Šta je novo?

Elektro kit - DIY parts

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,223
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo, ovo bi mogla da postane dobra tema o nečemu poput onih Elektro kitova koje smo imali pre 30 i nešto godina. Samo sada malo naprednije :D

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Capture3.JPG

Capture4.JPG

Da li ima neko neke preporuke za komplete, ili pojedinačne delove ?
 
Uff, sjajna stvar za razvijanje kreativnosti kod dece (male i malo veće). Jesi li gledao na Aliexpress?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Za dete mi i treba. Gledao sam nešto, ali nisam uspeo da nađem gotove kitove i komplete. Zato mi je pala na pamet ideja, da nabavim par motorčića i delove, pa da sami nešto smišljamo.
 
Jesi li pogledao u Radioklubu? Imaju i štampana izdanja "Mala škola elektronike"

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ma to iz kelca je zastarelo sve. Nema više dobrih kitova kao što je nekada bilo, odnosno, nije to više to.
U mikro princu su na akciji njihovi kitovi, mada nisu nešto posebno zanimljivi (osim EDU kitova koji su super za suvu elektroniku). Izbacuju ih iz ponude.

Ono što vam mogu pouzdano reći je da se sada prelazi na arduino. Platforma je potencijalno neograničena. Osim elektronike, potrebno je i programiranje.
Ovi klinci imaju i otvorene radionice za sve zainteresovane
http://makerrobotics.org
 
Nisam siguran koliko je dete zrelo za Arduino? Mislim taj deo sa programiranjem? Moj malac ima 5 god.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pa ovi imaju uspešne radionice za sve uzraste i nivoe znanja. Jedna grupa je za decu do 10 godina. Naravno da se ne radi programiranje sa njima. Ovde upoznaju osnove funkcionisanja delova.
Mada razumem da je 5 godina ipak malo.

Ja sam uzeo ovakav komplet
http://www.dx.com/p/14-in-1-solar-rechargeable-robert-kit-295972

Sigurno ima i na aliju i ebay malo jeftinije.
Dosta je dobar kompletić. Osim tih 14, može se napraviti još nekoliko sličnih varijacija.
 
Meni je žao, što u Jagodini nema tih radionica. Nema više čak ni kluba Radio amatera. ovaj komplet sa DX mi se dopada
 


Ovako nešto
 
Trazite po netu sta sve ljudi rade sa Raspberry Pi-jem, to moze biti zanimljivo i deci, a nije neko veliko ulaganje u pitanju.
 
Slažem se sa tobom kUdtiHaEX , ali za Raspberry Pi treba dosta zanja, koja ja baš i nemam, a zanje treba da prenesem detetu. Ja sam za sada naručio neke delove Slika.JPG za čije sklapanje treba 10-30 minuta. Idemo na osnovne stvari, mali bagi, avion, vetrenjača ...



Sledeće godine, kada ona bude veća, možemo zajedno da učimo Raspberry Pi i da sklapamo module. Ipak je "Pi" budućnost. Isto tako bi trebalo otvoriti temu "Raspberry Pi za početnike", koju bi vodio neko ko se razume.
 
Mehanotehnika iz Slovenije i dalje ima Elektropionir...i jos dosta slicnih kompleta.
 
https://www.youtube.com/watch?v=RBYQgcGuwWE
Ovako nešto

Gde nadje ovog sto je sebi otsekao pola prsta, koristi makaze za secenje zice i pistolj lemilicu? :d

Ja to sve imam na stolu i sedim tamo nekad i po par sati dnevno, klinac ponekad uzme stolicu pa sedne pored i samo zapitkuje, sta je ovo-sta je ono, a ja se trudim da mu na sve odgovorim. Ima 5 godina, dosta je zasad i da nauci sta je sta i cemu sluzi.
I da, stalno mu govorim da mu je bolje da bude doktor a on meni da ce biti ko tata majstor. Cekam da jos malo poraste pa da mu objasnim, da se cale skolovao kad su skolovani ljudi vozili taksi a polupismeni sverceri i kriminalci ziveli lepo, da je cale pogresio. :d
 
Da ne idemo mnogo u off. Moj šurak, doktor sa prosekom 8,2 čeka već 8 godina da se zaposli za stalno. Radi pod ugovorom, neke zamene, krastavac. nije Palmin čovek. Moja žena, profesor Engleskog (www.fil.bg.ac.rs) ista priča. E, sa mojim detetom, neće tako. Štekam pare da je upišem na neki strani fakultet, ili ću da je upišem na zanat, i ako je odličan đak. Upisaće ono, za šta mogu da joj, sutra dan, kupim mašine (zubar, protetičar ....) i slično.

Ovo je moj prvi komplet

MEHANOTEHNIKA-elektro-pionir.jpg

Bože, koliko dugo ovo nisam video. Gledaću da joj napravim nešto slično za početak. @alekiq , Mehanotehnika je ipak bila zakon. Hvala što so me podsetio. Kada sam išao u prdavnice dečijih igračaka, ovakvih stvari nije bilo. Ima samo Lego, ali on je baš pareno kup. Ako hoćeš da kupiš neki ljudski komplet, deru sa cenom. U naše vreme sve je bilo jeftinije.
 
Surak nek ide u Nemacku, ne razumem sta ceka ovde.
Mozes da kupis brdo onih kineskih igracaka za sitne pare, uzmes sve rasturis, povadis delove i eto ti zanimacije.
Ja sam skoro popravljao jedan kineski auto sa daljincem, znaci auto nije bio vredan mog vremena ali radost klinca je nemerljiva.
Zanat je odlicna stvar, ja imam jednu izreku za to: "Sa zanatom nikad neces zaraditi ozboljne pare ali nikad neces biti gladan!" a uvek treba ici na ozbiljne pare a zanat imati za slucaj nuzde.
 
I da, stalno mu govorim da mu je bolje da bude doktor a on meni da ce biti ko tata majstor. Cekam da jos malo poraste pa da mu objasnim, da se cale skolovao kad su skolovani ljudi vozili taksi a polupismeni sverceri i kriminalci ziveli lepo, da je cale pogresio. :d

Ne cini tipicnu roditeljsku gresku... sta mu vredi doktorat npr medicine ako to nece voleti? Zasto ljudi misle da ih samo novac cini srecnim?
Lepo kaze ona stara: ako radis ono sto volis, ti ne radis...


Nije lepo procitati ali je surak nesposoban. Da je hteo bolje a ne da mu padne sa neba nesto, vec bi mrdnuo... tacka.

"Sa zanatom nikad neces zaraditi ozboljne pare ali nikad neces biti gladan!" a uvek treba ici na ozbiljne pare a zanat imati za slucaj nuzde.

To vazi za Srbiju i zemlje slicnih okolnosti... u Nemackoj itekako mozes ozbiljne pare zaradjivati...
Za ozbiljne pare na koje ti mislis ti ne treba ni zanat ni doktorat vec sreca da si na pravom mestu u pravo vreme i da imas hrabrosti...

Ovi kompletici su super za klince a i za roditelje, da vidis kako i u kom pravcu ti dete razmislja...
Za decu koja otkrivaju svet su super, za nas su zastareli...
 
To vazi za Srbiju i zemlje slicnih okolnosti... u Nemackoj itekako mozes ozbiljne pare zaradjivati...
Za ozbiljne pare na koje ti mislis ti ne treba ni zanat ni doktorat vec sreca da si na pravom mestu u pravo vreme i da imas hrabrosti...

Sve zavisi sta podrazumevas pod "ozbiljne pare". U Nemackoj sa zanatom mozes zaraditi 2-3000 eura mesecno ako se razvalis od posla a to tamo nisu "ozbiljne pare". Ako pak mislis da drzis firmu koja ce odradjivati odredjene poslove i zaposljavati jos ljudi ti vise nisi zanatlija nego preduzetnik. Eto ti si tamo pa kazi ako gresim, moze i na PM da ne idemo u off i gusimo temu.
Kao doktor ce ziveti ko covek jer ce mu radno vreme od 07-15h to omoguciti, a ne da sedi do 4 ujutro sa lemilicom u ruci i radi 3-4 posla da bi mogao sebi da priusti letovanje. O raznim drugim povlasticama koje uzivaju takvi ljudi necu ni da pricam.
Naravno da cu da mu dozvolim da radi sta zeli, pa danas to vise ne mozes ni da sprecis, ali verujem da mu skola nikad nece zasmetati da bude zidar ili automehanicar.
 
Sto se tice zarada u Nemackoj
i sto se meni jako svidja, primer doktora: ne zanima ih kako i sta vec sta znas. Mozes ti imati sve diplome ali dzaba ako ne znas u praksi.
Ako si ti dobar u svom poslu-zanatu nebitno koji je, bices placen, znanje i PRIMENA ISTOG se ceni.
Imamo clana ovde koji radi kao CNC operater od pon do petka po 8 sati i zaradjuje 3k... ne bih rekao da se razvaljuje od posla...
Takodje imam drugara koji je serviser na terenu, kojem je start 3k pa ako hoce, nagura i do 5k ali sa prekovremenim...
Ne mogu nikako ni za sebe da kazem da se razvaljujem od posla (pokupio skoro 20 kg za god i nesto) niti radim ista extra posebno osim sto se trazi znanje tj da si dobar u tom poslu koji se radi.
Nit su me pitali za znanje nemackog ili diplome koje imam, veruj to nikog nije zanimalo vec sam imao 2 nedelje trial gde su 8-og dana dosli sa ugovorom o radu za stalno na neodredjeno ne zato jer imam diplomu tehnicara vec zato sto znam sta radim.
I sto je jos bitnije: drustvo ne gleda da li si dr mr ili zanatlija vec radis li ili ne. Isto je cenjena i spremacica i doktor, ma koliko to neverovatno zvucalo... I veruj,
doktor vise zaradi ali mnogo vise i radi od obicnog radnika...

I onda dolazis do DIY kompleta, koji u Nemackoj nisu toliko potrebni.
Zasto? - jer skolstvo daje mogucnost i odresene ruke klincima. Npr mladji je sada upisao srednju tehnicku, gde su u prvoj godini radili sve uopsteno i gde su mogli da se "setaju" izmedju radionica te se pogra sa elektro ili obradama metala ili lakirnicama itd itd... bas bas opustena varijanta skolstva gde se dete konetrise na stvari koje ga zanimaju a ne gomila gluposti koje mi ucimo i nikada ne primenimo...

Ali ako neko hoce da se poigra, ebay.de ima bogatu ponudu pa ako mogu pomoci u nabavci, tu sam:

https://www.ebay.de/sch/i.html?_odk...R2.TR12.TRC2.A0.H1.TRS0&_nkw=diy&_sacat=92074
 
obavezno step up.
Sa step down, mozes samo da smanjis ulazni napon, sa step up mozes i da podignes. Dobra stvar ako hoces da od dve baterija (3V) napravis 5 ili 12 ili sta god.
ovako nesto
 

Ako hoćeš da ulaziš u ovaj hobi, obavezno prvo nabavi ili napravi nešto ovakvo.

U principu, slično možeš napraviti korišćenjem kit kontrolera i nekog npr PC napajanja, ali sve to onda skockati u kutiju i imati i intrumente za prikaz veličina, napraviti praktičan potenc za regulaciju i priključke, košta nešto para. I veruj da ćeš uvek imati nekog frankenštajna iz kojeg viri 100 žica, umesto lepog upotrebljivog i bezbednog uređaja. Tako da malo izuči ponudu kod nas i kod kineza, te možda da uzmeš gotov.

Ja sam dosta davno uzeo ovakav, i koštao je tada 49€. Ne znam koji im je sada andrag da ga cene 78€?!? :sceptic:

...jako je dobar (i neophodan) za igranje sa bilo kakvom eletronikom. Ali ovaj sa Ali-ja je mnogo bolji. Ima regulaciju struje, ide do 30V, 5A... ihaj! Još besplatan shipping... Možda uzmem sebi jedan. :trust:

Od Conrada, ovo je sada bolja ponuda: http://www.conrad.com/ce/de/product...-VDC-0-3-A-45-W-Anzahl-Ausgaenge-1-x?ref=list
Ali ukupna ponuda kod Kineza i na eBay je ogromna: https://www.aliexpress.com/wholesal...=SB_20170905030033&SearchText=dc+power+supply
 
Poslednja izmena:
@NShappy, nije problem da se nabavi. Davali smo za grafike i 2-3 puta više :D Samo da vidim gde sve to vodi. Možda će da i izgubi interesovanje. Za početak bih uzeo nešto jeftinije, a da radi. Da vidi dete, kao iz gomile delova nastaje nešto. Zato mi se i dopada ovo što je @subtractor predložio.
 
Vlade, koliko dete ima godina?
 
Ima 12. Sa 8-9 je počela prvi put da koristi moj pištolj na plastiku, da pravi sama svoje igračke. Kombinuje razne stvari i materjale. Ume da koristi tocilo da obrusi drvo, moju aku bušilicu, razne sprejeve u boji. Ja sam hobista imam alat, ali i ne znanje za sve. Želim da je sa te kreativnosti okrenem malo u elektro vode.
 
Poslednja izmena:
^Sto komplikovati i cimati ljude, posaljes mu DHL-om, taj paket do Srbije kosta 19.95e. Kad dodjes u Jagodinu Vlada vodi na pivo i to je to. ;)
Sad bi ga narucio direktno ali ovi likovi ne salju u Srbiju, daj neki link onih sto salju kod nas da porucim.
 
^Sto komplikovati i cimati ljude, posaljes mu DHL-om, taj paket do Srbije kosta 19.95e. Kad dodjes u Jagodinu Vlada vodi na pivo i to je to. ;)
Sad bi ga narucio direktno ali ovi likovi ne salju u Srbiju, daj neki link onih sto salju kod nas da porucim.

Radije cu jos nesto uzeti za 20e nego slati DHL--om... ne treba pametovati jer uopste nije cimanje, poslato vec xy puta gomila stvari...
Link potrazi sam, gde sve salju meni nije interesantno.
 
Nazad
Vrh Dno