruženje, sem ovih openbox I slicnih egzotika koje ruku na srce njemu kao početniku u Linux svetu mogu biti problem. Meni trenutno Manjaro KDE prvi izbor i prezadovoljan sam, sve radi kako treba. Nisam imao ni najmanji problem. Bio sam pun predrasuda prema Kde i vidim da i ostali imaju isto ali meni se najbolje pokazao. Lep, brz, bez problema. Sa pregršt opcija i podešavanja. Dakle po meni neki izbor Manjaro KDE, Mint Cinnamon, Xubuntu I Ubuntu Mate. Mada me ova zadnja dva dosta razočarala zbog problema sa netom.Ubuntu se okrenuo ponovo Gnomu i to mi se ne dopada nešto previše. Solidno mi je I gnome radio ali je bas sakat u startu I nisam hteo da instaliram minimum 7,8 ekstenzija da ga bar malo unormalim uz to guta najviše ram od svih okruženja, možda Deepin samo troši više. Kako je nov eto neka proba Mint a može i naravno Manjaro KDE kao preporuka.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Ko razmišlja da pređe na Linux, a da zadrži sve navike i programe koje je koristio na Windowsu bolje da ni ne prelazi, neće se usrećiti.

Daleko najmoćnije okruženje je Plasma, ali sa velikim "ali" ako vas ne pogodi brdo bagova i problema kako to zna biti sa Plasmom.

Member
        Na forumu od
        Jun 2009
        Poruka
        4.227
        @Tech_Nine

šta znam, ja sam se više puta igrao sam linux distribucijama i odustao. koristio windows pa os x pa sada opet windows (u međuvremenu linux ). nekako sam se izdovoljio sa menjanjem operativnih sistema i hardvera (a promenio sam mnogo desktop i laptop računara iako sam sve vreme mogao da imam samo jedan računar i da vremenom menjam po neku komponentu). sada furam probook sa legalnim w10 i radi bez problema (drajveri, softver, hardver, sve kako treba). čak mi je hackintosh prijatniji za rad od ubuntu-a i ostalih distribucija (sa svim manama koje ima hackintosh).

Strana 1 od 24 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi ove teme

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •