Šta je novo?

Yettel Kucni net - ex. Telenor Home

Evo sada je 18:51 i trenutno je Internet 4G veza na mojoj lokaciji u gradu takva da ne moze da se uradi ni Ookla test izbacuje Error verovatno je doslo do prekida veze ili ispustanja paketa.
A sinoc oko 1 sat je internet bio u specifikaciji 25Mbps down 25 Mbps up i igrao sam COD Warzone 2.0 koji je jako osetljiv na ping i packet lost jer ima 150 igrca na mapi u jednom trenutku ( ova igra je takodje jako zahtevna i kompleksna sama pos sebi) i ping mi je bio oko 50ms konstantno a drugar jedan mislim da mi je rekao da ima 40 ms ADSLu to samo govori o tome da ova antena koja znam tacno gde se nalazi a nalazi se na zgradi pored moje nemoze da podrzi toliko korisnika i degenerici iz Yettela moraju da uloze malo para da stave jos jednu antenu jer ocigledno ovo dokazuje da nije problem ni u ruteru ni u samoj tehnici vec u broju korisnika
Hvala lepo molim lepo.
 
Pozdrav Maljčiki,
Ove vrednosti sam dobio merenjem mobilnim telefonom preko aplikacije (vidite joj ime na slici). Takođe, (mobilnim telefonom) sam vršio speedtestdotnet proveru brzine na različitim pozicijama u kući i najbolji rezultat koji sam postiogao bio je 85/30 a najgori 15/6 (u zavisnosti od sobe iz koje sam merio).
Molim vas za savet i informaciju o mogućnosti korišćenja maksimalnog (neograničenog) paketa Yettel kućnog interneta uz korišćenje njihovog (ili nekog drugog kupljenog) rutera.
S obzirom da živim na granici sa Srbijom, ne dolazi u obzir opcija da bilo šta uzimam na probu (zato i pokušavam na ovaj način pribaviti podatke).
Screenshot_2023-04-29-17-57-17-38_2c2e05a25968bd21ef54998c62f0cdbf.jpg
 
Sta ti je tačan cilj? Odakle pokusavas da se konektujes? Uvek postoji dugoročno sansa da se repetitor okrene na neku stranu zbog ometanja i slično u pograničnim teritorijama. Van zemlje nemas kome da se zalis ako ostanes bez signala....
 
Sta ti je tačan cilj? Odakle pokusavas da se konektujes? Uvek postoji dugoročno sansa da se repetitor okrene na neku stranu zbog ometanja i slično u pograničnim teritorijama. Van zemlje nemas kome da se zalis ako ostanes bez signala....
Cilj mi je da postojeći VDSL 30/6 zamenim sa ovim internetom (i dalje da ga koristim u sve svrhe). Ima nas mnogo ukućana "nakacenih" na trenutni VDSL. Tražimo alternativu.
Malopre(duboko iza ponoći) sam opet telefonom merio i dobio ovo:
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-04-30-02-00-27-26_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg
    Screenshot_2023-04-30-02-00-27-26_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg
    172 KB · Pregleda: 61
Poslednja izmena:
Koji je glavni problem sa VDSL konekcijom? Nema dovoljno za sve? Skače ping?

Ako pređete na yettel mobilni internet, u najvećem paketu imate samo 500GB, dok je brzina nakon toga samo 2Mbps. Probaj speedtest u podne, u 21, 22h na telefonu da vidimo brzinu... I ako bi prelazili na mobilni net, treba nabaviti dobar ruter sa bar CAT6 LTE.
 
Što bliže prozoru bolji signal =veća brzina.
 
Koji je glavni problem sa VDSL konekcijom? Nema dovoljno za sve? Skače ping?

Ako pređete na yettel mobilni internet, u najvećem paketu imate samo 500GB, dok je brzina nakon toga samo 2Mbps. Probaj speedtest u podne, u 21, 22h na telefonu da vidimo brzinu... I ako bi prelazili na mobilni net, treba nabaviti dobar ruter sa bar CAT6 LTE.
U suštini tako je za vikend, a ostalim danima ne. To ograničenje od 500gb moglo bi biti problem pošto bi se (pored svega ostalog) koristila i aplikacija za TV...
Što se tiče brzine, pretpostavljam da je ruter stabilniji i brži?
Što bliže prozoru bolji signal =veća brzina.
Baš tako :)
 
Ne znam koju aplikaciju za TV bi koristili, ali većina OTT servisa troši oko 6Mbps za Full HD program, što je oko 2.7GB na sat.

Ako bi TV bio upaljen 24/7 (ta neka aplikacija na nekom smart boxu ili na samom televizoru) to bi potrošilo oko 2000GB mesečno.

Kolko ja znam, sa Yettel mobilnim netom jedino Hipernet TV OTT usluga ima tzv "zero rating" odnosno ta usluga ne troši GB (samo u toku ugovorne obaveze). Dodatni problem je možda što HNTV još nema aplikaciju za smart televizore.

I na kraju ne dobih odgovor šta je konkretno najveći problem sa trenutnim VDSL-om?
 
Ne znam koju aplikaciju za TV bi koristili, ali većina OTT servisa troši oko 6Mbps za Full HD program, što je oko 2.7GB na sat.

Ako bi TV bio upaljen 24/7 (ta neka aplikacija na nekom smart boxu ili na samom televizoru) to bi potrošilo oko 2000GB mesečno.

Kolko ja znam, sa Yettel mobilnim netom jedino Hipernet TV OTT usluga ima tzv "zero rating" odnosno ta usluga ne troši GB (samo u toku ugovorne obaveze). Dodatni problem je možda što HNTV još nema aplikaciju za smart televizore.

I na kraju ne dobih odgovor šta je konkretno najveći problem sa trenutnim VDSL-om?
Imam u Srbiji (kao pretplatnik) i IRIS TV i HNTV, pa bih kombinovao. IRIS TV ima aplikaciju koja radi i na postojeci VDSL u R.Srpskoj (valjda zato što su jedna firma), dok HNTV (naravno) radi samo na mreže iz Srbije. E sad... IRIS TV ima aplikaciju koja se lako instalira na svaki TV BOX (ali to onda troši net), a HNTV nema još (ako sam dobro informisan). Doduše, imam 2 SET TOP Boxa pa bih onda mogao jedan da donesem na Yettel WiFi i na taj način ne bih trošio net iz paketa? Da li sam za ovo u pravu?

Najveći problem sa trenutnim VDSL-om MTEL je brzina od 30/6 i veliki broj (nakačenih) WiFi korisnika vikendom. Lako se desi da u jednom trenutku sa laptopovima, telefonima, usb tv stickovima, desktop kompjuterima taj broj bude 10-15.

Testiram ceo dan danas (nedelja vikend) speedtestom brzinu i najmanju vrednost koju sam imao bila je 45/9, a u toku noći 100+/32, opet ponavljam telefonom iz ruke. Ruter bi to dodatno popeglao, siguran sam.
 
Po mom mišljenu ovde je jedino rešenje optika Kako mobilni provajderi nude pakette u kojima su gigabajti ograničeni, to tek nije rešenje. Možda najbolje ostati na VDSL i eventualno uzeti neki dodatni paket od mobilnog provajdera. Ako već ima toliko korisnika, neka izdvoje nešto novca za dodatni internet.
 
Optike nema (rekoh da je razlog za Yettel spori MTEL VDSL).
Dodatni paket u kome bi ostali ukućani učestvovali bi značilo da dodatni novac daju moja supruga, deca, otac i majka (dakle opet ja) :)
 
Ukoliko finansijski troškovi spadaju isključivo na Vaš teret, a u internetu uživaju svi ukućani, onda se držimo izreke ˝ Za razumno čeljade, i komarac je muzika ˝
Šalu na stranu, kao dugogodišnji korisnik mobilnog interneta, mogu Vam reći, da je rizik uzeti paket sa ograničenim gigabajtima na toliki broj korisnika. Na paketu od 150 GB, moj otac je trošio 100 gledajući Youtube na niskoj rezoluciji, na slabom računaru, koji ima slabu grafičku, i koji u tim okolnostima troši minimalno interneta. Meni je ostajalo 50 GB za mesec dana, uglavnom surf. Svanulo mi je kad sam uzeo VDSL 20/1 .Šestočlana porodica po korisniku ima 80 GB za čitav mesec. Malo. Nije vredno rizikovati promenu provajdera.
 
Jesi siguran da ne pravi wifi samo problem sa toliko korisnika ako je wi-fi 4 lako vidim da je to glavni uzrok muke... Vdsl generalno sa tom brzinom ne bi smelo da pravi vece probleme. 30 mbps je u stanju da samelje 13 GB za sat. A da bi dobijao te bolje brzine treba ti dosta dobar 4G uredjaj. Minimum CAT 6 verovatno ne bi bilo lose ni 3CA da ima...
Jedino sto znamo da nema neki fup je A1 vikend net.
 
Poruke na temu koji ruter kupiti pomerene u odgovarajući deo foruma.

 
Uzeo sam kao backup yettel turist 50gb

Gde stanujem imam 4g i tu je brzina 10/10(to je i zvanicna max. brzina za taj paket)

Danas slucajno pored trgovine primetim na telefonu 4g+ signal i aj da pustim speed test

Brzina je oko 50/30,ogromna razlika u odnosu na standard 4g

Sa cat6 ruterom verovatno je jos veci profit

Kome treba mobilni net samo 4g+ i cat6 modem
 
Poruke na temu koji ruter kupiti pomerene u odgovarajući deo foruma.

Bolje da nisi. Sad je mrtva i ova i ta nova tema, pa zbog toga važan odgovor i savet forumaša čekam mesec dana...
 
stari Huawei 8315 ruter sa starim neogranicenim planom ide do 50mbps. Radi, onda odjednom se spusti na 10Mbps.
(mozda kad resetujem ruter?).
Zasto bi se to dogadjalo i sta neko menja da bi se vratilo na neograniceno.

Deluje kao da nemam pristup svim settings. Da li postoji pun pristup (moze u PM)
 
stari Huawei 8315 ruter sa starim neogranicenim planom ide do 50mbps. Radi, onda odjednom se spusti na 10Mbps.
(mozda kad resetujem ruter?).
Zasto bi se to dogadjalo i sta neko menja da bi se vratilo na neograniceno.

Deluje kao da nemam pristup svim settings. Da li postoji pun pristup (moze u PM)
Opterecena bs a i cat4.
 
Yettel i A1 već imaju 5G na određenom broju lolacija (u većim gradovima za sad).

Naravno taj 5G signal nije dostupan običnim korisnicima jer država kasni sa održavanjem tendera za 5G.

Kada će biti? Kad i mts bude spreman, pa da signal državi da može da raspiše isti.
 
Yettel i A1 već imaju 5G na određenom broju lolacija (u većim gradovima za sad).

Naravno taj 5G signal nije dostupan običnim korisnicima jer država kasni sa održavanjem tendera za 5G.

Kada će biti? Kad i mts bude spreman, pa da signal državi da može da raspiše isti.
Nisam znao da su već preduzeli mere i tom pravcu. To je za svaku pohvalu onda. Skoro sam vozio kroz Bugarsku. Glavni grad Sofija je realno oronulo selo spram Beograda, ali ceo autoput je prekriven reklamama za 5G.
Što se tiče početka 5G u Srbiji dalo se pretpostaviti da sve mora da se poklopi sa "željama" Telekoma, mada možda treba da razmišljamo i u pravcu sankcija Huawei-u kojima smo "morali" da se priključimo.
 
Možemo li se nadati skorom 5G sada kada znamo da će arapi biti novi vlasnici Yettela?
Piše na Google da će aukcija za 5G biti 2023 od strane Telekom Srbija, verujem da će promene biti za 3-6 meseci na Yettelu ali sad je pitanje kakvo.
Yettel i A1 već imaju 5G na određenom broju lolacija (u većim gradovima za sad).

Naravno taj 5G signal nije dostupan običnim korisnicima jer država kasni sa održavanjem tendera za 5G.

Kada će biti? Kad i mts bude spreman, pa da signal državi da može da raspiše isti.
Uhvatio sam u većim gradovima da piše na aplikaciji Net Monster za A1 SRB : 5G • NSA • Disconnect. Za Yettel nigde nisam uhvatio. Za mt:s ne znam, to ću sledeći put testirati. 5G signala ima u Srbiji samo ne commercial već testno.
Nisam znao da su već preduzeli mere i tom pravcu. To je za svaku pohvalu onda. Skoro sam vozio kroz Bugarsku. Glavni grad Sofija je realno oronulo selo spram Beograda, ali ceo autoput je prekriven reklamama za 5G.
Što se tiče početka 5G u Srbiji dalo se pretpostaviti da sve mora da se poklopi sa "željama" Telekoma, mada možda treba da razmišljamo i u pravcu sankcija Huawei-u kojima smo "morali" da se priključimo.
Zar nije Telekom u decembru 2021 dobio kredit od EIB (70 milliona evra) za 5G mrežu?
 
Poslednja izmena:
Zar nije Telekom u decembru 2021 dobio kredit od EIB (70 milliona evra) za 5G mrežu?
Ne znam. Razmisljam naglas i (ko zna kako) povezujem. Znam da smo "bliski" sa Huawei-jem, a isto tako znam da smo morali da slušamo Trampa kad smo potpisali sankcije, pa pomislih možda se naš 5G poklapa sa krajem ograničenja toj firmi (kraj 2023).
 
Ne znam. Razmisljam naglas i (ko zna kako) povezujem. Znam da smo "bliski" sa Huawei-jem, a isto tako znam da smo morali da slušamo Trampa kad smo potpisali sankcije, pa pomislih možda se naš 5G poklapa sa krajem ograničenja toj firmi (kraj 2023).
Tramp je zabranio 2020 Kosovu i Srbiji 5G od nepouzdanih kupaca(kinezi). Pitanje je sad da li taj ugovor još traje i da li imamo 5G opremu od USA ili EU.
 
Tramp je zabranio 2020 Kosovu i Srbiji 5G od nepouzdanih kupaca(kinezi). Pitanje je sad da li taj ugovor još traje i da li imamo 5G opremu od USA ili EU.
Tačnije je "ima li Telekom ugovor i opremu njihovu", jer je A1 (npr) potpisao ugovor za nabavku 5G opreme sa Nokia/Ericsson.
Ako imaju Huawei infrastrukturu, šteta da se baci. Strpicemo se još koje "ljeto" 😁
 
Piše na Google da će aukcija za 5G biti 2023 od strane Telekom Srbija, verujem da će promene biti za 3-6 meseci na Yettelu ali sad je pitanje kakvo.

Uhvatio sam u većim gradovima da piše na aplikaciji Net Monster za A1 SRB : 5G • NSA • Disconnect.
A1 ima provereno u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu. Što sam ja lično video.
Za Yettel nigde nisam uhvatio.
Novi Beograd, Blok 45 okretnica 95-ice:
IMG-01ee2a87b9076087fa5cef0727daddda-V.jpg
Za mt:s ne znam, to ću sledeći put testirati. 5G signala ima u Srbiji samo ne commercial već testno.
mts nisam nigde video.
Zar nije Telekom u decembru 2021 dobio kredit od EIB (70 milliona evra) za 5G mrežu?
 
Rasplamsava se polako priča o 5G... Mislim da direktor Telekoma nije tek onako spomenuo priču o spremnosti za 5G u poslednjem intervjuu. Nadam se ce sa uvođenjem 5G mreže doći i povećanje količine GB u paketima.
 
Ako moze neko da mi pomogne sa kucnim netom. Yettel+Huawei modem. Ranije sam koristio ovu kombinaciju i sve je bilo u redu. Imao sam postpaid mobili internet paket.
Sada imam prepaid Yettel karticu sa aktiviranom promocijom za net i internet ne radi. Kada stavim isti karticu u telefon interner radi. Inace imam 2 Huawei rutera i ni na jednom nema interneta.
 
Nazad
Vrh Dno