Šta je novo?

Yettel Kucni net - ex. Telenor Home

Vidim da Telenor hoće 5G da postavi na 22 GHz u ulici Vojvođanska na putu ka Surčinu. Lepo :) [ako je 5G, možda je backhaul za 4g]

Imaš u ratel registru da li je backhaul ako imas jos jednu dozvolu sa "obrnutim" prijemnim i predajnim frekvencijama.

Baš zbog ovih par desetina hiljada već aktivnih backhaul linkova (aktivni su još iz doba 3Ga ako ne i ranije), ja tvrdim da nikakve "ptice ne padaju" zbog 5G mreže.
 
Backhaul tj. linkovi za prenos imaju ravni usmereni tanki snop od tacke A do tacke B slicno poput lasera, tako da ptice svakako ne padaju od toga.
Sto se tice dozvola, kad pored dozvole pise da je CP/FX onda je fiksna radio veza, tj. mikrotalasni link za prenos (backhaul) a ako je CP/FB onda je to tip dozvola za antenu baznih stanica 3G, 4G ili u ovom slucaju 5G.
Evo primer gde je ratel izdao privremenu dozvolu za 5G antenu koja radi na 2500 i 3500 MHz, gde se jasno vidi da je CP/FB - dakle dozvola za antenu koja emituje 5G.
Samo ne znam sta ce da postignu sa tako niskim frekvencijama (za 5G) kada im obe spadaju u tzv. Sub6 spektar. Na visim frekvencijama se gigabitne brzine lakse postignu.

ratel.png
 
Па једина је та и била за 5Г и не верујем да ће их бити више бар до следеће године....
 
Ako i bude bilo sledece godine. Mnogo stvari mora da se definise da bi to krenulo rad, kao npr. raspored frekvencija (dal ce forsirati vise Sub6 ili milimetarski spektar preko 22 do 60 GHz, promena i dodavanje opreme i najvaznije, milionske dozvole koje operateri moraju da plate drzavi za svaki opseg. A jos ni VoLTE nije pusten u rad
 
ljudovi. jel ima neki alat za zte mf283 da se podesava opseg
 
Istice mi ugovor 26-og oktobra. Pre par dana podnesem zahtev za raskid, nadajuci se da pozovu i ponude 50%. Samo mi je stigla poruka sutradan da su me otkacili sa telenor brojem za deljenje kvote interneta i to je to. Eto da znate vi kojima istice ugovor uskoro.
 
Znaci ne nude nikakve pogodnosti,ja kad sam pitao kako cu placati kad istekne ugovor,posle konsultacija sa nekim sam dobio odgovor da ce mi cena ostati ista,pitao da mi ne bi repnuli sad ovu novu vecu sa sajta,mada cim istekne adio...
 
Jesam li jedini svatio da je telenor skroz upropastio internet centre tj towere limitovali su ih na 15 do 20mb pre unazad 1 godina izvlacio sam 50 bez problema sad nigde vise od 20mb ne mzoes izvuci i uvek se izvlace kako tower preopterecen.
 
Probas u ranim jutrnjim casovima dok jos svi spavaju pa ce ti biti jasnije...
 
^ I ja sam primetio da mi je u periodu 02-07h npr download brži i do 3x. Ne znam do čega je to.
 
^ I ja sam primetio da mi je u periodu 02-07h npr download brži i do 3x. Ne znam do čega je to.

Do toga što svi korisnici koji su na jednoj BS dele njen kapacitet. Standardne maksimalno dostupne brzine pri idealnom 4G signalu bez agregacije više nosilaca (4G+) su: 150/50Mbps za 1800MHz pri širini kanala od 20MHz, kao i 75/25Mbps za ćelije na 800MHz pri širini kanala od 10MHz.

Kada BS nije opterećena saobraćajem kojeg prave drugi korisnici, sav protok sa te BS je dostupan vama (ako operater nije ograničio vaš paket), a kada ima saobraćaja od drugih korisnika, vi sa njima delite kapacitet BS (sektora).

Naravno ove brzine su dostupne ako bi svi korisnici imali idealan signal. Ako neki korisnik koji trenutno prenosi podatke koristeći vašu BS ima loš signal, on će više vremena zauzeti BS od nekog drugog korisnika sa dobrim signalom.
 
^ Hvala na super objašnjenju! Ja sam u manjem mestu, koristi se 800MHz, ali ne znam ni lokaciju ni broj baznih stanica, samo da korisnika ima manje od VIP ili MTS.

Možda jedno glupo pitanje.. kada se kaže za neki paket da ima brzinu protoka 50mb/s, to znači ovo kako si naveo - u idealnim uslovima download 50mb/s ili? Jer npr meni iako je neograničena brzina tj 50mb/s nikada nisam video download veći od 4-4.5mb/s i to je u jutarnjim časovima tj noću. Nije mi jasno to pretvaranje brzine sa papira na realnu sliku.

Edit: mislim da sam skontao. Nisam obratio pažnju na bite i baktove. Telenor meni garantuje brzinu od 50 megabita što je oko 6 megabajta. Tih 6 megabajta je maksimalna brzina u idealnim uslovima, a u toku dana kada je veće opterećenje (a naravno u zavisnosti i od servera sa kojeg se nešto skida ili učitava) moja brzina će biti 1-2-3 megabajta.
 
Poslednja izmena:
Nikad ne piše da je brzina protoka toliko i toliko nego piše Do toliko i toliko. Da se ograde operateri, nikad ne vidiš tu maksimalnu ili vrlo retko.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da da, to sam mislio. Gornja granica se stavlja i kad limitiraju ovaj novi mali Home paket do 10, a veliki je neograničen tj do 50 ili 52 kako već.
 
Moje iskustvo je bilo da je Kućni net paket deprioritizovan u odnosu na voice pakete. Na običnoj Total 2 kartici povezanoj sa Kućnim net-om je brzina duplo veća u istom modemu nego na Kućni net kartici, na više merenja.
 
Pozdrav. Telenor je juče promenio način logovanja na Moj Telenor portal. Da li je neko od vas, ko koristi Kućni internet, kreirao novi nalog na portalu i povezao Telenor Home broj, i radi li vam sve kako treba?
 
Ja sam nekako uspeo da se logujem po starom sistemu ne znam ni sam kako sam uspeo...
 
Da li Telenor odobrava popuste na pretplatu kada se obnavlja ugovor za Telenor Home?

Istice mi uskoro druga godina, jos sam na onom prvobitnom paketu (100gb neogranicena brzina). S obzirom da su sada ogranicili brzinu protoka za ovaj paket od 100GB, prinudjen sam da idem na 150GB koji je 1999 din, pa me zanima da li mozda kao kod postpejd-a daju neke popuste na pretplatu starim potrosacima?

I da, s obzirom da sam uz ovaj trenutni paket uzeo onaj crni Huawei modem, da li da uzimam opet novi ili da zadrzim ovaj? Ista je cena u oba slucaja, ali ne znam da li u zavisnosti od toga menjaju stav kod mog prvot pitanja za popust, kao i ima li neke razlike u modemima pre 2 god i sad.
 
u istoj sam situaciji, išao pitao, ti si potpisao ugovor, po prestanku ugovora paket ti ostaje po toj ceni. nista novi paketi, ostajes na starom. neograniceno 100gb. Oni ce slati racune ti placas i to je to. Ja sam isao da pitam jer po tom starom ugovoru je 625 din modem 625 internet, da li ce mi novi racun biti 625 :D jer modem sam odplatio.
 
I hoce li? :D

Znaci ja i sad krajem oktobra kad mi istekne druga godina, ne moram da produzim ugovor niti bilo sta vec do kad pozelim mogu da koristim paket 100gb neograniceno po ceni 1250 (ili 625 :D )?
 
tako meni reče ona u poslovnicu, ugovor je potpisan, oni ce nastaviti da mi naplacuju 1250, i da se ne javljam jer nema ni jedan paket ni približno kod njih.
 
Onda super. Nemam UO, imam neogranicenu brzinu za 1250 i 100GB, pa cak i 150GB za 1849 din (pretplata + 50GB dodatak). S obzirom na moje potrebe jos isplativije nego prelazak na novi paket od 2000 din. Jedina mana sto ne moze da se poveze postpaid broj na ovaj stari Telenor Home 100GB. Zbog toga sam razmisljao da se prebacim na novi 150.
 
Evo da potvrdim. Danas bio u poslovnici i radnica mi je rekla da mogu da ostanem na starom paketu (100 GB, neogranicena brzina) i placam punu cenu paketa 1250din (ne placa se 625din rata za ruter, ali se istovremeno gubi promocija 625din popusta koji se odobrava zbog UO, tako da mu dodje na isto). A nova cena dodatnih 50GB je 599 din, to mi je naglasila iako se meni cini da ta cena vazi vec nekoliko meseci unazad.
 
Nije to lose.Popust za neki novi,slican paket nista?Meni sljedece godine,pocetkom istice pa vec sad razmisljam.
 
Iskren da budem nisam to ni pitao, jer sam pretpotavio sta ce reci - Da, naravno. Cena ovog 150GB paketa je 2999, ukoliko potpisete uz UO na 2 godine imate popust 1000din pa je cena paketa 1999, ako uzmete uz to i uredjaj onda je cena paketa samo 1250 uz mesecnu ratu za uredjaj 750din. :)

Ovako sam ostao na starom i po meni najboljem paketu plus bez ikakve obaveze, mogu sutra da cupam kabl i otkazem paket bez penala, bez navlacenja, bez icega.
 
Iskren da budem nisam to ni pitao, jer sam pretpotavio sta ce reci - Da, naravno. Cena ovog 150GB paketa je 2999, ukoliko potpisete uz UO na 2 godine imate popust 1000din pa je cena paketa 1999, ako uzmete uz to i uredjaj onda je cena paketa samo 1250 uz mesecnu ratu za uredjaj 750din. :)

Ovako sam ostao na starom i po meni najboljem paketu plus bez ikakve obaveze, mogu sutra da cupam kabl i otkazem paket bez penala, bez navlacenja, bez icega.
Ako odlučiš da ikada otkažeš paket, javi se, rado bih preuzeo tu karticu i ugovor.
Inače, uz te prve TH pakete je bilo moguće povezivanje voice broja. Proveri ti to. Jedino ako sada novi voice paketi nisu kompatibilni za povezivanje.
 
Ukinuli su to u međuvremenu, pa sada može samo paket od 150gb da se poveže sa postpaid brojem.

Jedino ne znam kakva su moja prava s obzirom da u ugovoru (istekla ugovorna obaveza) stoji da imam pravo povezivanja jednog postpaid broja a oni mi to sada ne dozvoljavaju.
 
Vjerovatno nikakva;)prava.Imao si vrijeme da reagujes tj.otkazes kod promjene uslova,ako ne ,onda se slazes s novim.
 
Ima li jos neko problema sa netom od sinoc u NS?
 
Nazad
Vrh Dno