Šta je novo?

dilema oko izbora procesora

metalpirat

Cenjen
Učlanjen(a)
31.05.2009
Poruke
485
Poena
170
Drugari ajde vi ste ovde mozda i vise upuceni i pratite sve te stvari. Prvo da kazem sta zemlim. Ja sma graficki dizajner, fotograf, ponekad radim i video montazu, a nekad i 3D render ali to slabije. Nisam neki okoreli strastveni igrac tako da igre ponekad cisto iz zadovoljstva da ubijem dosadu, ne jurim ono fps ili te neke stvari vazno da igra radi glatko. Korisitm dva dell 4k monitora, Od programa adobe paket, maya...

Sada dilema, planiram da pazarim nov racunar sa sto vise ram memorije. Da li uzeti amd procesor sa 8 jezgra ili intel, ili da sacekam novu 8. generaciju procesora. Nisam pratio nisam gledao kakav je ovaj novi AMD. Na youtube ima milion testera svako prica svoju pricu, neko hvali neko pljuje, mene zanima neko odvde ko je kupio neki od tih procesora AMD, I9. da li ipak da sacekam 8. generaciju procesora pa da uzmem neki sa 6 jezgra? Plan je da do nove godine uzmem nesto novo.

Ako neko ima nekog iskustva ili ima neko ko je ovde te procesore lepo probao ili koristi bio bih mu zahvalan. Ja racaunar kupujem na duze staze ne menjam ih kako koji procesor izlazi.

HVALA!!!
 
Pa ako mozes da sacekas do izlaska Coffee Lake, sacekaj, ali ce i tada Ryzen 1600(X) biti najbolja kupovina kao all-around resenje.

Mozda programi koje koristis rade bolje na intelu, o tome vec ne bih znao.
 
Poslednja izmena:
Očekuj da novi i5 (sa 6c/6t konfiguracijom) bude po svim parametrima u rangu trenutnih i7 modela istog takta. Odnosno da će biti odlični za sve. Novi i7 (6c/12t) će biti u rangu i7-7800X (lošija arhitektura, ali veći klokovi). Tj. biće odlični, ali je pitanje da li se isplati za razliku u ceni i da li će za neke poslove (video montaža, render) ipak R7 biti bolje rešenje.

S obzirom na to da neki programi koje koristiš više vole visoke klokove, a neki više jezgara, moraćeš da vidiš gde je veća ušteda u vremenu. Po mom mišljenju, treba da uzmeš procesor koji je bolji za poslove koji traju duže. Npr. primena nekog filtera na slici traje 5s-10s, a render modela traje nekoliko sati. Ako u prvom slučaju 200 puta na dan uštediš po 1s, to ti je 3-4 minuta dnevno, odnosno 15-20 minuta nedeljno. Ako u drugom uštediš sat vremena po renderu, to je 3-4 puta veća ušteda ako jednom nedeljno renderuješ model.

Ovako na prvi pogled, u zavisnosti od bužeta treba da gledaš R5 1600X/i5-8xxx ili R7 1700X/i7-8700(K).
 
Poslednja izmena:
Očekuj da novi i5 (sa 6c/6t konfiguracijom) bude po svim parametrima u rangu trenutnih i7 modela istog takta. Odnosno da će biti odlični za sve. Novi i7 (6c/12t) će biti u rangu i7-7800X (lošija arhitektura, ali veći klokovi). Tj. biće odlični, ali je pitanje da li se isplati za razliku u ceni i da li će za neke poslove (video montaža, render) ipak R7 biti bolje rešenje.

S obzirom na to da neki programi koje koristiš više vole visoke klokove, a neki više jezgara, moraćeš da vidiš gde je veća ušteda u vremenu. Po mom mišljenju, treba da uzmeš procesor koji je bolji za poslove koji traju duže. Npr. primena nekog filtera na slici traje 5s-10s, a render modela traje nekoliko sati. Ako u prvom slučaju 200 puta na dan uštediš po 1s, to ti je 3-4 minuta dnevno, odnosno 15-20 minuta nedeljno. Ako u drugom uštediš sat vremena po renderu, to je 3-4 puta veća ušteda ako jednom nedeljno renderuješ model.

Ovako na prvi pogled, u zavisnosti od bužeta treba da gledaš R5 1600X/i5-8xxx ili R7 1700X/i7-8700(K).

Pa dobro receneno, to sada sekud gore dole nije nesto strasno. Ali gledam da mi zavrsi posao kako treba. Nikada nisam koristio AMD procesore, sada jedino sto me privlace njihove cene. Da li vise jezgra stvarno rade bolje ili je to sada samo trik marketing. Po meni AMD je uvek imao dobru ideju i mogucnost da napravi nesot mnogo doboro ali iskreno nikada nije to do kraja uradio. Uvek negde zaskripi. Kao I sada nove graficke najavljivali su kao bum ovo ono ispade nista. Velika cena, potrosnja ogromna, a rezultat ne bas neki. Kod procesora imaju vise jezgra ali klok im je manji.
 
Neki programi lepo koriste više jezgara, neki ne. Za render i video montažu ima razlike. Za foto obradu (uglavnom) nema.

Ono što je bitno je rad u više programa istovremeno. Prilikom testiranja koje vidiš na netu, ljudi uglavnom gase sve da bi dobili što tačnije rezultate u određenom programu. S druge strane, ti sigurno nećeš gasiti Outlook, Skype, browser i audio plejer dok radiš u Photoshop-u. Zato znači to što svaki program ima dovoljno resursa (jezgara) na raspolaganju.

Ja npr. koristim i7-4790, a kolega za isti posao (2D/3D CAD) i7-6700K. Nije potreban nijedan test da pokaže da je drugi procesor bolji, ali u realnosti ćemo posao završiti za isto vreme, jer najveći deo vremena procesor čeka tebe, a ne ti njega. Ima poređenje za Solidworks i klokovanje i7-6700K. I zaključak je da taj ~500 MHZ veći klok dnevno uštedi možda minut ili dva, ako i toliko
 
Poslednja izmena:
sacekacu da se pojavi zvanicno i 8. generacija. Prepostavljam da ce se do nove godine pojaviti i ti procesori u prodaji pa odlucicu nesto od toga. I9 sa osam jezgra isto mi deluje zanimljivo sada da li sklop sa vise memorija tri kanala stvaro u koriscenju deluje odnosno da li se ta brzina primeti? Icicu ovh dana da vidim nove amd procesore malo da procackam i vidim kako to radi. Sve u svemu ima vremena, ali lepo je da se na vreme raspitam. Posto kada kupujem kupujem da traje i da me duze sluzi. Ne znam da li i NVidia planira nesto novo da izbaci?
 
i9 je precenjen raspad sistema, za normalnu upotrebu sto dalje od toga.

Generalno, za bilo kakvu upotrebu, sto dalje od toga.
 
Da li se zna koji ce socket koristiti 8 generacija? Ukoliko bude novi na koji ce se moci nabaciti i cannonlake procesori onda bi vjerovatno uradio upgrade cim izadje.
 
Isti kao trenutni (1151), samo je pitanje da li ce morati novi chipset za Kafene.
 
Da li se zna koji ce socket koristiti 8 generacija? Ukoliko bude novi na koji ce se moci nabaciti i cannonlake procesori onda bi vjerovatno uradio upgrade cim izadje.

I još jednom, kao da nije dovoljno:

Više puta je bilo postavljeno da to i nije novi čipset, već Kaby Lake refresh čipset, koji će trajati, jedno pola godine, do "pravog" čipseta, na koji će ići i Cannon Lake.

Da li će na Kaby Lake refresh čipset ići i drugi procesori osim Coffee Lake (mislim na ranije od CFL, ne na kasnije od CFL), ostaje da se vidi. Pretpostavljam da hoće, jer ipak je to Kaby Lake refresh.

Za kasnije od CFL, čisto sumnjam.

Problem je u čipsetu.

Za sada, za CFL će izaći Kaby Lake refresh čipset.

Za početak 2018. je najavljen novi čipset, koji će sigurno podržati CFL i sledeću generaciju.

Da li će Kaby Lake refresh čipset podržati sledeću generaciju nakon CFL, ostaje da se vidi.

attachment.php
 
Nista, onda se ceka cannonlake i to je to.
 
Nista, onda se ceka cannonlake i to je to.

Cekamo u nedogled, jos se ovaj sada nije pojavio. Ako cekamo samo da cekamo kad smo vec docekali i posle cannolake pocesara izlazi jos nesto sto ne cekamo i to novo i tako. Ako bi se pojavio u skorije vreme ok da i ja bi cekao. Pise tamo da je to 2018 ali opet da li ce stvarno tada izaci.
 
Razumijem sta govoris, al od kako su najavili cannonlake ja ga cekam, cini mi se vec 1.5-2god da kasni, stalno rade neki refresh, bljak. Da bar ovaj kafeni trazi novi socket koji ce da odgovara cannonlake-u odmah bi se sad prebacio na tu platformu. Ovako kako izgleda nema mi bas nesto smisla vec kad je 10nm process iza coska.
 
Realno vozi taj 2600K dok god traje.

Ni Coffee nece doneti nista interesantno po pitanju cene/perf da bi uopste trebalo da razmisljas.

Sve ispod 6/12 za tebe ne bi bio upgrade, trenutna generacija Ryzena je takodje neisplativa pored trenutnog 4.5GHz 2600K, jedino ako radis render ili slicno(po multi-thread optimizaciji) pa da ides na 8/16.
 
Realno vozi taj 2600K dok god traje.

Ni Coffee nece doneti nista interesantno po pitanju cene/perf da bi uopste trebalo da razmisljas.

Sve ispod 6/12 za tebe ne bi bio upgrade, trenutna generacija Ryzena je takodje neisplativa pored trenutnog 4.5GHz 2600K, jedino ako radis render ili slicno(po multi-thread optimizaciji) pa da ides na 8/16.

+1
I ja čekam svake godine da vidim šta će da izbace i evo već 6 godina ne vidim razlog da odradim upgrade sa 2600K. Iskreno mi mnogo više nedostaju napredne mogućnosti modernih ploča nego procesorska snaga.
Sad sam se zagrejao za Ryzen 7 1700, ali ću definitivno sačekati i Cannon Lake i Zen2/Zen+. AMD bi trebalo da izleči sve "dečije bolesti" sa Ryzen generacijom procesora do tad, a Intel bi trebalo da se uozbilji i ponudu dobar/konkurentan proizvod pod pritiskom AMD konkurencije.
 
Poslednja izmena:
mene AMD uvek odusevi novitetima i kako me odusevi tako me I razocara. Nekako nemaju zavrsni kraj i onda svi ti noviteti padaju u vodu. Koliko ja znam oni su i pre imali procesore sa 8 jezgra, ali ispada da intelovi procesori sa 4 jezgra mnogo bolje rade. Da li raditi sa vise radnika koji su spori ili sa manje radnika koji rade brze. To je sada pitanje?

Da li tri kanala memorije imaju uticaj na brzinu koliko je to isplatnjivo? Da li treba da se igra sa time ili ne?
 
Imali su FX koji je imao slabo jezgro i nudio je solidan multi-thread, ali su i dosta trosili.

Ryzen je druga prica, ima mnogo bolje jezgro od FX-a(52%), a i dalje ima veliki broj jezgara.
Jedina mana je to sto im je granica za OC 4GHz.
 
mene AMD uvek odusevi novitetima i kako me odusevi tako me I razocara. Nekako nemaju zavrsni kraj i onda svi ti noviteti padaju u vodu. Koliko ja znam oni su i pre imali procesore sa 8 jezgra, ali ispada da intelovi procesori sa 4 jezgra mnogo bolje rade. Da li raditi sa vise radnika koji su spori ili sa manje radnika koji rade brze. To je sada pitanje?

Da li tri kanala memorije imaju uticaj na brzinu koliko je to isplatnjivo? Da li treba da se igra sa time ili ne?

Zaboravi na FX, to je bio krs, zaboravi na sve sto znas o AMD. Ovih 8 jezgara ubija kako radi. Jeste, ne moze visok clock ali realno, ovoliko procesorske snage za ove pare nismo imali u zadnjih ne znam ni ja koliko.
Jeste, mana im je clock ali kada broj jezgara raste svakako potrosnja postaje problem. Ova jezgra su i mali potrosaci, rade kao zmaj. 8 normalnih radnika ;)
 
Nazad
Vrh Dno