Šta je novo?

Yettel Kucni net - ex. Telenor Home

Jedan od najboljih rutera sa kojima sam se susreo
 
Tek sad provalih da mora u podešavanjima da se namesti koja se antena koristi, nije dovoljno samo uštekati antenu pozadi. A i ove stipse iz Telenora su mogle da ubace dve umesto jedne antene.
Jel zna neko gde može da se kupi još jedna ovakva antenica?
 
Imas na aliju. Nema po jedna ide komplet od dve i koliko sam video od 5-8$ kostaju. Nisam ni ja znao da mora da se podesava koja se koristi.
 
Pozdrav ljudi. Imam jedno pitanje, mozda dva, tri. Koliko vama dugo traju tih 100 GB, i kako radi taj spori kad se potrosi tih 100 GB, da li je stvarno 2 MB/s?
 
Tek sad provalih da mora u podešavanjima da se namesti koja se antena koristi, nije dovoljno samo uštekati antenu pozadi. A i ove stipse iz Telenora su mogle da ubace dve umesto jedne antene.
Jel zna neko gde može da se kupi još jedna ovakva antenica?

Zar neko ranije na temi nije rekao da je dobio 2 antene?

Pozdrav
 
Ja samim trazio preko twitera i nisu mi dali. Kao u pakovanju ide jedna i to je to.
 
Ja nisam dobio nijednu. Kažu mi da su to delili kao poklon van kutije. Možda su i drpili za sebe tu koju sam trebao da dobijem.
 
Pozdrav ljudi. Imam jedno pitanje, mozda dva, tri. Koliko vama dugo traju tih 100 GB, i kako radi taj spori kad se potrosi tih 100 GB, da li je stvarno 2 MB/s?

Svaki mesec ispod 30GB, tako da nemam pojma kako radi spori net.

alekostic, svašta može da se desi, ali da radnici Telenora drpaju antene od 2$ za sebe, to baš nema mnogo smisla. I kada bolje razmislim, antenu su izvadili iz tamo neke kutije I stavili u kesu pored rutera. Stvarno ne dolaze kao standardni deo paketa.

Kod mene radi najbrže na auto select antenna i svejedno je da li sam ušrafio tu jednu ili bez externe.
 
Uh jako mi se svidja ovaj Telenor Home. Sada imam ADSL i D3i televiziju koju jako retko gledam, kad je neki mec evrolige na sportklubu,....Kad bih otkazao adsl, ne bih imao d3i ali bih imao hbo go preko telenora, ne znam da li bi radio eon tv od sbb-a jer znam da oni imaju neki dil sa Telenorom, otuda i hbo preko teleonra.
 
Naglas razmisljam...
Imam Surf+5 koji me kosta 550 rsd sa duplim GB-ima dakle 10 GB mesecno, tu se skrpim ako ima 31 dan mesec onda mi fali nekad za pola dana nekad tacno za ceo dan net dakle ili 30 i po dana imam ili cesce 30 dana znaci bude knap, e sad razmisljam da li da predjem na surf+15 koji je sledeci paket i da imam 30 GB sto bi kostalo 1100 rsd ili uzeti ovaj kucni sa 100GB + 2Mbps flat za 1250 rsd.
Da li se isplati dati 150 din vise a znam da nikad necu moci da potrosim tih 100 GB.
Meni bi 15GB bilo savrseno ali za sto manju cifru, 30 koliko bih dobio za 1100 mi je mnogo tj ne bi mogao potrositi, a odatle za dodatnih 150 bih dobio 100+GB.
Sta bi vi uradili 30 za 1100 ili 100+ za 1250?


TT
 
alekostic, svašta može da se desi, ali da radnici Telenora drpaju antene od 2$ za sebe, to baš nema mnogo smisla. I kada bolje razmislim, antenu su izvadili iz tamo neke kutije I stavili u kesu pored rutera. Stvarno ne dolaze kao standardni deo paketa.

Kod mene radi najbrže na auto select antenna i svejedno je da li sam ušrafio tu jednu ili bez externe.

Ja samo znam da nisam dobio tu antenu. A vidim da drugi i dalje dobijaju antenu
 
dobro je kad pokazuje dBm. jedan od najnovijih huawei modema,model e3372h ne pokazuje dBm...vrlo cudno i vrlo...glupo. a te male antenice slabo rade,gotovo nikako. bio sam zagrejan za njih dok nisam nabavio jednu malu panel antenu. kad sam je probao,bacio sam je. u svakom slucaju najbolje omni antenice,al slaba vajda.
 
Poslednja izmena:
Pa baš antena i nije mala, visoka je 22 cm
 
samo da nije neko kinesko djubre u panel formatu. za njih mogu sasvim provereno da kazem da NE RADE i da ih ne kupujete nikako. sadrze neku stampanu plocu u sebi i uzasno rade,losije nego integrisana antenica u modemu. za omni pretpostavljam da su malo bolje,ali moraju da budu za pravu 4g frekvenciju. yagi antene su sasvim druga prica,ali i druga cena.
 
Testirao sam Huawei ruter od telenora i Zte od vipa. Dakle telenor ruter, sa dobijenom jednom antenom koja poboljšava signal za dobrih 10dBm. Situacija je sledeća, Huawei ruter sa tom antenom izvuče 63/9 Mbps, vipov ruter bez ikakve antene takođe sa telenor karticom, na istoj lokaciji paralelno sa Huawei ruterom 92/18 Mbps. Telenor ruter signal -91dBm, vip ruter signal -89dBm.
 
@NecaBG: Ako ne testiraš istu mrežu/provajdera upoređuješ babe i žabe. Tj to što radiš nije test kvaliteta 2 rutera (koji je bolji) nego test Telenor i VIP mreže.

Ako su oba rutera SIM unlocked testiraj obe mreže / obe SIM kartice u svakom od rutera.
 
@NecaBG: Ako ne testiraš istu mrežu/provajdera upoređuješ babe i žabe. Tj to što radiš nije test kvaliteta 2 rutera (koji je bolji) nego test Telenor i VIP mreže.

Ako su oba rutera SIM unlocked testiraj obe mreže / obe SIM kartice u svakom od rutera.

Mozda mi je post bio malo konfuzan, ali evo da pojasnim. Dakle oba rutera su SIM unlocked. Stavim prvo u Huawei ruter dobijen uz telenor Home telenor karticu i izmerim brzinu 63/9 Mbps. Zatim izvadim telenor karticu iz telenor rutera na kome je bila jedna externa antena, na isto mesto ( prethodno obelezeno trakom) stavim vipov zte ruter sa telenor karticom bez externe antene i dobijem brzinu od 92/18 Mbps. Takodje sam testirao i obrnutu situaciju sa vip karticom, na tom mestu izvucem 100Mbps, stavim vipovu karticu u telenor ruter izvucem oko 60 Mbps. Bez externe antene je jos gora brzina.
 
Mozda nije losa opcija da se ti ruteri utope negde na oglasima pa jos malo da se doda za neki ozbiljniji cat6 ruter.
Naprimer Huawei E5186 300/50Mbps
 
Uzeo sam ovo kao rezervni net, jeftino je pa kao hajde. Koristim ga par dana kao glavni da vidim potrošnju i evo ovih dana kada po ceo dan nešto čitam, radim na berzi i tako nešto + često u pozadini ili na drugom monitoru ide neki youtube ili tidal flac audio stream, trošim po 4-5 GB dnevno- Znači bez ikakvog downloada, torrenta itd.

Inače, u Staroj Pazovi, bar u kraju gde sam, uopšte nemam 1800Mhz, samo 800 i nije baš nešto impresivno, max 30/15 bude. Mada čak i tako zbog uploada bolje od bilo kakvog adsl-a ili kablovskog. Da postoji opcija da se doplati javna IP i da je osnovni paket 200GB bilo bi super.

Ugasio sam Huawei-ev wifi, pormenio sam mu IP i zakačio ga na postojeću mrežu, tako da koristim moj Ubiquiti AC access point, njegov wifi je dosta kilav, ovako je isto kao preko kabla
 
Jos jedna preporuka za NetLimiter kao sredstvo za pracenje potrosnje prema predlogu shamanNS. Instalirao sam da proverim potrosnju uz moje navike na trenutnoj lokaciji, tu imam VDSL 50/2, uz moje koriscenje koje podrazumeva YT aktivan skoro ceo dan za gledanje par dokumentaraca i mahom neku muziku dok radim (a poslednjih par dana sam intenzivno radio i bio prikucan za laptop) trosim do 2 GB dnevno a cesto i ispod toga, tako da bi imalo tu prostora i za torente koje cak ni ne koristim toliko kao nekad. Za 4 dana uz jedan torent od 3.75 GB (+ upload od par stotina MB) koji sam pustio samo zbog probe nove TP Link antene potrosio sam 11GB sa sve uploadom.

Tako da ko ima net na nekoj drugoj lokaciji (kuci) a treba mu negde drugde (stan zbog studija npr.) ovo nije losa provera da li ce ovo da zavrsava posao. Naravno navike nisu identicne kuci i na nekoj drugoj lokaciji ali bolje ista nego nista.

Moze li se net limiterom proveriti potrosnja za sav saobracaj preko rutera? Ako ne, ima li koji softver da se vidi to? Na ruteru ne vidim nigde takvu opciju. Moj je Zyxel p660.
 
Jos jedna preporuka za NetLimiter kao sredstvo za pracenje potrosnje prema predlogu shamanNS. Instalirao sam da proverim potrosnju uz moje navike na trenutnoj lokaciji, tu imam VDSL 50/2, uz moje koriscenje koje podrazumeva YT aktivan skoro ceo dan za gledanje par dokumentaraca i mahom neku muziku dok radim (a poslednjih par dana sam intenzivno radio i bio prikucan za laptop) trosim do 2 GB dnevno a cesto i ispod toga, tako da bi imalo tu prostora i za torente koje cak ni ne koristim toliko kao nekad. Za 4 dana uz jedan torent od 3.75 GB (+ upload od par stotina MB) koji sam pustio samo zbog probe nove TP Link antene potrosio sam 11GB sa sve uploadom.

Tako da ko ima net na nekoj drugoj lokaciji (kuci) a treba mu negde drugde (stan zbog studija npr.) ovo nije losa provera da li ce ovo da zavrsava posao. Naravno navike nisu identicne kuci i na nekoj drugoj lokaciji ali bolje ista nego nista.

Moze li malo objasnjenje kako da koristim ovaj net limiter za uvid u potrosnju interneta cele mreze. Imam dva racunara, dva telefona i android box. Ili na neki drugi nacin kako da izmerim?
 
Idi na www.telenor.rs i možeš bez logovanja moe da staneš na Ulogj se, pa iazberi Moj Telenor i videćeš preostalu količinu podataka. Ako se uloguješ, možda ima još nekih detalja.
 
Moze li malo objasnjenje kako da koristim ovaj net limiter za uvid u potrosnju interneta cele mreze. Imam dva racunara, dva telefona i android box. Ili na neki drugi nacin kako da izmerim?

NetLimiter je kako se vidi direktno iz samog imena program kojem je primarna namena limitiranje max brzine nekom programu (ima naravno i firewall, tako da možeš totalno da blokiraš dolazni ili odlazni saobraćaj nečemu), a usput program nudi mogućnost da se vidi statistika saobraćaja za neki proizvoljan period (mesec dana, 3 dana, 5 meseci....).

Znači to je program koji se instalira na komp i meri potrošnju i reguliše brzinu programa samo za taj komp... jer on naravno ne može da zna šta ti radiš na kompu 2,3 i SmartTV-u osim ako kućnu mrežu odradiš tako da sav saobraćaj prvo prolazi kroz taj komp (ali onda kad taj komp ugasiš naravno niko drugi nema pristup netu više :d ).


Ako nemaš ruter koji nudi takvu funkcionalnost (da meri tipa mesečnu potrošnju, i još da nudi i pregled po IP adresa, LAN portovima, MAC adresama... čemu god) a šanse su 99% da nemaš takav ruter ako koristiš ruter koji si dobio za dž od provajdera onda ne postoji način da se premeri ukupan saobraćaj čitave kućne mreže (ne bez spomenutog preusmeravanja na neki komp na koji možeš naravno da instaliraš šta hoćeš od software-a)... i onda se delimično snalažiš tako što ćeš sa NetLimiter-om da za svaki komp meriš koliko je taj komp potrošio pa posle sabiraš to. Android Box ima Android koji sam već nudi tu opciju da se vidi "data usage" plus bi trebalo da non stop koristi istu konekciju koju imaš u kući.

Tako da ti ostaju kao problem telefoni jer na njima koristiš više različitih konekcija (kod kuće, u gostima, na poslu...) a "data usage" ti izbacuje ukupnu potrošnju za sve to, nemaš uvid koliko si potrošio "svog kućnog interneta". Tj isti problem imaš i ako koristiš laptop koji značajan period koristiš na nekoj drugoj adresi.

Kako god, strategija "NetLimiter na kompove" + "proveriš na Android data usage" > sabereš sve> imaš krajnju cifru kao orijentacionu stvar tačno koliko internet saobraćaja praviš.

I cela ideja je da ti to da neku jasniju sliku da li je tebi (tj ne samo tebi nego svim ukućanima, ako ne živis sam) dovoljno 100GB mesečno za sve tvoje uređaje... i na osnovu toga onda naravno donosiš uslugu da li ćeš da uzimaš ove 4G "kućne" internete ili nećeš.


Ja lično NetLimiter koristim za limitiranje :d , da ograničim koliko maximalno moj komp može da "povuče", koliko bratov... da ne bi bilo problema sa D3i stream-om na TV-u koji gledaju matorci dok ja skidam torrent.


Ti prepostavljam još nisi uzeo 4G net čim pišeš i na ovoj temi i tražiš vaučer na VIP temi... Prepostavljam da ti ruteri koji se dobijaju od Telenora ili VIP-a imaju statistiku potrošnje, ako ti je namera i želja da pratiš potrošnju nakon što uzmeš taj internet...
 
Poslednja izmena:
I cela ideja je da ti to da neku jasniju sliku da li je tebi (tj ne samo tebi nego svim ukućanima, ako ne živis sam) dovoljno 100GB mesečno za sve tvoje uređaje... i na osnovu toga onda naravno donosiš uslugu da li ćeš da uzimaš ove 4G "kućne" internete ili nećeš.


Ja lično NetLimiter koristim za limitiranje :d , da ograničim koliko maximalno moj komp može da "povuče", koliko bratov... da ne bi bilo problema sa D3i stream-om na TV-u koji gledaju matorci dok ja skidam torrent.


Ti prepostavljam još nisi uzeo 4G net čim pišeš i na ovoj temi i tražiš vaučer na VIP temi... Prepostavljam da ti ruteri koji se dobijaju od Telenora ili VIP-a imaju statistiku potrošnje, ako ti je namera i želja da pratiš potrošnju nakon što uzmeš taj internet...

Ubo si sta hocu. Jos sam u fazi testiranja mreza, ponuda i isplativosti 4G opcije za moj slucaj. Nismo neki zahtevni korisnici, ne skidam nista preko torenta (retko), ne igram igrice online, generalno nismo previse kuci. Ali kad smo kuci, pustaju se youtube crtaci, kodi streaming filmova serija i televizija, a racunari i telefoni se koriste ono za normalan surfing. Sad imam adsl 5icu, sto je realno oko 3.5-4, a razmisljam i kad potrosim u odredjenom trenutku tih 100gb, opet cemo nekako preziveti sa 2mbps.(nadam se). Jos ako nadjem ili kupim vaucer za vip... Dvoumim se takodje izmedju vipa i telenora.. Zaboravio sam na boxu da ima data usage, moram to makar da pogledam, realno on i jeste najveci potrosac.. Hvala na detaljnom objasnjenju i puno pozdrava!
 
Nazad
Vrh Dno