Šta je novo?

Sony Xperia XZ1 / XZ1 Compact

Posle nekoliko nedelja koristenja XZ1(ne compact) da rekapituliram, telefon izgleda kockasto,retro,meni savrseno.Lezi u ruci lepo ali je klizav(aluminijum) do besvesti pa sam ga stavio privremeno u silikon i narucio nesto bolje sa alli-ja.Moji strahovi oko ekrana potpuno su neosnovani jer je ekran prelep,uglovi gledanja super,osvetljenost vise nego dovoljna......da se razumemo,nije amoled ali je samo nijansa iza istog.Napominjem da su mi prethodna dva telefona bili samsung A5 2017 i S8.......Fluidnost(OREO) je izvrsna i sve primedbe koje bi se mogle uputiti na software uputio bih jedino na skin.....koristim Novu pa sam vecinu problema time uklonio.Drugi kamen spoticanja mogli su biti zvucnici, nisu dovoljno glasni prilikom zvonjave dok su za multimediju super.....sve ostalo,tu mislim na osnovne funkcije telefona,prijem mreze,razgovor....... je superiorno i shodno flagship klasi iz 2017 godine i SD835 a najpozitivnije me je iznenadilo trajanje i optimizacija baterije...............
 
Da, XZ1 IPS panel je bolji od XZP IPS-a (prikaz crne, kontrast i manje IPS glow-a), razlika nije drasticna ali postoji. Ali zato 4K HDR prikaz ipak deluje malo bolje na XZP (pregled videa, posebno YT), bolje u smislu da zbog rezolucije sve to deluje kao nesto sto je ''zivo'', ne znam kako drugacije da objasnim, a i sam displej je malo veci pa i to poboljsava utisak.

XZ1 zbog dizajna i materijala/izrade odaje utisak (retro) hi-fi sprave ali sa vrhunskim ekranom (plejeri najcesce imaju lose TN ili jedva prosecne IPS ekrane niske rezolucije). Steta sto baterija nije 3100 mAh kao kod starog Z3, kada se uporede dimenzije ta dva telefona jasno je da je bilo mesta za bateriju tog kapaciteta.
 
Poslednja izmena:
U stock live wallpaper-u (krugovi) nije mi se svidelo sto je dole u navigation bar-u sa crnom pozadinom neka siva boja oko dugmadi pa sam editovao isti da bude totalno crn u vecini kombinacija boja sa crnom.............probajte pa kome se svidja,uzivajte.Licno ne koristim navigation dugmad pa je u toliko ta siva jos ruznija (crni telefon) inace koristim "navigation gestures" sa XDA i funkcionisu bez greske.

Kod:
https://drive.google.com/file/d/18RUtgEXumo0N-aDn6PzMGnuzgM_t8I9c/view
 
Poslednja izmena:
Kakav je ekran u odnosu na s8?

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
@komsa

Kako radi fon posle 2-3 meseca? Najvise me zanima trajanje baterije i da li ima nekih bagova.
XZ1 sam probao ali sve na kratko, definitivno mi vise ''lezi'' od XZP, pre svega zbog dimenzija i materijala kucista a ima i malo bolji IPS panel, mada 1080p. Razmisljam da kupim jeftiniji XZ1, da preskocim XZ2/G7, makar na 6-12 meseci.
Jednostavno mi je XZ1 prelepa retro cigla odlicne izrade samo sto Japanci uvek nesto moraju da zakinu pa su umesto da lepo zaokruze sa 3000 mAh ugradili 2700 mAh dok stari Z3 slicnih dimenzija ima 3100 mAh, smesno.
 
Telefon radi lepo, brzo i fluidno i imajući na umu cenovnu klasu veoma sam zadovoljan. Nedavno sam ga "pustio" na PIE. Ekran je super i to ne treba nikog da brine. Baterija drži iznenađujuće dobro i mojim načinom korištenja izvlači dva dana sa nekih 4 sata ekrana... Zvučnici su tiši i to je jedini razlog zbog čega bih ga rutovao (viper4 android) a od bagovao ima sitnih gluposti.... Na "piti" zna Wifi da se "sakrije" ali to je već poznato evidentirano i nadam se da će biti ispravljeno u narednoj zakrpi.....

from komsa's XZ1
 
79b7842ed3ac70a2fcf15480c161cc91.jpg


from komsa's XZ1
 
Razmisljam da kupim jeftiniji XZ1, da preskocim XZ2/G7
HSV, bratac jesi ti sigurno realno razmislio, ajde svi mi kupujemo i srcem dosta, al XZ1 samo u 2 stvari je u prednosti, dizajnom, bar u tvom slucaju, (a svidja se i meni taj Sony old school izgled) a sto je cesto i presudno :) i 13mp selfie kamerom u odnosu na 5mp.
Dok XZ2 ima cak 480mAh vecu bateriju, ipak ergonomicniji (tu su i manji bezeli takodje) bezicno punjenje, 4K HDR video snimanje, super slow motion 960fps u 1080 rezoluciji a XZ1 u 720, *mjau**mjau**mjau* ima razvijen taj ISP sa Qulacomm-om za SD845 i slike pogotovo nocne su stvarno osjetno, ne malo, nego OSJETNO bolje, pa dosta jaci stereo zvucnici, konverziju SDR na HDR u realnom vremenu, imace duzu podrsku itd itd?!?!?!
 
@komsa

Hvala. Jos malo cu razmisliti a zavisi i od ponuda/cena koje budem imao u VA, da li XZ2/G7 ili XZ1. A mozda kupim i preko KP, ima ih vec za 250e mada verovatno bez ikakve garancije ili uz ''garanciju''.

@dejan

Naravno da je XZ2 bolji ali ne radi se ovde o tome, nego jednostavno kada sam prvi put probao XZ1 znao sam da kad-tad moram kupiti taj telefon pa makar ga koristio samo nekoliko meseci :)
Retro sony dizajn, kvalitet izrade i IPS ekrana u rangu sa iphone modelima, unikatne funkcije kamere/kamkordera, stereo zvucnici, brzina i fluidnost skoro u rangu Pixela, dobar softver i korektna podrska.. i sve to sada za samo 250e.
Ok, utisak kvare (pre)debeli bezeli, nedostatak OIS-a i to sto nisu ''zaokruzili'' bateriju na 3000 mAh ali eto.

Za XZ2 dizajn i manje bezele vec znas sta mislim :D Baterija jeste veca ali je veca i povrsina ekrana pa nije bas u drasticnoj prednosti, bezicno punjenje mi nije presudno.

XZP/XZ1 su sa Pie nadogradnjom dobili XZ2 softver kamere/kamkordera, sa novim modovima: https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz1_xz1_compact_and_xz_premium_are_now _getting_android_pie-news-34162.php
The OTA not only updates the OS but also bumps up the security patch to October 1 and Sony's new camera interface with some cool features such as 1080p@960fps and HDR video modes. And keep in mind that for some reason, Sony isn't adopting the Pie navigation gestures so you are stuck with the software buttons like it or not.

Tako da mogu da snimaju 1080p/960fps na isti nacin kao XZ2 (imaju istu kolicinu DRAM na senzoru pa je vremenski limit isti i za 720p/1080p).


XZ2 snima bolje u low-light uslovima ali ne tako drasticno bolje (uz malo podesavanja i XZ1 je ok), displej je veci i bolji, zvucnici kvalitetniji i glasniji a imace i duzu podrsku, sve je to tacno, ima taj telefon niz prednosti i ne kazem da odustajem od XZ2 nego da bih voleo da koristim XZ1 bar 5-6 meseci :)
 
Poslednja izmena:
A hoćes da oćeifiš, ahahah, o da samo napred ;)
Nego gledam ove 1080 super slo mo klipove, vrunski izgleda, osjeti se to u odnosu na 720, samo..., samo bas prekratko, tu mogucnost u 1080 na tom 1GB DRAM-a su napravili tako sto su prepolovili vrijeme moguceg snimanja, dal ono bi 0,2 720 i 0,1 1080, u praksi, odlicnog izgleda ali PREKRATKO.
 
Ne zaboravite da je 1ca osetno tanji telefon i bez kejsa je doživljaj držati tako tanak telefon.... dobih aprilsku zakrpu i popravili su nekoliko stvari koje odmah primećujem.... trajanje baterije javljam za nekoliko ciklusa....

from komsa's XZ1
 
Ako nekog zanimaju bench rezultati zadnje zakrpe.....
59941cee410c26f32a0f2f5613f6601e.jpg


45ba9bd454ac85926fe1d1f6498a28cd.jpg


from komsa's XZ1
 
Ovo je iznenadjujuce dobro za 2700 mAh ali bih rekao da XZ1 ne koristis kao primarni telefon?
 
Da primarni i jedini momentalno, začuđujuće malo razgovora sam imao ako na to ciljaš ali je tako ispalo....tu se na prvi pogled ne vidi još i "Spotify" 40-tak minuta slušanje muzike preko 4g dok je većinu vremena telefon proveo ipak na WIFI-ju.... sve u svemu, solidne performanse baterije od samo 2700mAh, debljine od samo 7.4mm i samo nekih 150gr težine....
 
Mislio sam da imas neki veci android (phablet) a da XZ1 koristis kao sekundarni fon.. cini mi se da si tako nesto spominjao pre kupovine :)
Ovo je stvarno iznenadjujuce dobro, samo da baterija ne degradira brzo a ne bi trebalo s obzirom da je punjenje prilicno sporo za danasnje standarde i da ima Qnovo adaptivno punjenje.
 
U pravu si, tablet mediapad M5 10.8'' koristim za multimediju.... Mislio sam da pitaš za drugi fon....što se degradacije tiče, videćemo....
 
Poslednja izmena:
Ma ok, ipak je ovo sasvim solidna autonomija, iznad ocekivanja svakako. Samo da tako ostane sto duze.

Prodaja XZ1 je pocela krajem septembra 2017. sa Oreo softverom, dobio je Pie, bas me zanima da li ce dobiti desetku. Hardverski nema razloga da ne dobije ali ko zna..
 
Mora imati dve nadogradnje

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Ovih dana ce morati da padne odluka, XZ1 ili XZ2.. <3 vs razum :d

 
Meni je xz1 i dalje lep telefon... S obzirom na propast koja preti huawei-u, vratio bih se na sony odmah, samo da nisu poludeli sa pravljenjem "sapuna" i "daljinskih upravljaca" od telefona...

Huawei P10
 
Jesam, izrada je fantasticna (mada ovo vazi i za XZP/XZ1), bolje lezi u ruci od XZP pa i od XZ1 ali mi dizajn prednjeg panela izgleda bas genericki, dosadno, kao da nije sony nego neki kineski 'droid od 150$. Zakrivljena zadnja strana po dizajnu podseca malo na Xperiu P i jos neke 2011/2012 sony telefone, bedak je sto sljasti, kliza i skuplja otiske ali ergonomija i kvalitet izrade ''ponistavaju'' los utisak, bar donekle.

Nema dileme da je XZ2 bolji uredjaj i generalno bolja kupovina ali mislim da cu ipak naruciti XZ1, zbog dizajna/materijala kucista i dimenzija telefona (navika). Ako mi bilo sta bude smetalo onda cu preci na XZ2, Mi9 ili neki slican fon.
 
Poslednja izmena:
Mora neki silikon za xz2 neizvodljivo je koristiti ga bez toga, bar meni. Ispao bi mi do sad xy puta da nema silikonsku tanku masku
 
Kao i do sada, bez ikakve zastite bar 80% vremena a vikendom i kada sam po zabitima fon ce ici u Ringke Fusion verovatno.
 
Jedini iole pouzdan KP prodavac ima XZ1 ali G8342 dual sim. Ko zna odakle su stigli.
Sony Xperia XZ1 G8341, G8342, G8343 Model Number Differences

Ne znam da li da narucujem DS ili da cekam single sim verziju.. ali mozda vise nece ni dobijati. A za nekoliko meseci mozda ce mi i trebati DS telefon ali je pitanje da li je 2700 mAh dovoljno..
 
Navices se bratac na izgled, pa nije XZ2 rugoba, a vrijedi razlika. Sigurno. Plus, duze ces biti u opticaju sa XZ2.
 
Niko sa KP nema XZ1 na stanju :d Neki ce mozda naruciti sledece nedelje ali.. sacekacu pa sta bude.

Koju microSDXC uzeti? Vidim da 64GB (Kingston Endurance) krecu vec od 15-ak evra, SanDisk su malo skuplje.. treba mi 64GB ili 128GB.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno