Šta je novo?

Macbook preporuke?

pa udjes u opciju poslato pa vidis :)
 
Samo da kazem da je -V-O-Y-A-G-E-R uspeo da mi nadje odlican Mac koji mi odgovara i po specifikacijama, i izgledu i budzetu. Sve preporuke za njega i hvala svima koji su mi predlozili da ga kontaktiram. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisi napisala koji si Mac kupila, bilo bi zanimljivo da znamo, kao i koji budzet je bio u pitanju.

Kasno je da se ukljucim u temu, a obzirom da je racunar vec kupljen onda nema ni potrebe da dajem neki predlog za model ili prodavca. Mada uz malo srece mozes naci polovan i dobar laptop na bilo kom sajtu. Takodje, retroaktivna preporuka za Marija.

Inace, MacBook Pro 13" Late 2012 tj. prvi model sa Retina ekranom bi trebalo da bude donja granica za ulazak u Apple Mac svet kao nesto sto ce sluziti jos koju godinu bez problema.

Ko je koristio MacBook Air, a pored toga prica da je to dobar laptop, verovatno ti ne zeli i ne misli nista dobro, u to budi sasvim sigurna. Za one koji bi da debatuju o tome kako bi dokazali da to nije istina, nazalost tu zaista nema sta puno da se ponudi kao kontra argument. Otvorite bilo koji browser, otvorite Gmail, Google Docs, Google Sheets, YouTube i Facebook u tom trenutku Apple Mac racunar postaje IBM Pentium 386. Prednost je sto prilikom promene tabova mozes da gledas beach ball ikonicu kako se vrti, pa nije sasvim dosadno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam koristio MBA i5 iz 2014 sa 4/128 i radio mi je baš te office poslove bolje nego moj tadašnji 15" i7 iz 2011 sa 16/256 (ili 512GB SSD, ne sećam se tačno koliki je bio).
Toliko bolje da sam bez mnogo dileme prodao taj od 15 i nastavio da zadovoljno koristim Air dok je bilo potrebe za tim.

Retinu iz 2012 ne bih nikome preporučio, jer ih je pola dolazilo sa panelom koji je ispoljavao ghosting (mislim da je LG pravio te problematične, a Samsung one koji nisu imali taj problem). Od 2013 pa na dalje je OK, ali i van budžeta.
 
Btw, 2011. sam koristio i 11" MBA iz 2009. ili 2010. i taj je bio krš živi, ali i te generacije procesora su u odnosu na ove od Nehalema pa na ovamo stvarno za baciti :)
 
Ja sam koristio MBA i5 iz 2014 sa 4/128 i radio mi je baš te office poslove bolje nego moj tadašnji 15" i7 iz 2011 sa 16/256 (ili 512GB SSD, ne sećam se tačno koliki je bio).
Toliko bolje da sam bez mnogo dileme prodao taj od 15 i nastavio da zadovoljno koristim Air dok je bilo potrebe za tim.
Izvini Mario, ali sa 4 GB RAMa, to sto si napisao, ako je identicno scenariju koji sam ja naveo, nije izvodljivo. MacBook Air je spor kao kamen koji se kotrlja po ravnici. Pored toga, generacijski skok iz 2011 do 2014 je ogroman, tako da je razumljivo da postoji drugacija percepcija brzine (brzi RAM i drugaciji, a samim tim i noviji storage kontroler), ali sirova snaga i7 procesora je ispred navedenog i5.

Poredjenje dva base modela (obzirom da nisi naveo o kojim konfiguracijama se radilo kod tebe):
MacBook Air "Core i5" 1.4 11" (Early 2014) Specs (Early 2014, MD711LL/B*, MacBookAir6,1, A1465, 2631): EveryMac.com
https://goo.gl/vM8mHL
vs
MacBook Pro "Core i7" 2.0 15" Early 2011 Specs (Early 2011 15", MC721LL/A, MacBookPro8,2, A1286, 2353-1*): EveryMac.com
https://goo.gl/DDn6eK

Retinu iz 2012 ne bih nikome preporučio, jer ih je pola dolazilo sa panelom koji je ispoljavao ghosting (mislim da je LG pravio te problematične, a Samsung one koji nisu imali taj problem). Od 2013 pa na dalje je OK, ali i van budžeta.
Na primer, ja svakako bih, zato sto imam primerak koji koristim vec 5 godina bez ikakvih problema sa panelom, a racunar je izuzetno zivahan i cesto u nekim taskovima brzi od MacBook Pro 15" Mid-2015. Izuzetak potvrdjuje pravilo, ne obrnuto.

Btw, 2011. sam koristio i 11" MBA iz 2009. ili 2010. i taj je bio krš živi, ali i te generacije procesora su u odnosu na ove od Nehalema pa na ovamo stvarno za baciti :)
Bilo i ostalo krs neopevani za svakoga ko kani imati bilo kakvu produktivnost. Lep za gledanje, simpatican i upotrebljiv za zezanje po Terminalu i mozda nesto jako jednostavno sto se pokrece kao desktop aplikacija (Pages, Keynote...) uz napomenu da se i od toga ne ocekuje puno.
 
Moguće je, moguće, ja lično radio sa obe mašine i znam kako mi je bilo. Sirova snaga nije presudna, jer ne radiš renderovanje sve vreme. Brža memorija i brži SSD su ipak bili presudniji za office posao.

A što se tiče pomenute generacije 2012, ne želim da se kockam ni sa svojim novcem, a kamoli da tuđim. Ti si ubo samsungov panel, super. Da nekome rizikujem da uvalim LG-jev, hvala ne bih. Na sve to, Air iz 2016 (MMGF2) koji je Maša na kraju kupila, je jača mašina od Proa iz 2012, ako ćeš već po merenju sirove snage :)
 
Da, svako govori iz licnog iskustva i visemesecne eksplotacije (a mozda i visegodisnje) tako da postujem sve sto si naveo.

Ako je suditi po homologacionom broju Masa je kupila MacBook Air model Early 2015. Razlika u brzini izmedju tog odnosno sada Masinog MacBook Aira i mog MacBook Pro (Retina) Late 2012 je tek nesto iznad 3.5% sto je skoro zanemarljivo. Sa druge strane MacBook Pro poseduje Retina ekrana, 1 Thunderbolt izlaz vise, 1 HDMI izlaz, dok sa druge strane MacBook Air poseduje ac WiFi i veoma znacajnih 12h baterije.


Poredjenje dva racunara:
https://everymac.com/ultimate-mac-c...ght=0&prod1=MacBookAir031&prod2=MacBookPro065
 
MMGF2 je pušten u prodaju oktobra 2016. kao upgrade prošlogodišnjeg modela, i najbitnije je da je imao 8GB RAM-a.
2012. se nije mogla naći u njenom budžetu, a da nije prešla 1000 ciklusa ili imala značajna fizička oštećenja po sebi.
Ona je na kraju odabrala laptop star manje od godinu dana, bez tačke na sebi, sa nešto malo ciklusa, jer joj je razumljivo, i estetski momenat bio bitan :)
 
Nazad
Vrh Dno