Šta je novo?

Koju auto navigaciju u 2017?

Pegazbre

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poruke
656
Poena
215
Pozdrav svima,

Hteo bih da kupim navigaciju za max 25000 dinara sa sledecim karakteristikama:
  • Detaljna karta Srbije, Nemacke i eventualno Grcke, u principu cele Evrope bi bilo najbolje :)
  • Besplatna (dozivotna) i sto jednostavnija nadogradnja mapa
  • Minimum 5'' ekran
  • Mogucnost da se pored startne i krajne tacke stave i tacke (waypoints) kroz koje zelimo da prodjemo
  • meni i glasovna navigacija na srpskom

Nesto se bas i ne razumem previse u navigacije ali gledajuci na netu naisao sam na dva modela:

Po karakteristikama deluju da oba modela zadovoljavaju ono sto trazim ali je razlika u ceni ocigledna u korist Garmina (7000 je skuplji).
Moje pitanje je da li Garmin vredi ove razlike u ceni iako su im karakteristike slicne?
Koje mape koristi Mio a koje Garmin? Koje su mape bolje sto se tice prvenstveno Srbije?
I generalno kako su se pokazali Mio navigacije u odnosu na Garmin?

Ono sto sam uspeo da pronadjem na netu (a prilicno su starije informacije, nekako navigacije danas kao da nisu toliko vise popularne pored telefona i tableta) je da ako imas para ides na Garmina ako ne onda naravno nesto jeftinije.

Takodje ako imate neku preporuku za ovaj cenovni rang slobodno napisite mada ponuda kod nas i nije bas sjajna..
Samo da napomenem da nisam nesto zaintersovan za jeftinije varijante navigacija (Prestigio i Blueberry) koje se mogu otkljucati i zatim staviti neki drugi navigacioni softver.
Navigaciju prvenstveno treba da koristi osoba koja nije kompjuteski previse vicna (znaci ne ja :)) i koja bi najvise volela da prikljuci navigaciju na PC i pritisne dugme "azuriraj mape" :) a pritom da navigacija bude precizna i radi godinama bez problema.
 
Imali neko bar neku sugestiju sta uzeti za ovaj cenovni rang.
 
Imao sam ja godinu dana besplatno auzuriranje sa jednom Prestigio navigacijom, naravno da NISAM mogao azurirati mape vec je samo softver bio azuriran, a u ovlastenom servisu "nisu mogli" da azuriraju jer im je uvek nesto falilo da to urade (majstor, mape, komp...).

Tako da se ja ne bih mnogo pouzdao u "dozivotno" azuriranje mapa ni kod koga...
Evo primera koji golega ofrumas ima sa iGO NextGen zvanicnom verzijom za android telefon.
Gde si ti video da su ove 2 navigacije sa besplatnim odnosno "dozivotnim" update-om mapa (i softvera)?

Nisam siguran da je Mio ista kvaliteniji od Prestigio navigacija...

Garmin navigacije i njegove mape su nekad vazile za pojam tacnosti i pouzdanosti.
Onomad su prve (i mozda jedine) imale "nase" "A, B, C" brojeve (npr, 122A, 34B ...) i taxisti su ih bas voleli.

Javice se jos neko, mnogo upuceniji od mene, pa ce ti ovo jos bolje prokomentarisati...

Ja bi radije neku android navigaciju sa iGO softverom, koju bi kasnije zaista mogao pretvorili u uredjaj koji ima "besplatan" update mapa ako ih ti sam ubacis. ;)
 
Poslednja izmena:
Na Garminovom sajtu pise da imaju lifetime nadogradnju mapa: http://www.garmin.rs/katalog/auto-navigacije/auto-gps-navigacija-garmin-nuvi-58-lm-europe/2406

Ljudi su ranije (dok su klasicne navigacije bile popularnije) sa recimo blueberry navigacijam svasta radili, otkljucavali i ubacivali kojekakve navigacione programe. Ali isto tako su se takve navigacije pokazivale nepouzdanim tj znale su da crkavaju ne zbog ubacivanja drugog softvera vec zbog samog hardwera. Ne znam kako je stanje sa Prestigio navigacijama.

Ja sam pokusao da nadjem neku svezu temu gde se diskutuje o klasicnim navigacijama ali bez uspeha, sve su stare po par godina jer danas svi navigacije koriste preko telefona ili tableta. A sto se tice ponude na trzistu postoje fakticki 4 proizvodjaca: jeftini Blueberry i Prestigio modeli, nesto izmedju po ceni Mio modeli i na kraju sa najvise izbora Garmin modeli koji ima modela i u srednjem rangu (sa malim 4.3" ekranom).

O Mio modelima a pogotovo novim jako malo mogu da nadjem informacija a ponajvise iskustva korisnika sto je po menji najbitnije nego neki review istog.
 
Poslednja izmena:
Da, nadjoh, samo ima i jedno malo 1 iza "lifetime" pa kad procitas shvatices da ce taj update potrajati 2-3 godine (nadajmo se) u najboljem slucaju narednih 4 ili neverovatnih 5 godina...

http://www.garmin.com/en-US/legal/lmdisclaimer
 
Ma danasnji bilo koji android je mnooogo bolji od bilo koje navigacije, stavis iGo i skidas mape zauvek
 
A mozda je i resenje uzeti neki noviji tablet od 7" koji ima bolji GPS prijemnik (imam jedan stariji ASUS tablet koji hvata samo obicne GPS satelite tj nema podrsku za GLONASS pa satelite hvata po 5 min) i recimo Sygic koji sada prodaje licencu za 20evra za ceo svet.
 
Imas nekoliko provajdera mapa koje doticne firme kupuju i prilagodjavaju svojim uredjajima.

Garmin koristi Navteq mape (Nokia-Here) i ako se ne varam Mio (bar na nekim starijim modelima) je koristio NNG tj iGo mape, secam se da sam konvertovao iGo mape u Mio mape...

Svaki uredjaj/brend na svoj nacin rukuje sa greskama i re/rutama. Nekada je Garmin bio uzas za Srb (pricamo o 5+ god unazad) + je znao da baguje sa rutiranjem, iGo sw je bio mnogo bolji te kasnije popularniji.

Garmin je sto se SW "hakovanja" tice bolji ako se zadesi da hoces da se poigras sa uredjajima, Mio je bio dosta tezak za rad...

E sad, posto neces da se igra sa njima, bilo kojeg renomiranog proizvodjaca da uzmes neces pogresiti. Uzmi u razmatranje i TomTom, u Nemackoj se odlicno pokazao.


Ali, ja ni na jednom od ovih uredjaja ne vidim TMC funkciju, bez koje ne bih mrdnuo iz Srbije, pogotovo ne u Nemacku...

Da ne duzim, definitivno ultimate pobednik pogotovo sto se tice mapa i TMC funkcije i preciznosti iste je trenutno Google Maps
 
Greskom obrisa post...

Mio da TMC funkcijom nisam mogao da nadjem u ponudi u Srbiji kao i neki TomTom uredjaj. Garmin sa ovom funkcijom je skoro 30K sto je izvan planiranog budzeta.

Posto se mape mogu besplatno azurirati samo dok traje podrska za sam uredjaj i nakon toga sam osudjen da sam jurim mape ili nekako menjam navigacioni softver.

Da li ke uopste moguce sam ubacivati mape i recimo Garminovu navigaciju nakon sto istekne podrska za isti?
 
Bilo je moguce i to prilicno lako ako se malo razumes u "tehniku"...

Evo moj predlog na osnovu tvog zadnjeg posta:

Savetujem ti Magneo (madjarski kinez) navigaciju, sa kojom mozes da radis sta hoces i vec ima iGo navigaciju koja je dobra. Bluberry i sl su bili problematicni, ovi su se solidno pokazali.
Sam skines sa neta i poznatih sajtova mape i ubacujes, extremno je lako odraditi, na milion sajtova imas uputstva na svim jezicima itd itd, kako se pojave nove mape tako ih i ti mozes "nabaviti".

Na slepo pretraga:
naziv proizvoda: Magneo i500 GPS navigacija
Cena: 6.899 din

Imam ovaj ili prethodni model (u kolima mi je pa ne znam napamet), uzeo pre 4 god u Srb pre dolaska u Nemacku (cak je i cena bila ista) i to dan danas radi kako treba i jako puno je koristena od strane supruge dok nije skontala grad.

Zasto ti savetujem to? Zato sto ces za nepunih 7k din dobiti isto sto i sa 25k jer imas iste funkcije (osim hvaljenja da imas Garmin ili Mio :)).
I Magneo ce isto odraditi kao i high end navi uredjaji tj odvesce te od tacke A do tacke B i to je to.

Problem je sto je ne koristim vise od 2 god jer je u sustini neupotrebljiva u Nemackoj. Da, odvesce me na zadatu adresu ali je pitanje za koje vreme i kojom rutom.
Bez TMC ne znam sta me eventualno ceka, gde su radovi, zaobilaznice i zastoji na putu gde mozes sate i sate izgubiti zaglavljen u koloni na autoputu...

Najbolji primer je od pre 2 nedelje kada sam krenuo za Cro i sada za vikend kada sam se vracao iz Cro sa godisnjeg.
GMaps mi je tacno u minut i metar pokazao gde su zastoji,koliko traju i eventualne alternative. Bio sam iznenadjen koliko je precizno... put od 920 km je promasio za 4 min (vreme kada izracuna koliko traje voznja) i sve je tacno pokazao od Rijeke do Frankfurta. Spasla me kod Minhena gde je bio totalni kolaps te sam isao lokalnim putevima okolo i ustedeo minimum 3 sata vremena koje bi izgubio zaglavljen na autoputu. Jednom sam se pravio pametan, nisam poslusao i od 20 min puta ka kuci sa posla ispalo 2 i po sata... od tada uvek proverim pre polaska kuci...

To ni najskuplji Garmin ili Mio bez TMC-a ne zna da uradi...

Da ne shvatis pogresno, ne reklamiram GM i sl vec prenosim moje iskustvo sa navigacijama a bogami naigrao sam se sa previse njih...

E da, prosle god smo probali HERE mape i batalio, dosta losije od GM...
 
Nisam koristio, ali bi trebalo da i iGo ima nešto slično TMC-u, naravno, potreban je internet za to. To bi trebalo da ima svaka malo kvalitetnija navigacija. Meni se GMaps u offline varijanti nije pokazala baš kako treba, sama mapa je dobra, ali mi je put više puta bio daleko od optimalnog. Here mape su i dalje dosta loše. Garmin nisam skoro koristio, ali je ranije bio dosta dobar. Trenutno mi je iGo sa TomTom mapama najbolja varijanta. Sam program, po meni, radi najbolje, a mape su fenomenalne, imaš obeleženu i većinu neasfaltiranih puteva. U Grčkoj mi je više puta pomoglo da nađem neke udaljenije i zabačenije plaže.

Moja preporuka ti je bilo koji aktuelni Android telefon. Dokupiš kačenje za auto i punjač za upaljač (500 dinara kod Kineza sve zajedno, a dosta dobro i kvalitetno odrađeno). Staviš iGo i TomTom mape i eto odlične navigacije, imaš i GMaps opciju u tom slučaju.
 
Definitivno smo odlucili da ako uzimamo navigaciju da bude sa TMC modulom (telefon uvek ostaje kao opcija ali da bi u inostranstvu koristio TMC opciju treba te net tj internet u roamingu). U Srbiji ova opcija jos uvek ne radi ali kao sto je @DukeLander rekao u Nemackoj i te kako radi a u skorije vreme se planira kolima i tamo.

E sad idealno bi bilo da postoje jeftiniji/otovreniji uredjaji sa TMC opcijom gde mozes da ubacis IGo i super ali ja takve ne mogu da nadjem.

Totalno sam zaboravio na kupujemprodajem i tamo sam uspeo da nadjem Mio i Garmin navigacije sa TMC modulom (sa kakvom takvom garancijom) koje upadaju u cenovni range recimo:

Mio navigacije su trenutno aktivne navigacije (https://eu.mio.com/en_gb/spirit-5-0.htm) ukljucujuci i navedenu Garminovu (http://www.garmin.rs/katalog/auto-navigacije/auto-gps-navigacija-garmin-drive-50-lmt-eu-mena/2496).
Ima i drugih Garmin navigacija ali vise nisu akturelne tj ne proizvode se sto lako moze da znaci da nemaju vise besplatnu nadogradnju mapa.
Nasao sam i par TomTom navigacija ali deluju da su stariji modeli.
 
Nisam koristio, ali bi trebalo da i iGo ima nešto slično TMC-u, naravno, potreban je internet za to. To bi trebalo da ima svaka malo kvalitetnija navigacija. ...

Joj. Lupi i ostade živ :)
Nhf, druže, TMC nema veze sa internetom. TMC (Traffic Message Chanell) je u osnovi prenos informacija putem radio signala - RDS. Tako da kada kupuješ uređaj koji poseduje TMC prijemnik, za njega je potrebno i da kupiš TMC antenicu ako želiš da ga koristiš.
iGO, ne da ima nešto slično, nego od starta svoje egzistencije podržava sve vrste TMC komunikacije putem prijemnika.
Kod android baziranih uređaja, a da nisu PNA/PDA, prijem "nečega" ostvaruje se samo putem Wi-Fi-ja odnosno 3G/4G signala. Tako da ono što ljudi u takvom slučaju identifikuju kao TMC nema nikakve direktne veze sa njim. To je Onlajn Prijem Informacija (Online Traffic Data). Praktično, ono što se radi tamo negde, potrebno je da se pravi TMC signal primi, prekonvertuje u adekvatne podatke i potom preko interneta prosledi na određene servere odakle ih preuzimaju korisnici.
Problemi koji se često javljaju - takvi podaci nisu dostupni u svim zemljama, ne kod svakog softvera, često kasne, nepotpuni su, a i dešavaju se tipični internet gličevi koji doprinose celoj lošoj slici. Čak i u dobro pokrivenim i uređenim državama (Nemačka) umeju da se jave problemi.
Nije ni klasičan TMC imun na gluposti, recimo u Sloveniji već neko vreme ne funkcioniše, ali tu ništa ne može da se uradi.

TomTom inače ima/koristi jednu od najboljih TMC mreža. Njihovi uređaji su između ostalog jako cenjeni i zbog toga. Od iGO baziranih - Becker. Ali da su skupi, skupi su. Većinom korisnici smatraju da vrede.
Kineski klonovi, rebrandi, isl...umeju da budu jako jeftini i sa TMC-om i takođe odlično da odrađuju posao. Moj 10god star prestigio ima risiver, a nije koštao uopšte mnogo. Sada već moraš dobro pogledaš kada tražiš...
P.S. Novi Garmini i otključavanje - zaboravi. Jako kompleksna priča i nije svuda moguća. Kupuje se kvalitet i plaća ime.
Mio - svi moraju da se otključavaju. Kada istekne podrška (posle 1 god najčešće), sledi ti mučenje. Slična priča, za većinu novih modela još nema anloka.
Ako se ipak rešiš da pazariš neki od njih, prvo dobro proveri koji sofvter koristi. Možda ti se neki uopšte ne dopadnu (Navitel, Navigon, isl...) na stranu što nemaju kvalitetne mape i ostale jako bitne elemente. Ako je pak u pitanju njihov vlasnički sofver, stvar je još gora :d
 
Poslednja izmena:
Blueberry uredjaji koji se nude kako po prodavnicama tako i na kp su stari par godina (izasli su na trziste 2013-2014 koliko sam uspeo da nadjem). Mislim da ni ponudjeni Prestigio modeli nisu nista mladji a ni jedni ni drugi koliko sam video nemaju TMC podrsku.

TomTom navigacije mi se jako svidjaju, gledao sam par testova ali kod nas ih nema...Ne znam da li na kp ima nekih proverenih kineza koji imaju TMC podrsku?

Tako da mi jedino ostaju gore navedeni Mio ili Garmin i posle svega napisanog ovde na temi prosto ne znam sta bi uzeo...:wall:
 
Ako idete u inostranstvo, kod komšija (Mađari/Rumuni), kupite usput neki TT :) Ili Beker.
Mada kod mađara mogu da se nađu i MediaTek, i pomenuti Magneo, kinezi za pristojan novac.
Provereni kinezi na KP...hmmm, nisam skoro pratio. Prestigio, Bluebery, MediaTek, Medion, Bear...
Od pomenutih gore, samo Garmin. Mio nema tu šta da traži.

Obrati pažnju, neke od navigacija imaju FM transmiter. Često stoji FM/RDS pa se ljudi zalete, nema blage veze sa TMC-om.
I ni na jedan standalone GPS ne može da se nakači externi TMC prijemnik (da, ima ih, na USB, cijena sitnica ~ cca 50ak €), takve zvrčke su namenjene kao dodatak za uređaje u automobilima.

Edit, KP, polovno
Kod:
http://www.kupujemprodajem.com/Garmin-nuvi-2557LMT-5-TMC-bluetooth-cela-Evropa-2017-49556373-oglas.htm
KP, novo
Kod:
http://www.kupujemprodajem.com/Garmin-Drive-50-LMT-Lifetime-Maps-TMC-5--43456738-oglas.htm

KP novo 6"
Kod:
http://www.kupujemprodajem.com/Garmin-Drive-60-LMT-Lifetime-Maps-TMC-6-Evropa-46753046-oglas.htm

Svejedno, treba proveriti da li stvarno dotični poseduje TMC, pošto nekada oglas baš i nema veze sa životom.
Kod većine Garmin modela, TMC prijemnik kupuje se dodatno, modul i antena
Npr
Kod:
https://buy.garmin.com/en-US/US/p/403
mada prolaze i aftermarket modeli. Slično postoji i kod nekih modela TT-a.
Novi TT modeli dobijaju info preko smartfona (jeftiniji) ili imaju ugrađenu SIM karticu (!!!) i plaćenu pretplatu za nju (skupi).
Novi Beker modeli, exter TMC risiver se bocne u lighter priključak pa u njega, kao i Garmin.
Što će reći, mora dobro da se plati za ono što vredi, neki minimum je reda ~300€.
 
Poslednja izmena:
Cenovno a da je novo sa nekim vidom garancije izgleda da se Garmin Drive 50 LMT namece kao najbolja kupovina (TMC antena ugradjena u punjac za auto koji dolazi u paketu - https://buy.garmin.com/en-US/US/p/523253#box). Zbog cega treba da odustanem od dve navedene Mio navigacije, zbog cega je ona losija od Garminove (mape, preciznost, kvalitet izrade, kasnije otkljucavanje...)
 
Joj. Lupi i ostade živ :)

Šta sam to lupio? Znam šta je TMC, ali toga nema na telefonima, u Srbiji nema uopšte. Nema ni na većini navigacionih uređaja, bar u tom cenovnom rangu. Nisam koristio online izveštaje o saobraćaju, ali bi trebalo da rade istu stvar.
 
Tox,brkas pojmove, lepo je objasnio Boki

Boki,svaka ti cast na zivcima i volji, ja je nemam te sam sve strpao pod naziv TMC.
Neko kome je sve ovo novo + ga ne zanima mnogo ne vidim poentu objasnjvati u detalje.
Ako se zainteresuje, sve ce saznati, sve je pred nosem...

E sad, posto si usao dublje u pricu mogu da objasnim zasto je GMaps odlican za EU.
Od nedavno nema vise roaminga za EU clanice i to vazi i za internet,tj, OTD (ili TDO) su odresene ruke.
A GMaps ima najjaci kec u rukavu a to je android spijunska platforma tako da kada ne rade ni drzavni traffic organi niti TMC ti imas savrseno azurne podatke stanja puteva jer pracenjem putanja i brzina ostalih korisnika na tom putu GMaps tacno zna sta se desava.
U Slo sam imao zastoj na 4 mesta, sve je savrseno pokazao i na vreme javio gde i koliko cu kasniti.
Na ostrvu Krku mi javio prvo da imam zagus na glavnom i 5 min kasnije da je sudar u pitanju i tako i bi.
Kao sto rekoh,fascinirao me neverovatnom preciznoscu ali zna se zasto je to tako...

Koristio sam oko god dana pre 3 god razvozeci robu po Nemackoj Tom Tom koji je imao pravi TMC (RDS jelte),legalan sa sve najnovijim mapama i ni do kolena mu nije sada (kolega sa posla uzeo nesto od 280e pa se zalio), kao sto tada GMaps nije bio do kolena Tom Tomu i ostalim vodecim... inace je TT znao zesce da brljavi pa je cesto radila iGo nav preko smarfona...

Pegaz: Boki ti je dao odlicne smernice pa biraj...
 
Poslednja izmena:
I jedno i drugo služi da dobiješ informacije o saobraćaju, ako to nije slično onda krastavac. Pride sam kažeš da Google online servis to radi najbolje.
 
Odličan feedback, Duke.
Nažalost, naši provajderi namerno odbijaju da budu članica EU, iako to zapravo uopšte nije teško izvesti (info iz prve ruke, verujte). A i zašto bi, lepo zarađuju.
GMaps stvarno napreduje krupnim koracima, i jako blizu je toga da bude najbolji. Mada bi morali u tom slučaju da naprave pravi navigacioni sofver, iz mnogo razloga. Da ih ne objašnjavam sada, otišla bi priča mnogo u stranu...Najvažniji:
Najbolije algoritme rutiranja imaju TT i iGO, i tu ostali (pa ni GMaps) još nemaju šta da traže. Novi TT uređaji, već sam pomenuo, koriste ugrađen SIM i OnileData, potpuno na nivou GM-a, ako ne i bolji. Nažalost, niti ih ima kod nas, niti to ovde funkcioniše.

P.S. GMaps ima i veliki minus - kada nema izvora lako se pogubi, mnogo lako :d Takođe i konkurencija nije na njegovoj strani (neko je pomenuo jabuku?).

@ale
Wajteq su generalno odlični uređaji za novac. U trenutno slabom tržištu takvih uređaja, oni su isplivali. Pazi, ovo je u suštini samo prilagođeni tablet. Kupili su od kineza neki model sa pristojnim prijemnik i baterijom, brendirali ga, kastomizovali mu softver, dodali držač i eto ti ga navi. Ovde bih naveo verziju androida na njemu kao najveći minus.
Sa te strane gledano možeš i jeftinije da prođeš ako si spretan.
 
Poslednja izmena:
Uf...dosta sam citao ovih dana i kao sto ste vec ovde napisali ni TMC nije svemoguc. U mnogim zemljama ne radi, u nekima gde ima podrska ne radi kako treba (kasne obavestenja ili ih uopste nema), dok u nekima se za brze i preciznije pracenje saobracaja moras platiti Pro/Premium i slicne napredne verzije TMC servisa.

Takodje (opet kao sto ste rekli) novije Garmin i Mio uredjaje je jako tesko otkljucati pa kad se njima cefne da ukinu podrsku za mape mozes da se slikas.

Ispade da je najbolje juriti uredjaj koji je u potpunosti otkljucan (Blueberry i mozda Prestigio??), stavis IGo na njega sa sto boljim mapama a za inostranstvo uzmes pred put neki roaming paket (nadamo se da uskoro necemo morati vise) i koristis Google Maps, pogotovo za nekog ko bi intezivnije koristio navigaciju dva do tri puta godisnje.

Na kraju cu se prebaciti sa uredjaja (uslovno) gornjeg opsega cena na uredjaj iz donjeg opsega jer su oni nazalost najfleksibilniji za rad. Steta sto na nasem trzistu nema jos ozbiljnijih proizvodjaca navigacija (TomTom pre svega) pa da jos imaju modele koji su fleksibilni kao Blueberry...
 
Takodje (opet kao sto ste rekli) novije Garmin i Mio uredjaje je jako tesko otkljucati pa kad se njima cefne da ukinu podrsku za mape mozes da se slikas.

E to se vec dogodilo sto se MIO navigacija tice...krajem 2008. godine ili pocetkom 2009. godine, kupio sam MIO C520 iz njihove tada odlicne, vrlo popularne i aktuelne C serije...vec 2010. izbacili su potpuno novu liniju navigacija ( da li se zvala MOOV ili je bio neki drugi naziv, uzmite sa rezervom zaista se ne secam )...momentalno su ukinuli kompletnu podrsku za seriju C i ostale starije uredjaje...ljudi su ih ispljuvali samo tako i sa potpunim pravom...probao sam da otkljucam uredjaj...delimicno sam uspeo i paralelno sa postojecim sistemom ubacio IGO mape pa je moglo da se bira da li njihove neazurirane mape ili IGO mape...sve u svemu, ukidanje podrske ne da je realno nego je vec vidjeno.
 
E to se vec dogodilo sto se MIO navigacija tice...krajem 2008. godine ili pocetkom 2009. godine, kupio sam MIO C520 iz njihove tada odlicne, vrlo popularne i aktuelne C serije...vec 2010. izbacili su potpuno novu liniju navigacija ( da li se zvala MOOV ili je bio neki drugi naziv, uzmite sa rezervom zaista se ne secam )...momentalno su ukinuli kompletnu podrsku za seriju C i ostale starije uredjaje...ljudi su ih ispljuvali samo tako i sa potpunim pravom...probao sam da otkljucam uredjaj...delimicno sam uspeo i paralelno sa postojecim sistemom ubacio IGO mape pa je moglo da se bira da li njihove neazurirane mape ili IGO mape...sve u svemu, ukidanje podrske ne da je realno nego je vec vidjeno.

Zbog ovoga sve vise razmisljam o nekom jeftinijem i fleksibilnom uredjaju...
 
Ja već nekoliko godina koristim Magneo i430 i veoma sam zadovoljan kako njegovim radom, izdržljivošću tako i brzinom. A koštao me je nekih 7000 dinara. Za te pare odličan, ali odličan uređaj.
 
@ale
Wajteq su generalno odlični uređaji za novac. U trenutno slabom tržištu takvih uređaja, oni su isplivali. Pazi, ovo je u suštini samo prilagođeni tablet. Kupili su od kineza neki model sa pristojnim prijemnik i baterijom, brendirali ga, kastomizovali mu softver, dodali držač i eto ti ga navi. Ovde bih naveo verziju androida na njemu kao najveći minus.
Sa te strane gledano možeš i jeftinije da prođeš ako si spretan.

Video sam da je u ponudi i Wayteq X985BT sa Windows CE 6 sistemom, 5 inca ekranom, ali je i skoro duplo jeftiniji. Znaci, nisu los izbor za te pare, to je najvaznije.
 
O da, pokazao se sasvim korektno... I ostali njihovi WinCE bazirani modeli.

Apropo MIO-a, pominjani 7500. Moguće ga je otključati, neki Rumun je odradio unlock, potražiti po netu univerzalni
"Flash SD Unlock mount Spirit - Navman".
Međutim, s' obzirom na njegovu cenu, ne bih ga uzimao uopšte u razmatranje, osim ako negde ima u ponudi second hand po mnogo nižoj cifri.
A ni njegov hardver nije baš za poštovanje.
 
Poslednja izmena:
Gde se moze naci koliko toliko detaljnije specifikacije Mio i Garmin navigacija posto oni to veoma sturo napisu. Ne znam koliki im je RAM ali deluje da imaju spec na nivou Bluberry navigacija bar ono sto je dostupno tj sto su naveli.

Nasao sam jednu firmu iz BG koja kaze da uspesno otkljucava Garmin Nuvi 58 LM i Garmin Drive 50LMT modele (ali ne recimo i novije Mio modele - izgleda da bas nisu popularni):

Uspešno može da se uradi " unlock " tj .da se "otkljucaju " i svi noviji modeli Garmin navigacija koji imaju dosta jacu zaštitu :

Modeli Garmin navigacija iz 2016 godine :

Garmin Drive 50LMT
Garmin Drive 60LMT
Garmin DriveSmart 50LMT
Garmin DriveSmart 60LMT
Garmin DriveSmart 70LMT
Garmin DriveAssist 50LMT
Garmin DriveLuxe 50LMTHD

Kamionske Garmin navigacije :
Garmin dezl 570LMT
Garmin dezl 770LMTHD
Garmin dezlCam LMTHD
Garmin RV 660LMT
Garmin RV 760LMT

Modeli iz 2015 godine i ranijih godina:

Garmin nuviCam LMTHD
Garmin nuvi 58
Garmin nuvi 58LM
Garmin nuvi 58LMT
Garmin nuvi 68LM
Garmin nuvi 68LMT
Garmin nuvi 2539LMT
Garmin nuvi 2559LMT
Garmin nuvi 2589LMT
Garmin nuvi 2639LMT
Garmin nuvi 2689LMT
Garmin nuvi 2789LMT
Garmin nuvi 56LM
Garmin nuvi 66LM
Garmin nuvi 55 LM
Garmin nuvi 50 LM
Garmin nuvi 65 LM
Garmin Nuvi 1200 1210
Garmin Nuvi 1250
Garmin Nuvi 1300 1300T
Garmin Nuvi 1310 1310T
Garmin Nuvi 1340 1340T
Garmin Nuvi 1350 1350T
Garmin Nuvi 1370 1370T
Garmin Nuvi 1390 1390T
Garmin Nuvi 1410 1410T
Garmin Nüvi 1450LMT
Garmin Nuvi 40 40LM
Garmin Nuvi 50 50LM
Garmin Nuvi 1450 1450T
Garmin Nuvi 1460 1460T
Garmin Nuvi 1490 1490T
Garmin Nuvi 1490TV
Garmin Nuvi 1490LMT
Garmin Nuvi 1690 1690T
Garmin Nuvi 1695
Garmin Nuvi 5000
Garmin Nuvi 200 205 215
Garmin Nuvi 23XX Series
Garmin Nuvi 2440 2440LM Series
Garmin Nuvi 2450 2450LMT 2450LT
Garmin Nuvi 2455 2455LMT 2455LT
Garmin Nuvi 2460 2460LT 2460LMT
Garmin Nuvi 2595 2595LMT
Garmin Nuvi 2555LMT 2555 Series
Garmin nuvi 200w 205w 250w
Garmin nuvi 250 255 260 270
Garmin nuvi 255w 255wt
Garmin nuvi 260w
Garmin nuvi 265 265T
Garmin nuvi 265w 265wt
Garmin nuvi 275 275T
Garmin nuvi 285W
Garmin nuvi 300 310 370
Garmin Nuvi 295W
Garmin nuvi 350 360
Garmin nuvi 3750 3750T
Garmin nuvi 3760 3760T
Garmin nuvi 3790 3790T
Garmin Nuvi 465 465T
Garmin nuvi 500 510 550
Garmin nuvi 600 610
Garmin nuvi 650 660
Garmin nuvi 670 680
Garmin nuvi 700 710 770
Garmin nuvi 750 755 755T
Garmin nuvi 760 760T
Garmin nuvi 765 765T
Garmin nuvi 775 780
Garmin nuvi 850 855
Garmin nuvi 860 865
Garmin nuvi 880 885
Garmin StreetPilot C320 C330 C340
Garmin 276c
Garmin iQue 3600
Garmin Zumo 550
Garmin Zumo 450
Garmin Zumo 400 500
Garmin Zumo 660
 
I dalje mislim da ti je najbolja varijanta mobilni telefon, te jeftinije navigacije nisu ništa bolje. Na mobilnom staviš iGo, imaš već GMaps i koristiš kako god ti odgovara. 5" je sasvim dovoljno, a kačenje i USB adapter te iskošta 500-1000 dinara.
 
Nazad
Vrh Dno