Šta je novo?

RYZEN 7 + X370 taichi - pomoć, savjet, upute?

ADRO3

Poštovan
Učlanjen(a)
24.08.2017
Poruke
2
Poena
51
Pozdrav svima, već vas duže vrijeme čitam a sada odlučih i propisati jer mi je potrebna vaša pomoć.

Jučer sam sklopio svoju prvu Ryzen konfu i krenuo clockati te tu kreću problemi.

Specs
BIOS - 3.0 (najnoviji)
CPU - ryzen 7 1700
CPU COOLER - NH-D 15 + coolermaster maker nano pasta
MBO - taichi x370
RAM - gskill tridentz 3600 cl15 - bios ga postavi na cl16 auto @ 3466

--------------------------------------------------------------

Nakon što sam sve ljepo i uredno sklopio i bootao krećem sa clockanjem i nalazim nakon višestrukih pokušaja "sweet spot" procesora na 3800 mhz i 1.300v sa LLC 2. Socket je također na 1.1 i on je na LLC 2

Sa ovim postavkama PC radi i boota iz hladnog i iz toplog također boota i iz restarta sasvim normalno i sve radi savršeno. Stress testao sam ga i gejmao i sve prolazi savršeno cinebench scora 1704 pointsa i sve super! - rock solid.

No ukoliko ga clockam na recimo 3.9 na 1.35 ili 1.4 , on boota iz biosa najnormalnije te također mogu napravit i stress test, benchmarkat ga i sve apsolutno najnormalnije i savršeno stabilno radi bez ikakvih crashanja no kod restarta ili gašenja pc-a pa ponovnog paljenja PC u nedogled boot loop-a. Na dr.debugu baca random chipset errore te nakon milijon bootlopova ili boota na stock postavkama bios ili moram clearat CMOS.

Moram napomenuti da noctua izrazito dobro hladi te da temperature sigurno nisu problem jer je @1.3v procesor na 32.5 stupnja idle i max 45-47 na aida stress testu.

Mislio sam da bi mogao biti problem u memoriji no kada sam pokušao sa auto postavkama na 2133 kao i sa svim ostalim postavkama 3000/3200/2933 dešava se isto. Boota u windowse kada u biosu unesem postavke ali nakon nema šanse ga pokrenuti.

Neznam da li sam došao do zida ... odnsono da li to znači jednostavno da moj chip neide preko 3.8 i to je to? Da li je moguće da mu tih 1.4 nije dovoljno za 3.9 na restartu? a kada boota radi najnormalnije? Ono što me muči je činjenica da kada on boot-a iz biosa nakon što nanovo unesem postavke sve najnormalnije radi i problem je samo kod restarta ili gašenja pa paljenja.

na 4.0 nisam uspio uopće bootati u windowse. probao sam sa maximalno 1.42v


Unaprijed vam hvala na savjetima :)
 
Drzi ga na 3.8 i ne razmisljaj, nikakva to razlika nije.
 
apdejtuj (update-uj) bios na najnoviji.
 
Bios je updatean sa zadnjom i najnovijom verzijom tako da to nebi trebao biti problem.
 
Neznam na tom Taichi-u ali na mom Asus-s ima "Stand by voltage" koji je po default-u prenizak (0.98v) pa treba preko 1.1v da se podigne system uvek.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno