Šta je novo?

PC za studenta

DaniloVA

Poštovan
Učlanjen(a)
26.06.2014
Poruke
24
Poena
54
Potreban PC jer je trenutni dotrajao a i zbog selidbe u Beograd, potreban za faks. Programer pocetnik, ne nesto preterano zahtevan ali da bude dovoljno jak i za kasnije, dok ne ispecem zanat. Nisam ispratio nove Ryzen procesore i generalno komponente u zadnje vreme pa mi je potrebna pomoc. Komp se uzima za nekih 15ak do 20 dana, tako da to tad treba da odlucim sta i kako.

Komponente bi se uzimale preko racuna tako da Madjari verovatno otpadaju, potreban mi je legalan nacin, i ja bih najradije uzeo od njih ali to jednostavno nije opcija, eventualno za neke sitnice tip RAM ili sl., ali proc/grafika/maticna/hdd se moraju uzeti u nekoj od maloprodaja.

Nemam neki planirani budzet, ne bih uzeo sad nesto najjeftinije da mi odradi posao, ali ne bih ni bacao pare na nesto sto mi ne treba. Komp bi trebao da mi traje barem naredne 3-4 godine, uglavnom za programiranje, surfovanje, i po koju igricu da ubijem vreme, nista preterano zahtevno.

Dakle:
CPU - potrebna preporuka, koliko sam video vecina se odlucuje za neki od novijih Ryzena. (Ne planiram OC)
GPU - mislim da bi mi neka od GTX 1050 zavrsila posao, ali naravno i tu sam otvoren za savete (Mozda da uzmem sada bez GPU-a pa da kasnije uzmem posebno ako nije najbolji trenutak sada)
HDD - 1TB 7200 rpm, preporuka za konkretan model
SSD - iz trenutnog kompa, 120GB, kasnije cu dokupiiti 240
MoBo - ?
Kuciste mi nije toliko bitno, recimo neko do 25-30e

Hvala unapred!
 
Nisi napisao budzet.
 
CPU - R5 1600 jer se ništa ispod toga ne isplati po trenutnim cenama kod nas za naredne 3-4 godine, 1500X je samo par hiljada jeftiniji a dosta slabiji na duže staze
GPU - idealno bi bilo uklopiti Zotac OC 1050 Ti za 18k
HDD - WD Blue ili Toshiba P300
MoBo - AsRock ili Asus A320M
Kućište - MS Winston ili Cyclops V

RAM neka bude na barem 2666MHz.
 
Poslednja izmena:
Nek uzme WD Blue kao hdd.
 
Ako nisi nesto pri parama ova kombinacija:

- Intel G4560 (7700 din), imas integrisanu na procesoru tako da si sa te strane obezbedjen.
- ASRock H110M-DVS (7199 din)
- Kingston Fury 2 x 4Gb 2400MHz (9380 din)
- Toshiba P300 1Tb (6350 din)
- Raidmax Super Viper 321WB (3590 din) ili MS Industrial Black Widow (5490 din)
- Seasonic SS-520GB 520W (8300 din) ili Thermaltake Smart SE SPS-530M (7499 din), naravno preporuka za Seasonic.

I sve te izadje Oko 42000 din.
 
Poslednja izmena:
@Cleric @peja Hvala na predlozima.

Budzet je recimo do 600-700e, 1050Ti ce najverovatnije i biti. Trebao sam napisati okviran budzet na pocetku.

Mozda sada uzeti neki malo jaci procesor, RAM 8GB definitivno.
 
Ma pusti ovaj krs od kucista, kuciste se ne uzima zato sto lepo izgleda. Za 1000 din vise dosta bolje kuciste.

Ima Raidmax budzevina koje verovatno lepse izgledaju od cele MS ponude, a opet su katastrofa u svakom smislu.
MS Winston ili Cyclops IV/V su dobar izbor.

MS Falcon je jos bolji od njih, a bio je za 35e u Emmi.
 
- AMD Ryzen 5 1600 (25200 din)
- ASRock AB350 PRO4 (10990 din)
- GSkill Aegis DDR4 2x8GB 3000MHz (16990 din)
- Zotac GTX1050Ti 4GB DDR5 OC Edition (17990 din)
- Toshiba P300 1Tb (6350 din)
- MS Industrial Winston (2520 din)
- Chieftec CTG-750C (7990 din) 750W ili Seasonic SS-520GB 520W (8300 din)

Sve ukupno 88000 din.

Od ovoga bolju masinu kod nas u Srbiji ne mozes sklopiti za ove pare. Imas dovoljno brzu memoriju (Ryzen voli sto brzu memoriju), ploca ti je B350 sto znaci da ces moci da kloknes taj Ryzen 5 1600 i time ga jos dodatno ubrzas.
Eventualno kasnije ubacis LC Power LC-CC-120 (2799 din) i stavis Artctic MX-2 (690 din) pastu, i na konju si. Kasnije samo menjas graficke ;)
 
Jes, vala. Samo sto se tice napajanja nema sta da se dvoumi, Seasonic ispred tog Chieftec-a.
 
Hvala puno na savetima, obe konfiguracije mi se svidjaju, samo cu verovatno uzeti prvo 8GB RAM-a, da ustedim koju hiljadu dok mi ne bude stvarno zatrebao.

Nisam gadljiv na Madjare, stavise radije bih uzeo kod njih nego u bilo kojoj nasoj maloprodaji, ali kao sto sam napisao kupovina se vrsi preko racuna, treba mi neka legalna firma. Ako neko zna nesto sto ja ne znam neka se javi u PM :D

Jos jednom, najlepse hvala.
 
Samo da dodam, cudi me da niko nije pomenuo ssd, mislim da je pametnije skinuti jedan stap rama i kupiti 120gb, ili cak malo radikalnije, umesto rama i mehanickog diska kupiti 850 evo 250gb za 12k
 
Nazad
Vrh Dno