Šta je novo?

Avio kompanije, lowcost letovi i iskustva

Kad plaćaš kreditnim karticama uglavnom si osiguran od takvih stvari. Ili uz putno osiguranje.

Čuo sam to za kreditne, nisam ih nikad koristio (samo debitne) ali znam da pružaju bolju zaštitu od debitnih.
Kako to izgleda u praksi sa kreditinim kartama (kupovina karte, rezervacija hotela), tj. koja procedura za refundaciju je u pitanju?
 
Poslednja izmena:
Nisam srećom imao potrebe da koristim, ali funkcioniše kao i svako putno osiguranje, platiš obavezno učešće, ostatak ti pokrije osiguranje. Uslov je da se 50% troškova puta plati kreditnom karticom. Nemam dugo srpske kartice, ali znam da je Komercijalna banka npr. uz neke kartice izdavala i karticu putnog osiguranja.

Inače, trenutno su popularne kompanije za vraćanje novca u slučaju kašnjenja letova. Izglasan je neki strog zakon na nivou EU, pa se čak i za manja kašnjenja, a posebno otkazivanja plaćaju ozbiljne odštete.
 
Poslednja izmena:
Ljudi pitanje u vezi non-refundable karata (povoljna tarifa)

Kupio sam 2 karte za Italiju početkom feb, međutim saputnik je imao povredu na radu (koleno-gips) nema šanse da putuje. Kako sam razumeo od refundacije (pune ili delimične nema ništa). Takođe sam rezervisao i platio hotel unapred na 7d.
Kontaktirao sam direktno hotel na booking.com neće ni da čuje za promenu termina-povrat novca, Air Serbia, ista priča, kaže da će mi biti vraćene samo aerodromske takse u iznosu od 60e. Nisam imao priliku da šaljem med dokumentaciju kao dokaz, to ih i ne zanima (ni hotel ni avio kompaniju). Promena imena takođe ne dolazi u obzir.

Da li je neko imao sličnu sitaciju (da je sprečen da putuje) i kako ubuduće preduprediti ovakav scenario (čuo sam da u USA postoji neki trip insurance odnosno chargeback ali pojma nemam kako je to kod nas rešeno)?
Pre 2 godine sam imao slican slucaj, Er Džihad (ex JAT) mi je vratio 95%, hotel u Rimu je naplatio 1 noć, ostale 3 su vratili.

U oba slučaja sam slao skeniranu medicinsku dokumentaciju.

Hotel je bio direktno rezervisan i plaćen na sajtu hotela (non-refundable) a karte kupljene preko naše agencije.

Dakle, nije nemoguće.
 
Ljudi pitanje u vezi non-refundable karata (povoljna tarifa)

Kupio sam 2 karte za Italiju početkom feb, međutim saputnik je imao povredu na radu (koleno-gips) nema šanse da putuje. Kako sam razumeo od refundacije (pune ili delimične nema ništa). Takođe sam rezervisao i platio hotel unapred na 7d.
Kontaktirao sam direktno hotel na booking.com neće ni da čuje za promenu termina-povrat novca, Air Serbia, ista priča, kaže da će mi biti vraćene samo aerodromske takse u iznosu od 60e. Nisam imao priliku da šaljem med dokumentaciju kao dokaz, to ih i ne zanima (ni hotel ni avio kompaniju). Promena imena takođe ne dolazi u obzir.

Da li je neko imao sličnu sitaciju (da je sprečen da putuje) i kako ubuduće preduprediti ovakav scenario (čuo sam da u USA postoji neki trip insurance odnosno chargeback ali pojma nemam kako je to kod nas rešeno)?

Ako nekog zanima, epilog moje priče je da nisam dobio refundaciju ni za cenu avio karte ni za cenu hotela. :d

Avio karta je kupljena preko sajta mytrip.com (od koga sam i pre kupovao), kartu su otkazali, ali refundacije nije bilo.

Što se tiče booking.com oni su jedino pristali na varijantu da mi promene datum u periodima kada imaju manje gostiju mart, okt, i nov (tj hotel je pristao, prema rečima operatera).
Ali kada sam predložio bilo kakva pomeranja za ova tri meseca (preko operatera koji je pregovarao), oni su sve opcije odbili (tj hotel se pravi lud), a Booking.com pere ruke ne mogu više ništa da urade.

Mene sada zanima jedna druga stvar, a to je zaštita (chargeback) preko kreditnih kartica.
Pošto sam platio Mastercard debitnom, nemam nikakva prava, ali sam čitao iskustva ljudi koji su uspešno refunirali ovakve karte i hotel preko CC provajdera (chargeback procedura).

Koju vrstu kartica preporučujete kako bih se osigurao za sledeći put?
Takođe me zanima da li PayPal plaćanje jeste dodatni nivo zaštite (imao sam jednom situaciju da mi paket nije stigao i dobio sam uredno refundaciju pa me zanima da li se to može primeniti na avio karte/hotele)?
 
Poslednja izmena:
Ako si kupio non refundable varijantu, znači da si se odrekao prava na refundaciju u zamenu za manju cenu. Da li će da ti neko vrati pare (deo ili sve) ili ne, zavisi od onoga što piše sitnim slovima kao i od zakona države gde je sedište prodavca i/ili pružaoc usluge (hotel, renta car...)
Nemoj da se zalećeš da tražiš zaštitu od kartičara ili PP jer će glatko da te odbiju ako si uzeo non-refundable varijante. A naplatiće ti proceduru provere.
Ubuduće, čitaj sitna slova ili plati višu/punu cenu. Druga opcija je da platiš osiguranje od otkaza putovanjab kod osiguravajućih kuća (mislim da mi je neko nudio i visa karticu koja to ima uključeno za putovanja plaćena karticom, nisam više siguran). Onda ti hotel i aviokompanija uzmu pare, pa ti sa računima i dokumentacijom ideš u osiguranje da ti vrate deo ili sve pare.
 
Leteo je neko Levelom? Našao sam jeftine letove iz Beča, ozbiljno ih razmatram. Vidim da je hand luggage još uvek free kod njih.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
cimanje je iz beca, a i vecinu destinacija koje nude imas iz bud ili tsr.
 
Ja sam blizu Mađarske, pa mi i nije cimanje, imam prijatelja tamo gde mogu ostaviti auto. Ono što je iz Bud u terminu kad meni odgovara, je skuplje toliko da u BUD za jedno platim koliko u Beču za dvoje (160€ povratna). Plus što u Bud kod Ryana moram da doplatim bilo kakav prtljag, kod Levela je to free. Za nekih maks 100€ odem do Beča i nazad i opet bolje prođem nego iz BUD.



Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Postoji li neki sajt gde mogu da se prate ponude? Koristim skyscanner za pretrazivanje, ali tu ne izbacuju specijalne ponude.
 
Ako bude ponuda iz nekih okolnih gradova, bice dobro :D
 
Baš niko na forumu nije leteo Levelom do sada? :)

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Ljudi kakva je politika Wizz-a po pitanju nosenja laptopa i onog klasicnog ranca? Jel to moze,dodatno se placa?
 
Ako samo ranac nosis, mozes u ranac da ga stavis bez problema. E sada da li mozes ranac i laptop odvojeno (dodatna torbica/case za laptop) da nista ne platis, to vec ne znam.

Ja sam wizzom obicno isao sa onom priority ili kako se vec zove varijanta gde imas ranac, mini kofer, priority boarding i sta vec. Uvek sam u ranac stavljao laptop.
 
Skoro sam putovao u barselonu i uglavnom nisu obracali paznju dal imas neku manju torbicu ,kesu dodatno
 
Ako samo ranac nosis, mozes u ranac da ga stavis bez problema. E sada da li mozes ranac i laptop odvojeno (dodatna torbica/case za laptop) da nista ne platis, to vec ne znam.

Ja sam wizzom obicno isao sa onom priority ili kako se vec zove varijanta gde imas ranac, mini kofer, priority boarding i sta vec. Uvek sam u ranac stavljao laptop.
A koliko se vise plati druze ako to uzmem...recimo sad u nedelju Bg-Malme je nesto vise od 7000...koliko dodje ako uzmem i Priority?
 
3000 din. Jeste dosta ako se uporedi sa osnovnom cenom. Ranije je ovo manje kostalo koliko se secam.

Evo kako to izgleda kad se izabere.

1675930502192.png

A evo i detalji povodom dimenzija carry-on bag i trolley bag.

1675930631243.png


Naravno, kao sto rece Milos, ako imas ranac i jos nesto sitno uz sebe (kesu i slicno), najverovatnije ce zanemariti.
Ovaj priority ti znaci samo ako hoces ovu standardnu malu torbu uz sebe sa sve rancem. Ako vec imas veliku torbu, tipa 20kg, onda ti je ranac (carry-on bag) besplatan.
 
Poslednja izmena:
Imam novo putanje...ovo sa Lap-om je super proslo :)
Naime treba da idem na Maldive...kako je najbolje izabrati valutu za placanje?
Let je Bgd-Abu Dabi i Abu Dabi-Male (Maldivi).
Bgd-Abu je povoljnije u dinarima nego da odaberem evro...a kako onda Abu Dabi-Male...tamo nudi u emiratskom novcu (AED) cenu,jel da tako ostavili ili odabere evro,dinar ili sta god vec...a da bude po mene najbolje
 
Ako ideš na Maldive onda ti je sasvim svejedno koja valuta🤣. Šalu na stranu, ja imam najbolje iskustvo kada plaćam u valuti zemlje iz koje nešto kupujem(u tvom slučaju avionska karta).
 
Da ne poverujes...Wizz poslao da pomera let...kako sad postupiti?

Nama je placeni termin bio BGD-ABU 01.08. do 12.08. i ABU-MALE od 02.08. do 11.08.?
Sad oni pomeraju BGD-ABU za 01.08 do 10.08. i nude da to prihvatim ili da mi nekako refundiraju?
Ali sta sad da radim sa drugim letom,jer mi onda i to remete tj. ne mogu onda ABU-MALE od 02.08. do 11.08.,vec moram i to sad menjati na krace tj. 02.08. do 09.08.?
Kako i kome se sad zaliti,sta uraditi?
 
Kad ti kompanija usere odmor. Mislim da je postalo ruski rulet sad sa letovima i da ne treba planirati kratke konekcije osim ako nisi preko agencije.

Srećno, nadam se da će ti izaći u sustet i refundirati ili samo pomeriti let za Maldive.
 
Sad bacih pogled i vidim da celog avgusta nema letova iz abu dabija petkom i subotom? Jel su to oni mozda pomerili letove za ceo mesec? Mozda da pokušaš da im trazis da ti pomere let na 13.? Jeste dosta skuplje, ali ko ih J.
 
Trazi da ti refundiraju novac, a u medjuvremenu nadji drugi let.
 
Fora je kako to izvesti,kad nit imas predstavnistvo,nemaju mejl za reklamacija...uzasni su...mozes samo da ih zoves na onaj skupi broj,ono 60 din minut.
Pa Wizz ima ok sistem za povraćaj para u tim situacijama, ili ti daju kredite ili ti vrate pare na račun, biraš sam šta iz web interfejsa.
Ako uzimaš kredit onda ti vraćaju 120% (od karte, ne od uplate i minus neke takse valjda, recimo ako si kupio club on važi od tog datuma i to je to). Takođe, to što su ti ponudili je ponudila automatika, to nije jedina opcija za promenu koju imaš. Ti možeš da tražiš zamenu za let do uporedive lokacije u nekom vremenskom opsegu +/- xy dana.
Tebi je tu veći problem drugi let, pošto ako nije vezan i nemaš neki flex option, tu kompaniju generlno baš briga što ti je konekcija otkazana.
 
Pa Wizz ima ok sistem za povraćaj para u tim situacijama, ili ti daju kredite ili ti vrate pare na račun, biraš sam šta iz web interfejsa.
Ako uzimaš kredit onda ti vraćaju 120% (od karte, ne od uplate i minus neke takse valjda, recimo ako si kupio club on važi od tog datuma i to je to). Takođe, to što su ti ponudili je ponudila automatika, to nije jedina opcija za promenu koju imaš. Ti možeš da tražiš zamenu za let do uporedive lokacije u nekom vremenskom opsegu +/- xy dana.
Tebi je tu veći problem drugi let, pošto ako nije vezan i nemaš neki flex option, tu kompaniju generlno baš briga što ti je konekcija otkazana.
Brate na taj sistem povracaja para sam odmah naisao na odbijenicu...kao ponudi mi za dta je reklamacija,ja stavio dammi je let pomeren sa 12. na 10.,automatski odgovor je da su me obavestili 14 dana ranije...tako nesto.
Daj pomozite,kako sa debilima videti,jel iko imao ovakvu situaciju?
 
Brate na taj sistem povracaja para sam odmah naisao na odbijenicu...kao ponudi mi za dta je reklamacija,ja stavio dammi je let pomeren sa 12. na 10.,automatski odgovor je da su me obavestili 14 dana ranije...tako nesto.
Daj pomozite,kako sa debilima videti,jel iko imao ovakvu situaciju?
Kad su meni pomerili let, ponudili su mi neku suludu alternativu (odlazak i povratak istog dana 😂), i dali su mi opciju za 120% refund na kredite (deo iznosa sam plaćao iz kredita, pa mi nisu nudili refund para).
Izabrao sam kredite, i to je to.
Sve sam ovo završio na njihovom sajtu, bez reklamacije, call centra i sličnog. To je bilo pre malo manje od 2 godine.
Kada su tebi oni javili da se let oktazuje? A kada si ti reagovao?
Takođe, spominješ 14 dana, ako ti otkažu let manje od 14 dana pre leta, imaš pravo na dodatnu kompenzaciju (do 600eur valjda), ali na povraćaj para za otkazan let imaš uvek.
 
Mi smo uzeli 01.08. do 12.08. Bgd-Abu,a iz Abu za Maldive od 02.08. do 11.08.,sto znaci da su javili vise od 14 dana,ali me i zbog tog njihovog pomeranja propada mi i druga rezervacija jer je sad Bg-Abu pomeren za 01.08. do 10.08. i samim tim ne mogu ni ovaj drugi koji je povratak za 11.08.
Pakao,majku im...,a nemaju poslovnicu nigde,demolirao bi ih
 
Nazad
Vrh Dno