Šta je novo?

Avio kompanije, lowcost letovi i iskustva

Postoji dosta trikova za one koji imaju vremena .. za skoro pa dzabe putovanje :) hint: fuel dump (1x, 3x, itd itd). ako ga ikad i nadjete, ne delite nikako, cuvajte za se' ;) Ne zovite avio kompaniju, samo tiho :p
Sta je fuel dump? Mislim, u kontekstu ove teme, ne tehnicki izraz :)

Uvek gledajte fare rules i obratite paznju da karta nije kupljena kao unrestricted fare, tj da je obicna base fare karta, koja u sebi ima i base fare i yq i ostale takse. Ovo je vazno kod otkazivanja, jer gubite samo deo koji je base fare, a ostalo Vam se vraca. Npr pre 2 nedelje Skoplje - Denpasar, 300eur, Base fare : 20eur. Ako otkazem kartu, gubim 20eur samo, dok ce mi 280 biti refundirano.
Sta ti to znaci, ako je ta karta recimo 400e skuplja onda?
Npr. do Amsterdama je ~110e najniza, dok je sledeca citavih 200e.
Do Sangaja je 375e preko Katara. 475e preko Moskve, ali je unrestriced preko 800e.
Za 800e vec ima Biznis klasa.

Komfor da ne putujete samo iz Beograda, nego i ostalih gradova u krugu od 300km, moze Vam doneti znacajnu ustedu. Opet da uzmem primer Beograd - Denpasar, 610 a u istom trenutku Skoplje - Denpasar 300e... Skoplja i nazad cimanje u busu, ali usteda bar 250eur :) Meni npr to ne smeta.
Za takvu razliku bi vec isao u Skoplje :)
Ali ja licno imam prilicno otvoren kalendar kada mogu leteti, pa ustede ispadaju nebitne.

Otici u Bec preko Nisa recimo (ne racunam put do Nisa, posto mene to ne kosta, i mogu prespavati tamo kad god zelim):
- najniza karta do Bratislave 85e (20e karta, 50e prtljag, 15e povratna Bratislava-Bec), dolazak uvece oko ~20h, polazak nazad ujutru pre 8h (da bi se stiglo u Bratislavu za povratni let u 13h valjda)
- Prosecna karta preko JATa 150e, nalazim za 100-120e ako trazim cesto, polazak u 6 ujutru, povratak u 18h (let oko 20h)
Ako zelim ostati pon-sub, ja u prvoj varijanti moram uzeti ned-ned, znaci dodati 2 dana spavanja, i karta me bukvalno izadje skuplje u ovoj "jeftinoj" varijanti :)

Postoji slicna varijanta do Moskve: Nis-Bratislava-Moskva (RyanAir, Pobeda airlines). Medjutim 2 dana se mora prespavati u Bratislavi (jedan u odlasku, drugi u povratku(, jer ne lete istog dana :)

E sad, za Sangaj vec nije tolika razlika u ceni hotela naspram karte.


Ti izgleda uzimas karte "last minute" ili za sledecih mesec dana? Nije ista fora kada ti treba nesto za skoro, i na duze, naspram kada imas otvoren kalednar koji mesec za nekoliko dana.
Cini mi se da ti je i Teheran tako ispadao, jer on se nalazi jeftino iz Beograda jako cesto.
 
Ja uzimam kartu kad je nadjem bas jeftinu pa uklapam odmor (ili uzimam neplaceno ;) ) u odnosu na to.
Teheran je pre mesec dana mogao da se nadje za ispod 150e, Atlas/Pegasus kombinacija. Naravno iz Beograda.
Za FD ti saljem PM ;)
 
Sto si je placao preko Katara sa presedanjem 300-400e onda ;)
 
Jes. Madzarima je dosadno pa malko ne rade a kad rade idu u sitna crevca. Stvarno se ne secam kada sam proveo manje od 1h

Devojka bila danas u Segedinu, kaze da zadrzavanje nije bilo duze od pola sata.
 
Devojka bila danas u Segedinu, kaze da zadrzavanje nije bilo duze od pola sata.
Zet dosao u sredu u bec, na horgosu bio 3h.
Ja u ponedeljak stigao do horgosa, video da je cak i kod nas guzva, okrenuo na horgos 2, stigao oko pola 5, stajao 2,5h u koloni, stigao do rampe u 19h, madjari zatvorili i otisli kuci. Vratio se u suboticu, najeo se, iskulirao sa prijateljem, otisao na kelebiju i tamo proveo 1h u 23h kad ne bi trebalo biti guzve, a bilo je (recimo daje i to ok zbog praznika)
 
Poslednja izmena:
sta ces na horgosu ? backi vinogradi, kelebija i bajmok, cujem da na bajmoku cesto nema zive duse.
ja sam bio 2 puta na backim vinogradima, oba puta su bila po 1-2 automobila ispred mene.
 
Poslednja izmena:
sta ces na horgosu ? backi vinogradi, kelebija i bajmok, cujem da na bajmoku cesto nema zive duse.
ja sam bio 2 puta na backim vinogradima, oba puta su bila po 1-2 automobila ispred mene.
Prelaz u Bajmoku je 6 km od moje kuće, morate proći pored mene da biste prešli preko :) jako jako jako retko ima gužve, ja često bajsom idem preko. Još se sada pravi novi prelaz (naša strana, Mađari su svoju odavno sredili), navodno će ga otvoriti 0-24 i za teretni, pošto je sada samo za putnički i radi 07-19.

Ako idete autoputem iz BG, isključite se kod Bačke Topole i idete orema Bajmoku (oko 40km od isključenja do prelaza)

Od granice oko 70km je silaz na novi auto put E73 koji vodi gore do Budimpešte.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Da li kod imena Slađana, na boarding pass staviti Sladjana ili Sladana?

Koja je politika sa DSLR-om oko vrata npr? Pazario sam jedan polovan, čeka me kad odem kod rodbine, pa da znam u povratku šta me očekuje.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Iiiii pocelo je :(
I AirSerbia je uvek "no checked in luggage" tarife :( Vidim ja nesto mi previse jeftina karta izadje od jutros, dobio 20 e-mailova da se pale cene... kad ono nema prtljaga ni za jednu, a naravno sa prtljagom sve skuplje nego sto je bilo :)

Samo je pitanje vremena bilo, cim je i Lufthansa grupa to uvela :( Sada ostaju samo interkontinentalni letovi sa prtljagom u najnizoj tarifi.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ljudi, opet ja. 14.02 letim iz Budimpešte u Frankfurt i naravno, uvek ima pitanja :D keva hoće da pošalje tetki koji ORIGINAL DVD sa domaćim filmovima. Može li to preko i ako može koliko maks komada?

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Ima li neki sajt ili koji je najbolji način da se uklopi više povezanih letova.
Razmišljam koliko je izvodljivo napraviti plan tipa krenuti ujutru iz jednog mesta, provesti dan/dva ili bar popodne u drugom, pa zatim let do sledećeg.
Ima li mogućnosti spojiti tako 3-4 mesta u roku od nekih 10ak dana ili bi bilo baš cimanje?
 
Imaš na sajtovima za pretragu letova 'Multy City' opciju, nekada tako može da se iskombinuje nešto neverovatno jeftino.

Na primer, prošle zime, letovi Beograd - Bangkok - Mumbai - Beograd, koštali su me tek 50ak eura više nego samo povratni let Beograd - Bangkok.

Probaj skyscanner, google flights za početak..
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Do 3 grada za pretragu rade velika vecina sajtova. Preko toga neki samo.
Kayak.com trenutno lepo proverava i "hacker fares", gde se odvojeno kupuju karte ponekad, i ume da bude jeftinije nego direktan multi-city.

Npr. AirSerbia uopste ne nudi preko 3 leta u istoj karti, ali ja mogu da kupim jeftinije 2 povratne karte BEG-DUS 1. marta na 7., jedna BEG-DUS a jedna DUS-BEG i ostanem po dan nego sto bi kupio u drugim varijantama ;)

Najbolje za komplentu pretragu ti je (sada Google-ov) ITA Matrix: http://matrix.itasoftware.com
Preko njega uradis multi-city pretrage, jedini je za koji znam da moze multi-city da pogleda +/-2 dana, a ne samo konkretan dan. Onda preko drugih sajtova kupis karte za te datume.

Trenutno, za Evropu barem, nije losa opcija TopCashback-a sa kupovinom na Orbitz/OneTravel/Expedia/Travelocity (Mislim da su sve u stvari isto njesra, samo drugi brend) ili eventualno na Vayama.com, ali kako kada. CB na letove je uglavnom mizeran, ali nije beskoristan.
 
Kakav je Ryan air po pitanju prtljaga? Mislim, da li su strogi po pitanju dimenzija i to? Sad kad sam išao BUD-FRA i nazad sa wizzom, niko nije ni pomislio da premeri prtljag, bilo je tu i 12kg, i koji cm više...

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Zavisi od aerodroma... sestra je bas letela sa Ryan i Wizz-om i kaze negde bas gledaju, ali uglavnom ne.
Mi smo cak u Wizzu iz "Pariza" (Beauvis) komotno preneli vise, i to su znali, niks problem.

Maaaada, sigurno ne gledaju isto kada ide Kinez vs. Amer :D
 
Ima li ista pametno do Rima iz BG a da nije Air Serbia, a da nije 3 puta skuplje...mislim ako je neko leteo
 
Busem do temisvara, pa wizzairom direktno :) ili alitalia direktno iz bg...
 
Poslednja izmena:
Sto da nije AirSerbia? Bilo je pre ~mesec dana ni 100e povratna sa prtljagom, ali sada nece ispod 200e biti :(
 
Nesto ne verujem da je bila airserbia povratna sa prtljagom za 100, za 130 već da - lično išao.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Nemoj me drzati za rece kada tacno, ali bila je. Da li bese i Pariz ili i Prag tada bio ne secam se.

U svakom slucaju nista nece biti za Rim jeftinije od AirSerbia/AlItalia
 
A kad pise Alitalija operated by AirSerbia sta to tacno znaci nista mi nije jasno. U principu u pitanju je princip i inat, iznervirali su me i sad sam spreman da platim do 50% vise da letim nekom drugom kompanijom dabogda propali sutra :D Realno dakle cist inat.
 
A ne mogu vise da izmenim, ali evo da ne bude da sam lud, upravo mi kazu da su opusteno iz Air Serbia sve karte kje su kupljene pre 1 marta pretvorili u karte bez prljaga! Ljudi lude na aerodromu, svadjaju se traze im da doplate i po 60 EUR...nemam reci
 
Nazad
Vrh Dno