Šta je novo?

Nadogradnja novog laptopa

Dejo

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2002
Poruke
33
Poena
609
Danas sam u nekoliko prodavnica poznatih trgovaca IT opreme
pogledao gotovo sve izlozene modele i video da svi modeli, kod
4 proizvodjaca (HP, Lenovo, ASUS, DELL) nemaju mogucnost
brze izmene HARD diska ili dodavanja ili zamene RAM memorije.
Kod svih tih modela nije se moglo pristupiti disku i memoriji a da
se ne otvara donji poklopac kucista.
Sta vise, kod nekih modela nije ni bateija mogla da se odvoji.
Samo sam na par ACER modela video mogucnost brze izmene.

Za mene je ovo novina i to bas, bas neprijatna. Za bateriju prosto
ne mogu da verujem.

Posebno me je zanimalo kakvi su uslovi za garanciju ako sam
vrsim nadogradnju. Ni u jednoj prodavnici nisu znali da mi daju
odgovor da li u tom slucaju gubim garanciju.

Od jedne prodavacice sam dobio genijalan odgovor da jedino
mogu da izvadim dvd i da tu stavim SSD i da u tom slucaju
necu da izgubim garanciju.

Na svim laptopovima koje sam imao do sada, nije bilo nikakvih
problema u garantnom roku iako sam pre isteka garantnog roka
menjao i HDD i RAM.
 
Po zakonu je bilo do sada da ako do 3 sarafa ima na poklopcu, mozes sam da otvoris, tu se uglavnom nalaze ram i hdd. Na mom laptopu kada bih hteo da umesto dvd stavim ssd morao bih da ga nosim u servis, tako da sve zavisi od slucaja do slucaja.
Nije problem da se otvori laptop ako su cela ledja na X srafova i samo je to u pitanju ali je problem kada ovako nesto (konkretno moj) da ga sam otvaras i cistis ili nesto menjas, mada ram i hdd su dostupni bez problema kao i baterija.

Stvarno treba voditi racuna pri kupovini laptopa o tome, recimo ovaj savrsen pristup svemu.
 
Na svim modelima koje sam pogledao (vise desetina), nema mogucnosti da se bilo sta zameni i ima mnogo vise od 3 srafa sto onda znaci da je servis obavezan.
Pozvacu neki od ovlascenih servisa da proverim sta ciniti u ovakvim situacijama i da li priznaju garanciju ako sam uradim neku zamenu diska ili memorije.
 
Takav je trend, da bih skinuo samo poklopac na ovom mom treba da odsrafim negde oko 8-10 srafova, da skinem bateriju koja se inace nalazi unutra jos 3, da se skine ODD nekih 5 komada jer je jedan drzao ODD a ostala 4 neko parce lima koje ga drzi fiksiranim a ujedno je i jedan od srafova koji drzi HDD medju ta 4. Da se skine HDD ima jos 4 (sa tim jednom koji drzi i taj lim za ODD naravno).

Samo za zamenu rezaca SSD-om dakle ima preko 15 srafova kao sto se da videti haha
 
Novi Acer-i zahtevaju kupovinu adaptera da bi se fiksirao HDD, baš sam se zezao oko toga pre par nedelja. Adapter košta preko 30e pa nije loše znati ovo pre kupovine. Poklopac se inače lako skida, i omogućuje pristup ramu, m2 ssd i hdd.
c6b5ab4306b0705a29585a509cd10c14.jpg
 
1. Ovlasceni servis sa kojima saradjujem godinama

Poštovani,
hvala Vam na upitu.

Prema opštim uslovima garancije, otvaranje uređaja van ovlašćenog servisa može narušiti garantne uslove, te se isto ne preporučuje.

Srdačan pozdrav,

2. Ovlasceni servis - nisam radio sa njima ali su poznati.

Operaterka mi je telefonom rekla da bilo kakvo otvaranje ne dolazi u obzir
i da se garancija gubi u tom slucaju.
Na pitanje da li je moguc upgrejd u garatnom ruku odgovor je bio da je moguc
jedino kod njih i da se svaka intervencija naplacuje 1500dinara.
Za recimo RAM +4GB i zamena HDD-a vecim ili SSD-om 1500+1500=3000din.
Dakle, cista pljacka po mojim kriterijumima. Oni sa zanimljivi zbog nekih
dodatnih garantnih rokova.

Radi poredjenja kod prvih sam radio detaljno ciscenje svih delova i spoljasnjih
i unutrasnjih + promenu paste na procesoru za 1200din. Servis gotov za par sati
a pristup procesoru je kod tog modela veoma komplikovan. Vracen skoro kao nov.

Na kraju,
Prvi odgovor sam shvatio kao precutno odobravanje jer naravno da necu da
narusim garantne uslove dodavanjem RAM modula.

Zbog ovog kako neko rece trenda izbor je izuzetno suzen za neki cenovni
rang 40000-60000 za modele iz nove generacije.
Ili nedostaje RAM ili je procesor slabiji, nema optike, baterija integrisana,
neki nemaju RJ45 (svasta) ...
Znaci treba dobro otvoriti oci i potrositi dosta vremena za pronalazenje
modela koji ce najvise pruziti za ulozeni novac.

Dakle, onaj ko trenutno nema novca za neki SSD ili planira da pojaca ram nekim
modulom nakon kupovine neka dobro proceni sta kupuje, gde i pod kojim uslovima.

Ja sam malo razocaran i jos nisam odlucio sta da uzmem studentu brucosu
sa fondom do 400-450 evra.
 
Uvek postoji opcija da pri kupovini uzmete odmah i SSD i dodatni RAM i da kao prelomnu stavku oko kupovine navedete da vam se ne placa i ugradnja, garantovano ce ispod ruke ugraditi sve to za dz samo da vam prodaju laptop.
 
Kod tog Acera bolje uzeti sa HDD pa naknadno dodati m2 SSD.
 
Jel si siguran da ima m2 SSD , ne pise na Acer sajtu?
 
Ista stvar kao i kada uzmete gotovu desktop konfig. ili bilo koji tehnički uređaj... Svi prodavci će vam reći da ne smete da otvarate sami, što je i logično jer niko ne želi da Pera uzme da se igra kako bi video šta ima unutra pa pozajmi od druga desktop ram modul primera radi i pokušava da ga ugradi. I onda kad nešto polomi hoće da mu važi garancija.
Naravno ako znate šta radite niko vam ne brani da menjate do mile volje delove s tim da ukoliko mora da se šalje na servis vratite u originalno stanje.
 
Proveri celu šifru za svaki slučaj, moj E5-575G ima m2 ssd, i slobodno mesto za SATA 2.5'' drajv.
 
Koja je poenta onda da se kupuje npr laptop sa m.2 slotom za SSD ako ne mozes da ugradis? *****izam.
 
Koja je poenta onda da se kupuje npr laptop sa m.2 slotom za SSD ako ne mozes da ugradis? *****izam.
Poenta je da ti nesrazmerno više naplate model kome je slot već popunjen ili da ti naplate samu ugradnju ako kupuješ SSD naknadno :D

Zašto su uputstva za automobile u mehaničkom delu sve jednostavnija, zato što se zarađuje na zvaničnim servisima nekad i više nego na samoj prodaji.
 
Uvek postoji opcija da pri kupovini uzmete odmah i SSD i dodatni RAM i da kao prelomnu stavku oko kupovine navedete da vam se ne placa i ugradnja, garantovano ce ispod ruke ugraditi sve to za dz samo da vam prodaju laptop.

Taj sto ce ti ugraditi u radnji, takodje nije ovlasceni servis i to nije nista "zvanicnija" ugradnja nego da to sam uradis.

Ako nema nalepnica na srafovima i ako si u stanju da otvoris laptop i izvadis to sto stavis bez da ista pokvaris, nema razloga da ne vazi garancija.
 
Taj sto ce ti ugraditi u radnji, takodje nije ovlasceni servis i to nije nista "zvanicnija" ugradnja nego da to sam uradis.

Ako nema nalepnica na srafovima i ako si u stanju da otvoris laptop i izvadis to sto stavis bez da ista pokvaris, nema razloga da ne vazi garancija.

Nisam rekao da ce prodavac licno da to uradi, u Nisu WinWin ima servis bukvalno pored radnje, radnik bukvalno uzme laptop i ode do servisa i kazu vam da se vratite posle/sutra i resena stvar, njima je u interesu da prodaju sto vise i vazice garancija. Jedan dan gore dole bez laptopa nece drasticno da promeni bilo sta a ustedece na ugradnji.

Sve moze za pare.
 
Poslednja izmena:
winwin servis nije ovlascen za sve te marke laptopa. Taj servis sluzi da proveri komponente kad ih reklamiras i da sklepava altos masine.

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Novi Acer-i zahtevaju kupovinu adaptera da bi se fiksirao HDD, baš sam se zezao oko toga pre par nedelja. Adapter košta preko 30e pa nije loše znati ovo pre kupovine. Poklopac se inače lako skida, i omogućuje pristup ramu, m2 ssd i hdd.
c6b5ab4306b0705a29585a509cd10c14.jpg

Ako mislis na onaj lim onda mozda mogu da pomognem.

YQs8GX7.jpg


nemam pojma da li je to univerzalno tj da li se moze uklopiti u vise laptopova. ovo je od nekog starog asusa
 
Poslednja izmena:
Nije univerzalan, ovaj se ne bi uklopio u Acera npr.
 
@ mitar1982 - daj mi molim te link, i ja treba u Acera da ugradim HDD, i moj je serija E5 575G, došao je sa M2 SSD-om. Zar ne može nikako bez tog adaptera, držača, šta li je? Nešto mi mnogo 25€ za parčence lima, bolje onda naručiti cady sa alija pa spakovati disk umesto optike.
 
http://www.ep-mediastore-ab.de/acer-hdd-holder-bracket-42gden7002-p-11001.html
Ovde sam ja naručio, nisam našao jeftinije, jeste preskupo parče lima.
SSD bih mogao da ubacim bez ovoga, ali HDD sam hteo da bude lepo fiksiran.
Moj laptop nema optiku, samo plastični poklopac tamo gde inače ide optički drajv. Nisam otvarao i proveravao da li ima sata port, verovatno ima, ali nije loše proveriti.
 
Poslednja izmena:
Za te pare ću ga i sam propisno fiksirati, to je pola cene 1TB 2,5" diska, baš bezobrazno. Ajd za zapad i nije neka stavka, ali ovde je baš jaka cifra za tako nešto.
 
Ja sam rasklapao Asus X551 komplet cistio i menjao memoriju. Posle nekog vremena je crkla web kamera, poslao na RMA i nikakav problem. Nalepnica ima samo na srafu koji drzi hladnjak za CPU.
 
Nazad
Vrh Dno